Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

măști home-made

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#145
bb_girl

bb_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 30.12.2008

View Postamma, on 10th April 2010, 16:45, said:

Incercam sa aflu ce motive ai sa amani spalarea parului, chiar sunt curioasa, intrebarea asta apare obsedant pe forumurile romanesti.
Pentru ca am 17 ani, sunt adolescenta, imi iubesc parul in general, dar il urasc cand e uns, iar in afara de aceste minore detalii, l-am obisnuit cu spalatul o data la 2 zile. Ceea ce nu e foarte funny, avand in vedere ca daca plec undeva de acasa (in vacanta) in prima zi parul arata ok, a doua zi tre' sa-l prind in coada iar a 3-a tre' sa-l spal din nou pt ca e ca lins. Cand merg la scoala, idem, da-i mai usoara treaba ca doar de acasa plec, deci pot sa ma spal de fiecare data cand e nevoie.

Intelegi?  :thumbup:

Acum pe timp de vara incerc (cu tratament de 1-2 ori pe luna cu ulei de ricin+galbenus+suc de lamaie+ulei de masline cand am) sa-l spal mai rar (adica o data la 3 zile, nu la 2), dar tare mi-e teama ca vine toamna, iarna si iar voi reveni la spalatul o data la 2 zile.

Deci.
Cautam alte idei de masti home-made pentru "calmare" parului care se ingrasa prea repede

:kisstogether:

PS: Seamana parul meu cu cel descris aici, doar ca eu nu mi-l vopsesc. Dar masca aia cu urzici mi se pare cam ciudata.

Edited by bb_girl, 31 July 2010 - 21:14.


#146
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
dar aia nu e masca, e ca un ceai de urzici, o zeama foarte concentrata cu care se clateste....

#147
alina_bigbounce

alina_bigbounce

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.07.2009
nu stiu voi ce parere aveti in legatura cu lamaile, insa mie imi place foarte mult sa mananc lamaie goala.  am gasit aici http://femina.rol.ro..._din_lamaie.htm  niste retete de cum poti sa prepari cosmetice pentru maini , par, samd. sper sa va fie de folos, pentru ca mie mi-au fost ;)

Edited by alina_bigbounce, 06 August 2010 - 22:30.


#148
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Ieri mi-am facut o masca al carei efect mi-a placut foarte mult. Miere + iaurt + 2 aspirine topite + argila + apa . :wub:

#149
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007
Mască tonifiantă, cu efect de lifting

Un avocado mai măricel, curățat de coajă și sâmburele înlăturat, se amestecă în blender cu 70gr smântână și 20ml ulei din germeni de grâu, până se obține o pastă omogenă, care se aplică pe față, gât, decolteu, sâni și abdomen și se lasă să acționeze cca 30min, după care se înlătură cu apă caldă și săpun (duș).

#150
Aetana

Aetana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 12.08.2008

View PostOscilatrix, on 7th August 2010, 10:27, said:

Ieri mi-am facut o masca al carei efect mi-a placut foarte mult. Miere + iaurt + 2 aspirine topite + argila + apa . :wub:
pentru ce sunt bune aspirinele

#151
honey_andrada

honey_andrada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 19.02.2007
mi'a facut colega de camera masca cu argila care mi'a purificat tot tenul,mi'au disparut toate punctele negre ca prin minune.ramai cu o senzatie de prospetime si nici nu tb sa folosesti fdt dupa aia.

#152
TheReason

TheReason

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.01.2011
Pentru fata:

O aspirina si o lingurita de iaurt. Se zdrobeste aspirina cu o lingurita si se amesteca cu o lingurita de iaurt. Dupa o curatare atenta a tenului se aplica masca si se lasa 10 minute. Dupa aceea va udati mainile cu apa si incepeti un usor masaj al fetei. Cam vreo 3 minute, dupa care o spalati in totalitate. Va recomand sa o faceti o data pe saptamana, Rezultatul:exfoliant si curatare in profunzime , incredibila!!!
Pentru par:
2 galbenusuri de ou, o lingurita ulei de ricin, o lingura ulei de masline si eventual o fiola de vitamina A. Aplicati pe par si lasati o noapte. La fel va recomand sa o faceti o data pe saptamana. :) Intareste firul de par, in special cel vopsit, ii da volum iar dupa o folosire mai indelungata rezultatele sunt super!

#153
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

View PostTheReason, on 21st February 2011, 12:21, said:

Pentru fata:

O aspirina si o lingurita de iaurt. Se zdrobeste aspirina cu o lingurita si se amesteca cu o lingurita de iaurt. Dupa o curatare atenta a tenului se aplica masca si se lasa 10 minute. Dupa aceea va udati mainile cu apa si incepeti un usor masaj al fetei. Cam vreo 3 minute, dupa care o spalati in totalitate. Va recomand sa o faceti o data pe saptamana, Rezultatul:exfoliant si curatare in profunzime , incredibila!!!
Pentru par:
2 galbenusuri de ou, o lingurita ulei de ricin, o lingura ulei de masline si eventual o fiola de vitamina A. Aplicati pe par si lasati o noapte. La fel va recomand sa o faceti o data pe saptamana. :) Intareste firul de par, in special cel vopsit, ii da volum iar dupa o folosire mai indelungata rezultatele sunt super!
iaurtul daca e natural, tinde sa irite fata. daca e de la danone, e amidon cu var probabil.
in materie de masca de par, e adevarat ce spui dar oul cu uleiul de ricin se intaresc pe par si formeaza cea mai scarboasa chestie posibila. nu cred ca multe fete si-ar dori sa doarma cu asa ceva pe cap. plus ca trebuie sa fii fie adolescenta, fie singura ca daca te culci cu asa ceva in par  langa un barbat, exista riscul sa te trezesti singura.

#154
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009

Quote

iaurtul daca e natural, tinde sa irite fata. daca e de la danone, e amidon cu var probabil.
in materie de masca de par, e adevarat ce spui dar oul cu uleiul de ricin se intaresc pe par si formeaza cea mai scarboasa chestie posibila. nu cred ca multe fete si-ar dori sa doarma cu asa ceva pe cap. plus ca trebuie sa fii fie adolescenta, fie singura ca daca te culci cu asa ceva in par langa un barbat, exista riscul sa te trezesti singura.
De fiecare data cand mi-am facut masca cu iaurt, mi s-a inrosit fata. Si eu am un ten super tolerant.
O masca super buna pe care mi-o mai fac eu e din drojdie si miere, face pielea foarte catifelata si sterge din petele rosii.
Am dormit mai demult cu maioneza de-aia in par, si da, se intareste si miroase nasol. Si se si spala greu. Are efect foarte bun, dar acuma n-as mai avea rabdare pentru asa ceva.

#155
bb_girl

bb_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 30.12.2008
Am inteles ca uleiul de masline e foarte bun pentru orice (ten, piele, buze, par), dar cred ca cele cu ten gras si par cu tendinte de ingrasare ar trebui sa aiba putina grija cu el si sa nu-l foloseasca f des sau in cantitati f mari pt ca risca sa obtina rezultate inverse celor dorite.
Deci: cine stie cam cum ar trebui sa ne comportam cu uleiul de masline cele ce avem ten/par gras, pentru a obtine benficii de pe urma lui?

A, uitasem. De vreo luna si eu folosesc masca de argila si imi place ca-mi lasa tenul fin si curat (mai ales daca e facuta dupa un gomaj) dar poate nu am folosit-o eu regulat astfel incat ca obtin cine stie ce rezultate. Dar o intrebare am legata de ea: dupa ce mi-o dau jos, tenul e f curat, dar ii lipseste pelicula aceea de "ceva" (sebum probabil) si cred ca daca as iesi pe strada mi s-ar umple toata fata de praf si mi-ar aparea a doua zi cosurile ca ciupercile dupa ploaie. Nu stiti ce as putea folosi pe fata dupa aceasta masca pt a-mi proteja tenul de praf? Oare uleiul de masline (iar revin la el) are efect la asa ceva?

#156
maia3

maia3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 30.04.2008

View Postbb_girl, on 10th May 2011, 23:46, said:

Am inteles ca uleiul de masline e foarte bun pentru orice (ten, piele, buze, par), dar cred ca cele cu ten gras si par cu tendinte de ingrasare ar trebui sa aiba putina grija cu el si sa nu-l foloseasca f des sau in cantitati f mari pt ca risca sa obtina rezultate inverse celor dorite.
Deci: cine stie cam cum ar trebui sa ne comportam cu uleiul de masline cele ce avem ten/par gras, pentru a obtine benficii de pe urma lui?

A, uitasem. De vreo luna si eu folosesc masca de argila si imi place ca-mi lasa tenul fin si curat (mai ales daca e facuta dupa un gomaj) dar poate nu am folosit-o eu regulat astfel incat ca obtin cine stie ce rezultate. Dar o intrebare am legata de ea: dupa ce mi-o dau jos, tenul e f curat, dar ii lipseste pelicula aceea de "ceva" (sebum probabil) si cred ca daca as iesi pe strada mi s-ar umple toata fata de praf si mi-ar aparea a doua zi cosurile ca ciupercile dupa ploaie. Nu stiti ce as putea folosi pe fata dupa aceasta masca pt a-mi proteja tenul de praf? Oare uleiul de masline (iar revin la el) are efect la asa ceva?

Intr-adevar, uleiul de masline presat la rece este foarte bun pentru hidratarea si hranirea pielii, dar nu merge penru tenurile grase, le ingrasa si mai mult.
Eu am tenul mixt si foloseam ulei de migdale presat la rece (se gaseste la plafar), in combinatie cu galbenus de ou sau cu iaurt.Nu mi-a incarcat tenul.In schimb hidrateaza foarte bine.
Mai nou vreau sa incerc uleiul de argan, am auzit ca este foarte bun si el, dar nu stiu daca este sau nu indicat tenurilor mixte/grase.
Pentru praf cred ca singura solutie este curatarea temeinica a pieleii in fiecare zi, cu produse blande, care sa nu ususce prea tare pielea.Mai poti folosi  dimineata lotiuni astringente , care strang porii si nu lasa sa se formeze puncte negre.

#157
squirrel70

squirrel70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.12.2010

View Postmaia3, on 24th April 2012, 10:02, said:

Intr-adevar, uleiul de masline presat la rece este foarte bun pentru hidratarea si hranirea pielii, dar nu merge penru tenurile grase, le ingrasa si mai mult.
Eu am tenul mixt si foloseam ulei de migdale presat la rece (se gaseste la plafar), in combinatie cu galbenus de ou sau cu iaurt.Nu mi-a incarcat tenul.In schimb hidrateaza foarte bine.
Mai nou vreau sa incerc uleiul de argan, am auzit ca este foarte bun si el, dar nu stiu daca este sau nu indicat tenurilor mixte/grase.
Pentru praf cred ca singura solutie este curatarea temeinica a pieleii in fiecare zi, cu produse blande, care sa nu ususce prea tare pielea.Mai poti folosi  dimineata lotiuni astringente , care strang porii si nu lasa sa se formeze puncte negre.
Mai sigur folosesti ulei de jojoba, este tolerat f bine de tenul mixt/gras. Uleiul de migdale dulci, din cate stiu (si din proprie experienta) cam irita zona mixta a tenului, zona de ten normal fiind ok.

#158
cometto

cometto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 11.09.2009
DOVEZI clare/reale in lupta impotriva acneei gasiti pe www.acnepractice.com
Ma puteti contacta pentru mai multe detalii.

#159
BlackShinyEyes

BlackShinyEyes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.02.2014
Măștile și pachetele faciale sunt o metodă ușoară și necostisitoare de a vă îngriji pielea și a vă relaxa
iată câteva sfaturi pentru a vă ajuta să obțineți o mască perfectă
Dacă folosiți o mască realizată în casă, încercați să utilizați ingrediente proaspete de fiecare dată când vă răsfățați
Dacă folosiți produse din comerț, aplicați-le cu ajutorul ustensilelor> un aplicator pentru mască facială, sau o pensulă lată
Aveți la îndemână dischete de bumbac și prosopel pentru spălare
tăiați două felii subțiri de castravete sau cartof pentru a vă relaxa ochii
Păstrați aceste ingrediente în frigider pentru a le răci pentru momentul în care le veți utiliza
între timp, demachiați-vă fața
Exfoliați dacă este nevoie. veți înlătura celulele de piele moartă și masca de se va absorbi mai bine
Faceți baie de aburi la nivelul feței, timp de 10 minute, pentru a vă deschide porii
Sau umeziți un prosop în apă fierbinte, atât cît puteți suporta și acoperiți-vă fața, până ce acest se va răci
Aplicați masca cu un aplicator sau o pensulă  lată
După aplicarea măștii, repuneți feliile de castravete  sau cartof și relaxați-vă cât timp mențineți produsul sau masca
După timpul de așteptare indicat, ștergeți masca cu prosopul sau dischetele umede
aplicați ulterior un tonic sau hidratant
Găsiți masca perfectă și răsfățați-vă pielea.
descoperiți o mare varietate de produse de îngrijirea pielii, la cel mai bun preț,pe Strawberrynet, compania cosmeticelor proaspete

#160
kta_vesel

kta_vesel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.03.2015
Hey! Sper sa va ajute si informatiile de aici: http://blog.rolplant.ro/masca-de-fata/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate