Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Impotriva oboselii

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#37
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Informeaza`te ... calciu sa fixeaza mai bine cu fosforu  sau cu vitamina D parq... adiq lapte si peste... magneziu il iei din legume... bla bla... oricum merge si un control si niste analize la sange sa vezi di ce nu sa asimileaza necesaru da calciu si magneziu... si poate afli si cauza cu ocazia asta.

Edited by Cutzu, 03 October 2006 - 22:45.


#38
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003

 Tabu, on Oct 3 2006, 23:40, said:

De acord cu tine aici.
Ultima oara cand am cumparat, era in jur de 100.000 lei. Era oferta, promotie... probabil era pe cale de a expira. :D
Omul de rand care face miscare in limita timpului disponibil, care nu este adeptul sportului de performanta. Sunt sigura ca ai inteles ce vreau sa spun. Nu tot omul face sport de performanta. Nevoile energetice se regleaza in functie de metabolismul si activitatile zilnice ale fiecaruia.
Nu, nu ma refer la cei care vin de la serviciu si stau tolaniti la TV... desi poate ca si ei ar avea nevoie de ceva energizante ca sa-i ridice din fata televizorului.

Nu mai folosi cuvantul "performanta"..Ma refer la oameni care urca pe scari in loc de lift, prefera un mers pe jos in locul masinii, sau un fotbal cu baietii decat o bauta...si de ce nu?..oameni cu o viata sexuala regulata..

Edited by tau_xxx, 03 October 2006 - 22:52.


#39
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
plus ca aici vorbim totusi de performanta (chiar daca ideea a fost servita cu picatura).

 Bebeluska, on Oct 3 2006, 23:17, said:

Da, am concurs


#40
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 mianna, on Oct 3 2006, 23:58, said:

plus ca aici vorbim totusi de performanta (chiar daca ideea a fost servita cu picatura).


Eh nu trebuie sa-mi povestesc viata ca sa aflu de un Catinofort sau ceai de mate...

#41
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 Bebeluska, on Oct 4 2006, 00:06, said:

Eh nu trebuie sa-mi povestesc viata ca sa aflu de un Catinofort sau ceai de mate...

nu, dar daca tot o faci, ar fi bine sa alegi o cale mai simpla  :P

#42
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,926
  • Înscris: 31.03.2003
1.vitamax este totusi destul de complex in compozitie, contine si ginseng si altele pe care nu le gasesti peste tot. costa in jur de 2RON o capsula si se poate administra chiar una la 2 zile, daca o faci timp indelungat.
2.eurovita multiminerale este destul de ok, pretul undeva pe la 11-12RON si este fabricata in Florida
3.deficitul mare de Ca si Mg se trateaza separat, de preferinta Mg si apoi Ca, cel din urma impreuna cu vitamina D
4.exista o serie de produse chinezesti, gen panax ginseng, royal jelly cu laptisor de matca, ginseng tonic, gingko biloba + ginseng +... nu sint sigur cat de 'originale' sint produsele, dar teoretic sint ok.
5.e greu de crezut ca tratamentul cu vitamine si minerale sa dea randament in 3-4 zile.
6.ar mai exista un produs, Tonotil-N, pe la 32-35 RON cutia cu 10 flacoane buvabile. poti incerca si cu astea.
7.permiteti-mi sa fiu reticent cu produsele care nu au acordul ANM.
8.nic un produs din cele descrise mai sus nu se administreaza seara, inainte de culcare
9.au aparut niste produse noi, sub forma de depot (se elibereaza progresiv, asigurand un flux permanent de substanta in organism) - dar nu pentru efecte imediate.
10.existau niste produse cu carbohidrati (gen dextroza), chiar si banala glucoza ar trebui sa ajute.

Edited by mianna, 03 October 2006 - 23:14.


#43
DRAKo

DRAKo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 12.04.2006
Am vazut de curand au aparut vitaminele ACTIVAL MAX sunt foarte complexe 31 vitamine cu minerale si au in plus luteina si licopen.

#44
@dytu

@dytu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 22.09.2006
Incearca sex, somn, cafea tare, in ordinea in care preferi.....
Daca cele de mai sus nu merg: MagneB6, Vitamax 1/zi si ceai negru indian in cantitati foarte mici (daca e din ala bun, daca nu sari peste el).
Si ceva cu ginseng, ca era sa uit (la mine a mers cu ginseng si prima propozitie).

Edited by @dytu, 19 October 2006 - 11:45.


#45
Unforgiven

Unforgiven

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.10.2006
Redu timpul pe care il acorzi netului si altor activitati legate de computer....Nu bea nici un suc, bea APA plata...cu lamaie daca vrei...SPA PACK cunosc si eu dar au gust nasol si sincer, eu nu prea am incredere in toate firmele astea gen pro nutrition si altele....Respira cum trebuie in timp ce alergi...Nu manca mult inainte de antrenament....Vitamax, pe mine personal, nu m-a ajutat(tot dormeam pe mine la cursuri)....Da-ti cateva palme cand te ia somnu si da-ti cu apa rece pe fatza :P

#46
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

 Bebeluska, on Oct 3 2006, 16:46, said:

Analize am facut: lipsa doar Ca si Mg.

Mai mult de 6-7 ore de somn/noapte? :w00t:

Nu obosesc foarte repede... dar in loc de 2 ture de stadion vreau sa dau 5, dar nu pot. Pic lata.

Sambata -nici o semnificatie, duminica e ziua.
Tie-ti trebuie antrenament, ceea ce definesti tu nu este oboseala fiziologica ci limita de rezistenta. Du-te la un antrenor care sa-ti faca un program si sa vada daca esti facuta pentru o proba de 7 ture ( * 400m ceea ce a aproape semifond). Ce-ari fi sa ne plingem ca obosim cind incercam sa alergam la maraton?
Mai trebuie sa stii si cum sa respiri etc. Oboseala nejustificata in conditii de efort normal e una, ce spui tu e alta.
Succes la cele 5 ture!

Edited by Aprilia, 20 October 2006 - 20:35.


#47
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 Aprilia, on Oct 20 2006, 21:34, said:

Tie-ti trebuie antrenament, ceea ce definesti tu nu este oboseala fiziologica ci limita de rezistenta. Du-te la un antrenor care sa-ti faca un program si sa vada daca esti facuta pentru o proba de 7 ture ( * 400m ceea ce a aproape semifond). Ce-ari fi sa ne plingem ca obosim cind incercam sa alergam la maraton?
Mai trebuie sa stii si cum sa respiri etc. Oboseala nejustificata in conditii de efort normal e una, ce spui tu e alta.
Succes la cele 5 ture!


Mersi draga. Am luat vitamax+catinofort, plus antrenament mult inainte. A fost buna combinatia, am reusit sa capat un pic de conditie fizica (nu mai imi bate inima in gat dupa fiecare efort, ca inainte).

#48
PL_500

PL_500

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 319
  • Înscris: 31.10.2006

 Bebeluska, on Oct 20 2006, 21:09, said:

Mersi draga. Am luat vitamax+catinofort, plus antrenament mult inainte. A fost buna combinatia, am reusit sa capat un pic de conditie fizica (nu mai imi bate inima in gat dupa fiecare efort, ca inainte).
N-am citit tot topicul dar la mine merge Vitamaxul + injectii cu Gluconolactat Ca si Mg (recmandate de medic) si Supradyn e super de fapt de asta iau mai tot timpul sub forma de drajeuri.  Restul le-am luat cam pe toate! vax! centrum, eurovita, etc nu-s bune de nimic! Sincer as prefera sa pot manca mancare normala si n-as mai avea nevoie decat asa ca suplimente. Si ca sa argumentez eficienta acestot produse va spun ca n-am mai mancat fructe sau legume(nepreparate intens termic) de ani de zile si n-am murit inca. Oricum nu recomand la nimeni sa se apuce sa ia suplimente fara acordul medicului.

#49
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 PL_500, on Nov 8 2006, 14:46, said:

N-am citit tot topicul dar la mine merge Vitamaxul + injectii cu Gluconolactat Ca si Mg (recmandate de medic) si Supradyn e super de fapt de asta iau mai tot timpul sub forma de drajeuri. Restul le-am luat cam pe toate! vax! centrum, eurovita, etc nu-s bune de nimic! Sincer as prefera sa pot manca mancare normala si n-as mai avea nevoie decat asa ca suplimente. Si ca sa argumentez eficienta acestot produse va spun ca n-am mai mancat fructe sau legume(nepreparate intens termic) de ani de zile si n-am murit inca. Oricum nu recomand la nimeni sa se apuce sa ia suplimente fara acordul medicului.


Am voie sa combin supradynul cu vitamaxul?!

#50
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

 PL_500, on Nov 8 2006, 14:46, said:

N-am citit tot topicul dar la mine merge Vitamaxul + injectii cu Gluconolactat Ca si Mg (recmandate de medic) si

Injectii ti-au fost recomandate pentru ca ai probabil o foarte mare lipsa de calciu si magneziu sau probleme de absorbtie, insa ma indoiesc ca daca ne simtim obositi, lipsiti de energie, dam iama in acul de seringa. Prefer o cafea...

Quote

Sincer as prefera sa pot manca mancare normala si n-as mai avea nevoie decat asa ca suplimente.

Nu mananci mancare normala? Dar ce mananci?

Quote

Si ca sa argumentez eficienta acestot produse va spun ca n-am mai mancat fructe sau legume(nepreparate intens termic) de ani de zile si n-am murit inca. Oricum nu recomand la nimeni sa se apuce sa ia suplimente fara acordul medicului.

Ce te tine departe de fructe si legume? Nu vad nici o scuza...
Vrei sa-mi spui ca mancam toti atat de sanatos incat ne asiguram aportul necesar de vitamine, minerale si proteine doar din dieta? Nu prea cred...
Uita-te in jur! Majoritatea prefera o cafea in loc de micul dejun, o pizza/saorma la pranz si ce prajeli mai apuca seara... Astea sunt cazurile extreme, dar timpul nu ne permite (oarecum... ca sa gasesc si eu o scuza) sa mancam la ore fixe, sanatos, la masa, cu familia etc.
Suplimentele nutritive gen Centrum, Eurovita etc. sunt recomandate oricui se simte slabit si nu numai. Slabe sanse sa faci o supradoza de vitamine. In plus, e la mintea cocosului ca nu inghiti 60 pastile/zi.
Daca te uiti si pe eticheta lor, putine din vitaminele continute sunt 100% din DZR.

 Bebeluska, on Nov 8 2006, 14:58, said:

Am voie sa combin supradynul cu vitamaxul?!
Uita-te pe prospect si vezi cat e recomandat sa iei zilnic. Daca la Centrum scrie 1/zi, mai bine nu mai lua si Supradyn. Daca poti lua si 2/zi, ia un Centrum si un Supradyn.
Eu as spune mai degraba sa iei 2-3 saptamani Centrum, 1/zi si inca 2 saptamani Supradyn, 1/zi.
Vezi sa nu exagerezi totusi.

Ideea e sa vezi cat la suta din DZR recomandata contine un comprimat ca sa nu sari peste DZR.

Edited by Tabu, 08 November 2006 - 15:05.


#51
PL_500

PL_500

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 319
  • Înscris: 31.10.2006

 Bebeluska, on Nov 8 2006, 14:58, said:

Am voie sa combin supradynul cu vitamaxul?!
Nu le combini decat in cazuri extreme cu acordul medicului. Persoanele sanatoase nu trebuie sa depasesca dozele din prospect. Forget about Centrum nu e bun ia si tu din astea cu absorbtie rapida, eu acu sunt chiar pe centrum dar iau asa ca sa mai fac pauza nu e bine sa iei mereu aceleasi suplimente. evita preparatele produse prin sua si canada si ambalate de ozone, europfarm si alte firme din astea. Mai bine nu iei deloc. Ia numai "brand name". Supradyn iau si fotbalistii. Nu e totul sa aiba pe ambalaj trecut tot tabloul lui Mendeleev ci si forma chimica e calciu si calciu e magneziu si magneziu!

#52
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 PL_500, on Nov 8 2006, 15:14, said:

Forget about Centrum nu e bun  ia si tu din astea cu absorbtie rapida, eu acu sunt chiar pe centrum dar iau asa ca sa mai fac pauza nu e bine sa iei mereu aceleasi suplimente.


  :w00t:  nu credeam s-o vad si pe asta!  :D

manca frate o portocala, ca nu e scris in prospectul tau sa iei cate-o bulina in fiecare zi, vrand-nevrand  :)

#53
PL_500

PL_500

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 319
  • Înscris: 31.10.2006
Tabu, medicul ma impiedica sa mananc fructe si legume prospete!  :death: O mai fac din cand in cand dar cu consecintele negative de rigoare. Mai multe amanunte se pot discuta decat pe siteurile medicale specializate.

 mianna, on Nov 8 2006, 15:19, said:

:w00t:  nu credeam s-o vad si pe asta!  :D

manca frate o portocala, ca nu e scris in prospectul tau sa iei cate-o bulina in fiecare zi, vrand-nevrand  :)
De acord!

#54
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

 PL_500, on Nov 8 2006, 15:25, said:

Tabu, medicul ma impiedica sa mananc fructe si legume prospete!  :death: O mai fac din cand in cand dar cu consecintele negative de rigoare.
Cu riscul de offtopic si indiscretie, de ce nu ai voie sa mananci fructe si legume proaspete (de ani de zile!)?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate