Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...
 unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 

Permisul auto și buletinul, prezentate pe telefonul mobil. De când se introduce portofelul digital

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,970
  • Înscris: 04.10.2007
Eu oricum nu port buletinul dupa mine... e in masina tot timpul, e prea mare sa imi intre in portofel.
Port la mine doar permisul si cardurile + telefon

Edited by mirel3003, 03 April 2024 - 11:52.


#20
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Foarte bine. Organele sa aiba baza de date, ii spun CNP-ul, sa vada ce le trebuie acolo.
Nu mai suntem ca acum cateva decenii, cu acte pe hartie si baze de date pe hartie, astfel incat autenticitatea identitatii cuiva chiar era data de acel buletin de identitate. Pe atunci, cu baze de date pe hartie, organul se baza ca buletinul e autentic.
Acum, cu baze de date informatice, on-line, bucata aia de plastic ar trebui sa inceapa sa fie inutila pentru organele statului. E doar ca o carte de vizita, ti-o arat ca mi-e lene sa-ti spun ce CNP am.

#21
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,727
  • Înscris: 21.03.2020
Asa-i, nu suntem ca acum cateva decenii suntem mult mai rau de fapt... Vezi cu sistemul de sanatate, cu invatamantul, cu birocratia, cu infrastructura, apararea etc... Tot ce tine de Statul Uslamist General Esuat e in faza terminala. SUGE si taci, e slogan de tara!

O sa vina suveranistii astia putleristi sa ne rezolve definitiv...

#22
Faun

Faun

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.03.2024
Excelenta idee. Economie de plastic, economie de timp, simplificare de proceduri.
Tot ce poate fi trecut in online, sa fie trecut!

#23
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011

View Postmax_01, on 03 aprilie 2024 - 09:17, said:

Iti place sa umbli cu multe documente la tine?Vei putea sa le folosesti si in viitor.

Iti place sa platesti confort cu libertate ?

View Postmax_01, on 03 aprilie 2024 - 09:17, said:

A fost mai libera lumea, în România lui Ceaușescu decât azi, cand lumea este informatizata?

De ce iei Romania lui Ceausescu, de ce nu iei la comparatie lumea libera? Probabil nu ti-ar conveni raspunsul.

#24
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,635
  • Înscris: 11.03.2006

View PostPaco_ste1, on 03 aprilie 2024 - 09:18, said:

La noi sunt mai multi shmanglitori de telefoane , practic poti ramane in "corul gol" cand iti shuteste  cineva telefonul. Posted Image
Ar fi trebuit sa te identifice prin amprente digitale si/sau oculare.

Asa e si acum, daca-ti fura portofelul.
Amprente digitale/oculare? Vrei sa-ti fure aia degetele/ochii?Posted Image

#25
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,961
  • Înscris: 15.04.2019
In prostia mea, nu realizam ca-s atatia "daci liberi" si pe SP. Sa traiesti fara cont bancar si fara carte de identitate, doar cu certificatul de nastere? Neputand sa inchei contracte cu furnizorii de utilitati. Fara sa beneficiezi de niciun fel de servicii ale statului (sanatate, justitie etc.), asa de kkt cum sunt ele. Cred ca doar la o stana ar merge (sau in padure, ferindu-te de oameni). E tare exemplul - amish-ii din State. Nasol pentru cei interesati e ca asta inseamna si fara Internet/postari aici.

#26
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007

View Postdanaciu, on 03 aprilie 2024 - 09:18, said:

Sa vezi acum avalansa de dacopati isterici si disperati.

Eu sunt corporatist isteric si disperat.
Fac ceva pe digitalizarile lor, macar daca ar face ceva cap-coada fezabil dar acum e pe sistem MVP (adica un rahat). Nu ca anti-dacopatii ar sti ce e aia.

#27
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,397
  • Înscris: 01.12.2001

View Postmax_01, on 03 aprilie 2024 - 10:33, said:


Acum nu mai tine doar de România ci de UE.Daca ar tine doar de România, lalaiala ar continua mult timp, de acum încolo.
Vor găsi ăștia o metoda să o mai lălăie încă 10 ani până să avem toți CI de mărimea cardului bancar.
Iar de CI și permis electronic? Prin două mii o sută și ceva poate. ;)

#28
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,727
  • Înscris: 21.03.2020
Digitalizare in Romania uslamista...nu se poate, nu ne da voie Teodosie domle!

Bujetarii nostri nu stiu sa deschida windozu... cand te duci cu o problema de baza de date incurcata (vezi amenzi platite si nerecunoscute in sistem sau alte rahaturi ) iti spun - asa face toate. Asa vrea sistemul IT, el trimite singur somatii, noi nu avem ce face! Daca ati platit nu luati in considerare, lasa ca va blocam noi contul :P

#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Totul pe telefon...

Sa vezi dracie cand pierzi telefonul. Si ce bucurie oe cine il gaseste :D

Bine ca macar e doar ptr cine vrea asta, nu e obligatoriu decat ptr state sa implementeze, nu si ptr cetateni.

#30
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

View Posteiffel, on 03 aprilie 2024 - 14:16, said:

Sa vezi dracie cand pierzi telefonul. Si ce bucurie oe cine il gaseste Posted Image
Bine ca macar e doar ptr cine vrea asta, nu e obligatoriu decat ptr state sa implementeze, nu si ptr cetateni.
Daca au macar 2 neuroni functionali, vor tine datele locale criptate, iar accesul in aplicatie se va face doar cu date biometrice sau parola/pin de minim 6 caractere, cum e si la aplicatiile bancare.
Aplicatia vecinilor de peste Tisa asa e, nu o poti accesa fara amprenta/parola/pin.

Edited by Hider141, 03 April 2024 - 14:20.


#31
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 23.09.2017
Nu mai stiu in ce stat american este deja implementat permisul de conducere pe telefon. Daca nu ma insel vor sa colaboraze cu Apple/Samsung/Google parca astfel incat sa il poti inrola in siguranta in GoogleWallet/SamsungWallet etc

#32
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,961
  • Înscris: 15.04.2019
Va temeti sa aveti CI in telefon. De cat timp e aplicatia bancara acolo si de cate ori au fost transferati fraudulos bani din cont pana in prezent?

Edited by __Dan__, 03 April 2024 - 14:50.


#33
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 23.09.2017
Eu abia astept CI/permis/talon etc in telefon. Nu mai stai cu grija ca ai uitat acasa nu stiu ce act. Telefonul mai greu sa il uiti :)

#34
Talibane

Talibane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 12.05.2019
Nu ii o idee rea, dar ce faci cand pierzi telefonu? Ce dovada aduci la legiuitor cand vrea sa te verifice ca intradevar esti tu  cel care pretinzi ca esti si ti ai pierdut telefonu cu tot ce ii pe el? Asa mai vii cu un certificat nastere/ certificat casatorie (unde ii cazu)/permis/pasaport/card bancar/ o copie dupa buletin.... O simpla parola la autentificare nu cred ca il va tine la distanta  care are mai mult de doi neuroni  orientati catre "tech" sa decripteze o parola.
Dar nah, ii urmatorul pas catre control. O sa le accepam de buna voie si nesiliti de nimeni, ba chiar o sa le cerem, o sa fie prea bune si comode ca sa le refuzam.

#35
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,387
  • Înscris: 28.07.2008

View PostTalibane, on 03 aprilie 2024 - 17:02, said:

Nu ii o idee rea, dar ce faci cand pierzi telefonu?
tu ai inteles partea aia cu poti folosi in continuare si documentele clasice sau ai inteles ca fara nicio alta posibilitate vei avea strict portofel digital pe telefon fara backup si recuperare in caz de pierdere? stii sa citesti?

frate, atatia vorbesc despre urmatorul pas spre control cand ei nu au niciun control asupra a ce citesc...

#36
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,637
  • Înscris: 16.08.2010

View Post__Dan__, on 03 aprilie 2024 - 13:22, said:

In prostia mea, nu realizam ca-s atatia "daci liberi" si pe SP. Sa traiesti fara cont bancar si fara carte de identitate, doar cu certificatul de nastere? Neputand sa inchei contracte cu furnizorii de utilitati.

Nu mă încadrez în categoria menționată (disclaimer Posted Image ). Vreau doar să spun că prin alte părți se poate utilități prepay, la noi nu. Adică, încarci 10 euro se învârte contorul de 10 euro (apă, curent, gaz) apoi se oprește, mai vrei - mai bagi banul. La noi e musai contract.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate