Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

măști home-made

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#73
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Laberta, parca si eu am raspuns mai sus la dilema ta. In functie de problema pe care o are parul tau, aplici si uleiul. Daca ai radacinile grase, dar varfurile uscate si despicate, aplici la varfuri. Daca ai probleme si cu scalpul, care de obicei se usuca usor de la apa/produse de styling etc, aplici si la radacina. In general se aplica la varfuri mastile, dar fiind vorba de ulei de masline, care rau nu face, merge si la radacini. Eu aplic pe toata lungimea firului de par, cu insistente pe varfuri, pentru ca acolo e baiul meu. Si are rezultate vizibile. Stai linistita, din doua samponari sanatoase, parul se face superb si nu ramane gras. Si pana la urma, fa si tu niste incercari si vezi cum ti-e bine ^_^ .

#74
bombon_dolce

bombon_dolce

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.05.2008
De ceva  ani buni sunt blonda. Inainte ma faceam acasa...bagam 2 pliculete de pudra decoloranta gerocossen si dupa, un tub,sau doua de vopsea garnier, l'oreal, londa etc (cica mai bunicele ). La asta se mai adauga si placa de par si feonul si produsele de styling si bineinteles tunsul cam la fiecare luna sau la doua luni, deaorece in jurul gatului, din cauza acestor prostii, toate cumulate, mi se forma un guler de par ars, practic.
De vreo....4-5 luni am inceput sa ma duc la salon, sa nu mai ma fac deloc acasa, sa evit placa...si de o saptamana folosesc o masca revitalizanta, nu mai folosesc placa deloc si nici nu ma mai periez cu parul ud fiind.
Masca asta de par mi-a recomandato o noua prietena de-a mea, care la fel se vopseste blond de ceva vreme, dar care credeti-ma , are un par ca de bebelus.
Este vorba de masca de par de la kallos cu PLACENTA!!!!! ( este un borcan mare de 900 ml cu eticheta verde pe care scrie vertical "PLACENTA" - a nu se confunda cu celelalte masti tot din aceasta gama, bazate pe alte ingrediente ) Produsul asta se incadreaza in categoria "Ieftin si Bun"!!! intrucat chiar este bun si costa doar 150 de mii ( 15 lei ).
Se executa spalarea parului normala, sampon - balsam, dupa care se aplica aceasta masca pe toata lungimea parului ( inclusiv radacini , varfuri bla bla ), se lasa sa actioneze 30 de min dupa care se clateste, dar atentie, nu de tot...se clateste cat sa mai simti tu la mana ca ar mai fi ceva pe acolo.Parul nu se periaza cand e ud, placa....poate doar ocazional...iar produse de styling, daca tot vrem sa remediem ceva, sa folosim produse cat de cat bune. Recomand produsele din gama Gliss, sampon si balsam pentru diverse tipuri de par, balsam lichid regenerator, la fel pentru mai multe tipuri de par (acesta il folosesc zilnic ) si diverse uleiuri tot din aceasta gama, pentru regenerare, hidratare si mentinere.Bafta!!!
Astept sa -mi spuneti ce ati rezolvat!

#75
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Nu cred ca te-ai prins, dar te afli pe topicul cu masti home-made. Adica orice iei din frigider/camara si arunci in par/pe fata. Acum, ca tot veni vorba, am avut si eu masca de care zici tu si nu prea mi-a facut mare branza. De o mie de ori mai buna este masca de par de la Boots.

#76
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006
Apropo de "maioneza" pentru par, nu are succes la toate fetitele pentru ca doar parul agresat prin vopsire, oxigenare, permanentare, placa sau cel natural foarte moale are nevoie de proteinele din galbenus, ca sa-l restructureze; parul normal, tratat cu diverse produse proteice - din comert sau home-made (extracte din lapte, matase hidrolizata, ou s.a.) - se "apreteaza", de aici senzatia ca e uscat si ideea ca mastile naturale nu-s bune de nimic.  :calichhair:

Edited by amma, 25 September 2008 - 14:57.


#77
NjoYMe

NjoYMe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.07.2008
Mi-am facut si eu celebra masca cu oua pt. prima data, de vreo 2 zile si vreau sa va spun ca mie mi-a facut parul super moale si stralucitor, intr-adevar avea nevoie de hranire pt. ca nu m-am putut dezlipi o vreme destul de lunga de placa de intins, acum am renuntat la ea. O sa fac masca in continuare o data pe saptamana  :)

#78
CRYSSA

CRYSSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 05.09.2006
M-am intors de la cosmetica si mi-a zis cosmeticiana ca, la mastile de fata home-made sa adug si vitramina A ca e foarte buna pt. ten
oare merge adaugata si in cremele de corp???

#79
PuiutZ ;)

PuiutZ ;)

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 16.03.2005
am citit azi niste ponturi pentru par intr-o revista:
1) ptr par uscat: in masca se adauga sare, deoarece retine apa => par mai hidratat
2) ptr o curatare mai profunda adaugati bicarbonat in sampon
:)
nu le-am testat

#80
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
M-am gandit ca ar fi mai bine daca am avea ca un fel de arhiva unde sa gasim toate mastile postate de voi pana acum, iar aceasta arhiva sa fie reactualizata constant, atunci cand postati noutati. O sa ma ocup de asta in zilele urmatoare, asa cred ca e mult mai usor de gasit masca de care avem nevoie



Dupa ca am citit postul lui PuiutZ ; ) , mi-a mai venit o idee, cand postati o masca va rog sa scrieti daca ea a fost testata de voi sau nu, iar daca a fost testata, ce efecte a avut.  :)

Edited by Jaqueline, 28 September 2008 - 21:52.


#81
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View PostCRYSSA, on Sep 26 2008, 14:31, said:

M-am intors de la cosmetica si mi-a zis cosmeticiana ca, la mastile de fata home-made sa adug si vitramina A ca e foarte buna pt. ten
oare merge adaugata si in cremele de corp???


sigur ca merge.

ca tot facem o varza de bruxelles din topicul asta, nu mai caut acum postul tau, sunt sigura insa ca tu recomandai uleiul de par cu cristale de la kallos. am retinut bine, vorbeai de o varianta incolora? fiindca eu am gasit doar unul mov, cel pentru blonde. nu m-ar deranja, ca doar sunt blonda si oricum nu-mi place nuanta prea aurie, si cica si asta ar avea proprietati de regenerare, dar vreau daca se poate sa-mi spui mai exact sub ce nume sa-l caut pe cel incolor. multumesc.

#82
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postcharme, on Sep 29 2008, 16:17, said:

sigur ca merge.

ca tot facem o varza de bruxelles din topicul asta, nu mai caut acum postul tau, sunt sigura insa ca tu recomandai uleiul de par cu cristale de la kallos. am retinut bine, vorbeai de o varianta incolora? fiindca eu am gasit doar unul mov, cel pentru blonde. nu m-ar deranja, ca doar sunt blonda si oricum nu-mi place nuanta prea aurie, si cica si asta ar avea proprietati de regenerare, dar vreau daca se poate sa-mi spui mai exact sub ce nume sa-l caut pe cel incolor. multumesc.


Il am si eu pe ala incolor... M-am dat doar de vreo 2 ori cu el si n-am observat nimic deosebit. Care e faza cu uleiurile astea de par?

#83
CRYSSA

CRYSSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 05.09.2006
@ charme ... l-am folosit mult timp si pe cel mov si e ok si ala
cel incolor e cu cristale lichide (cica) si mi se pare ca da mai mult luciu parului
scrie pe el "RESTRUCTURAL | SILKY EFFECT"
nu stiu exact cum e cutia, eu desfac cutia si ma uit la el sa fie incolor :))
ce imi place la uleiurile Kallos e ca nu ingrasa parul . Pot sa ma dau cu ulei in fiecare zi, timp de 4 zile fara probleme (eu trebuie sa ma dau zilnic mai ales ca acum am bucle).

@ Bebeluska depinde ce par ai
1. uleiurile, de obicei netezesc parul si mai ales firele rebele care nu isi gasesc locul :D
2. e bine sa te dai inainte de a-l indrepta cu placa pt.  ca protejaza firul de par
3. daca ai varfurile deteriorate si dai cu ulei pe ele, le schimba aspectul
4. da luciu parului
etc.

#84
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006

View PostCRYSSA, on Oct 1 2008, 17:37, said:

@ charme ... l-am folosit mult timp si pe cel mov si e ok si ala
cel incolor e cu cristale lichide (cica) si mi se pare ca da mai mult luciu parului
scrie pe el "RESTRUCTURAL | SILKY EFFECT"
nu stiu exact cum e cutia, eu desfac cutia si ma uit la el sa fie incolor :))
ce imi place la uleiurile Kallos e ca nu ingrasa parul . Pot sa ma dau cu ulei in fiecare zi, timp de 4 zile fara probleme (eu trebuie sa ma dau zilnic mai ales ca acum am bucle).

@ Bebeluska depinde ce par ai
1. uleiurile, de obicei netezesc parul si mai ales firele rebele care nu isi gasesc locul :D
2. e bine sa te dai inainte de a-l indrepta cu placa pt.  ca protejaza firul de par
3. daca ai varfurile deteriorate si dai cu ulei pe ele, le schimba aspectul
4. da luciu parului
etc.

N-ai putea sa transcrii aici ingredientele uleiului (cu Google nu le gasesc)? Pentru ca mie "cristale lichide" imi suna a silicon.

#85
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
o masca pentru ten gras? :)

ceva cu malai parca si inca ceva

#86
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View Postamma, on Oct 3 2008, 00:53, said:

N-ai putea sa transcrii aici ingredientele uleiului (cu Google nu le gasesc)? Pentru ca mie "cristale lichide" imi suna a silicon.

daca le mai vrei, poftim:

cyclomethicone, dimethilconol, paraffinum liquidum, amodimethycone, limnathes alba, ethylhexil methoxycinnamate, parfum.

(nu-i nici un typo, nu ma-ntreba de ce uneori e scris methiconu' ala cu i si alteori cu y, da' zau ca asta scrie pe cutie)


poate gasesti mai multe detalii la fabricant: H.S.A. Varese (Italy)

#87
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

View PostCutzu, on Oct 3 2008, 01:29, said:

o masca pentru ten gras? :)

ceva cu malai parca si inca ceva
Argila. Malaiu' e pentru exfoliere.

#88
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

View Postdiorama, on Oct 23 2008, 16:39, said:

Argila. Malaiu' e pentru exfoliere.
multumesc
dar altceva nu merge?
zeama de lamaie, cu praf de nu stiu ce si  o leguma ceva, morcov castravet

#89
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007

View PostCutzu, on Oct 23 2008, 23:00, said:

multumesc
dar altceva nu merge?
zeama de lamaie, cu praf de nu stiu ce si  o leguma ceva, morcov castravet
A postat rox o mască foarte bună.

3 lingurițe de iaurt
2 lingurițe zeamă de lămâie
2-3 aspirine, de preferat d'alea normale, nu tamponate

Se amestecă toate, se aplică pe față și se lasă cam 15min. Dacă simți usturimi, îndepărtezi masca.

#90
2LA

2LA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 20.10.2008
nevasta-mea imi lua sperma si isi dadea cu ea pe fata. zicea ca face bine la ten! este adevarat?
nu glumesc!!!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate