Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Lentile de contact cu dioptrie

- - - - -
  • Please log in to reply
193 replies to this topic

#1
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
care e treaba cu lentilele de contact ?
uni zic ca sunt mai bune ca ochelarii, altii ca iti irita ochii si multe alte chestii naspa

eu trebuie neaparat sa imi pun ori ochelari ori lentile, si ochelarii nu prea ma atrag

#2
Domnita

Domnita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.09.2005
da sint mai bune decit ochelarii, dar cele moi, nici nu le simti, daca ai grija sa le dezinfectezi conform indicatiilor nu faci nici un fel de alergie, vezi mai bine cu ele decit cu ochelarii, cele hard deranjeaza, nu prea esti relaxat dar sint mai utile ca le poti spala si cu apa, cele moi daca sau murdarit putin si nu ai solutia de curatat la tine, nu poti sa le  scoti de la ochi pentru curatare, asta in caz ca esti afara si nu acasa...parerea mea..

#3
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
la cele moi ma gandeam eu, sunt alea din silicon-hidrogel ?
e clar ca se vede mai bine cu ele decat cu ochelarii, unghiul de vizibilitate e egal cu cel al ochiului, nu se aburesc...
da oricum ai mei au o idee preconceputa ca sunt naspa si vroiam sa ma asigur ca nu au dreptate :D

Edited by sandossu, 22 February 2006 - 11:27.


#4
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Și pe mine mă interesează, dar mă gândeam să-mi iau Focus Dailies (de-alea pe care le porți o zi și le arunci), pentru ocazii speciale (mers pe munte etc). Pentru astea îți trebuie prescripție specială de la oftalmolog, nu? Nu e suficientă aia de la ochelari.

#5
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
deci e ok sa-mi pun lentile ? :D

#6
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 evilone, on Feb 22 2006, 13:28, said:

Și pe mine mă interesează, dar mă gândeam să-mi iau Focus Dailies (de-alea pe care le porți o zi și le arunci), pentru ocazii speciale (mers pe munte etc). Pentru astea îți trebuie prescripție specială de la oftalmolog, nu? Nu e suficientă aia de la ochelari.

eu n-aveam prescriptia de la ochelari la mine, si mi s-a facut acolo consultatie gratuita.

e o mare inventie, frate! ca io urasc sa ies din casa cu ochelarii pe figura. nu mi-am luat de-alea zilnice, ci de-alea lunare - dar nu le port zilnic. iar cand le port, am intotdeauna la mine un flacon mic cu solutie de curatat si unul cu "lacrimi artificiale" - de astea n-am avut nevoie pana acum.

numai ca nu le poti purta chiar oriunde. de munte nu mai stiu ce mi-a zis, da' zic ca acolo nu se starnesc nori de praf sau alte chestii de-astea. dar nu se poarta la plaja, la piscina, cand bate vantul si ridica mult praf...

#7
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Ochelarii sunt mai siguri. Nu e vorba numai de iritatii si alergii, care sunt insa si ele contraindicatii importante.
Trebuie sa ai mare grija cu lentilele de contact. Nu prea e voie sa le tii incontinuu in ochi, deci tot in tandem cu o pereche de ochelari merg...
Nu sunt rare leziunile corneene (dezepitelizari) in cazul portului prelungit de lentile de contact. Aceste dezepitelizari sunt usor de tratat, dar presupun intreruperea activitatii si repaosul ochiului si vai de mama ta daca se infecteaza.

#8
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Daca ai astigmatism, nu e prea bine cu lentile de contact - sunt foarte scumpe si nu sunt bine acceptate de ochi - asta mi-a spus chiar medicul cand am vrut sa-mi pun.
Poate iti plac ochelarii fara rama (pe surub, parca le zice) cu bratele din titan, eventual lentile din plastic - sunt destul de discreti si usori...

#9
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
asta auzisem si eu, ca trebuie purtate doar 8-12 ore pe zi si sa nu fie praf/fum
cred ca pana la urma lentile o sa imi pun si acasa o sa port ochelari

#10
rockr

rockr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.07.2006
doresc a-mi cumpara o pereche de lentile de contact cu dioprie, preferabil incolore.
exista lentile care sa nu expire mai devreme de 1-2 ani? si cam la ce preturi ar fi?
lentile pe care doresc a le purta 8 ore/zi.

Mentionez ca port ochelari in momentul de fata.

#11
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
există astfel de lentile, deşi tendinţa este ca să fie înlocuite de unele care rezistă mult mai puţin (o lună, o săptămână sau o zi), pentru că au o mai mare concentraţie de apă, implicit sunt mai suportabile pentru ochi.

#12
rockr

rockr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.07.2006

 retele, on Jul 10 2006, 00:30, said:

există astfel de lentile, deși tendința este ca să fie înlocuite de unele care rezistă mult mai puțin (o lună, o săptămână sau o zi), pentru că au o mai mare concentrație de apă, implicit sunt mai suportabile pentru ochi.

si la ce pret ar fi astea care rezista o luna?

#13
Noe

Noe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.07.2006

 rockr, on Jul 10 2006, 10:26, said:

si la ce pret ar fi astea care rezista o luna?

eu am avut si pentru 2-3 ani, si pentru 6 luni, acum am revenit la cele valabile 2 ani..M-am simtit la fel de bine si cu unele si cu altele..mai ales ca am si pierdut una odata :D
Incearca la Ama Optimex, undeva pe langa P-ta Gemeni ...

Numai bine!

#14
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

 rockr, on Jul 10 2006, 10:26, said:

si la ce pret ar fi astea care rezista o luna?
la magazin cam 140-200 lei/6 lentile

#15
rockr

rockr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.07.2006

 Noe, on Jul 10 2006, 22:42, said:

eu am avut si pentru 2-3 ani, si pentru 6 luni, acum am revenit la cele valabile 2 ani..M-am simtit la fel de bine si cu unele si cu altele..mai ales ca am si pierdut una odata :D
Incearca la Ama Optimex, undeva pe langa P-ta Gemeni ...

Numai bine!

si cat costa o pereche de lentile-sau set- valabile pe 2 ani?

#16
rockr

rockr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.07.2006
kiar nu ma poate ajuta nimeni?
ps sorry de 2 replyuri consecutive

#17
Ayame

Ayame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,624
  • Înscris: 23.02.2006

 rockr, on Jul 18 2006, 03:36, said:

kiar nu ma poate ajuta nimeni?
ps sorry de 2 replyuri consecutive

preturile sint in functie de calitate, cele hard sint mai ieftine, cele soft sint scumpe.

-cele hard le poti curata si cu apa dar te deranjeaza..( putin) .
-cele soft nu le simti deloc dar se curata numa' cu solutie speciala care te mai costa si asta bani, daca ti-a intrat un fir de praf te jeneaza imediat si trebuie sa le cureti( umblii cu solutia dupa tine tot timpul) in special in Bucuresti( vara ca e praf mult).

#18
rockr

rockr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.07.2006

 rockr, on Jul 17 2006, 21:36, said:

kiar nu ma poate ajuta nimeni?
ps sorry de 2 replyuri consecutive

Si cele mai groase sunt durabile?
Eu caut ceva care expira cam in 2 ani... Orice tip...
Intre ce valori se incadreaza preturile?
Multumesc!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate