Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Echipamentul pentru drumeții

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1317 replies to this topic

#1243
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 02.09.2005
reducere buna la astia https://www.decathlo...8587383&c=NEGRU

#1244
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,573
  • Înscris: 30.10.2003
Nu prea sunt buni, nu-ti pune fundul in evidenta :D Mi se pare ca aia cam strang intre picioare la oo. Am intalnit destui pantaloni de genul asta care aveau partea de sus a pantalonului prea scurta.

#1245
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,074
  • Înscris: 12.12.2006
Revin puțin la bocanci, pasiunea mea Posted Image și, cum se zice ”The Most Important Piece of Equipment”

Am testat peste 20 de perechi de bocanci în ultimii ani, pe unii i-am dat, pe altții i-am păstrat, darpe toți i-am analizat din multe perpective.

1. De se spune ”The Most Important Single Piece of Equipment”
Dacă ți se rupe geaca sau se agață pantalonii, dacă pierzi căciula sau rupi rucsacul, e supărător dar poți continua excursia.
Cu bocancii... e game over.
(Am câteva povești care o să vă dea fiori)

2. V-am zis din start că prefer bocancii tradiționali - pilele cu piele Posted Image
Dar asta e o preferință, am testat bocanci din materiale sintetice de o calitate deosebită, deci e vorba doar de preferințe,
Un producător a postat reclama de mai jos, ca să poată omul să se orienteze.

3. Tehnologia evoluează
Eu mi-am format preferințele citind epopeea marilor cuceritori de vârfuri montane sau zone arctice, si i-am admirat, dar și în domeniul materialelor naturale tehnologia a evoluat mult de atunci.
Amintesc doar cămâșile de merino disponibile acum la prețuri decente, la care Nansen sau Hilary nici nu visau.
La fel e cu bocancii din piele. Impermeabilizarea și confortul sînt deosebite.

Attached Files



#1246
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022
Din punctul meu de vedere, ”The Most Important Piece of Equipment” este experienta.
In traseele mele m-am intalnit nu o data cu oameni echipati high class, dar care se intorceau de la despicatura Moldoveanului sau chiar ramasi blocati in urcare pe ultima portiune spre Vanatarea lui Buteanu.

#1247
represor

represor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 05.04.2007
de asta cei experimentati stiu ca nu trebuie sa pleci la drum fara echipament corespunzator Posted Image
dpmdv e important sa cunosti traseul(sa te informezi macar despre el) si sa iti cunosti/evaluezi corect propriile capacitati fizice.
echipamentul de calitate e un bonus care te poate pazi de accidentari marunte/stupide, e un plus de confort ... evident ca toate traseele au fost doborate acum zeci de ani fara toate avantajele moderne, dar daca tot avem la dispozitie lucruri care sa ne ajute, de ce sa nu profitam de evolutie?

#1248
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,573
  • Înscris: 30.10.2003
Asa e, echipamentul bun iti ofera confort. Si inainte se faceau trasee fara echipament, dar cu ce pret? Bataturi, tricouri umede, rucsaci grei. Cat esti tanar suporti multe, cari multe, esti entuziasmat. Cu timpul apare rutina, te cam saturi. Vrei sa te bucuri de traseu. Cunoasterea traseului e cel mai important, cum zici. Sa stii cat dureaza, de unde sa iei apa, cat de dificil este, in caz de accident cum sa obtii ajutor.

#1249
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,074
  • Înscris: 12.12.2006

View Postrepresor, on 13 noiembrie 2022 - 18:10, said:

dpmdv e important sa cunosti traseul(sa te informezi macar despre el) si sa iti cunosti/evaluezi corect propriile capacitati fizice.
Este, deși mai nou traseele sunt atât de marcate și amenajate încât riscurile s-au diminuat simțitor.
De asta tot mai mulți

Quote

evident ca toate traseele au fost doborate acum zeci de ani fara toate avantajele moderne
Moderne nu, e drept, însă de calitate.
Un alt gen de echipament, dar totuși echipament solid și bine făcut. :)

View PostBursul, on 14 noiembrie 2022 - 11:10, said:

Asa e, echipamentul bun iti ofera confort. Si inainte se faceau trasee fara echipament, dar cu ce pret? Bataturi, tricouri umede, rucsaci grei. Cat esti tanar suporti multe, cari multe, esti entuziasmat. Cu timpul apare rutina, te cam saturi. Vrei sa te bucuri de traseu.
În primul rând de asta facem trasee, nu ? Ca să ne bucurăm.
Dacă e să cauți provocări, nu în echipament e locul :lol:

#1250
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022

View Postrepresor, on 13 noiembrie 2022 - 18:10, said:

de asta cei experimentati stiu ca nu trebuie sa pleci la drum fara echipament corespunzator Posted Image
dpmdv e important sa cunosti traseul(sa te informezi macar despre el) si sa iti cunosti/evaluezi corect propriile capacitati fizice.
echipamentul de calitate e un bonus care te poate pazi de accidentari marunte/stupide, e un plus de confort ... evident ca toate traseele au fost doborate acum zeci de ani fara toate avantajele moderne, dar daca tot avem la dispozitie lucruri care sa ne ajute, de ce sa nu profitam de evolutie?
Ai dreptate si nu pot sa te contrazic, doar ca incerc sa ma pun in locul unui pusti care vrea sa plece prima oara pe munte, cum eram eu pe la 14-15 ani, si n-are bani sa-si ia ultimul racnet de bocanci ori cel maibun rucsac de pe piata.
Traseele nu mai sunt la fel ca in urma cu 46 de ani, cand am inceput eu.
Orb sa fii azi, sa pierzi marcajul, harti si descrieri la doar un clik distanta, numarul de urgenta si al Salvamontului te scapa - aproape - din orice.

#1251
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,832
  • Înscris: 10.12.2006

View PostMorosanul, on 14 noiembrie 2022 - 12:57, said:

Este, deși mai nou traseele sunt atât de marcate și amenajate încât riscurile s-au diminuat simțitor.
Traseele des circulate da, insa pentru varfurile mai micute iti trebuie putin talent sa nu te ratacesti. Am fost anul asta pe Țibleș :(

#1252
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,074
  • Înscris: 12.12.2006
Excursioniștii Old School pe alea le caută acum, că cele celebre sînt... ocupate :P
O parte importantă din farmecul unei excursii era pregătirea. Și cea logistică și traseul.

P.S. Mai poți să prinzi ceva prin M.Maramureșului, PopIvanu, Farcău, Mihailecu.

#1253
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022
Mai nou, decat sa dau prea mare importanta bocancilor, m-ar interesa ceva de protectie impotriva ursilor.
Ieri am dat nas in nas cu unul la nici 500 de metri dupa bariera de intrare in Parcul Bucegi de la Moieciu de Sus...

#1254
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,074
  • Înscris: 12.12.2006
Te-ai gândit că și bocancii te pot ajuta la asta ? Posted Image
E o glumă, legată de o pereche de bocanci pe care am avut-o într-o vreme, și pe care prietenii îi numeau bear-boots, că te pot proteja și de urs Posted Image
(cei din poză)

Eu am un fluier, cu care îmi fac simțită prezența, și câteva petarde, în caz de apropiere.
Culmea e că tocmai pe traseele mai puțin umblate de aici e mai rar întâlnirea cu ursul, pentru că tendința lui e să se ferească de oameni, și are destul spațiu să plece.
Acolo s-au cam obinuit cu oamenii, iar în plus unde să meargă, că e lume peste tot ? Posted Image

Attached Files



#1255
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022
Draga domnule, sa-mi fie cu iertare, dar ceea vad cu ochii mei e ca comportamentul ursilor s-a schimbat fata de cum il stiam cu 20-25 de ani in urma.
Daca pe vremea aia una din regulile de baza era sa nu fi tacut pe traseu, sa vorbesti tare, sa faci zgomot, azi nu mai e valabil, ii doare fix in cur pe ursi, cel putin p-aia cu care m-am intalnit eu in Bucegi, Fagaras, Buila-Vanturarita si Cozia.

#1256
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 23.03.2015
O varianta preventiva foarte buna este un caine, simte ursul mult inainte s-al vezi tu si te avertizeaza de pericol.

#1257
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,074
  • Înscris: 12.12.2006

View PostCellini60, on 17 noiembrie 2022 - 14:15, said:

Draga domnule, sa-mi fie cu iertare, dar ceea vad cu ochii mei e ca comportamentul ursilor s-a schimbat fata de cum il stiam cu 20-25 de ani in urma.
Așa e, am văzut ș i citit multe care confirmă asta.
Aici încă mai merge, că e mai rarefiat turismul, dar îmi dau seama că lucrurile vor merge în aceeași direcție.
Chiar și Salvamontul avea ceva planuri ca să preîntâmpine treaba asta.

P.S. Nu prea sînt io domn, sînt mai ... haiduc, așa :lol:

#1258
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022

View Postzadada, on 17 noiembrie 2022 - 14:45, said:

O varianta preventiva foarte buna este un caine, simte ursul mult inainte s-al vezi tu si te avertizeaza de pericol.
Pe unde-mi place mie sa merg, cainele mai mult incurca...

#1259
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,074
  • Înscris: 12.12.2006

View Postrepresor, on 09 noiembrie 2022 - 11:17, said:

https://www.4camping...king-adv-gtx-1/

vreau sa cumpar asa ceva pt iarna, sa ii folosesc atat pt plimbare cat si pentru mers la pescuit, merita sau sunt bani dati aiurea inutil?
poate ati folosit asa ceva sau similar, eu nu sunt foarte friguros de fel si ma incalt mai light de obicei dar efectiv nu mai am bocanci seriosi de iarna ( nu ca ar mai fi cine stie ce ierni pe la noi)
Hey, n-ai mai zis nimic, ne ții în suspans !  :lol:

#1260
represor

represor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 05.04.2007
i-am cumparat fix pe aia, mi-au ajuns acum 2 saptamani cred insa doar i-am probat in casa 2 minute, m-am enervat insa nu stiu daca ma incadrez sa-i mai dau retur ca sunt full de treaba si numai plecat, am fost 2 zile acasa in ultimele saptamani.
rapis pot sa zic asa:
- cei de la 4camping niste nesimtiti
- am platit "taxa" pt ca am ales plata ramburs
-produsul a venit intr-o cutie veche,efectiv rupta nu usor deteriorata sa cred ca-i de la transport ci asa au trimis produsul, in cutie infasurati intr-o hartie si aia rupta
-produsul nu parea utilizat
-cica a venit din Cehia insa are eticheta lipita pe care scrie "Produs in Romania", deci sunt facuti undeva pe la noi
-protectia cauciucata de pe bombeu nu este simetrica
-capsele nu sunt simetrice la ambii bocanci

in rest ce sa zic, imi veneau bine si statea bine piciorul in ei dar pt un produs care se vrea premium si scump se vede din avion ca e "made in Romania" si evident zero atentie la detalii si zero respect fata de client, o sa le las si comentariu pe site cum le-am lasat si cand am facut comanda, dupa care m-au sunat aproape sa ma certe ca "de ce comentez" ca ei doar sunt firma din cehia ... le-am spus sa faca afaceri in cehia si la revedere cu alta ocazie.

va pun si poze dar cand o sa ajung pe acasa ... poate ajung in weekend, nu promit ca tin si minte asta Posted Image

Edited by represor, 24 November 2022 - 23:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate