Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

Masina noua cu km la bord

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
fflloo

fflloo

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.04.2024
Salut!
Am cumpărat o masina noua și am văzut ca are 340 km la bord. Mi s-a spus ca a fost adusa pe roti din București în Constanța. Ce părere aveți?

#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,954
  • Înscris: 20.10.2015

View Postfflloo, on 10 aprilie 2024 - 22:38, said:

Salut!
Am cumpărat o masina noua și am văzut ca are 340 km la bord. Mi s-a spus ca a fost adusa pe roti din București în Constanța. Ce părere aveți?

Se poate, or fi folosit-o si ca test drive
Se practica si in alte parti

#3
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,638
  • Înscris: 22.03.2007
Dacă a fost adusă pe roți, înseamnă că există și o autorizație provizorie de circulație (numere roșii). Vezi la ce dată a fost emisă, și dacă nu e în regulă, poți să îi tragi la răspundere.

#4
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,093
  • Înscris: 02.12.2007
Se practica chestia asta si oricum masinile au ceva rulaj, n-au kilometrajul zero.
Conform legislatiei europene daca are pana in 5000km e considerata masina noua.

#5
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 25.09.2014
Si eu am luat una noua, adusa de la Constanta la Tulcea pe roti, cu  ~ 140 km in bord.
Cealalta masina, tot noua, dar luata de firma la care lucram, la fel a fost adusa de la Constanta la Tulcea, pe roti. Faza a fost, ca noi asteptam masina la firma, de pe o zi pe alta. Intr-o zi ma intorceam spre oras de la o interventie in judet, aveam vrrea 120 km la ora si ma depaseste o masina cu numere rosii ( cred ca avea 140 pe putin. Am retinut numarul era simplu. A II-a zi, ne suna de la reprezentanta, sa venim sa ridicam masina noua, care era chiar cea care ne-a depasit cu 140 km la ora.
Acum cum ti-o fi norocul, daca soferul care a adus-o i-a dat 150 pe autostrada, "bafta' ta !

#6
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,973
  • Înscris: 03.12.2005
Si africanii sau rusii care lucreaza la docuri la RO-RO crezi ca le trateaza mai bland? Nava se incarca/descarca in cel mai scurt timp posibil.

#7
fflloo

fflloo

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.04.2024
Mai este un lucru care ma pune pe ganduri: faptul ca am găsit încă 5 dispozitive conectate prin Bluetooth la mașină.
Oare pot cere înlocuirea mașinii?

#8
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,093
  • Înscris: 02.12.2007
Oricum orice masina e fortata la turatie maxima pe banda de test la iesirea din fabrica.

#9
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,808
  • Înscris: 17.12.2019
Ar trebui să le trateze mai blând pentru că nu au unde să le forjeze, pentru că mașinile din generația actuală au limitare pe modul de transport și chiar dacă nu ar avea, nu au unde să-i dea încât să conteze foarte mult.
La un drum de +300 km e destul loc să faci fix ce spune dealerul să nu faci - accelarații și frânări bruște sau mers la turație constantă perioade lungi de timp.

#10
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,713
  • Înscris: 23.04.2007

View Postfflloo, on 10 aprilie 2024 - 22:38, said:

are 340 km la bord.
Mi s-a spus ca a fost adusa pe roti din București în Constanța.
Ce părere aveți?
Bucuresti - Constanta  ~ 230 km ...deci avem parerea ca respectivii maninca furnici   Posted Image

Edited by adrian_r5, 11 April 2024 - 07:17.


#11
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 25.10.2007
Daca-mi amintesc bine, masina mea noua avea 3 km la bord. 300 mie mi se pare cam mult pentru o masina luata de noua.

Edited by Argv, 11 April 2024 - 07:20.


#12
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,221
  • Înscris: 26.06.2009
Nu mai speriati omul ca nu are ce sa se strice la motor/masina in 340km...

Ideea in sine m-ar deranja si pe mine. Te poti certa cu dealerul daca vrei sa bagi de vina, dar sansele sunt mici. Conform legislatiei europene o masina este considerata noua daca are sub 6 luni de la punerea in circulatie sau sub 6000km... Deci e noua :-)

#13
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 16.04.2007

View PostTipiric, on 11 aprilie 2024 - 06:12, said:

Conform legislatiei europene daca are pana in 5000km e considerata masina noua.

View PostXman_ghio, on 11 aprilie 2024 - 07:30, said:

Conform legislatiei europene o masina este considerata noua daca are sub 6 luni de la punerea in circulatie sau sub 6000km... Deci e noua :-)

Ne puteti spune si noua care este legea la care faceti referire ?

#14
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 02.06.2021
Art.125^1
(3) Mijloacele de transport noi la care se face referire la art. 126 alin. (3) lit. b) şi la art. 143 alin. (2) lit. b) sunt cele prevăzute la lit. a) şi care îndeplinesc condiţiile de la lit. b), respectiv:

a) mijloacele de transport reprezintă o navă care depăşeşte 7,5 m lungime, o aeronavă a cărei greutate la decolare depăşeşte 1.550 kg sau un vehicul terestru cu motor a cărui capacitate depăşeşte 48 cm3 sau a cărui putere depăşeşte 7,2 kW, destinate transportului de pasageri sau bunuri, cu excepţia:

1. navelor destinate navigaţiei maritime, utilizate pentru transportul internaţional de persoane şi/sau de bunuri, pentru pescuit ori altă activitate economică sau pentru salvare ori asistenţă pe mare; şi

2. aeronavelor utilizate de companiile aeriene care realizează în principal transport internaţional de persoane şi/sau de bunuri cu plată;

b) condiţiile care trebuie îndeplinite sunt:

1. în cazul unui vehicul terestru, acesta să nu fi fost livrat cu mai mult de 6 luni de la data intrării în funcţiune sau să nu fi efectuat deplasări care depăşesc 6.000 km;

#15
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,937
  • Înscris: 10.01.2023
eu am avut 3km atât și f puțină benzină, a trebuit să o bag imediat în benzinărie.
mașina cu 300km nu e chiar nouă, deci poți obține discount. dacă nu vrea, renunți la achiziție și să-ți dea banii (avansul) înapoi

scuza cu drumul ar fi ținut în felul următor - bună ziua, avem mașina, e venită în bucurești. vreți să mergeți acolo să o luați sau vă aducem noi aici?
+ mașinile noi se aduc pe platformă, nu pe roți

#16
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 16.04.2007
Articolul respectiv este din Noul Cod Fiscal, nu cred ca are vreo relevanta in speta de fata.

Art. 126 se refera la Venituri ale persoanelor fizice nerezidente din activități independente.
Iar art. 143 la Baza de calcul al contribuției de asigurări sociale datorate pentru persoanele fizice care beneficiază de drepturi bănești lunare ce se suportă din bugetul asigurărilor pentru șomaj, potrivit legii.

Probabil ca este o alta lege care legifereaza astfel de situatii.

#17
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 01.05.2006
Eu n-as fi luat o masina cu +300 de km.
Macar de te-ar fi intrebat inainte.
O masina noua trebuie sa aiba max. 10 km
Eu am luat-o cu 7 km
Probabil ca cum nu o sa mai poti face mare lucru, dar macar sa le bati obrazul si poti sa le pui numele aici sa-i faci de rusine.

#18
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
La Octavia am avut 8 km in bord iar la Corsa mai putin si foarte putina benzina. Pare cam mult dar masina e noua si poti negocia un pret mai bun sau alte avantaje pt lucrul acesta.

Edited by Ditian, 11 April 2024 - 09:18.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate