Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...
 unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 

Lentile de contact cu dioptrie

- - - - -
  • Please log in to reply
193 replies to this topic

#19
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
lentile moi pentru purtare îndelungată costă cam 250 lei perechea.
nu mai asculta ce zice japoneza despre praful din bucureşti, că habar n-are. lentilele dure sunt pe cale de dispariţie, lumea foloseşte din cele moi.

#20
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
si eu vreau sa-mi iau lentile de contact, m-am hotarat sa merg la optinova si sa ma sfatuiasca cineva de acolo...vreau tot pe 2 ani, si tot incolore....si sper sa nu coste mai mult de 2,5 milioane, ca altfel s-ar putea sa abandonez ideea...

#21
morpho

morpho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 16.07.2004
Si eu tot de la Optinova am luat - am prins o promotie cu solutia de curatat ff ieftina. In total au insumat cam 2.700.000 lei vechi. Consultatia a fost 400.000 insa nu-mi pare rau ca am facut-o, pentru ca mi-au dat o gramada de explicatii suplimentare, am verificat dipotriile si am probat mai multe tipuri de lentile.
Dezavantajul a fost dat de faptul ca am asteptat ceva (o luna si jumatate) pana le-am primit pt ca in urma controlului au constatat ca cele existente pe stoc nu imi erau bune (nu ca dioptrii - ci ca diametru/curbura).
Ma simt foarte bine cu ele, nu ma jeneaza ca perechea pe care am avut-o pana acum, probabil pt ca sunt o generatie mai noua si ceva mai moi (atat de moi, incat mi-a trebuit ceva timp sa reinvat sa le pun).
Suplimentar am luat si un flacon cu o solutie lubrifianta Bausch&Lomb pentru ochi sensibili si daca cumva in timpul zilei, simt ca ma jeneaza pun cateva picaturi si senzatia dispare.

#22
rockr

rockr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.07.2006

 morpho, on Jul 20 2006, 10:41, said:

Consultatia a fost 400.000 insa nu-mi pare rau ca am facut-o, pentru ca mi-au dat o gramada de explicatii suplimentare, am verificat dipotriile si am probat mai multe tipuri de lentile.

apropo, eu cand fac consultatii iau trimitere d la medicul de familie si e gratis consultatia :) .
aha, de lentile sa ma astept la 250 RON pt purtare aprox 2 ani.
Solutiile cam cat costa? Aceste solutii sunt numai pt intretinere sau si pentru o folosire mai indelungata?

#23
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
așa cum tendința mondială este de a se renunța la purtarea lentilelor dure, tot așa și fabricarea lentilelor de purtare îndelungată este cam oprită, la momentul acesta, din câte știu eu.
în loc să încercați să faceți economii căutând astfel de lentile, mai bine purtați 2-3 luni o pereche de lentile care e recomandată pentru una singură, că ieșiți cam tot pe acolo, cu avantajele de rigoare. Nu uitați că și lentilele astea de 2 ani de fapt sunt recomandate pentru unul singur, dar practica a arătat că de fapt poți s-o "lungești" mai mult, în anumite condiții.
O butelcuță de soluție de 360ml pentru păstrare/curățare costă cam 55-60 lei, ajunge pt vreo 3 luni.

#24
sad_girl

sad_girl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 21.04.2006
Lentile de contact "de unica folosinta"  :P (de o zi) are idee cineva cat costa?

O prietena era sa ramana fara un ochi din cauza unei infectii provocate de solutia de curatat lentile, iar eu as vrea sa renunt in anumite situatii la ochelari, dar fara ei nu ma descurc (am -2.5 si -2.0)

#25
rockr

rockr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.07.2006

 retele, on Jul 20 2006, 22:59, said:

așa cum tendința mondială este de a se renunța la purtarea lentilelor dure, tot așa și fabricarea lentilelor de purtare îndelungată este cam oprită, la momentul acesta, din câte știu eu.
în loc să încercați să faceți economii căutând astfel de lentile, mai bine purtați 2-3 luni o pereche de lentile care e recomandată pentru una singură, că ieșiți cam tot pe acolo, cu avantajele de rigoare. Nu uitați că și lentilele astea de 2 ani de fapt sunt recomandate pentru unul singur, dar practica a arătat că de fapt poți s-o "lungești" mai mult, în anumite condiții.
O butelcuță de soluție de 360ml pentru păstrare/curățare costă cam 55-60 lei, ajunge pt vreo 3 luni.

nu ma intereseaza tendinta :)
daca gasesc lentile care tin 2 ani la 2 milioane si ceva e perfect... mai mult de 2,5 mil nu as da...

#26
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

 sad_girl, on Jul 21 2006, 00:55, said:

Lentile de contact "de unica folosinta"  :P (de o zi) are idee cineva cat costa?

O prietena era sa ramana fara un ochi din cauza unei infectii provocate de solutia de curatat lentile, iar eu as vrea sa renunt in anumite situatii la ochelari, dar fara ei nu ma descurc (am -2.5 si -2.0)

Ce pot eu sa-ti dau ca referinta de pret: lentile cu purtare zilnica si aruncare la fiecare 2 saptamini, cu dioptrii + astigmatism, Johnson&Johnson Accuvue Advance for Astigmatism, 60 RON perechea. Sunt cam cele mai bune si mai scumpe lentile in lume la ora actuala.
Cele de unica folosinta sunt si mai scumpe, din cite stiu eu revin cam la 170 RON/luna.
Iar pentru cei care vor lentile dure cu purtare 2-3 ani nu pot zice decit: muahahaaaaaa!!!!
Baieti, m-am chinuit cu conjunctivita 3 luni de zile la cele cu schimbare la 2 sapt. pina sa gasesc o solutie corecta, am 5 prieteni cu lentile de contact care stau cu sticluta de picaturi de ochi dupa ei, si voi imi vorbiti de lentile dure si care se spala cu apa ? :coolspeak:

#27
rockr

rockr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.07.2006

 dtancu, on Jul 21 2006, 18:37, said:

Ce pot eu sa-ti dau ca referinta de pret: lentile cu purtare zilnica si aruncare la fiecare 2 saptamini, cu dioptrii + astigmatism, Johnson&Johnson Accuvue Advance for Astigmatism, 60 RON perechea. Sunt cam cele mai bune si mai scumpe lentile in lume la ora actuala.
Cele de unica folosinta sunt si mai scumpe, din cite stiu eu revin cam la 170 RON/luna.
Iar pentru cei care vor lentile dure cu purtare 2-3 ani nu pot zice decit: muahahaaaaaa!!!!
Baieti, m-am chinuit cu conjunctivita 3 luni de zile la cele cu schimbare la 2 sapt. pina sa gasesc o solutie corecta, am 5 prieteni cu lentile de contact care stau cu sticluta de picaturi de ochi dupa ei, si voi imi vorbiti de lentile dure si care se spala cu apa ? :coolspeak:

ai tu ochii sensibili ma :D
poarta cineva de pe aici lentile dure?
sau lentile ceva mai durabile (2-3 ani), nu neaparat dure? :)

#28
rockr

rockr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.07.2006
am gasit ceva informatii pe net...
exista 3 tipuri de lentile:
-moi
-RGP (Rigid gaz-permeabile)
-dure (care sunt folosite mai rar, fiind inlocuite d cele RGP)

Cele RPG sunt mai bune decat cele dure deoarece permit oxigenarea corneei... Si sunt mai durabile decat cele moi...
In urmare, ce caut eu sunt lentile de tip RGP... preturi stie cineva? :)

#29
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
du-te la optinova
iti explica ei tot ce trebuie

#30
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

 rockr, on Jul 21 2006, 20:25, said:

ai tu ochii sensibili ma :D
poarta cineva de pe aici lentile dure?
sau lentile ceva mai durabile (2-3 ani), nu neaparat dure? :)

Good luck  :coolspeak:
Si rox, decit optinova prefer un Oftapro, Optinova vinde lentile cum vind altii guma de mestecat.
O lentila de contact e o proteza medicala, nu se cumpara decit dupa consult medical, se poarta o perioada la inceput sub supravegherea medicului, se merge la control periodic, si abia apoi cind e sigur ca s-a stabilizat ochiul si s-a acomodat cu tipul de lentila se poate comanda in avans pe o perioada mai lunga.
Si rockr, de citi ani porti lentile tata? Eu de 5 ani, si am trecut prin 4 marci si vreo 5 tipuri de lentile in total, asa ca nu-mi explica tu mie despre ochi sensibili si abureli de genul asta, ca multa lume vorbeste din carti pe-aici.
Du-te la un medic, nu la un vinzator de lentile si rame Dior  :coolspeak: , si-ai sa vezi citi recomanda lentile dure sau gaz-permeabile: aproape nimeni. De ce? Fiindca sunt foarte rare cazurile cind suporti astfel de lentile pe perioade lungi.

Edited by dtancu, 21 July 2006 - 20:48.


#31
rockr

rockr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.07.2006
pai, inca nu am purtat... insa doresc sa mi iau... pai dk le voi skimba asa rapid, adik cateva luni, nu cred ca merita... ca pret vorbesc...

#32
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Am vazut tot felul de pareri pe thread-ul asta si sa va spun si ce cred eu ca o purtatoare veche  de lentile.
Am ajuns sa port lentilele din "fitze" pt ca le vroiam de diferite culori ( si aveam vreo 6 seturi de culori diferite), dar  la testul f riguros care mi s-a facut s-a descoperit ca as avea nevoie de lentile cu dioptrie.
Mi le-am comandat, le-am primit si de 3 ani le port mai mult de 12 ore pe zi fara absolut nici o problema. Problema este ca dupa 3 ani vreau sa le schimb, cu ceva la fel de bun, si pt ca eu le am pe acestea din Israel, am batut magazinele de optica din Bucuresti ca sa caut ceva asemanator calitativ.
Lentilele acestea, le am de 3 ani, ele fiind recomandate pt 2 ani, dar nu am purtat o singura pereche 3 ani, ci vreo 5 perechi, alternativ. Vreau sa le schimb pt ca au devenit un pic "abrazive" si impuritatile adera mult mai usor de ele. O pereche mi s-a rupt cand vroiam sa o curat, pt ca nu aveam degetul suficient de umed si le-am "sfasiat" (le curatam cu sapun si apa, dar le tin in solutia lor speciala) . O alta pereche mi s a distrus, cand am fost la tara, si le-am pus in apa ca nu aveam cutia lor la mine (in cazuri de urgenta mergeau spalate cu apa de la robinet), dar apa calcaroasa din fantana mi le-a distrus.
Referitor la calitatea lentilor din Bucuresti sunt extraordinar de dezamagita. In primul rand nu va sfatuiesc sa luati lentile care sunt recomandate de producator pt mai putin de 6 luni . Acelea devin foarte repede "abrazive" si sunt slabe calitativ .
Nu-mi plac lentilele colorate din Bucuresti din cauza nuantelor, si a faptului ca au cerculetul colorat f subtire (cine este mai atent observa cele 2 culori ale irisului) .
Eu am cumparat aceste lentile cu 100 $ perechea, si cam acesta este si pretul in Bucuresti pt lentile de 1-2 ani . Nu sunt incantata de calitatea lentilelor de aici, si singurul sfat pe care pot sa vi-l dau este sa nu luati lentile recomandate de producator pt maximum 6 luni . Inseamna ca dupa 3-4 luni, incep sa va irite si devin insuportabile.
Eu o sa mi le iau tot din Israel ... in final.

#33
rockr

rockr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.07.2006

 Ana_Karr, on Jul 29 2006, 19:04, said:

Am vazut tot felul de pareri pe thread-ul asta si sa va spun si ce cred eu ca o purtatoare veche  de lentile.
Am ajuns sa port lentilele din "fitze" pt ca le vroiam de diferite culori ( si aveam vreo 6 seturi de culori diferite), dar  la testul f riguros care mi s-a facut s-a descoperit ca as avea nevoie de lentile cu dioptrie.
Mi le-am comandat, le-am primit si de 3 ani le port mai mult de 12 ore pe zi fara absolut nici o problema. Problema este ca dupa 3 ani vreau sa le schimb, cu ceva la fel de bun, si pt ca eu le am pe acestea din Israel, am batut magazinele de optica din Bucuresti ca sa caut ceva asemanator calitativ.
Lentilele acestea, le am de 3 ani, ele fiind recomandate pt 2 ani, dar nu am purtat o singura pereche 3 ani, ci vreo 5 perechi, alternativ. Vreau sa le schimb pt ca au devenit un pic "abrazive" si impuritatile adera mult mai usor de ele. O pereche mi s-a rupt cand vroiam sa o curat, pt ca nu aveam degetul suficient de umed si le-am "sfasiat" (le curatam cu sapun si apa, dar le tin in solutia lor speciala) . O alta pereche mi s a distrus, cand am fost la tara, si le-am pus in apa ca nu aveam cutia lor la mine (in cazuri de urgenta mergeau spalate cu apa de la robinet), dar apa calcaroasa din fantana mi le-a distrus.
Referitor la calitatea lentilor din Bucuresti sunt extraordinar de dezamagita. In primul rand nu va sfatuiesc sa luati lentile care sunt recomandate de producator pt mai putin de 6 luni . Acelea devin foarte repede "abrazive" si sunt slabe calitativ .
Nu-mi plac lentilele colorate din Bucuresti din cauza nuantelor, si a faptului ca au cerculetul colorat f subtire (cine este mai atent observa cele 2 culori ale irisului) .
Eu am cumparat aceste lentile cu 100 $ perechea, si cam acesta este si pretul in Bucuresti pt lentile de 1-2 ani . Nu sunt incantata de calitatea lentilelor de aici, si singurul sfat pe care pot sa vi-l dau este sa nu luati lentile recomandate de producator pt maximum 6 luni . Inseamna ca dupa 3-4 luni, incep sa va irite si devin insuportabile.
Eu o sa mi le iau tot din Israel ... in final.

aha :)
dar cele 6 luni sunt 6 luni de purtare sau 6 luni de la cumparare? :P

#34
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

 rockr, on Jul 29 2006, 19:11, said:

aha :)
dar cele 6 luni sunt 6 luni de purtare sau 6 luni de la cumparare? :P
Sunt 6 luni de purtare, dar cum eu le port zi de zi peste 12 ore pe zi, nu mi se potrivesc mie. Din punctul meu de vedere sunt slabe calitativ. De ce sa tina 6 luni, cand ar putea sa tina 2 ani ? Si daca se deterioreaza nu mai pot fi purtate . Crede-ma ! Oricat ai insista tu sa le porti, sunt atat de iritante, incat incep sa-ti dea si dureri de cap. Asa mi s-a intamplat cu lentilele mele preferate (nuanta preferata).

#35
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

 Ana_Karr, on Jul 29 2006, 19:04, said:

Lentilele acestea, le am de 3 ani, ele fiind recomandate pt 2 ani, dar nu am purtat o singura pereche 3 ani, ci vreo 5 perechi, alternativ.
  Sunt și eu curios să știu care-s lentilele alea de 6 luni. Din câte știu eu, acum nu se găsesc decât lentile de o zi, o săptămână, o lună, sau un an.  

Quote

Referitor la calitatea lentilor din Bucuresti sunt extraordinar de dezamagita. In primul rand nu va sfatuiesc sa luati lentile care sunt recomandate de producator pt mai putin de 6 luni . Acelea devin foarte repede "abrazive" si sunt slabe calitativ .
Nu-mi plac lentilele colorate din Bucuresti din cauza nuantelor, si a faptului ca au cerculetul colorat f subtire (cine este mai atent observa cele 2 culori ale irisului) .
Eu am cumparat aceste lentile cu 100 $ perechea, si cam acesta este si pretul in Bucuresti pt lentile de 1-2 ani . Nu sunt incantata de calitatea lentilelor de aici, si singurul sfat pe care pot sa vi-l dau este sa nu luati lentile recomandate de producator pt maximum 6 luni . Inseamna ca dupa 3-4 luni, incep sa va irite si devin insuportabile.
Eu o sa mi le iau tot din Israel ... in final.
  dacă ai impresia că în București e fabrică de lentile, te înșeli profund. Și astea de aici se fabrică tot acolo unde se fac și alea cumpărate din Israel.  Cât despre culori și nuanțe, pur și simplu trebuia să încerci alt producător/marcă, pentru că sunt cu siguranță zeci de variante. E absurd să spui "alea din Israel sunt mai colorate/mai bune".   Cum am mai spus, lentilele sunt cu atât mai indicate, cu cât durata lor de purtare e mai scurtă, pentru că au o concentrație mai mare de apă, și sunt mai ușor de suportat. În plus, alea cu purtare îndelungată nici nu se mai fabrică.

#36
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 retele, on Jul 29 2006, 23:48, said:

În plus, alea cu purtare îndelungată nici nu se mai fabrică.
nu zau?!?  :lol: mie chiar oftalmologul mi-a recomandat sa-mi iau lentile pentru  2 ani  :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate