Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Care e telefonul cu cel mai bun semnal (receptie/transmisie) ?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
The_Komrade

The_Komrade

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 03.01.2006
Ma intreseaza sa aflu care telefon este cel mai performant dpdv al semnalului...Orice altceva in afara de semnal/baterie nu conteaza...Vreau sa il folosesc in zone fara acoperire (la munte,la tara,etc.) si unde nu am prea multe surse de electricitate...Dupa cum am mai spus,toate celelalte functii sunt inutile si nu ma intereseaza catusi de putin...Doar semnal,baterie,agenda si SAR.
Thanks!

#2
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

 The_Komrade, on Sep 24 2006, 22:44, said:

Ma intreseaza sa aflu care telefon este cel mai performant dpdv al semnalului...Orice altceva in afara de semnal/baterie nu conteaza...Vreau sa il folosesc in zone fara acoperire (la munte,la tara,etc.) si unde nu am prea multe surse de electricitate...Dupa cum am mai spus,toate celelalte functii sunt inutile si nu ma intereseaza catusi de putin...Doar semnal,baterie,agenda si SAR.
Thanks!

Vad ca nu-ti raspunde nimeni. Cred ca si mie mi-ar fi placut sa stiu un telefon nou cu aceasta calitate.
Din pacate, nu-ti pot spune ca parere personala decat ca in general aparatele vechi erau foarte sensibile la semnal, pentru ca retelele GSM erau in constructie atunci si existau zone foarte vaste cu semnal inexistent sau slab. Si mai este un aspect suparator: un telefon cu sensibilitate mare la receptia semnalului va avea intotdeauna un SAR foarte mare, pentru ca cele 2 lucruri sunt invers proportionale.

Eu folosesc pentru zone de semnal slab un Alcatel One Touch Easy Club db.

Daca esti dispus sa folosesti antichitati iti recomand Seria Alcatel One Touch Easy, One Touch Easy DB modelul Club sau Max, sau Alcatel 311 (le poti vizualiza pe softpedia). Si evident, ti le mai poti procura doar din talciocuri.

#3
kixfull

kixfull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 18.05.2004
Salut, eu folosesc un SE p910i, este excelent, am semnal unde alte telefoane nu au semnal nici pt urgente. Este adevarat ca este cam vechi , dar eu imi fac treaba cu el foarte bine. La baterie sta cam prost, dar asta este.
Iti iei un incarcator solar si iti faci treaba cat de cat.

#4
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003
Orice telefon cu antena in exterior este mai receptiv la semnal decat unul cu antena incorporata. E logic.

Edited by djclocky, 25 September 2006 - 09:46.


#5
jas1

jas1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 31.05.2006
Doar asa pentru o receptie f buna...                 http://forum.softped...showtopic=54004

#6
Ruleta

Ruleta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 22.06.2006

 cap_tepos, on Sep 25 2006, 10:15, said:

Vad ca nu-ti raspunde nimeni. Cred ca si mie mi-ar fi placut sa stiu un telefon nou cu aceasta calitate.
Din pacate, nu-ti pot spune ca parere personala decat ca in general aparatele vechi erau foarte sensibile la semnal, pentru ca retelele GSM erau in constructie atunci si existau zone foarte vaste cu semnal inexistent sau slab. Si mai este un aspect suparator: un telefon cu sensibilitate mare la receptia semnalului va avea intotdeauna un SAR foarte mare, pentru ca cele 2 lucruri sunt invers proportionale.

Eu folosesc pentru zone de semnal slab un Alcatel One Touch Easy Club db.

Daca esti dispus sa folosesti antichitati iti recomand Seria Alcatel One Touch Easy, One Touch Easy DB modelul Club sau Max, sau Alcatel 311 (le poti vizualiza pe softpedia). Si evident, ti le mai poti procura doar din talciocuri.
Vin cu o completare, pe langa acele alcateluri cu semnal excelent as mai adauga motorola din gama timeport 250,260,280, v66 si samsung SGH T100. Evident ca mai sunt dar pe astea sunt sigur. 250-ul l-am avut 6 ani

#7
The_Komrade

The_Komrade

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 03.01.2006
Multumesc pt raspunsuri,sper ca pana la anul sa gasesc ceva bun...am mai consultat GSMArena si am vazut unele modele interesante,o serie de Ericsson,unele se mai gasesc in var. "Refurbished" adica reconditionate in fabrica...modelul T39...cu un acumulator High Capacity,are Stand By de 29 de zile si Talk Time de pana la 25 h !!!  Asta ar fi exact ceea ce caut eu,desi nu stiu prea multe despre semnalul sau,ar fi perfect...pacat ca nu mai este fabricat...
Din pacate nici un producator nu a mai scos pana acum vreun model de telefon specializat in comunicatii !!!...Bine ca apar zeci de mii de modele hi-tech,care sunt oricum depasite de altele in cateva luni,dar un telefon normal,cu functiile de baza,sau macar un semnal mai puternic(vad ca semnalul se face din ce in ce mai slab) nu mai apare...Pacat... :confuzzled:
  Iata totusi niste modele "putin" iesite din comun...un Alcatel OT Easy...functioneaza si pe baterii AAAAttached File  AL_OT_E.gif   12.24K   98 downloads
si un model de Ericsson foarte rezistent:Shock,Dust,Water! :w00t: ....Pana acum nu am mai auzit de alte modele cu o asa endurantaAttached File  Er_R310s.gif   11.46K   120 downloads

Sper totusi ca va aparea si un model nou,mult mai imbunatatit decat cele vechi,dar care sa isi pastreze simplitatea...
Noi opinii sunt binevenite in continuare

#8
dadosh

dadosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 15.01.2002
mitsubishi trium astral ... cu antena ... l-am avut acum cativa ani si a fost singurul telefon care avea semnal pe balta (de atunci si pana acum n-am gasit un alt telefon sa aiba semnal in acel loc, sau vreun pescar)

#9
danb1974

danb1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 28.04.2006
Pt semnal orice telefon cu mufa de antena si o antena externa, daca nu ti-e incomod. Face minuni :)

Pt durata cine are a mai mare si mai urita baterie.

#10
vasilas_1

vasilas_1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,983
  • Înscris: 13.09.2006
Sagem sunt f.bune la semnal
Si la baterie de obicei...

#11
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006
In general Alcatelurile is bune la semnal ;) io am tot testat la mine la tara mai multe telefoane si Alcatelurile mi se par cele mai bune in special alea mai vechi :D

Alcatel One Touch mi se pare o alegere super buna pentru cea ce vrei tu

#12
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

 ImDrunk, on Sep 29 2006, 00:32, said:

In general Alcatelurile is bune la semnal ;) io am tot testat la mine la tara mai multe telefoane si Alcatelurile mi se par cele mai bune in special alea mai vechi :D

Alcatel One Touch mi se pare o alegere super buna pentru cea ce vrei tu

Ai dreptate. In vremurile apuse telefonul mobil era fabricat sub ideea de a fi un mijloc de comunicatii profesional. Cele mai bune telefoane cred eu ca le-au fabricat firmele cu experienta de zeci de ani in telefonie.
Acum a disparut acea conceptie. Acum se fabrica "jucarele" multimedia, care printre alte functii au si functia de "telefon". De aici si falimentul diviziilor de telefoane mobile ale marilor producatori cu experienta in telefonie (Alcatel si Siemens).

#13
moro

moro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 17.11.2005
Ce ma sfatuiti sa achizitionez:Nokia 6070 sau SonyErikssonK510i?Care sta mai bine cu semnalul?
   Multumiri!

#14
Ruleta

Ruleta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 22.06.2006

 The_Komrade, on Sep 28 2006, 19:32, said:

Multumesc pt raspunsuri,sper ca pana la anul sa gasesc ceva bun...am mai consultat GSMArena si am vazut unele modele interesante,o serie de Ericsson,unele se mai gasesc in var. "Refurbished" adica reconditionate in fabrica...modelul T39...cu un acumulator High Capacity,are Stand By de 29 de zile si Talk Time de pana la 25 h !!!  Asta ar fi exact ceea ce caut eu,desi nu stiu prea multe despre semnalul sau,ar fi perfect...pacat ca nu mai este fabricat...
Din pacate nici un producator nu a mai scos pana acum vreun model de telefon specializat in comunicatii !!!...Bine ca apar zeci de mii de modele hi-tech,care sunt oricum depasite de altele in cateva luni,dar un telefon normal,cu functiile de baza,sau macar un semnal mai puternic(vad ca semnalul se face din ce in ce mai slab) nu mai apare...Pacat... :confuzzled:
  Iata totusi niste modele "putin" iesite din comun...un Alcatel OT Easy...functioneaza si pe baterii AAA attachment
si un model de Ericsson foarte rezistent:Shock,Dust,Water! :w00t: ....Pana acum nu am mai auzit de alte modele cu o asa enduranta attachment

Sper totusi ca va aparea si un model nou,mult mai imbunatatit decat cele vechi,dar care sa isi pastreze simplitatea...
Noi opinii sunt binevenite in continuare
Si eu sunt adeptul telefoanelor endurante. In "97 m-am abonat si am avut GA 318 si il am si acum. In 2000 am cumparat un moto T250 care a mers 6 ani iar acum am un 3315 de la Nokia care functioneaza ireprosabil. Tendinta acum este cat mai sofisticat. Unora poate le place, mie nu. Acel ericsson rezistent este posibil sa il mai gasesti nou dar e foarte greu si trebuie sa ai mare noroc. Daca gasesti totusi T39 sau altceva trimite si mie un P.M. Merci. :)

#15
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

 dadosh, on Sep 28 2006, 21:25, said:

mitsubishi trium astral ... cu antena ... l-am avut acum cativa ani si a fost singurul telefon care avea semnal pe balta (de atunci si pana acum n-am gasit un alt telefon sa aiba semnal in acel loc, sau vreun pescar)

cu antena extensibila,stiu!aveam semnal cu el unde nu avea Nokia 6310,6150,3310; Alcatel 301,501;Ericsson.m-am plictisit de el si l-am ''abandonat".
un semnal foarte bun are si Siemens (A55 am avut eu).plus calitatea sunetului in difuzor.

#16
Cristi_S

Cristi_S

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 17.10.2005
Pe scurt: primele echipamente de telefonie mobile aduse de "Dialog" in Romania proveneau ca tehnologie de la Alcatel si Sagem (producatori si de echipament militar de telecomunicatii). Deci este logic din punct de vedere al semnaului ca cele mai bune telefoane sa fie Alcatel si Sagem pentru ca se "intelegeau" foarte bine cu releele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate