Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 

Permisul auto și buletinul, prezentate pe telefonul mobil. De când se introduce portofelul digital

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,727
  • Înscris: 21.03.2020

View Postalex342, on 03 aprilie 2024 - 14:59, said:

Eu abia astept CI/permis/talon etc in telefon. Nu mai stai cu grija ca ai uitat acasa nu stiu ce act. Telefonul mai greu sa il uiti Posted Image
Exista app care au implementate salvarea cardurilor diverse (de cumparaturi, de fidelizare, de discount de dracu sa-i ia) - mare branza sa bagi si niste Ci sau permise nu e...Un cod de bare e suficient :)

#38
Talibane

Talibane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 12.05.2019

View PostAtreides, on 03 aprilie 2024 - 17:14, said:

tu ai inteles partea aia cu poti folosi in continuare si documentele clasice sau ai inteles ca fara nicio alta posibilitate vei avea strict portofel digital pe telefon fara backup si recuperare in caz de pierdere? stii sa citesti?

frate, atatia vorbesc despre urmatorul pas spre control cand ei nu au niciun control asupra a ce citesc...

Daca ar fi si un control la bune maniere, tare ar fi binevenit!  Adica vine omu, da o parere si se trezeste altu sa arunce cu pietre pentru o parere care a citit si nu a gandit inainte sa arunce!  E asa de  greu sa gandesti putin mai departe?  Adica eu am inteles ca se pot folosi si clasicu, si ca portofelu digital ii strict optional, dar pe viitor nu o sa mai fie obligatoriu sa detii clasic... sau hai sa spunem "necesar".

Hai sa invatam si sa gandim inainte sa aruncam cu pietre.

#39
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,047
  • Înscris: 02.08.2021

View PostLeo2006, on 03 aprilie 2024 - 10:13, said:

Acel token sa fie sub forma de qr code si fiecare institutie sa aibe acces doar la datele permise de pe serverul principal.
Așa sunt mai nou ”carnetele de student” la Universitatea Transilvania.
Numai că cei care l-au făcut nu au avut ideea de a integra și o poză în identiatatea asta.

View PostFaun, on 03 aprilie 2024 - 12:44, said:

Tot ce poate fi trecut in online, sa fie trecut!
Mai nou vor să treacă și certificatele de naștere/căsătorie online:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3C70O2oU7V4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Valy_User, 03 April 2024 - 18:07.


#40
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,385
  • Înscris: 28.07.2008

Vizualizare mesajTalibane, pe 03 aprilie 2024 - 17:58, a scris:

Daca ar fi si un control la bune maniere, tare ar fi binevenit!  Adica vine omu, da o parere si se trezeste altu sa arunce cu pietre pentru o parere care a citit si nu a gandit inainte sa arunce!  E asa de  greu sa gandesti putin mai departe?  Adica eu am inteles ca se pot folosi si clasicu, si ca portofelu digital ii strict optional, dar pe viitor nu o sa mai fie obligatoriu sa detii clasic... sau hai sa spunem "necesar".

Hai sa invatam si sa gandim inainte sa aruncam cu pietre.
Scuzoaiele mele daca te simti lezat, vad dupa numarul de postari ca nu prea esti activ pe forum, poate nu te-ai prins ca, la limita regulamentului, discutiile pot fi dure, contondente, nu e aici scoala de balet si bune maniere, suntem latini, balcanici, ne inflamam, dar stiu ce zici si in principiu sunt de acord
Eu m-am inflamat cand ai scris " e primul pas spre control" . De ce oare m-am inflamat? O sa te invit si pe tine sa gandesti putin mai departe de ce, inainte de a face eu afirmatii care posibil sa nu aiba nicio legatura cu persoana ta

Edited by Atreides, 03 April 2024 - 18:22.


#41
Talibane

Talibane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 12.05.2019

View PostAtreides, on 03 aprilie 2024 - 18:20, said:

Scuzoaiele mele daca te simti lezat, vad dupa numarul de postari ca nu prea esti activ pe forum, poate nu te-ai prins ca, la limita regulamentului, discutiile pot fi dure, contondente, nu e aici scoala de balet si bune maniere, suntem latini, balcanici, ne inflamam, dar stiu ce zici si in principiu sunt de acord
Eu m-am inflamat cand ai scris " e primul pas spre control" . De ce oare m-am inflamat? O sa te invit si pe tine sa gandesti putin mai departe de ce, inainte de a face eu afirmatii care posibil sa nu aiba nicio legatura cu persoana ta

Activitatea mea  pe forum este total irelevanta cu subiectul in cauza. Daca este permis ( in limite) sa fim ciobeni  si sa aruncam  cu pietre asta nu inseamna ca si trebuie sa facem asta.  Si te rog sa inveti sa gandesti ceea ce citesti!  Eu nu am spus ca "e primul pas", te rog sa recitesti postarea mea.

Eu mi am spus parerea si o sustin, nu am fortat o la nimeni pe gat, nu am aruncat in nimeni cu pietre daca are alta parere, daca are, eu ii respect parerea, daca am ceva de spus in legatura cu parerea altuia incerc sa o dezbat, nu sa arunc cu pietre ...Dar in fine, mai jos de atat nu pot sa ma cobor, am inteles ce afirmatii vrei sa faci, dar te las asa ca deviem de la subiect.

#42
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,383
  • Înscris: 03.03.2016
O fii buna sau rea ideea e de dezbătut dar imi vine greu a crede ca statul român poate implementa ceva bine, a se vedea ce bine merge cardul de sănătate sau multe alte proiecte IT ale statului
Un exemplu personal a fost sa reusesc sami scot pdf_ul cu anii cotizati la pensie, dupa ce am completat formularul, am așteptat confirmarea contului un an si tot nu a venit, mam dus fizic la casa de pensii unde angajatul statului mia trimis manual linkul de activare,  dupa ce am primit linkul si am dat pe el nu amers, imi dadea eroare, debia a 7 încercare a mers, dupa care am dat generare la pdf, si a venit dupa 3 zile
Deci, imi vine greu a crede ca statul poate implementa ceva "safe" si care sa meargă "flawless"

#43
mangla

mangla

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 30.12.2023
astia nu sunt in stare de atata timp sa faca o carte de identitate cat un card bancar si acum zic de permis/CI pe telefon. Pai vreau sa imi fac carte de identitate electronica cat cardul bancar si nu pot din cauza ca prima data s-a dat in Cluj, se vorbeste de atata timp ca si in celelalte judete insa inca nu le-a iesit pasenta si cu baietii destepti la care sa ajunga contractul ca sa faca cipurile. Sunt curios ce o sa se intample pana la urma avand in vedere ca daca nu fac anul acesta noile carti de identitate atunci o sa piarda bani din PnRR sau cum ii zice insa nu cred ca le pasa, ei pot sa tipareasca oricata moneda romaneasca vor ei atata timp cat nici euro nu am adoptat ca dupa nu mai pot sa faca mariri salariale bugetare si pensii cand vor ei cand sunt alegerile ca ar trebui sa raspunda la UE

#44
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Aia cu cipurile e problema mare... cica s-ar fi gasit o solutie, dar nu se zice inca ce solutie.
Dar din cauza cipurilor avem toti carduri de sanatate expirate.

Stim bien cum functioneaza sistemul cardurilor de sanatate, nu ?

#45
mangla

mangla

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 30.12.2023
da, stim si o alta cauza pentru care ma gandesc ca nu au inceput inca cu acest nou tip de CI este faptul ca nu se mai pot fura voturile asa usor ca si cu buletinul actual.

#46
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023
Se fura chiar mai bine votul digital, pentru ca digitalul nu lasa o urma fizica ce poate ramane ca dovada ca s-a furat votul. Ba chiar poate fi furat votul din momentul in care ai apasat optiunea ta. Degeaba apesi tu pe tableta ca votezi SOS daca baiatul de la IT a introdus un layer care ii zice tabletei if SOS selected count vote on USR.
Pe sistemul votului pe hartie ca sa se fure votul trebuie sa fie implicati toti reprezentantii partidelor si observatorii din sectie sau cei din BEC unde ajung sacii cu voturi si unde se pot fura prin "renumarare" cu care se anuleaza PV corecte facute de cei din sectiile de votare la incheierea votarii.

Vezi celebrul caz de la sectorul 1 unde un anumit partid a calarit sacii de voturi si au scos si bagat dupa bunul plac cu ajutorul magistratilor ce erau sefi peste biroul electoral unde s-au strans sacii cu voturi.

Edited by loren2, 04 April 2024 - 13:59.


#47
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,374
  • Înscris: 29.01.2008
De când s-a introdus verificarea electronică a buletinului a devenit mult mai greu să fie vot multiplu. Când vrei să votezi a doua oară deja apari în sistem cu primul vot.

#48
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 asiodf, on 03 aprilie 2024 - 12:51, said:

Iti place sa platesti confort cu libertate ?
Nu îmi este ingradita libertatea dacă voi folosi asa ceva.Chiar și acum, cu telefonul inteligent care are și GPS, deci indică locația, nu simt ca îmi este îngrădite libertatea.
Prefer sa plătesc peste tot, unde se poate, doar cu cardul și nu cu bani lichizi.Nu simt ca plătind cu cardul îmi este îngrădite libertatea.

 Anonymous1986, on 03 aprilie 2024 - 21:20, said:

O fii buna sau rea ideea e de dezbătut dar imi vine greu a crede ca statul român poate implementa ceva bine, a se vedea ce bine merge cardul de sănătate sau multe alte proiecte IT ale statului
Pentru ca situația este gestionata de incompetenți.De persoane nepotrivite pentru așa ceva.

#49
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,047
  • Înscris: 02.08.2021
Lasă că o să ajungă și la noi.
https://www.thalesgr...spired/doconomy

#50
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 Valy_User, on 08 aprilie 2024 - 06:51, said:

Lasă că o să ajungă și la noi.
https://www.thalesgr...spired/doconomy
Posibil.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate