Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Cazare Budapesta

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
98521457

98521457

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 25.11.2023
Vreau informatii recente despre cazari in Budapesta. Fara pretentii, doar de pus capul jos si baie in camera. Dar sa fie liniste. Evident, nu scumpa. Vreau sa stau 4-5 nopti.
M-am tot uitat pe diferite platforme si cele mai multe au recenzii negative. Multe recenzii negative.
Apropo, nu ma descurc cu "autocazarea", e nevoie de receptie.

#2
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011
Păi tocmai somnul de calitate se plăteşte scump.

#3
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017
Eu aici am stat cateva zile.  Liniste, verdeata, loc de parcare, mic dejun. Mi-a placut maxim locatia.

https://www.booking....fs=1

Daca vrei in centru.... probabil sunt alte tarife si este si mult mai mult zgomot.

#4
daniel1976

daniel1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,528
  • Înscris: 30.04.2006
incearca pe asta : Mercure Korona Hotel

- localizare centrala
- mic dejun fantastic

#5
98521457

98521457

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 25.11.2023

View PostBogotta, on 03 aprilie 2024 - 08:24, said:

Eu aici am stat cateva zile.  Liniste, verdeata, loc de parcare, mic dejun. Mi-a placut maxim locatia.

https://www.booking....fs=1

Daca vrei in centru.... probabil sunt alte tarife si este si mult mai mult zgomot.
Nu arata rau. Am sa ma uit mai atent.
Nu vreau in centru. Budapesta are transportul public bine gandit. Multumesc.

View Postdaniel1976, on 03 aprilie 2024 - 08:32, said:

incearca pe asta : Mercure Korona Hotel

- localizare centrala
- mic dejun fantastic
Pare bun. Multumesc.

View PostJesssica, on 03 aprilie 2024 - 08:19, said:

Păi tocmai somnul de calitate se plăteşte scump.
Eh, poate fi gratis acasa. Dar dupa o zi intreaga de umblat vreau sa dorm, nu sa beau si sa dansez. Nici sa ascult muzica vecinilor.

#6
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
Eu am stat acum 2 ani aici :

HELIOS Hotel Apartments
Adresă: 1121 Budapesta, Liderc u. 5/a, Ungaria


E in Buda , mi-a placut mult , multa verdeata , liniste, curat.
Am stat si in Pesta cu alte ocazii dar nu se compara.

E un autobuz care te duce in centru de acolo.

Edited by kriiss, 03 April 2024 - 09:09.


#7
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Am stat in Budapesta in multe locuri, dar intr-adevar cam toate apartamentele au lasat de dorit. In schimb mi-a placut la Hotel Castle Garden, locatie excelenta, liniste, parcare privata in garaj si la B&B Budapest City - nou, modern, mic dejun fabulos, cu parcarea e mai tricky ca uneori garajul lor e plin (mai sunt 2 parcari private in apropiere si parcarea publica din fata hotelului care e cu taxa). Nu cauta pe booking cazari, preturile sunt foarte mari la ei. In schimb pe alte site-uri poti gasi si la 50% din pret, eu asa am gasit pentru Castle Garden.
P.S. Am stat si la Ensana pe insula Margareta, e fabulos daca te intereseaza si relaxarea la bazin. La fel, au parcare, conditiile excelente, locatia superba...dar greu gasesti oferte bune, iar pretul standard e piperat.

Edited by camelia19, 03 April 2024 - 09:34.


#8
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,554
  • Înscris: 16.03.2007
nu te lega la cap, fa prin booking rezervare, stii sigur ca n-ai probleme. mai ales pentru prima data. sa nu stai de nebun pe acolo sa dea aia din umeri ca nu gasesc rezervarea ta de pe siteuri dubioase cu "50% discout".

Edited by laffin, 03 April 2024 - 09:34.


#9
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

View Postlaffin, on 03 aprilie 2024 - 09:33, said:

siteuri dubioase cu "50% discout".

daca tu nu le cunosti, nu inseamna ca sunt dubioase. Posted Image Booking de mult nu mai e competitiv la preturi. Nu am avut nicio problema, indiferent pe ce site am rezervat, atata timp cat site-ul e unul legitim. In orice caz, poti sa confirmi rezervarea si direct cu hotelul si atunci nu mai ai niciun stres, poftim. Din punctul meu de vedere a meritat sa dau 60 euro/noapte in loc de 120 cat era pe booking si de 100 cat era pe site-ul oficial. Am primit imediat confirmarea platii, au fost transmise cererile catre hotel (loc de parcare in garaj), am primit exact camera rezervata si totul a fost perfect. Si cu 2 zile inainte am primit si reminder cu adresa exacta, indicatiile de traseu si mentiunea ca locul in garaj ma asteapta... chiar nimic de reprosat.

Edited by camelia19, 03 April 2024 - 09:41.


#10
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 22.07.2008

View PostBogotta, on 03 aprilie 2024 - 08:24, said:

Eu aici am stat cateva zile.  Liniste, verdeata, loc de parcare, mic dejun. Mi-a placut maxim locatia.

https://www.booking....fs=1

Daca vrei in centru.... probabil sunt alte tarife si este si mult mai mult zgomot.
daaa...am stat si eu o noapte aici, bun hotel

#11
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,847
  • Înscris: 06.07.2023

View Postcamelia19, on 03 aprilie 2024 - 09:40, said:

daca tu nu le cunosti, nu inseamna ca sunt dubioase. Posted Image Booking de mult nu mai e competitiv la preturi. Nu am avut nicio problema, indiferent pe ce site am rezervat, atata timp cat site-ul e unul legitim. In orice caz, poti sa confirmi rezervarea si direct cu hotelul si atunci nu mai ai niciun stres, poftim. Din punctul meu de vedere a meritat sa dau 60 euro/noapte in loc de 120 cat era pe booking si de 100 cat era pe site-ul oficial. Am primit imediat confirmarea platii, au fost transmise cererile catre hotel (loc de parcare in garaj), am primit exact camera rezervata si totul a fost perfect. Si cu 2 zile inainte am primit si reminder cu adresa exacta, indicatiile de traseu si mentiunea ca locul in garaj ma asteapta... chiar nimic de reprosat.

Nu ne dai si noua un link la un zait din asta competitiv?

#12
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Reserving com
Clicktrip
Zen hotels

Edited by camelia19, 03 April 2024 - 10:06.


#13
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,847
  • Înscris: 06.07.2023
M-am uitat pe Reserving la vreo citeva hoteluri aleatoriu. La o comparatie cu Booking pe aceleasi hoteluri discutam de citiva Euro, dar in unele cazuri Reserving este mai scump.
Cifra de 50% este definitiv exagerata

#14
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,621
  • Înscris: 12.06.2010
Recomand cu caldura https://www.szonyihotel.hu/

#15
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

View PostZuckerwatte, on 03 aprilie 2024 - 10:16, said:

Cifra de 50% este definitiv exagerata

Aveam pretentia ca se subintelege ca nu se aplica tuturor hotelurilor. Ideea era ca initiatorul intrebarii sa caute pe siteuri alternative preturile, ca POATE obtine preturi mai bune. Fiecare rezerva pana la urma pe ce site vrea. Nu inteleg care e pb dvs si ce vreti sa demonstrati. Eu am rezervat  exact in conditiile descrise mai sus, adica fix 50% diferenta fata de booking. Asa ca nu e nicio exagerare. Daca dvs ati cautat aleatoriu si nu ati gasit nimic, asta nu dovedeste absolut nimic, decat ca aveti o logica bizara pe baza careia puneti concluzii.
Apropo, mai am inca 2 rezervari pe site-urile astea si pt vacanta viitoare, una cu 210 euro versus 250 euro pe siteul oficial (pe booking nu e listata cazarea, deci nu pot face comparatie) si una cu 116 euro versus .... 288 euro pe booking. Calculati ce discount e aici. ;)
Iar in final repet, fiecare rezerva unde vrea, in functie de cum stie sa-si caute optiunile.

#16
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,847
  • Înscris: 06.07.2023

View Postcamelia19, on 03 aprilie 2024 - 10:45, said:

Aveam pretentia ca se subintelege ca nu se aplica tuturor hotelurilor. Ideea era ca initiatorul intrebarii sa caute pe siteuri alternative preturile, ca POATE obtine preturi mai bune. Fiecare rezerva pana la urma pe ce site vrea. Nu inteleg care e pb dvs si ce vreti sa demonstrati. Eu am rezervat  exact in conditiile descrise mai sus, adica fix 50% diferenta fata de booking. Asa ca nu e nicio exagerare. Daca dvs ati cautat aleatoriu si nu ati gasit nimic, asta nu dovedeste absolut nimic, decat ca aveti o logica bizara pe baza careia puneti concluzii.
Apropo, mai am inca 2 rezervari pe site-urile astea si pt vacanta viitoare, una cu 210 euro versus 250 euro pe siteul oficial (pe booking nu e listata cazarea, deci nu pot face comparatie) si una cu 116 euro versus .... 288 euro pe booking. Calculati ce discount e aici. Posted Image
Iar in final repet, fiecare rezerva unde vrea, in functie de cum stie sa-si caute optiunile.
Draghe, nu sari. Nu sintem la ora de analize literare pe "ce-o fi vrut sa spuna autorul".
In afara orelor de curs trebuie sa te obisnuiesti sa pricepi exact continutul unui text si sa ai aceleasi asteptari de la interlocutorii carora le comunici tu ceva. Afirmatiile tale nu lasa loc de alte interpretari, asa incit pretentiile tale sint neavenite. Iote:

View Postcamelia19, on 03 aprilie 2024 - 09:32, said:

Nu cauta pe booking cazari, preturile sunt foarte mari la ei. In schimb pe alte site-uri poti gasi si la 50% din pret,

View Postcamelia19, on 03 aprilie 2024 - 09:40, said:

daca tu nu le cunosti, nu inseamna ca sunt dubioase. Posted Image Booking de mult nu mai e competitiv la preturi.


#17
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Bine, sa fii tu sanatos. Daca si o recomandare de a cauta cazari pe alte siteuri decat booking (probabil ai ramas singurul care nu stii ca datorita popularitatii sale booking percepe printre cele mai mari comisioane de la unitatile de cazare) este pusa la zid in halul asta...nu mai am nimic de adaugat. Daca sunt cateva persoane care au citit si vor avea in vedere data viitoare sa verifice preturile si prin alte locuri si vor reusi sa economiseasca niste bani, pentru mine e suficient. Din cauza celor ca tine unora nu le mai vine sa scrie nimic pe forumul asta, din pacate. O zi buna.

#18
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

View PostZuckerwatte, on 03 aprilie 2024 - 10:56, said:

Draghe, nu sari.

Nu sari tu, ca dupa cum se vede nu ai venit pe topicul asta pentru a aduce plus valoare, nu ai avut nimic productiv de zis, tot ce ai dorit a fost sa te iei de mine. Daca ai vreo problema cu mine o rezolvam in privat, nu te cunosc, nu ma cunosti, dar atitudinea ostila imi displace total. Asadar, da-i drumul cu recomandarile, daca tot ai venit pe topic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Facebook (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate