Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Echipamentul pentru drumeții

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1317 replies to this topic

#1207
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Sa nu mai zic ca atunci cand prinzi cate un produs redus la greu, iti dai seama cat de overrated sunt multe dintre ele.

Asa cum am prins eu azi un pantalon scurt Northfinder YUSUF (poliamida, spandex, buzunare cu fermoar) la 55 de lei, in timp ce pe la magazinele astea "de munte" e vandut cu 190 de lei (Hervis), 255 de lei (Maramont) si alte sume din astea huge, probabil de 5-8 ori cat a fost pretul de productie.

View Postxmanyacs77, on 17 august 2020 - 19:45, said:

Attachment 000000000000salomon.jpg

Salomon este peste toate echipamentele de alpinism sau drumetii montane...Posted Image

E doar multa investitie in brand, marketing, emfaza posesorilor, placebo-ul posesorilor ("mi-am luat si a costat destul de mult, deci e bun, o sa ma tina, dom'ne, trebuie sa ma tina si sa fie bun daca a fost atat de scump" etc. - fix cu scopul ca sa crezi asta.

Am boldat fraza cheie.

Am atasat si comanda mea, cu pretul de 55 de lei.

Attached Files


Edited by cattavencu, 28 August 2020 - 12:48.


#1208
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Am vazut la cineva un aparat cu ultrasunete pentru alungat cainii.
Stie cineva daca chiar functioneaza?
O functiona si pentru ursi? Prietenii mei din Canada (care au ursii lor :) ) au niste sprayuri anti-ursi. S-or gasi si in Romania? Ca pe unde locuiesc eu nu se gasesste nimic. Ca nu au astfel de probleme.

Sunt femeie si alerg destul de mult singura pe munti. Daca nu mi-ar fi frica de caini si ursi poate ca as alerga chiar si mai mult singura :) Caut solutii.

#1209
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,885
  • Înscris: 03.12.2001
se găsesc peste tot, amazon, emag, google, spray-uri, sunt +300 lei.

#1210
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postvali, on 31 august 2020 - 17:31, said:

se găsesc peste tot, amazon, emag, google, spray-uri, sunt +300 lei.

Saru' mana. Banuiesc ca va trebui sa comand cand ajung prin Romania si sa sper ca nu ma prind astia cu el :). Ca pe aici e catalogat drept produs ilegal. Nu ai cum sa comanzi asa ceva. Si e ilegal sa il folosesti. Dar eu nu il iau sa il folosesc impotriva oamenilor...

#1211
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,792
  • Înscris: 10.12.2006
Eu dupa putina informare am luat din asta https://www.magazino...per-gun/p/12762

Pentru ca ajunge la distanta mare. Iti da si un cartus de test umplut cu apa pe care il poti folosi ca sa te obisnuiesti cu tragerea.

Inca n-am avut ocazia sa ma intalnesc cu ursul si sa-l testez.

#1212
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

View PostCorupt, on 11 iulie 2020 - 10:02, said:

...
Pana la urma am luat un model de la Scarpa si am fost mai mult decat multumit in ce priveste confortul, respirabilitatea si aderenta (mai ales); asta comparand cu modelul mai vechi si mult mai ieftin pe care-l aveam de la Quechua.
Dupa ce m-am obisnuit putin cu ei, i-am folosit prima data intr-o iesire pana la Galcescu prin Hornul Lacurilor. Mi-am reconfirmat, in comparatie cu unii dintre insotitori, cat de mult conteaza o pereche de bocanci cat de cat ok in comparatie cu diverse no-nameuri, pe langa multe altele (cum ar fi plamani de nefumator Posted Image).

#1213
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,427
  • Înscris: 30.10.2003

View Postcattavencu, on 28 august 2020 - 12:16, said:

Nu inteleg ce se intampla la peste 4000 de metri cu alti bocanci. Se destrama cand citesc altimetrul? (vorbim de teren uscat, nu de gheturi vesnice)
La peste 4000 m apar gheturile vesnice.
E bine sa ai bocanci care sa faca echipa buna cu coltarii.
Ai inclinatie lina, merg si bocanci de categorie B/C cu coltari pe masura. Ai perete vertical, iti trebuie alti coltari mai tehnici care sa ramana lipiti pe bocanci.



View Postcattavencu, on 28 august 2020 - 12:16, said:


@Bursul - pai si declararea asta "sus si tare" la fiecare categorie de produse ca doar unul pe lumea asta e tatic, restul sunt departe in spate - e tot un entuziasm nefundamentat.

Nu mai exista pe lumea asta "unul si restul lumii"

Oamenii si-au luminat drumul si cu o frontala Varta, poate si cu altele no name, au umblat in bocanci LaFuma mai ieftini (am prins Atakama II la oferta la
Am dat doar niste exemple. Sunt convins ca sunt si alte firme cu echipament excelent de care habar nu avem. De exemplu japonezii sunt buni alpinisti, sigur fac echipament de calitate.

Cat despre "oamenii au mers si cu altceva", mi-a ajuns. Am urcat la 4600 m cu bocanci Salomon de trekking si era sa mor. Si facusem cu ei alte varfuri prin Alpi.
E ca si cum ai zice ca mergi iarna si cu cauciuri de vara. Mergi, pana cand ti se intampla.

#1214
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,058
  • Înscris: 20.12.2007
Bursule, ai zis mai sus de sandale drumeție Teva. Nu am mers niciodată în sandale dar as vrea sa îmi iau. Totuși mi se par cam scumpute Teva. Merrell sunt mai accesibile din câte vad.
Traseul meu va fi pe teren fără prea multe urcări coborâri plus ceva prin localități. Și ceva recomandări de șosete?

Edited by Kokoshmare, 22 July 2021 - 22:15.


#1215
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,427
  • Înscris: 30.10.2003
Fara sosete. Cel putin eu merg fara sosete, pentru ca aluneca, mai ales daca esti in panta. Contactul dintre piele si talpa sandalei este super. Daca te uiti la reclama vezi ca niciunul nu poarta sosete:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Xz_b4r4xUnU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Merrell poate nu-s chiar asa de comode ca Teva, dar daca nu faci ture lungi, ar trebui sa fie bune. Sa nu uiti sa iei cu tine leocoplast, in caz ca te jeneaza pe undeva.

#1216
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Nu stiu la ce model de Merrell te uitai, fetele mele au avut unele cu textil pe talpa interioara si nu rezista bine la umezeala/apa. Le-am luat mereu sandale de munte pentru tabere, mai intra cu ele in parauri, mai merg pe teren accidentat. Apoi am trecut la Teva si sunt clar superioare. Se spala si in masina la delicate, doar ca trebuie sa prinzi scaiul cu atentie cand le pui la spalat ca sa nu agate alte parti.

De vara asta am si eu Teva, le-am purtat in concediul la munte pe poteci usoare si prin statiune, se comporta excelent. Le voi folosi si ca sandale de mers la plaja, vor fi de ajutor la ajuns pe plaje mai salbatice, spre care se coboara pe poteci.

Talpa interioara e tratata antibacterian, nu miroase. Daca te prinde o ploaie cu ele e Ok, se usuca si nici nu iti aluneca piciorul prin ele.

Mai sunt si pe la Decathlon diverse sandale de munte, eu le-am avut pe cele mai ieftine dar le-am aruncat dupa vreo doua purtari pentru ca se simtea foarte aiurea la pipait plasticul in contact cu talpa. La Teva contactul e foarte placut. In fine, asta difera de la persoana la persoana. Insa calitatea per ansamblu nu se compara, de aici si diferenta de pret.

Iti recomand sa le probezi inainte de a le cumpara ca da vezi exact modelul si marimea care ti se potrivesc.

Edited by mdt, 24 July 2021 - 12:14.


#1217
xgeox

xgeox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 10.11.2006
Salutare colegi forumiști. Vreau să-mi iau o pereche de ghete de iarna care vor fi folosite mai mult prin oraș și noroaie dar pot apărea și zile cu zăpadă. Ma interesează mai mult impermeabilitatea lor dar și caldura. M-am oprit la aceste 2 modele deoarece i-am probat și sunt și comozi ceea ce am nevoie deoarece o să fie zile când voi sta încălțat peste 12 ore cu ei. https://www.sportisi...mid-gtx/457453/
https://www.sportisi...id-lthr/302103/
Care din cele 2 modele?

Edited by xgeox, 05 September 2021 - 16:38.


#1218
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005
Salutare! Caut si eu o pereche de bocanci pentru trasee de max 7-8h (adica de o zi), dificultate medie. Intre https://www.decathlo...0.html#v2567128 si https://www.decathlo...id_8319097.html ce ar fi mai ok?
Nu as vrea sa depasesc 300, hai 400 lei, ca nu merg decat de cateva ori pe an. As vrea aderenta cat mai ok (uscat si umed) si impermeabilitate ok. Mersi

#1219
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Din descrierile celor doua perechi prima ar fi pentru munte (adetenta mai buna), a doua mai degraba pentru drum drept. Oricum este foarte important sa ii probezi ca sa vezi in care te simti mai bine si ca sa gasesti marimea potrivita (scriu si ei la sfaturi de achizitionare asta)

#1220
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,427
  • Înscris: 30.10.2003

 SwatKat, on 26 septembrie 2021 - 23:07, said:

Salutare! Caut si eu o pereche de bocanci pentru trasee de max 7-8h (adica de o zi), dificultate medie. Intre https://www.decathlo...0.html#v2567128 si https://www.decathlo...id_8319097.html ce ar fi mai ok?
Nu as vrea sa depasesc 300, hai 400 lei, ca nu merg decat de cateva ori pe an. As vrea aderenta cat mai ok (uscat si umed) si impermeabilitate ok. Mersi
Cea mai buna pereche e aia care ti se potriveste cel mai bine pe picior. Nu te fixa pe o anumita marca. Daca vrei impermeabilitate: Goretex. Si daca mergi asa mult, ghetele sa nu fie neaparat pe picior. Cu cat mergi mai mult cu atat se umfla piociorul si incep problemele. :D

Mai pun o data linkul cu categoriile de ghete de munte, poate o fi util cuiva:

https://forum.softpe...0#entry21085951

#1221
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,195
  • Înscris: 06.01.2007
Si aruncati o privire pe runrepeat.com.

#1222
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005
Multumesc de info, oricum nu iau nimic online fara proba. Intrebasem ca aspectele asta cu hiking/trekking se cam suprapun, pentru activitati normale, nu (extrem de) intensive.
Si, aducandu-mi aminte de magazinul (preferat) de ciclism, am aruncat un ochi si pe SportGuru si am gasit:
1. https://www.sportgur...-2-0-waterproof
2. https://www.sportgur...nieb-waterproof

Da, depasec su cca 50 lei bugetul maxim pe care-l aveam in minte, dar ambele modele au talpa de vibram. Mie Thiamat imi cam fac cu ochii, la o privire dpdv a specificatiilor si a faptului ca de obicei am mers pe munte la temperaturi cat de cat normale, deci nu as avea nevoie de bocanci (mult mai) grosi/caldurosi.  Sa incerc sa dau o fuga si la ei.
Ce parere aveti?

#1223
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 23.03.2015
Eu de doi ani frec o pereche de MH100 de la Decathlon, am probat mai multe modele si astia s-au mulat cel mai bine pe picior.

Si am tropotit cu ei si 10-12 ore pe zi

#1224
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,792
  • Înscris: 10.12.2006
Eu in urma cu 4 ani am luat din Intersport o pereche de MC KINLEY AQX M cu vreo 300 de lei, ca nu voiam sa dau 600 pe Salomon.
Alaltaieri am vazut reducerea si am mai comandat o pereche https://www.interspo...d-aqx-m_290070/
Dar sunt putin grei pentru 2021.

Edited by Mizu, 27 September 2021 - 17:35.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate