Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios vede dar nu afiseaza 32GB ra...

WWE - The Undertaker

Aș vrea sa merg la o cursa d...

Parola sistem DMR18
 geome clasa 7

Inlocuire baterii plumb cu bateri...

Baterie 12V motorizare hybrid

Caut site-uri vechi unde postam p...
 Actualizare date de contact Engie

Mancarimi anale

Ce predicții aveți in r...

Identificare/transfer Android<...
 Tableta cu SnapDragon 8 Plus Gen ...

Ielele

Fiscal / viza pe contract vanzare...

La multi ani @nicu131!
 

Bucuresti, Dr. Taberei, Romania, 2024. Cam asa suntem

* * * - - 2 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
117 răspunsuri în acest subiect

#91
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.189
  • Înscris: 20.10.2015

Vizualizare mesajflt, pe 19 martie 2024 - 22:53, a scris:

ceea ce spui tu este utopic, eu susțin pentru că sunt pentru controlul total al statului, dacă ar fi după mine aș implanta cipuri cu GPS în toți cetățenii să știm locația lor permanent
dar realitatea e că oamenii nu vor să fie urmăriți și nici nu vor să declare pe unde locuiesc, cât, când, cum și cu cine

utilitățile se pot dimensiona și estimativ. nu e nevoie de registru exact cu locatari

Ai o barca cu care vrei sa treci o mare.
Competitia ta la fel.
Competitia ia banii, da bilete, verifica ID-urile si opreste imbarcarea la capacitatea maxima.
Tu, iei doar banii, pentru ca nu vrei sa urmaresti oamenii.
Plecati amandoi, tu. la limita de plutire, ca e peste maxim, si abia te tarasti...
Competitia ajunge in 3 zile, cu oamenii odihniti ca aveau fiecare patul lui, portia lui de mancare, vc-urile au rezistat
Tu ajungi in 6 zile, oamenii se iau la bataie pe barca ta, unii mananca ce fura, altii raman flamanzi. VC-urile tale trebuiesc curatate in mare, cand ajungi la destinatie, 25% sunt bolnavi, ai si 4 morti. Vine politia...

In care barca ti-ar placea sa calatoresti?


Vizualizare mesajZuckerwatte, pe 20 martie 2024 - 08:11, a scris:

Realitatea e ca oamenii nu vor multe, dar trebuie sa se supuna legilor. Chestia asta functioneaza in occident foarte bine, deci s-ar putea implementa teoretic si in Romania

Nu, romanului sa-i dai dar sa nu-l controlezi. El vrea sa traiasca ca-n locurile civilizate, dar nu-i place atitudinea si respectul care-l scot din pestera.

#92
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.049
  • Înscris: 10.01.2023
analogia cu barca e stupidă, sorry

una e modul de transport și alta e ocuparea unui cartier rezidențial

cum locuiesc oamenii în cartier nu este vital pentru a ști să dimensionezi utilitățile sau serviciile publice. se poate estima după nr de apartamente x camere, presupui worst case scenario, apt. 2 cam 3 pers, ap. 3 camere 4 pers și tot așa.   vei avea invariabil apt. goale sau nelocuite temporar ... deci îți iei și marjă

faptul că azi sunt 582 locatari înregistrați și mâine sunt 584 nu înseamnă vreo schimbare semnificativă.. sau poimâine sunt 581 că pleacă popeștii în concediu
deci e inutil să ții registre de genul ăsta, ele sunt doar pt ideea de stat polițienesc

#93
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.409
  • Înscris: 24.11.2006

Vizualizare mesajflt, pe 19 martie 2024 - 22:53, a scris:

ceea ce spui tu este utopic, eu susțin pentru că sunt pentru controlul total al statului, dacă ar fi după mine aș implanta cipuri cu GPS în toți cetățenii să știm locația lor permanent
dar realitatea e că oamenii nu vor să fie urmăriți și nici nu vor să declare pe unde locuiesc, cât, când, cum și cu cine

utilitățile se pot dimensiona și estimativ. nu e nevoie de registru exact cu locatari

Auzi, ba, "bugetarule esential" de cand esti asa cum esti, adica bugetar esential, ai mai trecut pe acasa? Sau trollezi doar de la gemuletul ala al tau mic?

Editat de un_el, 20 martie 2024 - 11:03.


#94
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.222
  • Înscris: 03.08.2010
ON Topic:
Mi-am găsit locul de parcare  ocupat, parchez în altă parte, după 3 ore mă duc să verific, locul tot ocupat, sun la  Poliția Locală, vine un echipaj după 20 de minute. Dialog polițist-eu :
-Aa, păi de ce ne-ați chemat, are un număr de telefon pe bord.
-Eu nu sunt obligat să caut numere de telefon prin mașini, în plus am fost înțelegător și l-am lăsat să stea vreo 3 ore după ce am constatat ca mi-a ocupat locul.
-Dom’le trebuie să fim oameni, dacă toți am proceda așa…Omul e de bună-credință, a lăsat numărul de telefon.
Sunt mulțumit ca am scăpat fără amendă, pentru ca am alertat organele fără motiv.


#95
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.914
  • Înscris: 09.05.2008

View PostTsunamii, on 20 martie 2024 - 09:34, said:

Nu, romanului sa-i dai dar sa nu-l controlezi.

El vrea sa traiasca ca-n locurile civilizate, dar nu-i place atitudinea si respectul care-l scot din pestera.
Aia nu-s romani, te rog foarte important!

Asa, si?
Nu mai ai voie sa vrei?

P.S. "pestera" ala e un cuvant care ma cam deranjeaza la latura feminista.

#96
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.189
  • Înscris: 20.10.2015

View Postflt, on 20 martie 2024 - 10:39, said:

faptul că azi sunt 582 locatari înregistrați și mâine sunt 584 nu înseamnă vreo schimbare semnificativă..

Dar daca in loc de 584 sunt 1000, atunci ce mai zici?
Vrei sa ne uitam pe camera mea de dash cate numere sunt din afara bucurestiului? Sa-ti faci o idee

View Postunderrated, on 20 martie 2024 - 11:18, said:

ON Topic:
Mi-am găsit locul de parcare  ocupat, parchez în altă parte, după 3 ore mă duc să verific, locul tot ocupat, sun la  Poliția Locală, vine un echipaj după 20 de minute. Dialog polițist-eu :
-Aa, păi de ce ne-ați chemat, are un număr de telefon pe bord.

Au dreptate

#97
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.049
  • Înscris: 10.01.2023

View PostTsunamii, on 20 martie 2024 - 12:39, said:

Dar daca in loc de 584 sunt 1000, atunci ce mai zici?

n-au cum să fie 1000 dacă sunt doar - să zicem - 200 de apartamente de 2 cam
estimezi maxim și o să îți dea 600. ca să fie 1000 ar trebui să stea minim câte 5 într-un apt. de 2 cam - inuman

View PostTsunamii, on 20 martie 2024 - 12:39, said:

Vrei sa ne uitam pe camera mea de dash cate numere sunt din afara bucurestiului? Sa-ti faci o idee



aia nu înseamnă nimic, decât că sunt oameni cu domiciliul în alt județ, dar care de fapt locuiesc în București
nu locuiesc PESTE alți bucureșteni, ci sunt de facto bucureșteni, doar că nu și-au schimbat buletinul de la părinți din provincie

tocmai acest motiv al tău hilar că mașina are alte numere este argument să desființăm numerele pe județe.. ele nu pot crea decât zâzanie pentru că unii au impresia că sunt superiori altora doar pe baza unde și-au înregistrat mașina.. which is stoopid

#98
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.189
  • Înscris: 20.10.2015

View Postflt, on 20 martie 2024 - 13:06, said:

sunt oameni cu domiciliul în alt județ, dar care de fapt locuiesc în București

Exact asta trebuie contabilizat

#99
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.367
  • Înscris: 30.07.2006

View Postunderrated, on 20 martie 2024 - 11:18, said:

ON Topic:
Mi-am găsit locul de parcare  ocupat, parchez în altă parte, după 3 ore mă duc să verific, locul tot ocupat, sun la  Poliția Locală, vine un echipaj după 20 de minute. Dialog polițist-eu :
-Aa, păi de ce ne-ați chemat, are un număr de telefon pe bord.
-Eu nu sunt obligat să caut numere de telefon prin mașini, în plus am fost înțelegător și l-am lăsat să stea vreo 3 ore după ce am constatat ca mi-a ocupat locul.
-Dom’le trebuie să fim oameni, dacă toți am proceda așa…Omul e de bună-credință, a lăsat numărul de telefon.
Sunt mulțumit ca am scăpat fără amendă, pentru ca am alertat organele fără motiv.

Trebuia sa-l suni imediat pe ala daca a lasat numarul de telefon si daca nu raspundea sau daca facea nasoale la telefon, atunci sunai la politia locala. Vin oricum repede.
De ce sa astepti 3 ore?sunat direct

#100
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.924
  • Înscris: 21.04.2011

 underrated, on 20 martie 2024 - 11:18, said:

ON Topic:
Mi-am găsit locul de parcare  ocupat, parchez în altă parte, după 3 ore mă duc să verific, locul tot ocupat, sun la  Poliția Locală, vine un echipaj după 20 de minute. Dialog polițist-eu :
-Aa, păi de ce ne-ați chemat, are un număr de telefon pe bord.
-Eu nu sunt obligat să caut numere de telefon prin mașini, în plus am fost înțelegător și l-am lăsat să stea vreo 3 ore după ce am constatat ca mi-a ocupat locul.
-Dom’le trebuie să fim oameni, dacă toți am proceda așa…Omul e de bună-credință, a lăsat numărul de telefon.
Sunt mulțumit ca am scăpat fără amendă, pentru ca am alertat organele fără motiv.
Tu unde parchezi cand te duci intr-o zona unde sunt doar locuri de resedinta?

#101
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.049
  • Înscris: 10.01.2023
underrated e exemplul perfect de cetățean privilegiat din categoria 1, cel care a prins loc ADP și nu mai renunță la privilegiu

nu se gândește la ceilalți, lui să-i fie bine. ceilalți să se ducă dracului

mai cheamă și poliția în loc să dea un simplu telefon

#102
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.030
  • Înscris: 06.07.2023

View Postflt, on 20 martie 2024 - 14:46, said:

underrated e exemplul perfect de cetățean privilegiat din categoria 1, cel care a prins loc ADP și nu mai renunță la privilegiu

nu se gândește la ceilalți, lui să-i fie bine. ceilalți să se ducă dracului

mai cheamă și poliția în loc să dea un simplu telefon

Ar trebui sa ne readucem aminte cu ce rezultat s-a lasat telefonul din chiar acest topic

#103
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.222
  • Înscris: 03.08.2010

 flt, on 20 martie 2024 - 14:46, said:

underrated e exemplul perfect de cetățean privilegiat din categoria 1, cel care a prins loc ADP și nu mai renunță la privilegiu

nu se gândește la ceilalți, lui să-i fie bine. ceilalți să se ducă dracului

mai cheamă și poliția în loc să dea un simplu telefon
Dacă mă gândeam doar la mine, chemam poliția din primul moment. M-am săturat de dat telefoane cu rugămintea să vină să-și ia mașina și să primesc răspunsuri de genul: “Adică vreți chiar acum?”/ “Și eu de unde știu ca e locul tău, te cred pe cuvânt?/“Haideti ca vin in maxim 25 de minute”/“Da’ nu poți nene să parchezi și tu pe un loc gol?”
Cam astea sunt răspunsurile, sau chiar mai nasoale, ca în cazul inițiatorului.
Așadar, da, asta e nivelul, și la nesimțire-care a devenit “must have” în România, n-ai cum să întorci și celălalt obraz.
În plus, nesimțirea e girată chiar de organele abilitate, care în loc să-și facă treaba mă ceartă pe mine că-mi cer un drept. Cam cum o certau operatorii aia de la 112 pe fetița aia din Craiova parcă, ca de ce suna, și ea nefericita se luptă pentru viața ei-sechestrată de nenorocitul ăla care le-a și omorât pe fetele luate la ocazie.

Editat de underrated, 20 martie 2024 - 15:14.


#104
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.049
  • Înscris: 10.01.2023
sunt curios, de ce tu crezi că meriți un drept (asupra spațiului public) și alti 4 cetățeni cu mașini nu?

#105
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.222
  • Înscris: 03.08.2010

View Postflt, on 20 martie 2024 - 15:17, said:

sunt curios, de ce tu crezi că meriți un drept (asupra spațiului public) și alti 4 cetățeni cu mașini nu?
Pentru ca am o hârtie eliberată de primărie care atestă ca eu am dreptul să ocup locul respectiv cu mașina, pentru care am plătit și ăilalți 4 nu. De notat și ce se întâmplă pe alte meleaguri când ocupi un loc care nu e al tău și lași numărul de telefon. Exact, li se rupe ălora, sancțiune direct.

#106
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.367
  • Înscris: 30.07.2006

View Postunderrated, on 20 martie 2024 - 15:10, said:

Dacă mă gândeam doar la mine, chemam poliția din primul moment.

ai procedat gresit.
Omul a lasat numarul de telefon in parbriz, putea fi un livrator sau chiar cineva venit sa stea 10-20 minute sa lase niste acte cuiva.
Sunai pe loc si aflai care e treaba.
Nu asteptai 3 ore degeaba.
Majoritatea vin sa-si mute masina cand ii suni.
Cei de care spui tu sunt putini.
Maraia, sunai pe loc la politia locala, si vedea apoi cum e sa dai 1000 lei amenda.
Cand au venit politistii au sunat in locul tau?
L-au amendat? nu.
Tot tu ai picat prost.
Cheama-i atunci cand NU se rezolva amiabil.

Editat de Moinesti72, 20 martie 2024 - 15:29.


#107
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.926
  • Înscris: 13.06.2004
fl(a)te , nu mai trolla. Atât timp cât regulamentele permit să aibă propriul loc de parcare, îl va avea. Schimbă tu regulamentul dacă poţi sau fă propagandă.
Cât despre mobilitate, da, e mai mare decât în comunism, dar nu e aşa de mare.

#108
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.049
  • Înscris: 10.01.2023

View Postunderrated, on 20 martie 2024 - 15:20, said:

Pentru ca am o hârtie eliberată de primărie care atestă ca eu am dreptul să ocup locul respectiv cu mașina, pentru care am plătit și ăilalți 4 nu.

toți ar fi plătit, dar pentru că tu ești mai vechi ai avut privilegiul acesta. ei nu mai au
eu te întrebam de ce principial, nu de ce legal


View Postunderrated, on 20 martie 2024 - 15:20, said:

De notat și ce se întâmplă pe alte meleaguri când ocupi un loc care nu e al tău și lași numărul de telefon. Exact, li se rupe ălora, sancțiune direct.

locul nu e al tău. este al primăriei.
pe alte meleaguri nu există parcare nominală, sunt locuri nenominale zonale

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate