Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Dracena

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#1
Cela

Cela

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 171
  • Înscris: 21.07.2006
Buna
Mie una imi place la nebunie aceasta planta, pe care am primit-o acum un an si jumatate.
Este o planta, dupa parerea mea, extrem de nepretentioasa cresterea ei in apartament. Are nevoie doar de lumina si sa nu fie caldura excesiva. Eu o tin pe balcon (fie iarna, fie vara) si vad ca-i merge extrem de bine.
Va atasez si niste poze cu dansa :P

Pentru cei/cele ce doresc sa cunoasca mai multe despre aceasta planta, puteti gasipe net o gramada de informatii. Voi posta si eu un scurt sumar

"Dracena este o specie des intalnita in apartamentele iubitorilor de plante exotice. Robustetea acesteia, cat si aspectul exotic au contribuit la popularitatea acestei plante atat in locuinte, cat si in spatiile de birouri.
Dracena nu are pretentii mari legate de lumina, si in general tolereaza spatiile umbrite in care alte specii nu s-ar putea dezvolta.
Dracena poate atinge inaltimi destul de mari, desi in general ea este mentinuta la o talie medie sau redusa.
Este destul de rezistenta la boli, mai ales cand este mentinuta in conditii constante, in acelasi interior. Probleme specifice sunt legate de unele insecte, si de aprovizionarea ei cu apa.
Un sol afanat, care sa asigure un drenaj cat mai bun si rapid este principala conditie a dezvoltarii acestei plante in conditii optime. Un sol greu, argilos, care nu permite scurgerea apei, va creea rapid conditiile aparitiei mucegaiurilor.
In cazul in care apar pete pe frunze cauzele ar putea fi urmatoarele: planta este mentinuta in plin soare si ar trebui sa fie mutata la umbra (in caz contrar se va ajunge la pierderea frunzelor), acelasi efect avandu-l si o schimbare bruscade temperatura, absenta apei o perioada lunga de timp, sau un atac puternic al daunatorilor.
Se inregistreaza o arsura ruginie pe marginea frunzelor in cazul in care se aplica un exces de fertilizant.
pHul solului este destul de important, acesta trebuie mentinut la 6.0- 6.5
Conditiile optime de crestere sunt in lumina puternica, dar indirecta. Planta tolereaza insa bine asa cum am mai spus si zonele umbrite.
Solul din ghiveci va fi lasat sa se usuce intre doua udari.
Temperatura ideala este temperatura camerei. In timpul iernii, daca umiditatea din camere scade, este probabil sa se inregistreze o pierdere a foliajului, nu in totalitate insa.
Ca remediu se va mentine umiditatea constanta prin asezarea unui vas cu apa in apropierea sursei de caldura.
Ca fertilizant, cel mai indicat este un fertilizant lichid care se poate aplica lunar incepand cu primavara, pana toamhna tarziu cand planta isi incetineste cresterea vegetativa.
Speciile de Dracaena cele mai raspandite ca plante ornamentale in locuinte si birouri sunt: Dracaena fragrans, Dracaena marginata, Dracaena deremensis, Dracaena godseffiana, Dracaena reflexa"

Attached Files



#2
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
ah ce frumoasa e..sa-ti traiasca si sa-ti creasca maaare. eu stiu ca dracenele sunt foarte sensibile la schimbari....nu le place sa le muti din locul lor, nu le place sa le atingi frunzele....

#3
Cela

Cela

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 171
  • Înscris: 21.07.2006

 rox, on Sep 1 2006, 17:36, said:

ah ce frumoasa e..sa-ti traiasca si sa-ti creasca maaare. eu stiu ca dracenele sunt foarte sensibile la schimbari....nu le place sa le muti din locul lor, nu le place sa le atingi frunzele....

Multumesc  :proud:
Rox, nu stiu ce sa zic... a mea cred ca-i mai "nesimtita"   :lol:
Eu am si mutat-o, ii spal si frunzele si vad ca nu are treaba :). Creste si se dezvolta excelent. Ba chiar imi fac probleme ca in viitorul apropiat trebuie sa-i gasesc un spatiu mai mare.
Singura chestie care nu i-a convenit, a fost cand batea Soarele pe ea. Atunci chiar nu-i placu asta. Dar in rest, iti spun sincer ca nu am avut probleme cu ea.

Poate ca din cauza ca mi-a fost daruita cu dragoste... ??  :rolleyes:

#4
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
:) poate.
inca ceva: ar trebui sa-i cumperi un ghiveci mai mare. plantele de apartament se simt bine intr-un ghiveci laaarg, cat mai incapator. sa vezi atunci ce repede o sa creasca...

#5
Cela

Cela

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 171
  • Înscris: 21.07.2006

 rox, on Sep 1 2006, 17:47, said:

:) poate.
inca ceva: ar trebui sa-i cumperi un ghiveci mai mare. plantele de apartament se simt bine intr-un ghiveci laaarg, cat mai incapator. sa vezi atunci ce repede o sa creasca...

Am mai multe de mutat. Trebuie sa trec sa cumpar ghivece si pamant pentru mai multe flori.
Trebuie sa-mi cumpar si o botnita pentru pisioi ca  mi le mai rontaie pe la varfuri  :w00t:

#6
neoliviu

neoliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 09.09.2004
si eu am avut.... dracena dar am facut-o cadou. Motanul mea avea o slabiciune pentru ea, ii manca frunzele. Am incercat sa o asez mai sus, in alte camere dar reusea sa ajunga la ea, si ma saturasem sa ii vad colti in frunze

#7
Cela

Cela

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 171
  • Înscris: 21.07.2006

 neoliviu, on Sep 1 2006, 17:55, said:

si eu am avut.... dracena dar am facut-o cadou. Motanul mea avea o slabiciune pentru ea, ii manca frunzele. Am incercat sa o asez mai sus, in alte camere dar reusea sa ajunga la ea, si ma saturasem sa ii vad colti in frunze

:lol:
Exact ce am spus mai sus si eu
:roflmaofast:
Deci... nu este un pisoi aiurea al meu  ^_^

#8
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 Cela, on Sep 1 2006, 17:55, said:

Am mai multe de mutat. Trebuie sa trec sa cumpar ghivece si pamant pentru mai multe flori.
Trebuie sa-mi cumpar si o botnita pentru pisioi ca  mi le mai rontaie pe la varfuri  :w00t:
pamant de flori foarte bun mi-am luat de la cora...e foarte gras si afanat asa, excelent merge la plantele astea mari! cat despre pisoi...nu mai zic nimic. al meu se urca in ghiveci cu totul si arunca pamantul afara  :confuzzled:  mereu ma trezesc cu o gramada de noroi in mijlocul casei  <_<

aaa..si daca tot eram la capitolul "sfaturi", mi-a zis o tipa de la carrefour de la raionul de plante ca se uda la 10 zile..am intrebat-o eu cum de acolo sunt asa verzi si frumoase si acasa nu mai arata asa, si mi-a zis ca noi pur si simplu le udam prea des...

#9
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005
Am o dracena de 7 ani, planta este foarte usor de ingrijit, le place turba (un tip special de pamant. Poze cand imi iau camera :P

#10
Cela

Cela

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 171
  • Înscris: 21.07.2006

 CoBr4, on Sep 2 2006, 14:45, said:

Am o dracena de 7 ani, planta este foarte usor de ingrijit, le place turba (un tip special de pamant. Poze cand imi iau camera :P


Cam cat a crescut in acesti sapte ani?
Te intreb deoarece vreau sa stiu la ce sa ma astept din partea ei.
Spune-mi te rog daca i-ai dat ingrasaminte, daca ai transplantat-o si ce fel de pamant i-ai pus. Chiar sunt curioasa de felul in care se dezvolta.

#11
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005
Deci, dracenele nu cresc foarte mult, ai grija sa le rostesti dupa soare, pentru ca au tendinta de a se indrepta catre el. Am pus ingrasamant la inceput, cred ca in primii doi ani, dar e bine sa intrebi la o florarie.

Am pus niste poze cu yucca si dracena mea:

Attached Files



#12
magdalena28

magdalena28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.09.2006

 rox, on Sep 1 2006, 17:47, said:

:) poate.
inca ceva: ar trebui sa-i cumperi un ghiveci mai mare. plantele de apartament se simt bine intr-un ghiveci laaarg, cat mai incapator. sa vezi atunci ce repede o sa creasca...
Nu neaparat.Ghiveciul trebuie schimbat atunci cand radacinile ies afara prin orificiile pt scurgerea apei.In cazul dracaenei transplantarease face la 2 ani.Daca ghiveciul este prea mare,va creste mai mult in radacini.Mai multe despre dracaena puteti gasi aici:http://forum.egradini.ro/viewtopic.php?t=364.

#13
georgevladcom

georgevladcom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.10.2006

 Cela, on Sep 3 2006, 13:40, said:

Cam cat a crescut in acesti sapte ani?
Te intreb deoarece vreau sa stiu la ce sa ma astept din partea ei.
Spune-mi te rog daca i-ai dat ingrasaminte, daca ai transplantat-o si ce fel de pamant i-ai pus. Chiar sunt curioasa de felul in care se dezvolta.

Transplantarea in alt ghiveci se va face primavara, la intervale de 2-3 ani, intr-un substratul format din pamant de de frunze – in principal, turba si nisip, punand pe fundul ghiveciului, pentru drenajul apei, un strat de 3 cm. pietris .

Dracena si alte informatii depre planta

#14
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Am avut si eu una. Dupa cadavru, pare ca a ta. Da, ti-ai dat seama, am omorat-o. Sau a murit de ciuda ca nu i-am oferit atentie. Eh... -_-

#15
MuMiA

MuMiA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 15.06.2003
Buna ! Am si eu o Dracena ( cred ) cu doua crengute destul de lungi ( 50 cm ) . Din pacate a luat o cazatura, si una din crengute s-a rupt, si a trebuit sa o tai. Din cate vad eu pe tulpina floricica a mai fost taiata de 3 ori ( nu de mine, eu am primit-o cadou ), si au crescut in continuare alte crengute. Este posibil ca din crenguta taiata sa creasca un nou vlastar? Sau va ramane asa ciunta ? :( Ori nu e vorba de Dracena, ci de alta planta?

#16
tanu

tanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 05.05.2006

 MuMiA, on Nov 5 2006, 16:13, said:

Buna ! Am si eu o Dracena ( cred ) cu doua crengute destul de lungi ( 50 cm ) . Din pacate a luat o cazatura, si una din crengute s-a rupt, si a trebuit sa o tai. Din cate vad eu pe tulpina floricica a mai fost taiata de 3 ori ( nu de mine, eu am primit-o cadou ), si au crescut in continuare alte crengute. Este posibil ca din crenguta taiata sa creasca un nou vlastar? Sau va ramane asa ciunta ? :( Ori nu e vorba de Dracena, ci de alta planta?
De acolo de unde ai taiat-o, o sa-i dea cel putin doi lastari.Crenguta taiata(daca o mai ai)o poti pune la inradacinat intr-un ghiveci cu nisip, pe care trebuie sa-l mentii tot timpul umed.Cred ca in doua luni ii apar radacini, dupa care o poti muta intr-un ghiveci cu turba.

#17
bezz

bezz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 18.09.2006
Am si eu, luata de la florarie, cum am mutat-o intr-un ghiveci incapator cum s-a dublat ca proportii si si-a indesit frunzele.
Atentie la pisici, le plac frunzele; iar la o cunostinta i-a omorat-o cand a folosit ghiveciul drept tavita  :angry: .
Deci feriti-le de neamul pisicesc.
Apropo, infloreste cumva? a vazut cineva florile?

#18
4est

4est

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 25.05.2005
Sunt intradevar foarte misto aceste plante, inca nu am si eu una :( dar intentionez sa imi cumpar, am in schimb multe altele nu dau exemple ca ma abat de la topicul "Dracena" ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate