Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Echipamentul pentru drumeții

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1317 replies to this topic

#1
Asassin

Asassin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 21.05.2006
M-am tot uitat pe situl acesta si nu am vazut nici o sectiune despre asa ceva, asa ca m-am gandit...hai sa vedem ce foloseste fiecare in materie de Drumetii/ Turism eXtrem / Ski , etc :)

Edited by Asassin, 26 September 2006 - 11:02.


#2
iri

iri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 24.01.2005
Si eu tocmai am inceput sa compar diverse echipamente de iarna si nu stiu daca merita sa platesti firme cunoscute ca si Columbia, Rossignol, sau fac aceeasi treaba si altele ca Hannah, Gotech.

#3
Asassin

Asassin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 21.05.2006

 iri, on Sep 27 2006, 12:27, said:

Si eu tocmai am inceput sa compar diverse echipamente de iarna si nu stiu daca merita sa platesti firme cunoscute ca si Columbia, Rossignol, sau fac aceeasi treaba si altele ca Hannah, Gotech.

Da, intradevar, problema asta ma preocupa si pe mine, desi in general sunt adeptul produselor de la firmele cu renume in domeniile care ma intereseaza.
Dar, totusi, ai ceva echipament ca sa incerci sa faci o comparatie??

#4
iri

iri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 24.01.2005
Am o haina TheNorthFace (China) care nu respira prea bine, pantaloni Nordica care fac treaba buna dar sunt cam grosi si nu foarte usori, manusi TheNorthFace care la mersul pe telescaun, de exemplu, nu mentin caldura, cel putin la degete.
Acum nu vreau sa mai fac compromisuri la calitate si ma gandesc la Columbia Titanium sau ceva de la Rossignol, Salomon care sunt recunoscute. Cautand pe la magazinele din oras (Deva) am dat peste produse Hannah (Cehia). Acum nu au primit gama de iarna, dar m-am uitat pe site-ul lor si din ce spune acolo au o gama destul de larga, de la haine de strada pana la cele pentru conditii extreme. Preturile par sensibil mai mici decat la celelalte marci, desi cand ajung in magazin o sa aiba si adaosul lor. Luna viitoare o sa ajung la Munchen si vreau sa vad daca nu au preturi mai bune acolo.Inca mai am timp sa ma orientez.

#5
iri

iri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 24.01.2005
Am gasit Mammut la Himalaya, jachete la 7,8 milioane, iar la alte magazine online, Atomic la 13,16 milioane. E o diferenta destul de mare.

#6
Asassin

Asassin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 21.05.2006

 iri, on Sep 28 2006, 00:15, said:

Am gasit Mammut la Himalaya, jachete la 7,8 milioane, iar la alte magazine online, Atomic la 13,16 milioane. E o diferenta destul de mare.


Si dupa parerea ta s-ar justifica diferenta ?? Totusi mi se pare exagerat sa dai 300 de EURO pe o jacheta, sincer, dar poate argumentele vor fi bune...Plus ca eu sunt adeptul Mammut :)

 iri, on Sep 28 2006, 00:03, said:

Am o haina TheNorthFace (China) care nu respira prea bine, pantaloni Nordica care fac treaba buna dar sunt cam grosi si nu foarte usori, manusi TheNorthFace care la mersul pe telescaun, de exemplu, nu mentin caldura, cel putin la degete.
Acum nu vreau sa mai fac compromisuri la calitate si ma gandesc la Columbia Titanium sau ceva de la Rossignol, Salomon care sunt recunoscute. Cautand pe la magazinele din oras (Deva) am dat peste produse Hannah (Cehia). Acum nu au primit gama de iarna, dar m-am uitat pe site-ul lor si din ce spune acolo au o gama destul de larga, de la haine de strada pana la cele pentru conditii extreme. Preturile par sensibil mai mici decat la celelalte marci, desi cand ajung in magazin o sa aiba si adaosul lor. Luna viitoare o sa ajung la Munchen si vreau sa vad daca nu au preturi mai bune acolo.Inca mai am timp sa ma orientez.
Chiar te rog sa ne anunti si pe noi ce ai gasit...Sa facem si noi o comparatie marci - preturi.

1sn.

Edited by Asassin, 28 September 2006 - 09:51.


#7
Asassin

Asassin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 21.05.2006
Altcineva, pareri noi ?

#8
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Killy, Jetset, Seed, NorthFace, BelowZero, Fanatic, Salomon, Nitro, Alprausch, Zimstern, JackWolfskin, Samas, Ziener, Marathon, Mauwowie, Orage, Bogner, Luhta, K2, Salewa,  Schöffel, Mammut, MC Kinley, Scott, Storm O'Neill, Firefly, Descente, Spyder, Lasse Kjus, Sun Valley, Allsport, Schöffel, Vaude, Phenix, Peak Performance,  Wild Roses, Snowlife, Vuarnet, Fila, Northland, Columbia, The North Face, Etirel....

Cei care ajung in spatiul german si au timp:

www.outdoor-works.de
http://www.globetrotter.de
http://www.mctrek.de

Totusi preturile de la Himalaya sunt imbatabile si ascultati ce va zice unchiu...Mammut e top la calitate elvetiana!

Manusi: "Ziener", de preferat cu un singur deget ;)

#9
Hiker

Hiker

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.11.2006
Merg pe munte cam de 2-3 ani, pe parcurs am stans ceva echipament. In momentul de fata posed (se pare ca topicul e de care e mai tare :) ) :
Costum Alpin AlpinExtreme - Goretex - costumul e facut la noi dar e lucrat bine, merita.
polar - noname, urmeaza Gotech. Desi multi privesc cu retinere, Gotech fac niste lucruri foarte bune, cel putin polarele, cred ca sunt mai bune decat mammut.
bocanci - Garmont force nubuk GTX (dupa 2 ani de forja pe munte si pe stanca incep sa se taie si sa li se sparga talpa)
rucsac : Explorer 80l (actualul sport viruss) , e mai vechi dar inca mai poate
sac de dormit : Atta high trek
Asta ca imbracaminte.
In materie de catzarare pe stanca:
Ham - Singing rock
bucle echipate : Kong
carabiniere : Kong
coborator (coshuletz) : Kong
anou : singing rock
papucei : la anu in vara, madrock cred
Echipament de iarna :
Piolet : Cassin
Coltzari : rusesti cu chinga, inca nu mi-am luat bocanci de iarna

Acum vreau sa ma apuc si de snowboard. Revin cand imi iau placa. Sfat pt ceilalti amatori : evitati placile rossignol si crazy creek.

#10
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 Hiker, on Nov 6 2006, 23:07, said:

Merg pe munte cam de 2-3 ani, pe parcurs am stans ceva echipament. In momentul de fata posed (se pare ca topicul e de care e mai tare :) ) :
Costum Alpin AlpinExtreme - Goretex - costumul e facut la noi dar e lucrat bine, merita.
polar - noname, urmeaza Gotech. Desi multi privesc cu retinere, Gotech fac niste lucruri foarte bune, cel putin polarele, cred ca sunt mai bune decat mammut.
bocanci - Garmont force nubuk GTX (dupa 2 ani de forja pe munte si pe stanca incep sa se taie si sa li se sparga talpa)
rucsac : Explorer 80l (actualul sport viruss) , e mai vechi dar inca mai poate
sac de dormit : Atta high trek
Asta ca imbracaminte.
In materie de catzarare pe stanca:
Ham - Singing rock
bucle echipate : Kong
carabiniere : Kong
coborator (coshuletz) : Kong
anou : singing rock
papucei : la anu in vara, madrock cred
Echipament de iarna :
Piolet : Cassin
Coltzari : rusesti cu chinga, inca nu mi-am luat bocanci de iarna

Acum vreau sa ma apuc si de snowboard. Revin cand imi iau placa. Sfat pt ceilalti amatori : evitati placile rossignol si crazy creek.

Topicul nu se refera la cele mai tari echipamente! Personal am enumerat niste marci ca punct de plecare. Poate nu stie fiecare ce posibilitati exista. O jacheta Etirel pentru dame incepe cam la 40Euro.
O jacheta Ziener cu care firma Gotech nu se compara nici macar din greseala incepe la 120Euro.
Iar cu Mammut compar Gotech numai daca n-am ce face si dupa foarte multe beri  :D
Repet Mammut face parte din Top5. La 699Ron nu m-as gindi mai mult de 5min.

Edited by vata_pa_batz, 07 November 2006 - 15:26.


#11
bocosb

bocosb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 22.10.2005
in ianuarie/februarie trebuie sa urc pe Vf. Pietrosu, muntii Rodnei si as avea nevoie de niste informatii cu privire la ce echipament trebuie sa am

Mentionez ca desi am facut odata acest traseu, l-am facut vara, in august, iarna nu am urcat niciodata in munti, deci nu stiu de ce am nevoie

Traseul ar fi in prima faza din sat pana la cabana meteo de la 1800 si de acolo, a doua zi, pana in varf la 2303. Traseul o sa il fac cu o persoana "de-a locului" deci indicatii cum si ce sa fac, o sa primesc la fata locului.
Deci as fi interesat ce tip de bocanci ar trebui sa am(ca m-am uitat pe site-urile magazinelor de profil din ro da' nu prea imi dau seama care ar fi cei mai buni), imbracaminte, parazapezi, daca am nevoie de coltari si piolet, si cam ce ar mai fi necesar.. Deasemenea, o dimensiune de rucsac 30-40L?(tinand cont de faptul ca nu o sa car nici un fel de alimente)
Daca puteti sa imi recomandati echipamente ce se gasesc pe site-urile ro as fi recunoscator, thx

#12
Asassin

Asassin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 21.05.2006

 vata_pa_batz, on Nov 7 2006, 15:25, said:

Iar cu Mammut compar Gotech numai daca n-am ce face si dupa foarte multe beri  :D
Repet Mammut face parte din Top5. La 699Ron nu m-as gindi mai mult de 5min.


Da, intradevar, si eu sunt adeptul Mammut, dar...aceasta firma, produce dupa cum bine va imaginati, in regim lohn si la noi in tara, din cate am inteles eu la Bacau, dar...am tot cautat firma in Bacau si nu am gasit-o. Intradevar, eu nu sunt din Bacau, dar... am zis sa imi incerc norocul.
Si am inteles ca ar mai avea un contract de lohn si pe la Cluj...dar de chestia asta nu stiu ce sa zic.
Referitor la pret, o pereche de suprapantaloni XCR sa zicem...eu nu cred ca iese de pe poarta fabricii cu mai mult de 50-70 EUR, si in magazin am vazut si cu 300-350 EUR ( ce e drept nu la noi in tara ).
Plus, nu ca vreau sa laud pe cineva...dar...eu am o pereche de pantaloni de la Himalaya din Bucuresti, Gore-Tex , XCR si nu am observat diferente intre Mammut si astia, in afara de sigla poate. Asa ca, adresez intrebarea.... se merita ?

In alta ordine de idei, apropo de bocanci, ce folositi si ce defecte au aparut ?

Din modelele urmatoare, ce alegeti, sau eventual alta varianta cu 2 specificatii : sa existe pe piata din Romania 2 : fara firme gen Grisport, Gornell, Scarpa, Orizo sau altele din astea...

http://www.salomon.r...ler_LTR_TS.html

http://www.sportvirus.ro/index2.htm

Edited by Asassin, 14 November 2006 - 16:41.


#13
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
La prima vedere nu se merita diferenta de pret. Si daca ne gindim bine si cu capetele la locul lor nu se merita pretul in general. De fapt toate solutiile sunt poliester 100%. Cu alte cuvinte intr-un capat aruncam lopata de granulat si pe partea cealalta iese jacheta sau pantalonul. Intr-un fel si mie mi-ar placea sa existe solutii din materiale naturale, de exemplu din lina, dar trebuie sa recunoastem ca desi din material mult mai ieftin, produsele actuale au calitati superioare. Acum 30 de ani se practicau claparii din piele, astazi sunt din...ghici ce?...plastic. Cei de azi sunt mai buni, mai fiabili...etc. Nici eu nu inteleg de ce sunt mai scumpi, cu toate ca iarasi intr-o parte granulatul, in cealalta claparul.
In fine! Eu am trei perechi de pantaloni de schi, din care numai doua de firma renumita. La pipait si optic ai spune ca nu sunt diferente. Dimpotriva cei "no name" par chiar ceva mai grosi si mai solid prelucrati. In practica "no name" se uda rapid, patrunde vintul ca prin brinza, fara nimic sub ingheata turloaiele. Cei de firma au calitatile exact pe dos datorita unei folii (Gore tex sau Venturi), cusaturile sunt lipite pe interior, fermoarele de la aerisiri au sigiliu de cauciuc. Deci?
Dar sunt de acord cu tine preturile nu merita in general. Pe de alta parte te enervezi crunt daca dupa doua ore de schiat esti fleasca. Si inca un statement: si factorul "purtat cu placere" mai joaca un rol sau?


Inca ceva: probabil ca sunt alte firme cu complet alt nume care produc pentru Mammut! Deci fabrici de textile care lucreaza pentru o gramada de firme diverse :)

#14
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
ma insel eu sau cam ar trebui scoasa de pe lista firma Columbia? aia-i firma de tzoale de oras care sa arata cat mai "fioros", de promenada la peste sau cam asa ceva.
cat am stat in tara am tot luat gotech, calitatea aproape acceptabila la preturi romanesti (adica mari).
la marci populare eu merg pe the north face.

#15
Asassin

Asassin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 21.05.2006

 joannes, on Nov 15 2006, 01:27, said:

la marci populare eu merg pe the north face.

Da, NorthFace e o marca buna, numai ca produsele care le-am gasit de la ei, aveau niste preturi de imi era frica sa ma si uit.
Ex. Magazinul O'neill, Iulius Mall, Iasi - Windstopper NorthFace 7.000.000 ROL ???
Hai sa fim seriosi...Nu crezi ?

#16
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
Buna,

sant nou pe forum si am intrat sa va intreb, poate puteti sa ma lamuriti si pe mine....

printr-o conjunctura am intrat in posesia unor schiuri Kastle RXS World Team cu legaturi Marker M40 Racing care arata destul de bine

dupa model par de pe la mijlocul anilor 80. am cautat pe net informatii despre acest model da nu am gasit, si de aceea va rog daca stiti ceva despre acet tip de schiuri, an aparitie, cat de bune erau la vremea aceea, preturi , competitii castigate orice .

#17
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Greu de spus ceva despre modele de acum 4...5 ani, dar de modele din anii 80?
Firma se numeste Kaestle nu Kastle si se pare ca a avut ceva ghinion. Benetton a preluat intre altele Kaestle, Nordica, Loop, dar toata linia s-a reaxat pe Nordica. Mai nou a primit licenta Kaestle o firma italiana, "New Sport Company", care produce trei modele:

Racing, Super Cossover si Freeride/New School cu legaturi Vist intre 400 si 800Euro.

Daca nu ma insel presa nu prea le face reclama favorabila si chiar am senzatia ca nu vor avea succes prea mare.
In ce priveste modelele vechi, se vind la ebay pentru 1...10Euro. Cindva Kaestle avea nume, dar acum...

#18
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005

 Asassin, on Nov 16 2006, 11:15, said:

Da, NorthFace e o marca buna, numai ca produsele care le-am gasit de la ei, aveau niste preturi de imi era frica sa ma si uit.
Ex. Magazinul O'neill, Iulius Mall, Iasi - Windstopper NorthFace 7.000.000 ROL ???
Hai sa fim seriosi...Nu crezi ?


asta-i problema generala in romania. o carutza de bani, de cele mai multe ori nejustificat...
un w-stop north face nu ar trebui sa coste mai mult de 5 milioane si aici am inclus tot (si taxe si vama si adaos si tot ce va trece prin cap)... si deja 5 mil e mult, iar daca patronul sustine ca nu-l poate scoate in pretul asta sa se lase de meserie atunci, pt ca e o chestiune doar de timp pana iese din afaceri...
eu am platit pe asa ceva echivalentul a 2.5 mil varianata de dama in reduceri, altfel ar fi costat aproape 4 mil. sa nu-mi spuneti ca in afara is mai ieftine etc ca e o prostie, aici au niste adaosuri de te crucesti si la 60% reducere magazinul face profit si oricum magazinele, fie si cele din romania, tb sa se aprovizioneze de la furnizor nu de la alte magazine. asa ca un pret de 5 mil e deja supeeer suficient, dar nu si pt cei care vor sa recupereze investitia cu magazinul in 3 luni. cand or sa inteleaga ca mai bine vinzi 5 geci si ai profit 1 milion decat sa vinzi o geaca si sa ai profit tot 1 milion... ca ala care isi cumpara o geaca, poate mai vrea un pantalon, un tricou, un rahat pe bat, intra in magazin mai des daca stie ca puterea financiara ii permite sa faca cumparaturi.. dar de unde bani daca tu l-ai jupuit deja... daca esti destept, iei sapte piei de pe om, da usor, usor, nu il belesti deodata.
in alta ordine de idei, pe piata nord americana mai e marmot, ceva asemanator cu north face, adica lucruri fara mari pretentii la preturi decente. eu mi-am luat un w-stop din asta si sunt multumit de el.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate