Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

K1 GP-Fighting

- - - - -
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#1
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Cred, ce sa mai, sunt sigur ca v-ati uitat cel putin o data pe EUROSPORT la K1-Fighting, si aproape sigur aveti unul sau mai multi luptatori preferati.

Lupta este incredibil de dura, full-contact in care este permisa folosirea oricei discipline de arte martiale pe care o stii si crezi ca te avantajeaza; karate, kung fu, tae kwon do, thaiboxing, Kickboxing, etc.

Eu deja sunt fan-ul a 2 luptatori, un francez, JEROME Le BANNER,
care are un palmares de invidiat, incredibil, este un killer machine, de neoprit, fantastic.
[ http://ko.sherdog.com/fightfinder/pictures/lebanner_profile.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Iar al doilea, care uneori imi place si mai mult decat francezul, este croatul MIRKO CRO COP. Va dati seama dupa figura de ce-i in stare. Nu zambeste niciodata si nu pica din picioare. O bestie.
[ http://ko.sherdog.com/pictures/k1_033003/CroCop.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Iata si cateva poze din lupta dintre MIRKO si BOB "The Beast" SAPP (negrul), si exact secventa in care in prima repriza, la aproximativ 30s de la gong, imensul fost jucator din NHL de 170Kg si 2m6cm este pus la "pamant" de croatul de 1,87m si 107Kg.
[ http://ko.sherdog.com/pictures/k1_033003/CroCop%20Sapp.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


De astia o sa-mi iau badigarzi, CLAR!  :cool:

Greets,
Speedo

#2
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Pe croat l-am admirat si eu.. E brrrrr.. sadic :D

#3
IOn

IOn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 19.04.2002
JEROME Le BANNER din ce am vazut este (era) cel mai tare, pacat cu accidentarea la cot

#4
Antaris

Antaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 04.01.2002
Dar UFC ai vazut? Adica campionatul de lupte extreme.Se lupta intr-un ring octogonal de plasa si este permis totul inafara de arme, muscaturi si lovituri in organe.Acolo chiar ca sunt lupte extrem de dure.In K1 este permisa participarea oricarui stil de arte martiale dar nu sunt permise decit anumite tipuri de lovituri. Eu practic Kung-Fu si stiu ce inseamna o lupta full-contact.

#5
Silent Thunder

Silent Thunder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 28.11.2002
In UFC am vazut ca sunt permise loviturile la organele care ne dor pe noi mai tare.

#6
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 16.08.2002
Se pare ca si Mike Tyson vrea sa participe in K1, vedeti http://www.k-1gp.net/top546.htm
Pe site-ul oficial am vazut si numele unui roman, cred (Ionut Iftimoaie)

#7
bebe

bebe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 15.07.2003
Dar de Scorpion ce ziceti?  ;)

#8
ivan_drago

ivan_drago

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 28.10.2003
Un salut la toti..
Scorpion cred ca este unul foarte tare si cu un pic de antrenament mai mult ar putea castiga foarte bine "Marele Turneu".L-am vazut intr-o multime de meciuri ( ca castigator si mai putin  ca invins) si cred ca este impreuna cu Le Banner unul dintre cei mai complecti ( brate +picioare) fighters....
Oricum cred ca este de admirat  si Hoost care cu burtica lui si cu cei 38 de ani castiga meciuri importante si mai ales ( ultima data cu mult noroc..) a castigat finala turneului K1 din Japonia 2002.

#9
ivan_drago

ivan_drago

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 28.10.2003
pt Silent Thunder
Imi pare rau dar nu pot fi deacord cu tine pt ca in meciurile dela UFC nu este permis lovituri in organele genitale..( daca la alea te referiai..)Ba chiar sunt cateva reguli precise( si care il deosebesc de PRIDE) pe care sportivi TREBUIE  neaparat sa le respecte. Daca te intereseaza ( pe tine sau pe alti) iti pot scrie care sunt aceste reguli.

#10
Silent Thunder

Silent Thunder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 28.11.2002
Ivan_drago - merci de raspuns. Nu stiu regulamentul (deci ar fi binevenit sa na lamuresti), insa am vazut un meci in care un concurent i-a dat vreo 6-7 pumni celuilalt fix in scoica (numai ca nu cred ca avea), iar arbitrul nu a intervenit. Meciul a fost castigat de cel care a dat.
De aici trasesem concluzia ca este voie.

#11
ivan_drago

ivan_drago

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 28.10.2003
Iata cateva reguli .......
Se poate lovi peste tot corpul ( inafara de "organele sensibile" ) cu  pumnul, piciorul , genunchiu si cotul ( ultimul doar din lateral...adica nu se paote lovi cu cotul tinand pumnul inaltal catre cer..).De asemenea nu se paote lovi cu genunchiu atunci cand unul dintre sportivi se afla in pozitia "patru labe"...Sunt admise in schimb tot felul de proiectii sau strangulari( rupere de oase..).Oricum aceste reguli pot fi modificate de la o intrecere la alta si in functie de tara unde se desfasoara.Pe canalul televiziv Multivision tranzmit cam de doua ori pe saptamana meciuri dela  UFC.
A...era sa uit o alta regula foarte importanta este acordarea punctajului si anume:
Puntajul vine acordat pe fiecare repriza. Un meci  dureaza 3 reprize  5 minute fiecare.Eu pot sa castig la limita primele doua reprize si s-o termin pe a treia fara dinti in gura si mai mult mort decat viu, ma intorc oricum acasa castigator cu 2 la 1....
Cam atat...
P.S...sper sa se inteleaga ceva.....

#12
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Am mai vazut luni pe Eurosport o runda din K1, din Japonia unde Remy Bonjasky a fost declarat castigator in fata lui Bob Sapp, desi dupa mine nu merita nici unul, Bob pentru ca oricum este in plus in sportul asta, iar Remy e prea costeliv.

Cyril Abidi a fost declarat castigator pentru ca Francois Botha l-a lovit cand acesta era la podea in primele secunde, si pacat, pentru ca am avut impresia ca-l "inmuia" bine sud-africanul pe francez, asta in meci, daca era cazul. Probabil a fost si un aranjament ceva.

Stefan Leko l-a tocat marunt pe marele Francisco Filho, mi s-a parut bun Leko, bine antrenat, pacat ca e cam copil in lupta, parca n-are experienta necesara categoriei grea.

Si a mai fost inca un meci in care Ray Sefo a iesit castigator destul de clar.

Mi-e dor sa vad un Le Banner, un CRO COP, de astia rai.

Greets,
Speedo

#13
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 16.08.2002
Pe langa Bob Sapp, oricine e prea costeliv. Remy Bonjasky are 99 kg ...
Americanul in schimb lupta complet in reluare, din cauza greutatii lui enorme. Cred ca ati vazut ce poate face insa pumnul unui colos de 160 kg ...

Pe mine m-a frapat altceva. Am vazut lupta dintre Alexey Ignashov si Mike Bernardo, in care a existat practic un singur fighter in ring. Mike Bernardo a luptat crispat, fara vlaga, si in tot meciul nu a dat o singura lovitura de picior.
Vineri seara am urmarit competia din Croatia, transmisa in direct de Eurosport (care s-a desfasurat dupa gala de la Osaka - 11 oct, transmisa luni). Ei, intr-unul din meciuri, acelasi Mike Bernardo l-a zdrobit efectiv pe un belorus (imi scapa numele), folosind in cea mai mare parte tehnici de picior. M-a impresionat atunci forta deosebita a loviturilor, care l-au lasat intr-un picior pe belorus.

Acum stau si ma intreb ce l-a determinat pe acelasi sportiv sa-si modifice atat de radical (si eficient) stilul.

#14
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Evident aranjamentele, de asta nu mai poti sa te uiti la ceva cu bucurie, ca totul se hotaraste dinainte.

Si Ignashov nu mi se pare asa bun, nu are cum, cu burta aia, nu are cum.

Greets,
Speedo

#15
ivan_drago

ivan_drago

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 28.10.2003
Remy Bonjasky  este un fighters foarte bun si imi pare bine ca a fost declarat castigator.Sincer sa fiu a-si fi preferat sa continuie meciul si sa-l vad lat pe SAPP.Oricum castiga prin KO!In ceiace priveste Bernando avea de facut un meci un un sportiv care fara indoiala este tare dar nu de nivelul lui Mike asa ca a incercat alte tehnici mai "noi" pt stilul lui si care sau dovedit foarte eficace.In meciul cu Ignashov a fost foarte atent ( si face bine..) pt ca Alexey este unul care poate sa te faca KO in orisice moment.
oricum iata rezultatele:
Perkovic (CRO)vs De Witt (BELGIO)
win Perkovic 3° round

Akhramenko (BEL)vs Deewey "Black Cobra" Cooper (USA)
win Akhramenko  by points

Ignashov (BELARUS)vs Bodrozic (CRO)
win Ignashov by points

Leko (CRO) vs Sebastian De .....(BELGIO)
win Leko 2° round

Bernardo (SUD AFR)vs Gur (BEL)
win Bernardo 2° round

Ce parere aveti de Akhramenko este foarte probabil sa-l intanlesc
la Padova pe 29 novembre pentru K-1 Elimination.

#16
ivan_drago

ivan_drago

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 28.10.2003
A... era sa uit...
Pe site-ul www.ronlife.com puteti gasi poze si video de la cele mai recente competitii de tot felul.Este destul sa va inregistrati GRATIS si sa va asezati comozi in fata computeru-lui.
Gata o sterg la antrenament ca daca nu pe 29 va fi durere...
Ciao.

#17
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Bafta Ivan, baga mare la antrenamente.

Oricum, poti sa ne spui ce aranjamente sunt, ca sa stim si noi. Managerul tau iti impune ceva?

Greets,
Speedo

#18
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Salutari distinsului sportiv Iftimoae.

Prezentarea subsemnatului : ma numesc Alexandru Amarfei, sunt antrenor de kickboxing de amatori din '90 (pana la profesionism in Romania mai am mult si eu si din pacate si Romania :) )

Am urmarit discutiile. Nu doresc sa ma dau mare cunoscator dar am sa punctez cateva lucruri :

Este o erezie ca tehnica face arta. E ca si cum ai spune ca Rembrandt era mare pentru ca stia manui o anume pensula, desi e probabil ca prefera un anume fel altuia. Pot descrie cel putin 3 moduri mai mari de a lovi la coapsa cu tibia, cel putin 4 locuri de predilectie unde se loveste si variatiile lor functie de alonja si garda adversarului - de dreptaci sau stangaci si un numar mare de combinatii adecvate armelor adversarului pe care vrei sa-l lovesti pe cat posibil fara sa fii prea rau lovit (deloc nu prea se poate :) )

Ca atare, nu va grabiti sa vorbiti de aranjamente. Orice sport are zona lui neagra, dar ce spuneti nu seamana. Bernardo e vulnerabil la coapse. E punctul lui slab. Daca simte ca are de-a face cu un bun lowkicker (cum Ignashov este prin excelenta) si mai ales fiind in dezavantaj de alonja considerabil ar fi prost sa riste sa ridice piciorul de pe pamant contra a asa ceva. Si asa Ignashov a exploatat un blocaj de tibie pe tibie prea inalt executat si i-a aplicat un "submarine kick" (dupa ce s-a indus adversarului reflexul de a bloca, se loveste mai jos, tintind piciorul de spate pe sub cel ridicat). Imediat, Bernardo a schiopatat vizibil de piciorul spate, Ignashov a vazut ca i-a stricat cu asta duritatea boxului, si de unde statuse aproape, a lansat un 1-2 de brate mai mult de stopaj, ca sa fie sigur ca nu e contrat, si a dat un lowkick cazut care a pus capat meciului.

Va pot da exemple de luptatori care se testeaza unul pe altul la duritate sa vada daca-si pot permite tehnicile favorite. Mirko Cro Cop, pomenit aici, contra lui Bonjaski pomenit de asemeni, a facut in prima parte a meciului "greseli" pe care si copiii de la mine din sala stiu ca nu e voie sa le faci cand lupti stangaci la dreptaci - practic, in loc sa conduca lupta spre dreapta, a pasit de repetate ori direct in loviturile de picior la coapsa de spate ale lui Bonjaski. Stia el insa ce stia. Dupa ce a vazut ca n-are ce sa riste, pentru ca le putea duce, si dupa ce cu ocazia asta si-a si uzat adversarul, a lansat specialitatea lui favorita - stanga, croseu, picior spate. Piciorul in plin si cu efect de a zdruncina asa dur ca imediat Bonjaski a devenit din masina de lovit agresiva un sac de box si a si fost KO in cateva schimburi. Daca Mirko nu facea asta risca la viteza si diferenta de alonja fata de Bonjaski sa-i fie lovit rau piciorul la o contra tocmai incercand sa-si utilizeze arma favorita.

In acest sport complexitatea e mult mai mare ca in box. E o greseala si sa fie numit "box cu lovituri de picior" altfel decat prin conventie si pentru ca s-a incetatenit termenul. Exista lucruri pe care la box le faci at ease (pas-pivot, roll under punch, bobbing, weaving) care luate ca atare in kickboxing ar fi sinucigase. Modificarile lor sunt posibile si aplicabile, dar tocmai aici stau marea arta si intelegere.

Inca odata, salut prezenta aici a unui sportiv de varf si il rog sa imi scrie cateva randuri pentru ca in comunitatea sportivilor din Romania exista multa lume care se intereseaza de el. Mailul meu este [email protected] Nu doresc sa fac aici reclama unui forum strain, totusi doresc sa spun ca exista forumul de pe www.fight.ro unde se scriu multe lucruri despre sporturi de contact si unde oricine este binevenit.

Numai bine,

Alexandru.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate