Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot utiliza imaginile generate...

Alternativa la Paint pe Ubuntu

Recomandare WYSIWYG HTML Editors

Alegere aspersoare
 Despre Japonia - tara pe care nu ...

ICSee din sursa sigura sau echiva...

Exista vreo metoda sa pasez contu...

Acumulator 3.7v
 Andaluzia sau Tara Bascilor

reparatie camin vizitare put

Pragurile minime de raportare pen...

Anevrism de aorta ascendenta
 Dovada adresei de resedinta

Tulsa King (2022 - )

Tv box android fara "servicii...

Factura platita la Supercom si ne...

Cazare Budapesta

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

98521457

98521457

Junior Member

• Grup: Junior Members

View Postkriiss, on 03 aprilie 2024 - 09:08, said:

Eu am stat acum 2 ani aici :

HELIOS Hotel Apartments
Adresă: 1121 Budapesta, Liderc u. 5/a, Ungaria

E in Buda , mi-a placut mult , multa verdeata , liniste, curat.
Am stat si in Pesta cu alte ocazii dar nu se compara.

E un autobuz care te duce in centru de acolo.
E in Pesta. Posted Image
Dar este a doua recomandare pentru acest loc. Am vazut deja si autobuzul. Multumesc.

View Postcamelia19, on 03 aprilie 2024 - 09:32, said:

Am stat in Budapesta in multe locuri, dar intr-adevar cam toate apartamentele au lasat de dorit. In schimb mi-a placut la Hotel Castle Garden, locatie excelenta, liniste, parcare privata in garaj si la B&B Budapest City - nou, modern, mic dejun fabulos, cu parcarea e mai tricky ca uneori garajul lor e plin (mai sunt 2 parcari private in apropiere si parcarea publica din fata hotelului care e cu taxa). Nu cauta pe booking cazari, preturile sunt foarte mari la ei. In schimb pe alte site-uri poti gasi si la 50% din pret, eu asa am gasit pentru Castle Garden.
P.S. Am stat si la Ensana pe insula Margareta, e fabulos daca te intereseaza si relaxarea la bazin. La fel, au parcare, conditiile excelente, locatia superba...dar greu gasesti oferte bune, iar pretul standard e piperat.
Foarte tentant!
Nu voi avea timp de relaxari. Vreau sa vad cat mai mult din oras si muzee.

Bogotta

Bogotta

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Post98521457, on 03 aprilie 2024 - 13:10, said:

E in Pesta. Posted Image

da, tocmai ca Pesta reprezinta zona mai verde si mai linistita. Daca vrei ceva ultracentral.... gasesti insa la preturi maricele.  Cand am fost eu am intrat in holul de la Four Seasons.....  Hotelul este facut in locul unei foste resedinte a unui cap incoronat. Imi scapa acum detaliile. Dar judecand dupa luxul din lobby, clar o camera era peste tot bugetul meu de vacanta  :)

Zuckerwatte

Zuckerwatte

Senior Member

View Postcamelia19, on 03 aprilie 2024 - 12:29, said:

Bine, sa fii tu sanatos. Daca si o recomandare de a cauta cazari pe alte siteuri decat booking (probabil ai ramas singurul care nu stii ca datorita popularitatii sale booking percepe printre cele mai mari comisioane de la unitatile de cazare) este pusa la zid in halul asta...nu mai am nimic de adaugat. Daca sunt cateva persoane care au citit si vor avea in vedere data viitoare sa verifice preturile si prin alte locuri si vor reusi sa economiseasca niste bani, pentru mine e suficient. Din cauza celor ca tine unora nu le mai vine sa scrie nimic pe forumul asta, din pacate. O zi buna.

Deci n-ai priceput ca problema e la tine. Tu nu i-ai sfatuit pe altii sa caute si in alta parte, ci ai trecut direct la "nu cautati pe booking".
Hai ca nu-i greu, daca vrei iti si desenez.
Io inteleg sa dai sfaturi altora, dar cu simt de raspundere. Pentru ca nu esti tu aia care garanteaza pentru rezultate. Ai facut niste afirmatii cu caracter definitiv si abia dupa ce te-am intrebat despre ce vorbesti, te-ai obosit sa amplasezi niste linkuri.

Vizavi de afirmatia subliniata, ti-as atrage atentia ca este la fel de aiuristic sa speculezi si vizavi de ceea ce crezi tu ca as sti, sau nu, mai ales ca de fapt nu despre asta este vorba in topicul asta. Cind o sa demonstrezi ca ai gasit tu o oferta cu 50% mai ieftina in alta parte, atunci be my guest.

Dar daca tot ai adus in discutie si treaba asta, atunci o sa te invat io unele chestii ca sa vezi cam cit stiu de fapt si nu speculativ ;)
Arunca o privire pe pozele atasate si vezi ce-ti spun. In alta ordine de idei nu prea conteaza ca pe alt site gasesti un pret mai bun, daca primesti diferenta de pret inapoi. Dar...reserving.com iti acorda doar 24 de ore dupa rezervarea facuta la ei pe homepage pentru a demonstra ca in alta parte e mai ieftin, pe cind booking.com iti acorda tot timpul dintre rezervarea propriuzisa si pina cu 24h inainte de check in.
Ti-am subliniat deoarece nu dai semne sa pricepi cum devine cu continutul unui text.

Din punctul meu de vedere poate fi in final orice site, indiferent ca discutam despre alea ale tale, booking, expedia, check24, trip.com si multe multe multe...altele.
Io personal am level 3 pe booking, ceea ce inseamna ca primesc uneori pe linga o gramada de oferte si bani returnati. Nu stau neaparat in booking, dar functioneaza ireprosabil. In plus multe optiuni pot fi anulate pina aprope de ziua de check in. Asta imi foloseste, deoarece in momentul asta am 11 rezervari pentru zona Bari in Mai. Ramine sa aflu detalii legate de parcare, aka au, n-au, vedere la mare...etc.
Oricum pe linga asta mai sint si gold member la Hilton, in timp ce jumatatea mea are statut de explorist la World of Hyatt, deci am dintr-o data cu mult mai multe optiuni decit majoritatea turistilor simpli.

Deci da, daca cineva poate invata pe altcineva, atunci intre noi doi tu vei fi scolarul, inclusiv pina la a invata geografie din pasaportul meu ;)

Attached Files

camelia19

camelia19

Active Member

• Grup: Members

View PostZuckerwatte, on 03 aprilie 2024 - 13:37, said:

Deci da, daca cineva poate invata pe altcineva, atunci intre noi doi tu vei fi scolarul, inclusiv pina la a invata geografie din pasaportul meu Posted Image

Despre a cere banii inapoi de la booking daca gasesti cazari mai ieftine, ma intreb cine a si facut asa ceva. Normal ca iti pot demonstra cu print-uri ale rezervarilor diferentele de pret. Dar nu vad de ce as face-o.
Cat despre afirmatia de mai sus...sincer, eu nu as avea tupeul sa ii spun cuiva asa ceva. Cu atat mai mult daca nu l-as cunoaste. Dar nu as spune-o vreodata NIMANUI, chiar de-as sti ca acel om nu a iesit nici niciodata nici macar din orasul lui. Pentru ca sugereaza dispret si aroganta, niste caracteristici absolut detestabile ale caracterului uman.

Si totusi nu vad recomandarile de cazare, avand in vedere cat de cunoscator sunteti intr-ale calatoritului. ;)

Edited by camelia19, 03 April 2024 - 13:54.

98521457

98521457

Junior Member

View PostBogotta, on 03 aprilie 2024 - 13:36, said:

da, tocmai ca Pesta reprezinta zona mai verde si mai linistita. Daca vrei ceva ultracentral.... gasesti insa la preturi maricele.  Cand am fost eu am intrat in holul de la Four Seasons.....  Hotelul este facut in locul unei foste resedinte a unui cap incoronat. Imi scapa acum detaliile. Dar judecand dupa luxul din lobby, clar o camera era peste tot bugetul meu de vacanta  Posted Image
Corect. Am trecut cateva ore prin Budapesta si am ajuns si in Pesta. Si mie mi-a placut mai mult. Strazile mai largi, multa verdeata, etc. Doar ca mai multe obiective turistice sunt in Buda. Nu ma deranjeaza sa folosesc transportul in comun. Asa mai vad din masina si alte locuri. Si nu vreau sa dau pentru cele 5 nopti venitul pentru 1/2 de an.
Multumesc inca o data.

View PostZuckerwatte, on 03 aprilie 2024 - 13:37, said:

Tu esti gold, eu sunt glod in Booking. Daca imi dai beneficiile tale, bine. Daca nu, te rog nu te mai certa cu nimeni pe aici ca nu toti avem beneficii. Inteleg ca le faci reclama, dar am vazut multe plangeri ca au avut probleme la cazare si... Booking nu i-a ajutat. Au ramas cu banii pierduti. Chestia cu bonusuri returnate tine de marketing ca sa lege clientii de ei. Totusi, eu (in tara) am avut cazari mai ieftine rezervnd direct la receptie decat prin Booking. Totul e subiectiv.

Kokoshmare

Kokoshmare

Guru Member

View Post98521457, on 03 aprilie 2024 - 07:51, said:

Vreau informatii recente despre cazari in Budapesta. Fara pretentii, doar de pus capul jos si baie in camera. Dar sa fie liniste. Evident, nu scumpa. Vreau sa stau 4-5 nopti.
M-am tot uitat pe diferite platforme si cele mai multe au recenzii negative. Multe recenzii negative.
Apropo, nu ma descurc cu "autocazarea", e nevoie de receptie.
Uita-te pe airbnb.
Eu am stat la un apartament , 3 nopti noiembrie anul trecut, cost total 637 de lei, aici, conditii foarte bune mai putin loc de parcare asigurat

Zuckerwatte

Zuckerwatte

Senior Member

Vizualizare mesaj98521457, pe 03 aprilie 2024 - 14:01, a scris:

Tu esti gold, eu sunt glod in Booking. Daca imi dai beneficiile tale, bine. Daca nu, te rog nu te mai certa cu nimeni pe aici ca nu toti avem beneficii. Inteleg ca le faci reclama, dar am vazut multe plangeri ca au avut probleme la cazare si... Booking nu i-a ajutat. Au ramas cu banii pierduti. Chestia cu bonusuri returnate tine de marketing ca sa lege clientii de ei. Totusi, eu (in tara) am avut cazari mai ieftine rezervnd direct la receptie decat prin Booking. Totul e subiectiv.

Nu fac nicio reclama nimanui, am mai dat citeva adrese pe linga cele numite. Probleme la cazare n-am avut niciodata. Trebuie doar sa fii atent ce rezervi si ce anume intra, sau nu intra in pretul respectiv. Recomandari ai primit pina acum destul de multe. Hotelul castle garden prezentat de @camelia pare ok. Personal as prefera sectorul 5, ai o harta atasata. Cetatea si ce mai e pe sus se fac intr-o zi, deci alte motive pentru cazare in zona aia nu prea sint. In schimb in partea cealalta sint mi multe obiective care necesita timp. Intre altele ti-as recomanda o zi si la szechenyifurdo (szechenyi bath)

https://www.szechenyibath.hu/

https://www.google.c...h=1111&dpr=0.94

Din motive de anonimat, dar si de incredere nu am cum sa-ti dau beneficiile mele

Attached Files

Edited by Zuckerwatte, 03 April 2024 - 14:35.

kriiss

kriiss

Active Member

Vizualizare mesaj98521457, pe 03 aprilie 2024 - 13:10, a scris:

E in Pesta. Posted image
Dar este a doua recomandare pentru acest loc. Am vazut deja si autobuzul. Multumesc.

Foarte tentant!
Nu voi avea timp de relaxari. Vreau sa vad cat mai mult din oras si muzee.

Ce e in Pesta ?
HELIOS Hotel Apartments  e in Buda .  Buda e pe malul drept (cu palatul si pe dealuri si mai verde) si Pesta pe cel stang, sper ca nu le incurci .

Edited by kriiss, 03 April 2024 - 14:48.

Zuckerwatte

Zuckerwatte

Senior Member

Mai e si in pampas, departe de orice

Edited by Zuckerwatte, 03 April 2024 - 16:01.

victord36

victord36

Senior Member

.

Attached Files

• Attached File  4.jpg   360.75K   18 downloads

Edited by victord36, 03 April 2024 - 16:14.

Zuckerwatte

Zuckerwatte

Senior Member

@victord36

Daca este sa ne intrecem in tz1ganii din astea...se pare ca poti zbura cu 25€ de persoana, iar hoteluri la sub 200€ sint o gramada. In cazul asta ies 200€ in total pentru doua persoane, dar si cu micul dejun inclus Posted Image

Attached Files

98521457

98521457

Junior Member

View Postkriiss, on 03 aprilie 2024 - 14:37, said:

Ce e in Pesta ?
HELIOS Hotel Apartments  e in Buda .  Buda e pe malul drept (cu palatul si pe dealuri si mai verde) si Pesta pe cel stang, sper ca nu le incurci .
Nu le incurc de obicei. Le-am incurcat aseara. Posted Image Scuze!

Jesssica

Jesssica

Active Member

View Post98521457, on 03 aprilie 2024 - 08:50, said:

Eh, poate fi gratis acasa. Dar dupa o zi intreaga de umblat vreau sa dorm, nu sa beau si sa dansez. Nici sa ascult muzica vecinilor.

Am fost la Budapesta în liceu (în urmă cu ceva mai mult de o decadă) în cadrul unui program de schimb de experiențe. Destinația a fost Parlamentul de la Strasbourg, așadar am trecut prin câteva țări începând cu Ungaria.
Nu mai țiu minte amănuntele cazării, dar în ultimul timp când am mai călătorit, am prioritizat și eu somnul de calitate și o experiență plăcută pe de-a întregul și cred că se plătesc scump chestiunile aparent de bază: pereți bine izolați fonic și nu de hârtie (nu vreau să aud zgomote din alte camere sau de pe hol), nu vreau oameni dubioși pe lângă mine pentru că își răsfrâng comportamentele indirect asupra mea, vreau o primire prietenoasă, atentă și prezentabilă la recepție.

Sper să găsești ceea ce cauți și vacanță plăcută!

danigoleman

danigoleman

Senior Member

Zuckerwatte:
Sfat 1. Nu mai fi atat de arogant. In ziua de azi sunt sute de milioane de oameni de la care " inveti geografie din pasaport".
Sfat 2. Nu mai rezerva cate 11 in paralel, s-ar putea la un moment dat sa te trezesti cu contul blocat definitiv.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate