Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 

Pentax K100D - Home test :)

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
Aidan

Aidan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.09.2006

 adi v, on Sep 14 2006, 05:56, said:

Te intereseaza un 10-17 cumparat acum 6 luni, putin folosit, are husa, cutie - 12 mil?

Adrian
Daca ai mai lasa putzin din pret chiar m-ar interesa dar din pacate sunt in Ottawa, Canada si nu l-as lua fara sa il vad :huh: Eu vin des prin Romania/Bucuresti dar acu am bebe mic si nu pot o perioada... De ce vrei sa-l vinzi tzi se pare efectul prea distorsionat? Am vazut niste wide-angle frumoase la 17mm, cu distorsiuni mai mici, ai alt motiv sa il vinzi?

#20
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,118
  • Înscris: 29.06.2005
Adi, pe mine ma cam intereseaza un superwide...dar nu fisheye. Orice mai  wide decat 18mm ar fi bun...da-mi un PM daca ai ceva..

#21
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
O intrebare scurta ... lasand la o parte diferenta de pret si avand in vedere ca nu am mai avut niciodata un dSLR ce ar fi mai indicat sa iau ... Canon 350D sau Pentax K100D ? Ma intereseaza poze de zi cu zi .. nu fac bani din fotografie dar imi doresc sa fac poze cat mai reusite.

#22
Aidan

Aidan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.09.2006

 dlh, on Sep 14 2006, 12:37, said:

O intrebare scurta ... lasand la o parte diferenta de pret si avand in vedere ca nu am mai avut niciodata un dSLR ce ar fi mai indicat sa iau ... Canon 350D sau Pentax K100D ? Ma intereseaza poze de zi cu zi .. nu fac bani din fotografie dar imi doresc sa fac poze cat mai reusite.

Eu personal n-am incercat EOS 350 D ci doar 300 D si dintre 300D si k100 fara sa clipesc as alege pentaxul.
Pana la urma pe mine m-a deranjat putzin ca e lent atunci cand acceseaza memoria (la scriere mai ales) daca asta nu e un impediment prea mare pentru tine mergi pe varianta Pentax.

Canon 350 are avantaje si el:
-mai rapid
-8Mpixeli
-zgomot mai mic la ISO >800
Pentax 100
- SR
- 2.5 inch screen
- kit lens de calitate
Tu trebuie sa decizi in functie de necesitatzile pe are le ai. Un professionist cred ca ar prefera Pentaxul totusi.
Bafta!

Edited by Aidan, 14 September 2006 - 20:03.


#23
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003

Quote

Un professionist cred ca ar prefera Pentaxul totusi
Sa nu exageram. Ambele sunt dintr-o cu totul alta clasa decat cea pro. ;)
Profesionistii cand iau decizia sa investeasca, o fac intr-un sistem ;) , ceea ce schimba total datele problemei.

#24
c_cris85

c_cris85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.05.2005

 Aidan, on Sep 14 2006, 21:02, said:

Pentax 100
- SR
- 2.5 inch screen
- kit lens de calitate
Tu trebuie sa decizi in functie de necesitatzile pe are le ai. Un professionist cred ca ar prefera Pentaxul totusi.
Bafta!
Practic, doar avantajul ecranului. Nu iei obiectivul din Kit, iei un IS. Acum, spune-mi de ce un profesionist alege Pentax?

#25
Aidan

Aidan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.09.2006

 tim2003, on Sep 14 2006, 14:09, said:

Sa nu exageram. Ambele sunt dintr-o cu totul alta clasa decat cea pro. ;)
Profesionistii cand iau decizia sa investeasca, o fac intr-un sistem ;) , ceea ce schimba total datele problemei.
Mai ca sa vezi, catzi au MarkII in Romania domnule daca vorbim de "professionism". Catzi au investit $50-100k in aparatura foto. 10 insi in toata tzara? Nu imi da exemple de afaceri care au cumparat mashini de developat etc..
Eu ma refer la termenul professionisti la cei care fac mai mult decat un hobby din fotografie.. si fac ziaristica, servicii foto, evenimente familiale..
Aia care ii vezi la TV ca se intind manechinele in fatza lor, aia raman doar la TV...
Acu itzi dau si tzie dreptate ambele aparate sunt in categoria entry level D SLR.. deci nu e nimic mai ieftin decat categoria asta .. dar daca ai pune un professionist sa aleaga intre cele doua camere deoarece ar fi ultimile doua pe pamant al lua Pentaxul.

Edited by Aidan, 14 September 2006 - 22:49.


#26
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
aleaga intre cele doua camere deoarece ar fi ultimile doua pe pamant

:D buna asta

Aidan 300D este un entry level ceva mai vechi.... nu cred ca are rost sa faci comparatie

#27
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Pana una alta, daca tot ai sistemul cu du aparatu inapoi daca nu iti place, incearca si un Sony A-100, si un XTi, si un D80, si un R1, macar sa ai cu ce sa te joci pana apare K10D. :D

#28
Aidan

Aidan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.09.2006
:w00t:

 AlexIP, on Sep 14 2006, 19:59, said:

Pana una alta, daca tot ai sistemul cu du aparatu inapoi daca nu iti place, incearca si un Sony A-100, si un XTi, si un D80, si un R1, macar sa ai cu ce sa te joci pana apare K10D. :D
A100 am testat, XTi si D80 apar la sf. lui Septembrie, cel putzin aici la noi la tzara (canada e republica moldova a americii)
Chiar ar fi o idee interesanta sa deschidem un topic care dintre noile aparatzii de 10mp in entry level D-SLR are raport pret/calitate/features mai mare??

Cady ma refeam intre 350 xt si K100 ... probabil un pro ar prefera pentaxul dar se poate sa ma prea inshel.

#29
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Ok, atunci ia si tu 30D, D2Hs, 5D, D2Xs, 1D Mk II N, 1Ds Mk II, Hassy H2... :naughty:

#30
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,037
  • Înscris: 12.06.2004
Aidan, K10D se detaseaza clar de restul aparatelor din aceeasi clasa. Deci... (OK, urmeaza sa confirme calitatea imaginii, insa n-am nici cea mai mica indoiala in aceasta privinta. Doar vorbim de Pentax)

Dintre 350D si K100D... hmm... pe cel care-ti place mai mult? Desi eu as alege K10D - e prea bun pentru pretul sau.

#31
OverLordMephisto

OverLordMephisto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 25.08.2006
11-point TTL sensor (SAFOX VIII). Asta e sistemul de focusare de la K10D. Este si pe K100D si pe K110D. De ce ar fi mai rapid in low-light K10D-ul decit celelalte doua?! Poate o sa fie mai rapid in meniurii si la scriere pe card datorita "'PRIME' Image Processor " si eventual o mai buna calitate a imaginii datorita ADAC-ului si a senzorului mai nou pe care il foloseste, dar ca si viteza si acuratetze de focusare va fi la fel ca celelalte... Desi as vrea sa nu ...

#32
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
Cred ca are legatura cu tensiunea de alimentare care este mai mare. Aceeasi varianta (daca nu cea cu VII) era pe MZ-S care eeste cel mai rapid SLR la focalizare de la pentax...

#33
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,668
  • Înscris: 29.03.2006
MZ-S, ultimul varf de gama Pentax pentru film, aparut in 2001, are sistemul AF SAFOX VII, cu 6 senzori.

SAFOX VIII, sistem AF cu 11 senzori, au si si *istD, si*istDS/DS2 si K100D, si nu se comporta la fel.
Dintre cele cu SAFOX VIII de pana acum, cel mai rapid este K100D, apoi *istD-ul, si ultimele sunt *istDS/DS2
In mod sigur conteaza si amplificarea facuta in camera, alte componente electronice si electromecanice, etc...
Cei care au testat K10D- versiunile preproductie, afirma ca este clar mai rapida, chiar cu obiective vechi fara SDM.

Edited by loock, 25 September 2006 - 20:20.


#34
Aidan

Aidan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.09.2006

 loock, on Sep 25 2006, 14:18, said:

MZ-S, ultimul varf de gama Pentax pentru film, aparut in 2001, are sistemul AF SAFOX VII, cu 6 senzori.

SAFOX VIII, sistem AF cu 11 senzori, au si si *istD, si*istDS/DS2 si K100D, si nu se comporta la fel.
Dintre cele cu SAFOX VIII de pana acum, cel mai rapid este K100D, apoi *istD-ul, si ultimele sunt *istDS/DS2
In mod sigur conteaza si amplificarea facuta in camera, alte componente electronice si electromecanice, etc...
Cei care au testat K10D- versiunile preproductie, afirma ca este clar mai rapida, chiar cu obiective vechi fara SDM.

Am folosit K100D si nu m-a "dat pe spate" sper ca noul K10 sa fie mai bun ceva comparabil cu Canon XTi sau macar Nikon D80  :worthy:

#35
bsnecula

bsnecula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 13.07.2005
Ce ma sfatuiti sa aleg  PENTAX K 100D + 18-55/50-200 € 889 sau PENTAX K 100 + 18-55 + 1GB  € 679 si cumpar un obiectiv mai bun separat.. (pot sa cheltui 1000€ in total in care tr sa cumpar si memorie+geanta+ trepied). Sau poate alt aparat in banii astia...

#36
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,037
  • Înscris: 12.06.2004
Daca ai nevoie de tele, mergi pe prima varianta. Un card rapid de 2GB e chiar ieftin (de ex. Twinmos) iar un trepied gen Manfrotto 190DB cu un cap decent ar fi cam 100 euro.
Ar trebui sa poti sa testezi aparatul intr-un magazin, si-ti recomand sa o faci inainte de a te decide.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate