Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme hidrofor

Inlocuitor pentru Real VNC remote...

Neg sau altceva...

Topul normalitatii
 Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...
 Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 

Antena externa pt. GSM

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Ma intereseaza sa-mi iau asa ceva pentru zonele de la tara unde am retea cu 0 linii si nu se poate vorbi sau da sms. Am vazut ca exista antene de masina cu talpa magnetica, yagi, omnidirestionale, etc. Am sunat la o firma care vinde asa ceva dar nu prea m-a lamurit...mi-au mai zis ca n-au adaptorul de la mufa de telefon la mufa de intrare a antenei (FME parca) :cursing: ! Am intrebat de adaptorul asta si la alti dealeri dar se uitau la mine parca le ceream covrigi. Am un SonyEricsson K500i .... poate ma ajuta cineva  :huh:

#2
tiff

tiff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 31.01.2005

rvic77, on Apr 5 2005, 10:11, said:

Ma intereseaza sa-mi iau asa ceva pentru zonele de la tara unde am retea cu 0 linii si nu se poate vorbi sau da sms. Am vazut ca exista antene de masina cu talpa magnetica, yagi, omnidirestionale, etc. Am sunat la o firma care vinde asa ceva dar nu prea m-a lamurit...mi-au mai zis ca n-au adaptorul de la mufa de telefon la mufa de intrare a antenei (FME parca) :cursing: ! Am intrebat de adaptorul asta si la alti dealeri dar se uitau la mine parca le ceream covrigi. Am un SonyEricsson K500i .... poate ma ajuta cineva  :huh:

<{POST_SNAPBACK}>

Depinde de intensitatea semnalului pe care il ai acolo.
In principiu antena cu "talpa" de magnet este suficienta daca
lungimea cablului de legatura nu induce atenuari (la 900 MHz
atenuarile sunt apreciabile si trebuie un cablu cu pierderi mici).
Daca nu este suficienta asta atunci un Yagi corect calculat face minuni.
Atentie insa la pozitionare catre directia principala de semnal
precum si la incarcarile electrostatice
care pot apare in antena in timpul anotimpurilor calde
(mai nou citesc pe forum
ca si furtunile de zapada induc sarcini electrostatice!).
Conditia este insa ca sa ai un minim de semnal acolo, fara asta
nu va merge nici mama antenei. Alta conditie ar fi sa folosesti
un aparat dovedit sensibil la semnale reduse - un Nokia din generatia
veche ar fi bun.

#3
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Minim de semnal exista, dar n-am reusit sa vorbesc nici cu telefoane mai vechi cu antena lor, e drept ca zic mai mult timp ca au retea decat astea cu antena interna. Daca ma sui pe un deal cam 40- 50 m inaltime se prinde superbine, semnal full cu orice telefon, dar problema e distanta pana la acel deal  :cursing: si comoditatea de a nu bate tot satul ca sa gasesc semnal. Mi-as cumpara o antena cu talpa magnetica, mai ales ca sunt destul de ieftine, dar nu stiu unde gasesc adaptorul de la mobil la antena  :huh:.
Am niste statii pe 446 Mhz si o antena externa pe un cablu de 4-5 m face minuni fata de antena lor standard, m-am auzit pe 7-8 km in Bucuresti cu obstacole  :coolspeak:

#4
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
pana la urma am gasit semnal in zona cu antena mobilului. Va pot spune ca K500i chiar e bun pe semnal comparativ cu T300, T310, Nokia6100. ma intereseaza in continuare subiectul dar vad ca nu prea primesc reply-uri :confuzzled:

#5
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Deci K500i e mai sensibil decât un Nokia 6100 ?! :w00t: Ma mira, ca Sony-Ericsson nu a facut niciodata telefoane bune la prinderea semnalului.

#6
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

Cosconor, on Apr 18 2005, 20:43, said:

Deci K500i e mai sensibil decât un Nokia 6100 ?! :w00t: Ma mira, ca Sony-Ericsson nu a facut niciodata telefoane bune la prinderea semnalului.

<{POST_SNAPBACK}>

Pai poti crede ca Nokia6100 are semnal pt. ca scrie Connex, dar daca il suni spune ca "ab Connex...", parerea mea ca SonyEricsson sunt mai realiste si nu prea afiseaza reteaua cand nu o poti folosi ! Am reusit sa vb si de pe T310 cu intreruperi in timp ce Nokia are semnal mai peste tot dar fara folos  :angry:. Oricum mi s-a parut ciudat ca am avut si telefoane mai vechi cu antena Nokia 5110 si Ericsson A2628 care nu vedeau nici macar reteaua... credeam ca cele vechi sunt mai bune pe semnal dar asta e un contraexemplu !!!

#7
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

rvic77, on Apr 19 2005, 14:56, said:

Pai poti crede ca Nokia6100 are semnal pt. ca scrie Connex, dar daca il suni spune ca "ab Connex...", parerea mea ca SonyEricsson sunt mai realiste si nu prea afiseaza reteaua cand nu o poti folosi ! Am reusit sa vb si de pe T310 cu intreruperi in timp ce Nokia are semnal mai peste tot dar fara folos  :angry:.

<{POST_SNAPBACK}>


Da, la Sony-Ericsson dispare sigla operatorului mai repede decât la Nokia. Dar în general, Nokia este mult mai bun la semnal decât S-E. Eu am un S-E T20e, si pot sa-ti spun ca e o adevarata catatrofa. :puke: Astept la vara sa testez S-E V800, sa vad ce da pe lânga un Nokia 6630/7610, 3310 fiind referinta printre telefoanele mele.


rvic77, on Apr 19 2005, 14:56, said:

Oricum mi s-a parut ciudat ca am avut si telefoane mai vechi cu antena Nokia 5110 si Ericsson A2628 care nu vedeau nici macar reteaua... credeam ca cele vechi sunt mai bune pe semnal dar asta e un contraexemplu !!!

<{POST_SNAPBACK}>

Depinde de modele.

#8
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Sunt convins ca depinde de modele, iar de la Ericsson stiu sigur ca a fost bun pe semnal modelul GH688, cel de dinainte de 1018, care intradevar era slab pe semnal ! La SonyEricsson cel mai slab pe semnal mi s-a parut T100, urmatoarele modele fiind ok !
Ca sa gasesc semnal am cautat in zona unde vedea reteaua centimetru cu centimetru si am gasit afara acoperire cam pe 1 m patrat (3 linii pe K500i):coolspeak:. Fiind intre dealuri dar nu chiar in vale, exista locuri  unde patrund destul de bine undele radio. Intai am cautat cu radioul FM sa vad cum se prind cel mai bine posturile romanesti de la 30-40 km distanta (cele mai apropiate). Totusi sarbii si bulgarii intrau mult mai bine :cursing: . Cel mai greu a fost sa gasesc acoperire in casa (de 2 randuri de caramida) si culmea am gasit acoperire de sms  (nu se putea vorbi in pozitia aia) exact in coltul unei camere, adica in pozitia cea mai putin favorizanta pentru unde radio, la geam nu vroia deloc :confuzzled: ,
Oricum daca aveam o antenutza GSM chiar cu castig 0, pusa intr-o zona bine aleasa nu cred ca mai aveam probleme. AM vazut ca acoperirea cand e slaba depinde si de vreme, pe ploaie nu mergea decat in zona de afara cu numai 2 linii !
Pe deal, de unde vorbeam in mod normal cu orice telefon mi-au intrat 3 retele romanesti, 2 bulgaresti si 2 sarbesti, iar la radio pe o frecventa (107.1 de ex) intra Europa FM TG. Jiu (peste 150 km distanta), un post sarbesc si unul bulgaresc in functie de orientare si in general nu exista frecventa pe care sa nu receptionez ceva; mergea chiar si Cultural Costila 104.1 intrucat nu era nici un post sarbesc sau bulgaresc in zona ! In concluzie un radioamator si-ar face casa pe deal acolo pentru ultrascurte :lol:, pentru ca in sat mergeau bine numai undele scurte, medii si lungi !

#9
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

rvic77, on Apr 20 2005, 08:21, said:

Ca sa gasesc semnal am cautat in zona unde vedea reteaua centimetru cu centimetru si am gasit afara acoperire cam pe 1 m patrat (3 linii pe K500i):coolspeak:. Fiind intre dealuri dar nu chiar in vale, exista locuri  unde patrund destul de bine undele radio. Intai am cautat cu radioul FM sa vad cum se prind cel mai bine posturile romanesti de la 30-40 km distanta (cele mai apropiate). Totusi sarbii si bulgarii intrau mult mai bine :cursing: . Cel mai greu a fost sa gasesc acoperire in casa (de 2 randuri de caramida) si culmea am gasit acoperire de sms  (nu se putea vorbi in pozitia aia) exact in coltul unei camere, adica in pozitia cea mai putin favorizanta pentru unde radio, la geam nu vroia deloc :confuzzled: ,
Oricum daca aveam o antenutza GSM chiar cu castig 0, pusa intr-o zona bine aleasa nu cred ca mai aveam probleme. AM vazut ca acoperirea cand e slaba depinde si de vreme, pe ploaie nu mergea decat in zona de afara cu numai 2 linii !
Pe deal, de unde vorbeam in mod normal cu orice telefon mi-au intrat 3 retele romanesti, 2 bulgaresti si 2 sarbesti, iar la radio pe o frecventa (107.1 de ex) intra Europa FM TG. Jiu (peste 150 km distanta), un post sarbesc si unul bulgaresc in functie de orientare si in general nu exista frecventa pe care sa nu receptionez ceva; mergea chiar si Cultural Costila 104.1 intrucat nu era nici un post sarbesc sau bulgaresc in zona ! In concluzie un radioamator si-ar face casa pe deal acolo pentru ultrascurte :lol:, pentru ca in sat mergeau bine numai undele scurte, medii si lungi !

<{POST_SNAPBACK}>


:coolspeak: Si eu la Crâmpoia (Olt) sunt în aceasi situatie ca tine ! Si eu am "scanat" fiecare metru patrat din curte, si gasesc semnal, mai mult CNX ca au instalat de asta-vara un BTS la 11 Km. oarnge are BTS la 15 Km, dar semnal aproape deloc. In conditiile astea, e foarte interesant sa ai un telefon cu Netmonitor, dar din pacate pe Sony-Ericsson e greu de activat.

Sunt la 70 Km de Bulgaria, mai prind posturile FM din când în când, Am prins într-o zi chiar posturi în FM din Turcia ! Incredibil ! :w00t: Retelele M-TEL si Globul din Bulgaria mai se prind în unele dimineti, dar fiind în afara limitei TA-ului nu se poate intra pe ele.

Cel mai bun semnal în curte îl am pe CNX, 4 linii cu 3310, dar într-ul loc unde nici nu te gândesti ca poti avea mai mult de o linie, si cu telefonul tinut invers, cu ecranul în jos, eu fiind urcat pe un scaun. :D

Daca nu, în casa am 2 linii pe 3310 la CNX, tot cu telefonul întors, si razmat de o vaza (daca îl decalezi de 5 cm treci la 0/1 linie... daca il decalezi de 15 cm ai pierdut semnalul de tot).


Tu în ce zona stai ?

#10
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Stau in Bucuresti, dar merg destul de des la tara, e drept mai rar in zona unde am fost acum (langa Vanju Mare).
Ultima excursie am facut-o la cabana Buila din M-ti Capatanii langa (dar destul de departe :D) Ramnicu-Valcea. Cabana e amplasata la 950 m dar e inconjurata din toate partile de munti, m-am chinuit sa gasesc semnal in cabana dar n-am reusit, afara mai mergea cate o linie (mi-a intrat reteaua si din Curtea de Arges > 50 km de acolo).
Merg destul de des in excursii si de obicei in locuri mai salbatice si ma gandeam ca ar fi practica o antena exterioara de mobil. Ma gandesc sa fie semnalul mai stabil si sa nu-ti faca rau mobilul (la semnal slab emite la putere maxima). Te-ai interesat vreodata o asemenea solutie ? (antena GSM) Pe mine ma bate gandul asta dupa ce am  vazut cat de importanta e o antena buna in CB 27 Mhz si chiar in 446 Mhz. Cu antena de CB am reusit sa prind si radioamatori de la polul nord :coolspeak:, dar n-am reusit sa aud nimic din America  :cursing: (antena nu este facuta pentru benzile de radioamatori si nici nu am pozitie optima, dar oricum are un castig enorm fata de antena standard telescopica + un fir de 5 m, care o aveam pana acum). Deci m-ar interesa o antena obisnuita chiar cu castig 0 db pt. GSM ca sa nu mai stau in pozitii absurde cand vorbesc :nonobad:

#11
GReere

GReere

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.09.2005
Antena GSM yagi produce ROMKATEL www.romkatel.ro si le distribuie prin Tottal Motto, o firma de pe langa sala palatului. Are cablu de 5 metri RG58 cu un conector FME. Problema e ca trebuie sa gasesti adaptorul care face legatura intre acest conector si telefonul tau. E diferit pentru fiecare telefon. Din cate stiu eu adaptoare de genul asta se gasesc la magazinele Mega Image, la intrare au tot felul de accesorii GSM. In sfarsit singura conditie a functionarii antenei este sa existe un minim de semnal in locul unde este amplasata. Deci daca te sui pe casa sau unde vrei sa o instalezi si prinzi o liniutza atunci poti sa iti cumperi linistit antena.

#12
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

GReere, on Sep 4 2005, 18:16, said:

Antena GSM yagi produce ROMKATEL www.romkatel.ro si le distribuie prin Tottal Motto, o firma de pe langa sala palatului. Are cablu de 5 metri RG58 cu un conector FME. Problema e ca trebuie sa gasesti adaptorul care face legatura intre acest conector si telefonul tau. E diferit pentru fiecare telefon. Din cate stiu eu adaptoare de genul asta se gasesc la magazinele Mega Image, la intrare au tot felul de accesorii GSM. In sfarsit singura conditie a functionarii antenei este sa existe un minim de semnal in locul unde este amplasata. Deci daca te sui pe casa sau unde vrei sa o instalezi si prinzi o liniutza atunci poti sa iti cumperi linistit antena.

<{POST_SNAPBACK}>

Stiam de romkatel, o sa incerc de adaptor la Mega Image. Eu am avut numai Ericsson/SonyEricsson si Nokia, iar mufele pentru antene externa pareau identice, am crezut ca sunt la fel pentru toate mobilele.... Totusi e ciudat ca o firma care vinde antene de mobil sa nu aiba si adaptor pentru a le putea folosi  :cursing:

#13
observator

observator

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 209
  • Înscris: 28.10.2005
Salut,
Am achizitionat o antena externa de tip YAGI si mi sa spus ca ar avea castig intre 11,2-12 dBm.
Cat de mult inseamna asta?Ca inca nu am testat antena,abia maine.
Si inca ceva:
Siemens A65 sau S55 au posibilitatea de a se conecta la o antena externa?
Ca eu nu am vazut nici un lacas special,ca la Samsung C100 de exemplu.
Sau exista o mufa care intra tot prin partea pe unde se incarca telefonul?

#14
dan4

dan4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 11.12.2002
Spuneti-mi si mie va rog citeva modele de telefoane care au intrare de antena externa si pe care se poate activa netmonitorul ca sint si eu interesat de subiect.

Edited by dan4, 19 February 2006 - 15:49.


#15
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Nokia 6310 (Netmon prin flashuire cu un MCU special), Alcatel OT302 (si altele, Netmon rudimentar activabil prin prin codul 000000*), NoKia 7110 (foarte bun la semnal, Netmon activabil prin soft)... si desigur multe altele. :)

#16
crisstian

crisstian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 21.06.2004
As avea o rugaminte .....
Poate cineva sa-mi dea si mie instuctiunile de montare pentru o antena yaghi?
Am primit  ,,cadou" o antena din asta de la cineva care nu o mai foloseste. Din pacate instructiunile nu le mai are are.....
M-am interesat mai demult de o antena din asta si la vremea respectiva am citit cate ceva despre montare, dar nu-mi mai aduc aminte mare lucru.
Stiu ca e nevoie de impamantare.....
Nu stiu care e pozitia corecta de montare....samd...
Poate ma ajuta cineva cu instructiunile alea scanate.

#17
Ruleta

Ruleta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 22.06.2006

View Postrvic77, on Apr 19 2005, 15:56, said:

Pai poti crede ca Nokia6100 are semnal pt. ca scrie Connex, dar daca il suni spune ca "ab Connex...", parerea mea ca SonyEricsson sunt mai realiste si nu prea afiseaza reteaua cand nu o poti folosi ! Am reusit sa vb si de pe T310 cu intreruperi in timp ce Nokia are semnal mai peste tot dar fara folos  :angry:. Oricum mi s-a parut ciudat ca am avut si telefoane mai vechi cu antena Nokia 5110 si Ericsson A2628 care nu vedeau nici macar reteaua... credeam ca cele vechi sunt mai bune pe semnal dar asta e un contraexemplu !!!
Vrei sa spui ca apare la Nokia semnal pe ecran si nu poti vorbi iar la S.E. nu-ti apare semnal si poti vorbi?? :w00t:

#18
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View PostRuleta, on Sep 27 2006, 13:53, said:

Vrei sa spui ca apare la Nokia semnal pe ecran si nu poti vorbi iar la S.E. nu-ti apare semnal si poti vorbi?? :w00t:
Daca ai citi atent ce am spus nu ai trage concluzia asta.
Intre timp am lasat-o balta cu antena pt. mobil si mi-am luat o serie de antenele pentru statii radio. Practic pe munte statia radio te ajuta daca vrei sa vorbesti in timp ce mobilul are acoperire care nu poate fi folosita !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate