Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 

Impotriva oboselii

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#19
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003

 Bebeluska, on Oct 3 2006, 19:38, said:

Deocamdata asa cum am zis trebuie sa ingras putin porcul in ajun...daca nu capat rezistenta nici dupa antrenamentele astea aproape zilnice si dupa aportul de calciu si magneziu (am luat acum si 5 pastile vitamax), te caut pe pm sa-mi dai pontul minune.

Merci all si va tin la curent cu rezultatele incercarilor.

Calciul si Magneziu au putina legatura cu efortul..Mg ce mai are leg...
Nu e vb de un pont minune, e vb ca toata lumea ar trebui sa-si suplineasca alimentatia cu un complex de vitamine si minerale...sportivi sau nu.Daca faci efort, cu atat mai mult.

#20
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 tau_xxx, on Oct 3 2006, 19:52, said:

Calciul si Magneziu au putina legatura cu efortul..Mg ce mai are leg...
Nu e vb de un pont minune, e vb ca toata lumea ar trebui sa-si suplineasca alimentatia cu un complex de vitamine si minerale...sportivi sau nu.Daca faci efort, cu atat mai mult.

   CE ar trebuie sa faca toata lumea ? Ai innebunit ?

#21
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 cspot, on Oct 3 2006, 19:56, said:

CE ar trebuie sa faca toata lumea ? Ai innebunit ?


nu tipa! mai bine explica-ne de ce nu esti de acord. chiar crezi ca ingurgitezi cantitatea necesara? din toate vitaminele si mineralele?

#22
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Cătinofort e foarte bun, te transformă într-o adevărată bombă în cel mai scurt timp!!!
Și e și foarte ieftin.

#23
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Nu te mai mangaia inainte de somn... te consuma mult... valabil si pentru baieti... numai facei laba inainte de somn... doar pentru cei single... restu e facultativ :).
Si pentru oboseala generala... lasati drq cafelele de orice fel.. ca este capucino 3 in 1... prostii din astea....    beti sucuri fara acid si nectare ;)... si pofta da viata sa aveti ...;). Nu va mai stresati din toate prostiile... cum va duceti fetelor la magazinul de intimitati si va algeti cu gratie lenjeria... asa puteti sa va selectati problemele de zi cu zi sa nu va enervati aiurea. :))))))

Edited by Cutzu, 03 October 2006 - 19:26.


#24
sabian

sabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 06.07.2003

 Bebeluska, on Oct 3 2006, 15:58, said:

Va rog sa-mi recomandati ceva - ierburi, licori, pastile sau alte chestii care sa ajute organismul in situatii de efort fizic intens. Obosesc foarte repede, am dat vina pe conditia fizica dar nu cred ca e de la asta.

Astept idei urgent (pana maxim sambata!)



PS. Cafeaua nu e de ajuns!
Stiu ca amerindienii mesteca frunze de Coca.
Ala e remediul perfect si e natural. Sau naturist, cum naiba i-o zice.  :P

Edited by sabian, 03 October 2006 - 19:41.


#25
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

 tau_xxx, on Oct 3 2006, 19:52, said:

Calciul si Magneziu au putina legatura cu efortul..Mg ce mai are leg...

 Bebeluska, on Oct 3 2006, 16:46, said:

Analize am facut: lipsa doar Ca si Mg.
:huh: inca ma abtin

#26
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Calciu e jale o dai in spasmofilie... cred ca fumezi nuh? daca nu e de la stres sigur... ia`ti un mp3 player portabil sa`l ai ci tine si cand esti in toaleta ;).

#27
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004
Pai daca nu ai precizat care e treaba de ce crezi ca primesti sfaturi de-astea? Spui ca vrei sa faci 5 ture de stadion dupa care zici ca de fapt era doar un exemplu. Hotaraste-te mai intai.

Nu stiu daca e asa o mare prostie sa iei energizante o data la 10 ani daca crezi ca asta te ajuta sa rezolvi ceva. Nu faci asta in fiecare zi, dar repet, depinde ce vrei. Eu am baut doua energizante, eram si odihnit si pot spune ca au ceva efect, sa fie doar in cazul meu?

Daca beau 3 energizante la distanta de 4-5 ore, in jur de 48 de ore pot sta treaz si oarecum in functiune. Nici nu am pretentia sa te iei dupa mine, dar macar precizeaza si tu ce vrei sa faci inainte sa te iei de cei ce iti sugereaza ceva. Merci.

#28
andrei1975

andrei1975

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 06.07.2006
Ma bag si eu, poate ca musca-n lapte... Am descoperit niste probleme de sanatate dupa ce am incercat sa rezist peste noapte cu Red Bull. Mi-a crescut tensiunea ceva de speriat, am crezut ca dau ortu' popii! Nu sunt un mare cafegiu, obisnuiam sa consum de cateva ori pe saptamana, cu lapte. Aveam o stare mai ciudata, dar n-am dat atentie. Pana mi s-a facut rau de la energizant. Chemat salvare& stuff, apoi analize si medicul mi-a zis asa: "D-le energizantele nu sunt pentru oricine! Si apa de la robinet are contraindicatii, ca vedeti ce ne ofera Apa Nova, daramite chestiile astea! Exista categorii diferite de energizante si fiecare are gama lui de contraindicatii. De-aia existam noi, medicii: ca sa va spunem ce-i bun si ce nu, dupa ce va examinam un pic..." Asa ca sfatul meu ar fi sa faci o vizita medicului tau de familie, desi banuiesc ca nu-i un tinerel aratos, si sa-l intrebi ce-ar fi potrivit pentru tine. Doctorita ar trebui sa te cunoasca si sa-ti spuna daca e cazul sa te feresti de ceva, au ba!
Daca exagerez, rogu-va, faceti abstractie!
Vezi bine ca ne-ai facut curiosi! Ai vreun concurs duminica, sau ce? Daca da, bafta!

#29
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003

 endless, on Oct 3 2006, 20:47, said:

:huh: inca ma abtin

Te rog daca ai sa spui ceva, spune ce ai de zis dar adu si argumente, lasa-ne cu "ma abtin" si da sfaturi la obiect daca doresti..eu nu vb din auzite sau din reviste...am peste 8 ani de sport de performanta la activ si ceva cursuri de nutritie..
Ambele sunt f importante pt sportivi, doar ca nu au rol hotarator in recuperarea dupa efort..asa cum au vitamina C sau E de exemplu..carentele de Ca si Mg nu se manifesta prin oboseala, ci prin dureri musculare, spasme, etc...am avut si eu carente de Ca si Mg acum 2 ani deci stiu...
Ca sa lamuresc mai bine problema..

Calciul (Ca) este cu 1,2-1,5 kg ,elementul mineral cel mai raspandit in corpul nostru . Din aceasta masa , 99% se gaseste in oase si dinti , restul de 1% fiind de o importanta primordiala pentru celulele nervoase si musculare . Cum calciul stimuleaza eliberarea de acetylcholina ( acid acetic al cholinei , mediator chimic al sistemului nervos ) , permite contractarea muschilor , iar in lipsa calciului , fibrele musculare nu se mai pot contracta , iar decontractia totala este imposibila , culturistii competitionali cunosc foarte bine rezultatul : spasme musculare incontrolabile si crampe .

Calciul mai are si actiuni de relaxare a sistemului nervos . Nu degeaba unele persoane beau inainte de culcare , o cana cu lapte . In plus , intervine in procesele de coagulare a sangelui , regleaza nivelul PH-ului sanguin . Calciul activeaza enzimele vitale si creste permeabilitatea membranelor celulare .

Lipsa calciului in organism este rara , totusi este remarcata la femei in timpul menopauzei . Pentru o asimilare optima a calciului , corpul are nevoie de magneziu si de fosfor , intr-o proportie bine determinata , de exemplu : 1000 mg calciu , 1000 mg fosfor si 750 mg magneziu . Aportul zilnic pentru sportivi , este de 1000 mg .

Magneziul (Mg) activeaza o mare cantitate de enzime , care joaca un rol , printre altele , in metabolismul de proteine si al hidratilor de carbon , si deasemenea in convertirea ATP-ului in celulele musculare . Contrar calciului , magneziul opreste liberarea de acetylcholina , scazand limita excitabilitatii musculare scheletice si a sistemului nervos central , de unde rezulta puterile calmante ale magneziului . Corpul contine cca. 20-30 grame de magneziu , 60% fiind stocat in substanta osoasa . Aportul zilnic pentru sportivi , este de 400-1200 mg .

Edited by tau_xxx, 03 October 2006 - 21:30.


#30
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006
Bebeluska, faci sport de performanta? Una e sa alergi pentru a obtine o conditie fizica buna, alta e sa faci sport de performanta. Suplimentele nutritive pentru sportivi pot fi mai mult decat ai nevoie... si nici asa nu e bine.

 tau_xxx, on Oct 3 2006, 22:24, said:

Lipsa calciului in organism este rara
Deloc rara.

In rest, felicitari... vad ca esti informat, nu gluma.  :coolspeak:

Edited by Tabu, 03 October 2006 - 21:36.


#31
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003

 Tabu, on Oct 3 2006, 22:34, said:

Bebeluska, faci sport de performanta? Una e sa alergi pentru a obtine o conditie fizica buna, alta e sa faci sport de performanta. Suplimentele nutritive pentru sportivi pot fi mai mult decat ai nevoie... si nici asa nu e bine.

Intr-adevar, nu sunt bune nici prea multe vitamine..mai ales cele liposolubile..tocmai de aceea i-am recomandat Spa Pak si nu Animal Pak.

Daca ati fi avut rabdare sa cititi scurta descriere cat si continutul de vitamine al fiecarui produs ati fi inteles mai bine.Sau cel mai bine ar fi sa comparati cu MultiVita si toate produsele de acest gen din farmacii..
Exemplu: Spa Pak 500mg vitamina C (pt mine e ff importanta) , MultiVita/Eurovita 60-80mg.De restul de nu mai zic...si sa nu mai aduc aminte de pret..
Dar bine, fiecare face ce vrea cu corpul/banii lui...

Edited by tau_xxx, 03 October 2006 - 21:44.


#32
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

 tau_xxx, on Oct 3 2006, 22:43, said:

Intr-adevar, nu sunt bune nici prea multe vitamine..mai ales cele liposolubile..tocmai de aceea i-am recomandat Spa Pak si nu Animal Pak.

Daca ati fi avut rabdare sa cititi scurta descriere cat si continutul de vitamine al fiecarui produs ati fi inteles mai bine.Sau cel mai bine ar fi sa comparati cu MultiVita si toate produsele de acest gen din farmacii..
Exemplu: Spa Pak 500mg vitamina C (pt mine e ff importanta) , MultiVita/Eurovita 60-80mg.De restul de nu mai zic...si sa nu mai aduc aminte de pret..
Dar bine, fiecare face ce vrea cu corpul/banii lui...
Tu faci foarte mult efort fizic si ai nevoie de suplimentele astea, dar un om obisnuit care mai face un jogging, o flotare etc. nu stiu daca e dispus sa investeasca atatia bani in aceste suplimente speciale pentru sportivi (si nici nu stiu cat de mult i-ar folosi). Intr-adevar, suplimentele distribuite in farmacii au niste preturi care nu stiu cat de mult isi merita banii (ma refer la Centrum, Vitamax, MagneB6 si altele asemenea). Eurovita are un pret foarte bun si este mai mult decat suficienta omului de rand.
Omul e mai comod, romanul in special. Te duci in farmacie, dai o gramada de bani, dar ai intr-o pastila ce ai putea lua (probabil si mai ieftin) din 10 pastile diferite. E mult mai la indemana. Nu incurajez aceasta comoditate, dar e bine sa iei suplimente nutritive la recomandare doctorului. In functie de analize si de starea ta, numai doctorul iti poate spune exact ce si cat iti trebuie. Nici excesul de zel nu e bun.
Tau stie ce spune, dar nu toata lumea este atat de informata. Exista o anumita doza zilnica recomandata pentru fiecare vitamina. Pentru sportivi, DZR poate fi crescuta.
Oboseala Bebeluskai, daca se prelungeste, poate fi cauzata si de alte probleme de sanatate care pot sa nu aiba nici o legatura cu avitaminozele.
De exemplu, DZR pentru vitamina C variaza intre 75-90 mg in cazul adultilor nefumatori, fiind crescuta in cazul fumatorilor, iar pana la 500 mg este extrasuficient. Excesul este eliminat din organism, insa intre timp poate provoca neplaceri ca: greata, diaree, crampe si un risc crescut de aparitie a pietrelor la nivelul rinichilor. O doza crescuta de vitamina C este de obicei necesara in caz de infectii, traume sau febra.
De asemenea, o supradoza de magneziu poate determina stari de moleseala, slabirea fortei musculare, hipotensiune, ameteli, aritmii cardiace, scaderea capacitatii de concentrare, a reactivitatii la diversi stimuli, a ratei respiratorii si, in cazuri extreme (fara sa va sperii) se poate ajunge pana la deprimarea sistemului nervos central.
In concluzie, suplimentele din comert sunt mai mult decat suficiente pentru un individ normal si sanatos. Pe termen lung si in caz de efort fizic prelungit, sfatul medicului si recomandarile acestuia sunt necesare.

#33
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
OK, o sa incerc sa lamuresc toate problemele.

 Laberta, on Oct 3 2006, 20:08, said:

Cătinofort e foarte bun, te transformă într-o adevărată bombă în cel mai scurt timp!!!
Și e și foarte ieftin.


Vreau sa incerc. De unde cumpar?

 Cutzu, on Oct 3 2006, 20:22, said:

Nu te mai mangaia inainte de somn... te consuma mult... valabil si pentru baieti... numai facei laba inainte de somn... doar pentru cei single... restu e facultativ :) .
Si pentru oboseala generala... lasati drq cafelele de orice fel.. ca este capucino 3 in 1... prostii din astea.... beti sucuri fara acid si nectare ;) ... si pofta da viata sa aveti ... ;) . Nu va mai stresati din toate prostiile... cum va duceti fetelor la magazinul de intimitati si va algeti cu gratie lenjeria... asa puteti sa va selectati problemele de zi cu zi sa nu va enervati aiurea. :) )))))


Prea multe aberatii pe milimetru patrat... No comment.

 Cutzu, on Oct 3 2006, 20:54, said:

Calciu e jale o dai in spasmofilie... cred ca fumezi nuh? daca nu e de la stres sigur... ia`ti un mp3 player portabil sa`l ai ci tine si cand esti in toaleta ;) .

Nu sunt fumatoare. Su am nici un stres.

 andrei1975, on Oct 3 2006, 21:13, said:

Ma bag si eu, poate ca musca-n lapte... Am descoperit niste probleme de sanatate dupa ce am incercat sa rezist peste noapte cu Red Bull. Mi-a crescut tensiunea ceva de speriat, am crezut ca dau ortu' popii! Nu sunt un mare cafegiu, obisnuiam sa consum de cateva ori pe saptamana, cu lapte. Aveam o stare mai ciudata, dar n-am dat atentie. Pana mi s-a facut rau de la energizant. Chemat salvare& stuff, apoi analize si medicul mi-a zis asa: "D-le energizantele nu sunt pentru oricine! Si apa de la robinet are contraindicatii, ca vedeti ce ne ofera Apa Nova, daramite chestiile astea! Exista categorii diferite de energizante si fiecare are gama lui de contraindicatii. De-aia existam noi, medicii: ca sa va spunem ce-i bun si ce nu, dupa ce va examinam un pic..." Asa ca sfatul meu ar fi sa faci o vizita medicului tau de familie, desi banuiesc ca nu-i un tinerel aratos, si sa-l intrebi ce-ar fi potrivit pentru tine. Doctorita ar trebui sa te cunoasca si sa-ti spuna daca e cazul sa te feresti de ceva, au ba!
Daca exagerez, rogu-va, faceti abstractie!
Vezi bine ca ne-ai facut curiosi! Ai vreun concurs duminica, sau ce? Daca da, bafta!


Da, am concurs si nu am de gand sa fac prostia cu energizantele. Eu nu consum sucuri, daramite energizante & shit. Analize am facut, setul complet chiar. Sunt sanatoasa aproape tun (sau un tunisor mai mic :P)

Tot ce conteaza pentru mine este sa fac fata efortului si o sa incerc unele dintre metodele date de voi!

#34
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

 Bebeluska, on Oct 3 2006, 23:17, said:

Vreau sa incerc. De unde cumpar?
Catinofort gasesti la orice Plafar. Cred ca exista si la farmacii. Este chiar bun.

Cat despre nici un stres... mhm... toate lumea are un stres cat de mic. Si cand esti fericit, tot stres se cheama, desi e ceva pozitiv (aka eustres).

#35
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003

 Tabu, on Oct 3 2006, 23:07, said:

Tu faci foarte mult efort fizic si ai nevoie de suplimentele astea, dar un om obisnuit care mai face un jogging, o flotare etc. nu stiu daca e dispus sa investeasca atatia bani in aceste suplimente speciale pentru sportivi (si nici nu stiu cat de mult i-ar folosi). Intr-adevar, suplimentele distribuite in farmacii au niste preturi care nu stiu cat de mult isi merita banii (ma refer la Centrum, Vitamax, MagneB6 si altele asemenea). Eurovita are un pret foarte bun si este mai mult decat suficienta omului de rand.

Hai sa fim seriosi..Spa Pak(valori) este fix 380.000 lei(care lunar nu mi se pare o suma asa de mare pt ce contine), Eurovita(valori) nu stiu cat este dar nu are nici macar 25% din cantitatile lu' Spa Pak...dar ma indoiesc ca ar costa 95.000 lei.
Ce intelegi prin om de rand?Care vine de la servici si sta tolanit la TV pana se culca?

Edited by tau_xxx, 03 October 2006 - 22:32.


#36
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

 tau_xxx, on Oct 3 2006, 23:30, said:

Hai sa fim seriosi..Spa Pak(valori) este fix 380.000 lei(care lunar nu mi se pare o suma asa de mare pt ce contine),
De acord cu tine aici.

Quote

Eurovita(valori) nu stiu cat este dar nu are nici macar 25% din cantitatile lu' Spa Pak...dar ma indoiesc ca ar costa 95.000 lei.
Ultima oara cand am cumparat, era in jur de 100.000 lei. Era oferta, promotie... probabil era pe cale de a expira. :D

Quote

Ce intelegi prin om de rand?Care vine de la servici si sta tolanit la TV pana se culca?
Omul de rand care face miscare in limita timpului disponibil, care nu este adeptul sportului de performanta. Sunt sigura ca ai inteles ce vreau sa spun. Nu tot omul face sport de performanta. Nevoile energetice se regleaza in functie de metabolismul si activitatile zilnice ale fiecaruia.
Nu, nu ma refer la cei care vin de la serviciu si stau tolaniti la TV... desi poate ca si ei ar avea nevoie de ceva energizante ca sa-i ridice din fata televizorului.

Edit: Oferta de la Eurovita cred ca inca mai exista si e 2 in 1. Recunosc, nu este cel mai grozav supliment, dar pentru cine nu se strofoaca prea mult din punct de vedere fizic (posibil si intelectual), merge. Evident, in orice caz, e necesar si un regim alimentar corespunzator.

Edited by Tabu, 03 October 2006 - 22:45.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate