Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

măști home-made

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#1
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Propun să postăm aici diferite măști pentru față și păr. Încep eu cu o mască pentru părul subțire, deteriorat si fragil
1 glbenus de ou+ 1 lingura de coniac+ 1 lingura ulei de masline se amesteca bine de tot si se intinde pe parul umed. se acopera cu un prosop si se lasa aproximativ o jumatate de ora...folosita o data pe saptamana, parul devine mai rezistent si mai stralucitor

#2
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Eu citisem undeva de un gomaj natural folosit de rusoaice: se ia zatul de la cafea si se freaca fata (umeda) cu miscari circulare. Atentie la zona ochilor!  :)





EDIT: Pentru toate tipurile de ten  :peacefingers:

Edited by Jaqueline, 27 September 2006 - 19:49.


#3
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
tot gomaj mai stiu si cu malai amestecat cu miere...tot pe pielea umeda, masezi bine cu miscari circulare....
pentru tenul uscat si care se cojeste, asa ca nasul meu  :confuzzled:

Edited by rox, 27 September 2006 - 20:14.


#4
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006
- gomaj: malai (nu grisat!)+tarate+putin bicarbonat de sodiu, zahar cu putin demachiant,  zahar cu gel de dus pentru corp

- masti: miere+suc de lamaie, argila+piureuri de fructe/legume, vara - masaj folosind cubulete inghetate din suc de fructe sau ceai verde/musetel/menta

#5
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
mi-am facut azi o masca....pur si simplu am bagat un ciorchine de strugure negru la blender si l-am facut pasta, dupa care l-am intins pe niste comprese de tifon si l-am lasat 20 min pe fata....e...miraculos, acuma mi se pare ca am tenul mai alb3! plus ca e foarte revigorant si astringent. la un moment dat simteam ca ma ustura fata :P

am mai gasit o reteta, pentru pori dilatati: 1 albus batut spuma + 1-2 lingurite zeama de lamaie, se lasa 20 minute. o s atstez sa vad daca face ceva

#6
Any

Any

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.06.2005
exista masti pt disciplinarea parului??? :helpsmilie:

Edited by Any, 30 September 2006 - 18:26.


#7
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

 amma, on Sep 27 2006, 22:40, said:

zahar cu gel de dus pentru corp
Aoleu! Serios? Mai ziceam eu intr-un topic cum ca nu e indicat sa folosesti sapunul obisnuit si gelul de dus pentru a curata tenul. Mai ziceam si cum ca usuca si nu e tocmai minunat rezultatul.

 Any, on Sep 30 2006, 19:22, said:

exista masti pt disciplinarea parului??? :helpsmilie:
Ulei de masline si galbenus de ou. Nu neaparat combinate.

#8
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006

 Tabu, on Sep 30 2006, 19:28, said:

Aoleu! Serios? Mai ziceam eu intr-un topic cum ca nu e indicat sa folosesti sapunul obisnuit si gelul de dus pentru a curata tenul. Mai ziceam si cum ca usuca si nu e tocmai minunat rezultatul.
Ulei de masline si galbenus de ou. Nu neaparat combinate.

Serios...pentru exfolierea corpului  :)

#9
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

 amma, on Oct 1 2006, 10:46, said:

Serios...pentru exfolierea corpului  :)
Pentru corp sunt de acord, dar tenul are nevoie de atentie speciala asa ca tine gelul de dus pentru corp departe de fata.

#10
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006
Masti pentru par:

- 3/4 miere + 1/4 ulei de masline

- 3/4 miere + 1/4 orice balsam/masca ai prin casa

Leave-in pentru domolirea suvitelor rebele  :coolspeak: : 1 lingura ulei de jojoba + 2 linguri gel de aloe vera + cateva picaturi de ulei esential + apa, se aplica prin pulverizare ori de cate ori este nevoie.

#11
sensuela

sensuela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 01.08.2006

 Jaqueline, on Sep 27 2006, 20:48, said:

Eu citisem undeva de un gomaj natural folosit de rusoaice: se ia zatul de la cafea si se freaca fata (umeda) cu miscari circulare. Atentie la zona ochilor!  :)
EDIT: Pentru toate tipurile de ten  :peacefingers:


Eu stiam ca zatul de la cafea e contra celulitei. Cine are rabdarea (si cafea suficienta) sa-i frece corpul cu zat..  sa ne spune si noue de rezultat! :)

 Any, on Sep 30 2006, 19:22, said:

exista masti pt disciplinarea parului??? :helpsmilie:

Subscriu pt uleiul de masline. Mie imi pare ok masca cu ulei de masline de la Avon. Unul din cele mai bune produse de-a lor  ;)  
  Sa nu folosesti masti pe baza de ou, eu mi le fac pt volum, si poi umbl o zi cu parul maciuca  :D

#12
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006
Am folosit zat si cafea macinata pentru exfolierea corpului si nu mi-a placut deloc, lasa urme grase si cam usuca pielea  :confuzzled: ... mai bine cumperi fiole de cofeina de la farmacie si le torni in lotiunea de corp.

#13
Any

Any

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.06.2005
imi cade parul ingrozitor...mama a zis ca ma tunde noaptea...nu mai suporta
o masca ??

#14
PuiutZ ;)

PuiutZ ;)

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 16.03.2005
Eu mi-am frecat corpul [ numai partea inferioara: bazin + picioare ] cu zat de cafea timp de cateva luni, 3 cred ca la numar, in fiecare zi. A avut efectul scontat [ eliminarea celulitei ], dar dupa ce m-am lasat [ si de frecat si de regimul alimentar pe care il tineam ] celulita a reaparut  -_- . Masajul trebuie facut tare, apasat, cu forta [ folositi-va de podul palmei ]. Imi placea ca de fiecare data cand terminam masajul, si faceam dus, aveam o piele catifelata si mai moale  :proud: imi cam pare rau ca m-am lasat, dar nu-mi mai pot permite acum dimineata sa fac chestia asta [ si in plus e frig in baie  :huh: ]

Edited by Jaqueline, 05 October 2006 - 11:07.


#15
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006

 Any, on Oct 4 2006, 18:41, said:

imi cade parul ingrozitor...mama a zis ca ma tunde noaptea...nu mai suporta
o masca ??

Nicio masca nu impiedica parul sa cada, fa-ti analizele.Sunt o gramada de suplimente pentru asta: B-uri, Biofemin, drojdie de bere, multiminerale...

#16
Any

Any

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.06.2005
am facut analize...nu sunt prea bune...am calciul si fierul f scazute

#17
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
fier foarte scazut?probabil o anemie....ce-a zis doctorul?

#18
Alessia

Alessia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 27.09.2006
Imi spune si mei cineva o masca sau ceva pentru picioare?Cand ma epilez ma irit groaznic si pielea mi se usuca foarte repede..nu stiu ce sa mai incerc...cu aparatul ma fac,cu crema dureaza prea putin si cu lama nu e indicat...cu ceara doare prea tare.oricum de la toate imi raman punctulete rosii si eu am parul foarte mare pe picioare si trebuie sa ma epilez des :down:

Inca ceva..am parul gras (dar nu uleios) si subtire..cand fac baie si e curat are foarte mult volum dar pe masura ce se murdareste isi pierde volumul..de multe ori isi pierde volumul a doua zi dupa c dorm..c sa fac?este ceva masca?Ce sa fac ca sa-mi stea si mie cumva?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate