Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Dracena

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#37
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
daca e vorba de Dracaena (pronuntata dracena), sigur e vorba de o dereglare de udare si un aer prea umed.
Mucegaiul apare de la udare abundenta si umiditatea prea mare in atmosfera.
Curata mucegaiul de pe frunzele inca verzi cu un burete uscat si aseaza planta intr-un loc cu aerisire buna, langa o fereastra unde aerul sa fie ventilat. Va trebui sa ai grija si la udare si sa nu uzi inainte ca pamantul sa se usuce bine la suprafata.

#38
Marina_C

Marina_C

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 08.08.2008
multumesc mult !! :kisstogether:

#39
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Cu placere Marina_C. :)
Tine-ne la curent cu evolutia plantei tale.

#40
Marina_C

Marina_C

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 08.08.2008
momentan o sa-mi aduca o colega un spray special.

o sa va tin la curent >:D<

Edited by Marina_C, 04 October 2008 - 18:07.


#41
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

 Marina_C, on Oct 4 2008, 19:07, said:

momentan o sa-mi aduca o colega un spray special.

o sa va tin la curent >:D<
Daca e vorba de acel spray "PERFECT PLANT" nu te sfatuiesc sa-l folosesti. Eu am reusit acum 3 ani de zile sa-mi omor un ficus, si un hibiscus cu acel spray. Face mai mult rau decat bine.
Daca e vorba de un mucegai pronuntat al frunzelor mai bine faci o solutie de Topsin sau Dithane, cu respectarea dozajului precizat pe ambalaj si stropesti bine planta. Topsin si Dithane fungicide cu spectru larg si se gasesc la farmaciile fitosanitare.

#42
Marina_C

Marina_C

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 08.08.2008
multumesc ptr sfat... am sa incerc ce mi-ai zis !
inca nu stiu cum se numeste acel spray  ;)

#43
Marina_C

Marina_C

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 08.08.2008
revin... am luat un spray ( nu stiu cum se numeste ) si i-am dat... nu am mai udat-o asa mult.. i-am schimbat locul ... ( dupa cum mi-ati zis voi) .. dar inca nu da semne de insanatosire.. tot i se usuca frunzisoarele :( ...

Edited by Marina_C, 23 October 2008 - 07:43.


#44
octavel

octavel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.11.2008
Am si eu o planta de 5 ani si a crescut foarte mare are cam 1,80 ceea ce inseamna ca imediat nu am sa o mai pot tine in casa. As vrea sa o tai dar nu stiu cum sa fac asta, nu as vrea sa ramana cu niste cioturi, ci as vrea sa isi dezvolte alte ramurele. Ma poate ajuta cineva cu un sfat? Va multumesc anticipat.

#45
rolly17

rolly17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.07.2009
buna din nou
a mai aparut o problema la una din multele mele flori
miam acizitionat o noua dracenna marginita si femeia de la florarie mia zis sa ii schimb ghiveciu si pamantul ca nah asa se face zis si facut am ajuns acasa iam schimbat ghivechiu pamantul tot si am udato mult pentru ca nu avea deloc apa de nush cat timp nu a udato si am puso in noul ei loc si am lasato acolo
seara am ajuns acasa si am zis sa ma duc pe balcon sa ved ca fac florile mele si ....SURPRIZA la noua dracena ghiveciul era plin de viermi ceva de genu ca urechelnitele am inlemnit am luat-o iam schimbat din nou pamantul iar spalat radacinile iam facut un dush pe cinste din nou iam schimbat pamantul si am puso la loc pe balcon ei dupa cateva zile am udato din nou dar din nou .... surpriza acei viermi sau facut din nou
Acum iar iam schimbat pamantul dar am cumparat pamant de la alta firma sa vedem daca face din nou nu stiu ce sa fac cu ea era atat de frumoasa acum a inceput sa se uste frunzele de jos leam rupt pentru ca sau ingalbenit foarte tare
sunt disperat mie frica sa nu o pierd voi ce credetzi o mai salvez....de unde au aparut acei viermi care ii mananca radacinile din pamantul de la ea sau din pamantul ce lam pus eu ???? ajutorrrrrr

#46
loriem77

loriem77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.09.2009
Buna ziua!
Am o dracena care s-a umplut de un puf alb, ca un mucegai si nu stiu ce ar putea fi sau cum sa o tratez.
pina acum citva timp am tot spalat-o cu apa si sapun, dar in ultimele 2 luni, fiind foarte ocupata am cam neglijat-o.
Mi s-a facut mila de ea, pentru ca pe timpul verii a crescut totusi frumos si m-am hotarit sa o salvez dar aplicind si ceva solutii... chimice.
Precizez ca nici o alta planta pe care o am in jurul ei (chiar foarte aproape de ea) nu s-a imbolnavit.

Multumesc!!!

Attached Files



#47
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Cosenile fainoase. Trebuie sa faci o solutie de alcool cu apa cu care sa stergi frunzele si sa cureti fiecare guguloi din ala fainos. Bucata cu bucata, pana lasi totul curat. Dupa care poti stropi cu Mospilan/Talstar. Repeta la o saptamana stropirea, si stai cu ochii pe planta. Daca mai apar cumva pufi, curata-i cu alcool.

Probabil ca ai foarte multa uscaciune in camera. Asigura-i umiditatea corespunzatoare, pulverizand-o cu apa dimineata si seara. Daunatorii nu trag la umiditate.

Edited by diorama, 11 September 2009 - 11:29.


#48
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Ala e mucegai de la resturi organice care presupun ca se gasasc in compozitia sapunului cu care obisnuiai sa le stergi. Am si eu 3 plante tip palmier si iti recomand cu caldura sa nu le stergi frunzele des decat daca stau intr-o zona cu mult praf sau fum dar practic incerca sa le stergi la 2 -3 luni numai cu apa distilata si/sau deionizata. Gandestete ca ele in natura nu le sterge nimeni decat sfanta ploaie si aia mai are ceva praf in ea plus ca ploaia aia saraca nu prea are sapun sau mai stiu io ce minunatii de substante. O sa pun o poza cu o Massangeana, mai tarziu, care nu a vazut sters de frunze in viata ei adica aproape un an si nu are nici un fel de probleme.

#49
loriem77

loriem77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.09.2009

 Super Chief, on 11th September 2009, 12:30, said:

Ala e mucegai de la resturi organice care presupun ca se gasasc in compozitia sapunului cu care obisnuiai sa le stergi. Am si eu 3 plante tip palmier si iti recomand cu caldura sa nu le stergi frunzele des decat daca stau intr-o zona cu mult praf sau fum dar practic incerca sa le stergi la 2 -3 luni numai cu apa distilata si/sau deionizata. Gandestete ca ele in natura nu le sterge nimeni decat sfanta ploaie si aia mai are ceva praf in ea plus ca ploaia aia saraca nu prea are sapun sau mai stiu io ce minunatii de substante. O sa pun o poza cu o Massangeana, mai tarziu, care nu a vazut sters de frunze in viata ei adica aproape un an si nu are nici un fel de probleme.


eu nu le spalam decit ca sa le indepartez pufii aia...
citeodata, cind apas iese ceva... zemos  :confuzzled: ... clar ca sunt acolo oarece organisme  :cursing:
atit timp cit indepartam prin spalare mai era cum mai era... apoi cind nu... asa a ajuns sa arate dracena.

Multumesc mult pentru raspunsuri.
voi incerca sa fac solutia de alcool (orice fel de alcool? adica din ala de se gaseste la chioscuri, albastru sau din ala de nu stiu cite grade? in ce proportii prepar solutia?)

#50
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
loriem77, fa ce spune diorama ca nu spune prostii. fii atent la baza funzelor ca astea intra adinc in cutele alea. picureaza acolo mospilan. si vezi ca bestiile alea se intind foarte usor si la plantele vecine.

#51
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Spirt. E cel mai bun. Solutia diluata e varianta sigura, nu arzi frunzele. Dar eu am folosit pe violete spirt pur si simplu, si am exterminat guguloaiele lipicioase. Gomez zice bine, cosenilele se baga la incheieturi, intre frunze, in general unde nu prea poti patrunde. Curata cat poti de bine, picura Mospilan, picura si solutie de alcool. Vezi ca e un topic aici cu gardenia, cauta-l pe paginile urmatoare. Acolo scrie, la un moment dat, cum sa prepari doza de Mospilan.
Oricum, in mod sigur nu e mucegai. M-am uitat mai atent acum la poza. E un atac destul de puternic. Inainte de curatat cu alcool, as baga planta sub dus, ca s-o curat de grosul cosenilelor. Si i-as schimba si pamantul, dupa care as uda preventiv cu Mospilan.

Edited by diorama, 11 September 2009 - 17:43.


#52
martonz

martonz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 08.05.2004
Salutare,

De ieri sunt fericitul posesor a 2 exemplare de Dracena le-am pus langa peretele opus ferestrelor, dar camera e destul de luminoasa si acolo, sper sa le placa acolo, ca imi place cum arata  :D ...soare directa nu primesc dar sper sa aiba suficienta lumina.

Attached Files


Edited by martonz, 03 December 2009 - 11:30.


#53
vioara09

vioara09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.06.2009
Va Salut !

Am de peste 10 ani o dracaena marginata. A crescut destul de mare si parca nu mai este asa de aspectuoasa.
In ghiveci a mai fost o dracaena, mai mica, care acoperea zona desfrunzita a celei mari. Dar s-a uscat, cred ca radacinile celei mari au sufocat-o pe cea mica. Asta s-a intamplat acum 2 ani.
Asa ca ma gandesc ca ar fi cazul sa regenerez planta. Nu stiu cum sa procedez. Sa tai cele patru varfuri si sa le pun in apa la inradacinat ?Sa tai mai de jos, ca sa fortez planta sa dea alti lastari ? Mi-e cam teama, nu vreau s-o pierd, dupa atatia ani m-am atasat de ea.
Va rog sa-mi dati unele sfaturi !
Atasez si poze.

Attached Files



#54
yvonna

yvonna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 29.01.2008
Am si eu una! O tin intr-o tersa unde aaacum e f frig! s-a ingalbenit toata! Ce sa-i fac?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate