Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Dracena

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#73
X3n0m0RpH

X3n0m0RpH

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 12.06.2008
butasirea se face mai.. primavara (martie-mai) in general, cand sunt conditii mai bune pentru plante. iarna este cel mai prost moment pentru butasire pentru ca zilele sunt mai scurte iar lumina este insuficienta pentru plante

#74
taobao

taobao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 05.04.2010
salut pe toata lumea si urez un sincer LA MULTI ANI !
am o dracena si in iarna asta am uitat-o intr-o noapte f. geroasa in balcon. concluzia ? : a geruit .
au palit toate frunzele si acum sta blegita . cum o pot salva ? i-mi este tare draga . multumesc !

#75
stroescud

stroescud

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 30.06.2009

 taobao, on 8th January 2011, 10:55, said:

salut pe toata lumea si urez un sincer LA MULTI ANI !
am o dracena si in iarna asta am uitat-o intr-o noapte f. geroasa in balcon. concluzia ? : a geruit .
au palit toate frunzele si acum sta blegita . cum o pot salva ? i-mi este tare draga . multumesc !


exact ca si mine...va rog raspundeti-ne si noua!

Attached Files



#76
X3n0m0RpH

X3n0m0RpH

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 12.06.2008
tai acele varfuri la o distanta considerabila de zona vizibil afectata (galbena in cazul asta) si te rog sa-i dea altele. mai mult de atat nu poti sa faci pentru ea..

#77
oxygen200000

oxygen200000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 07.08.2007
Eu am una de prin 2005. Au fost 2 in ghiveci dar una, cea mi mica a murit. S-a muiat tulpina. Inauntru era asa un fel de gelatina. La fel s-a intamplat si cu 2 Yucca. Aceeasi chestie... tulpina s-a muiat.

#78
florei

florei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.03.2011
datzi-mi un sfat va rog...am si eu o dracaena massangeana si de vreo doua saptamani a iesit un pui mic (niste frunze) la baza tulpinii. Sfatul pe care al cer este: sa-l las acolo sa creasca linistit s-au sa-l scot afara si sa-l plantez? Ce se antampla daca al las si ce se antampla daca al scot?...mi-e cam frica sa al scot.

#79
luvio

luvio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 19.02.2009

 florei, on 7th April 2011, 20:41, said:

...mi-e cam frica sa al scot.
Ei dupa ce am citit si eu despre dracena, am zis fie ce-o fi si o scot din ghiveci chiar daca e toamna, pentru ca nu i-am mai dat nici o sansa. Am avut si eu doua plantute, una mi-a murit si celeilalte ii mergea din ce in ce mai rau, unei ramuri i-au cazut toate frunzulitele si cealalta a mai ramas cu citeva, insa trunchiul pe care erau s-a tot micsorat iar frunzulitele erau uscate in virfuri. Am mutat-o din soare direct dar nimic, nici o imbunatatire. Acum am scos-o din ghiveci si am constatat cu stupoare ca toate radacinile ii erau putregaite semn ca apa baltea la baza lor. Vazind ca avea frunzulitele uscate eram tentat sa o ud mai des, ori asa mai rau ii faceam. Acum am mutat-o intr-un alt ghiveci, i-am taiat partea umeda si putreda si sa vedem cum v-a reactiona. Ar trebui sa faca radacini noi, voi urmari ca solul sa fie permeabil si ...sper sa se prinda.

#80
MCBuneloo

MCBuneloo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 01.12.2007
Stie cumva cineva (eventual din Iasi) de unde pot cumpara aceasta planta?

Multumesc.

#81
djadrian83

djadrian83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 10.04.2010
Buna!Am si eu o Dracaena numai ca frunzele ii stau tot timpul pleostite(ca si vestejite) si la varfuri e putin uscata.eu stau la bloc si o tin langa geam,o ud odata pe saptamana.as vrea niste sfaturi despre cum sa o intretin,ce vitamine iar trebui etc.Multumesc.

Edited by djadrian83, 12 May 2013 - 19:27.


#82
setris

setris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 22.06.2009

 djadrian83, on 12 mai 2013 - 19:22, said:

Buna!Am si eu o Dracaena numai ca frunzele ii stau tot timpul pleostite(ca si vestejite) si la varfuri e putin uscata.eu stau la bloc si o tin langa geam,o ud odata pe saptamana.as vrea niste sfaturi despre cum sa o intretin,ce vitamine iar trebui etc.Multumesc.
  Nu-i place lumina directa ! Pune-o undeva in camera unde sa nu o bata soarele, fa-i baie cu dusul odata pe saptamana ( alte udari nu mai necesita ! )

#83
djadrian83

djadrian83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 10.04.2010

 setris, on 17 mai 2013 - 10:29, said:

  Nu-i place lumina directa ! Pune-o undeva in camera unde sa nu o bata soarele, fa-i baie cu dusul odata pe saptamana ( alte udari nu mai necesita ! )
mersi fain!!!

#84
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,231
  • Înscris: 01.12.2005
O intrebare: am o dracena de vreo 7 ani e mare ca in poza, o tin in mansarda, unde este destul de cald, desi seara avem mereu geamurile deschise..mansarda e orientata spre sud si de accea, chiar si cu izolatie, nu e foarte bine.

As putea muta planta pe o terasa deschisa orientata spre nord (mai precis NNW), unde nici seara nu bate direct soarele deoarece am un bloc mai inalt ca vecin... dimineata am peretii de la mansarda care iar blocheaza soarele...

E fine pentru planta sau sa o las in camera? mi-e ca daca se invata afara ce fac la toamna?

PS1. Aceeasi intrebare si pt un palmier achizitionat sapt aceasta, si el se afla in aceeasi camera cu dracena... L-am luat cu 10 lei din Hornbach, era la reducere ca i se paruse sefei de raion ca nu arata prea bine si probabil ca si eu am parut om serios Posted Image
PS2. Cum vi se par plantele? ok sau au ceva semne ca nu le merge bine?
Multumesc.

Attached Files



#85
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
in ghiveci e un singur palmier sau mai multi? daca e unul singur ar fi bine sa ii scoti la lumina virful de unde se desfac frunzele.

#86
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,231
  • Înscris: 01.12.2005
Sunt vreo 3 tulpini. Si vad ca mai e una care da.
Am scos pana la urma ambele plante afara pe terasa, ca nu e soare direct. Si decat in casa unde se acumuleaza caldura, mai bine afara ca noaptea e mai suportabil.
Am zis ca o se bag in casa pana se va face racoare afara...
Imi puteti spune cam pana la ce temperaturi pot sa le tin afara?

#87
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
Nu stiu ce soi este. sint palmieri care rezista o perioada scurta si la temperaturi sub 0C si pe care poate sa si ninga citeva zile.
problema la palmieri este ca daca acumuleaza multa vreme umezeala in crestet, zona din care se desfac frunzele, putrezesc. de asta am zis sa le scoti virful afara din ghiveci.
pe de alta parte, sigur e palmier? diorama ce zice?

#88
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,231
  • Înscris: 01.12.2005
Ei, nu ii tin asa mult sa vina inghetul. Plus ca stiu ca dracena are nevoie de temp destul de constanta. Si cum o am de vreo 8 ani, mi-e foarte draga. Ma gandesc da de prin septembrie sa le bag in casa, mai ales pt dracena.
Iar la palmier, nu am vazut exact unde spuneti ca ar da frunzele. In afara de cele 2 tulpini am vazut ca mai are o mica tulpina. La aia va referiti?


#89
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
pai tocmai asta ziceam, ca din poza nu imi dau seama daca e vorba de mai multi palmieri in ghiveciul acela, sau e unul ingropat prea adinc.

#90
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

 gomez99, on 28 iulie 2013 - 14:11, said:


pe de alta parte, sigur e palmier? diorama ce zice?
Scuze, am aparut cu intarziere dupa un weekend plin. Din pacate, nu am dracene, asa ca n-as sti sa dau sfaturi legate de ingrijire :(

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate