Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 

Bucuresti, Dr. Taberei, Romania, 2024. Cam asa suntem

* * * - - 2 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
117 răspunsuri în acest subiect

#55
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.036
  • Înscris: 10.01.2023

View PostMoinesti72, on 18 martie 2024 - 09:37, said:

suntem saraki

săraci cu maȘini nu merge

#56
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.362
  • Înscris: 24.11.2006

View PostBogotta, on 18 martie 2024 - 10:51, said:

Asta am zis si eu , Asta au zis si altii.  Foxbat insa are alte opinii si alt mod de a privi problema. Asteptam sa vedem cum va rezolva problema si in viitor. Sigur vine el cu niste solutii la care nu s-a gandit nimeni pana acum.

Ideea e urmatoarea: vrem o tara ca in afara, cel putin unii dintre noi, dar multi nu iau atitudine. Sunt total impotriva metodelor, hai sa le zic neortodoxe, nu-ti faci de unul singur dreptate, din "victima" poti ajunge "agresor". Inteleg, ai lasat numarul de telefon, poate ai avut o urgenta, n-ai avut unde parca, etc. etc. dar in momentul in care ma iei la "misto", schimbam foaia. E foarte simplu, am mai explicat ce si cum. Telefon la Politia Locala, se ocupau ei. Nu te cheama nimeni la sectie, n-ai nici cel mai mic amestec. In timpul pe care l-a petrecut carand catelul pana la etaj si conducand-o pe respectiva doamna, problema era deja rezolvata. Sau hai, poate nu era asa de lejer traficul, dar tot se rezolva intr-un final.

Editat de un_el, 18 martie 2024 - 11:18.


#57
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.275
  • Înscris: 30.07.2006

View PostBogotta, on 18 martie 2024 - 10:51, said:



Asta am zis si eu , Asta au zis si altii.  Foxbat insa are alte opinii si alt mod de a privi problema.

Care , tigganeala cu bizonu?

#58
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.775
  • Înscris: 29.10.2017

View Postfuturist, on 18 martie 2024 - 08:10, said:

Si treaba asta ma ajuta EXACT CUM?

Te ajuta ca il inveti o lectie. Respectivul a parcat acolo fara sa-si lase numar in parbriz, poate are treaba in zona frecvent si va reveni si in alte dati la fel. Daca n-are nicio repercursiune va considera ca s-a abonat la locul tau de parcare si ca face ce vrea.
Dupa ce o sa plateasca taxa de deblocare sau mai rau va dori sa plece cu masina de acolo noaptea dupa ora de inchidere la deblocari, o sa se uite de doua ori

#59
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.514
  • Înscris: 24.02.2017

View Postun_el, on 18 martie 2024 - 11:11, said:

Ideea e urmatoarea: vrem o tara ca in afara, cel putin unii dintre noi, dar multi nu iau atitudine.

View PostMoinesti72, on 18 martie 2024 - 11:23, said:


Care , tigganeala cu bizonu?

Nu si Nu.  Sunatul la politie sau orice autoritate au fost si solutiile mele. Unde am scris eu altceva ?  Altcineva a sugerat dezumflarea cauciucurilor. NU eu.

#60
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.909
  • Înscris: 22.12.2005
funny si oarecum trist ce vad pe aici.
dar e ok. astea e Romanica noastra.
Sa traiti si sa fiti sanatosi.

#61
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.362
  • Înscris: 24.11.2006
Singurul care e "funny" esti dumneata! Ce vrei sa demonstrezi prin topicul pe care l-ai deschis si postarile pe care tot le faci? Ca in Romania exista si concetateni lipsiti de bun-simt? Lucrul asta il cunoastem si noi. Atata vreme cat n-ai luat atitudine si doar ai constatat ca apoi sa vii sa te plangi pe aici, iti meriti soarta. Simplu si la obiect! Sper sa n-ai parte de vreun hot care sa-ti intre in casa, nici n-as vrea sa ma gandesc cum ai proceda. Iar daca asta-i "Romanica" si ai impresia ca se va schimba de la sine fara contributia cetatenilor, te inseli. Amezi peste amenzi, daca nu esti in stare sa respecti niste reguli simple, plateste! Aici doare cel mai mult, cand ii umbli omului la portofel.

Editat de un_el, 18 martie 2024 - 12:51.


#62
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.203
  • Înscris: 17.01.2012
în momentul în care mesajul celuilalt îmi zicea că el ARE loc de parcare, sunam la poliție!
dar tu ai acceptat mocirla..., nașpa

oricum, se va duce vestea că locul ăla aparținei unui paplearcă, și-ți vei găsi locul mereu ocupat... :(
să te văd atunci cum vei mai privi problema „de sus”!

#63
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.362
  • Înscris: 24.11.2006
Ca respectivul are sau nu are loc de parcare, nu conteaza! De ce ne-ar mai interesa pe noi subiectul? I s-a explicat colegului de nenumarate ori cum ar fi trebuit sa procedeze, ma refer la solutiile legale, in rest el o tine pe-a lui. Data viitoare, daca se va mai intampla: sa-l ia in brate, sa-l pupe, sa stea in genunchi in fata lui, sa-i dea bani, sa-l invite la o bere, doar-doar se va indura si-i va elibera locul de parcare pe care l-a inchiriat. In niciun caz sa nu sune la Politia Locala. Posted image Pentru mine subiectul e incheiat!

Editat de un_el, 18 martie 2024 - 13:20.


#64
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.275
  • Înscris: 30.07.2006

View PostBogotta, on 18 martie 2024 - 11:32, said:

Nu si Nu.  Sunatul la politie sau orice autoritate au fost si solutiile mele. Unde am scris eu altceva ?  Altcineva a sugerat dezumflarea cauciucurilor. NU eu.

Asta cu dezumflatul rotilor e o aberatie.
Sunat la politia locala si cand o da banu gros atunci se dezumfla bizonul pe veci.
Abia asteapta aia sa-si faca norma la amenzi

Editat de Moinesti72, 18 martie 2024 - 14:25.


#65
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.077
  • Înscris: 09.08.2005

Vizualizare mesajvio69c, pe 17 martie 2024 - 19:29, a scris:

Nu stiu, poate fac o confuzie intre locul de parcare apartinad domeniului public, inchiriat
si locul de parcare de resedinta, atribuit locatarilor cu acordul Asociatiei de locatari ai imobilului....
Locul de parcare de reședință este și el pe domeniul public. Asociația nu dă nici un acord, doar certifică adresa.

Vizualizare mesajCourage, pe 17 martie 2024 - 20:13, a scris:

Sincer, eu nu inteleg de ce sa fii proprietar pe domeniul public, mai ales in zonele de blocuri.
Păi nu ești proprietar, ești chiriaș.

Vizualizare mesajCourage, pe 17 martie 2024 - 20:13, a scris:

In putinele ocazii cand ajung in oras, imi e groaza prin cartierele gri ca nu pot lasa masina 10 minute, ca pe pe locul mostenit de cineva si cu X placute de cap de mort!
De cand sunt parcarile albastre, gasesc mult mai repede loc lde parcare.
Platesc, stau ce stau si plec mai departe.
Deci de fapt nu mai ai nici o problemă și nici motive de groază...

Vizualizare mesajflt, pe 17 martie 2024 - 21:25, a scris:

1 cei care au prins loc ADP, vechime, pensionarii, etc... care au un privilegiu și, în mod egoist și natural, nu vor să renunțe la el
2 cei care nu au prins loc sau nici nu vor, pentru că parchează ilegal și moka pe trotuare sau unde nimeresc. ei ar cam vrea loc, dar nu prea... că ar fi cu bani.
E și categoria 3 - cei care au stat cu cererea de loc de parcare 4-5 ani și au prins după ce s-a scumpit tariful.

Vizualizare mesajRaimondMacelaru, pe 18 martie 2024 - 00:23, a scris:

De ce dupa primul apel? Faptul ca pui un numar in parbriz nu iti da dreptul de a ocupa ilegal locul altuia, care sa te astepte pe tine sa vii de pe unde esti
Acu' să n-o dăm în extrema ailaltă. Găsești pe unul cu numărul în parbriz, suni. În general omul e prin apropiere.
Dacă dai peste un mîrlan care zice că revine peste o oră îl înștiințezi frumos că va găsi amenda sub ștergător. Ultima oară cînd am verificat era 1.500 distracția.

Vizualizare mesajfuturist, pe 18 martie 2024 - 08:10, a scris:

Si treaba asta ma ajuta EXACT CUM?
Mîrlanul învață că există consecințe și că unele sînt neplăcute.

Vizualizare mesajflt, pe 18 martie 2024 - 08:59, a scris:

sincer, dacă ești un om civilizat, nu te încurci cu sistemul primitiv ADP.. îți cumperi frumos loc privat
Cumperi dacă ai de unde.

Vizualizare mesajflt, pe 18 martie 2024 - 09:29, a scris:

nu ai că nu vrei. pentru că ADP face concurență neloială, oferă locuri subvenționate, ridicol de ieftine, plus toleranța parcării ilegale, pe trotuare
cu reguli impuse, și desființarea ADP, dezvoltatorii imobiliari ar putea construi parcări noi, subterane, și lângă blocurile vechi.. dar lumea nu vrea să plătească
Bullshit. Dezvoltatorii locali nu se bagă la chestii din care-și recuperează banii peste trei cincinale. Ăia care ar face-o încă nu au apărut pe aici.

#66
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.362
  • Înscris: 24.11.2006
Distractiv e titlul topicului: Bucuresti, Dr. Taberei, Romania, 2024. Cam asa suntem.

Pana la urma care-i adevarul? Daca "cam asa suntem", inseamna ca n-are rost sa te mai lamentezi pentru ca n-ai avea de ce. La randul tau ai procedat intr-un mod asemanator intr-o situatie similara, deci? Unde-i problema? S-a invartit roata? :lol:

Oare de ce foxbat a folosit pluralul? Chiar toti suntem la fel? Raspuns: bineinteles ca nu!

Editat de un_el, 18 martie 2024 - 14:41.


#67
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.030
  • Înscris: 06.07.2023

View Postfoxbat, on 18 martie 2024 - 12:34, said:

funny si oarecum trist ce vad pe aici.
dar e ok. astea e Romanica noastra.
Sa traiti si sa fiti sanatosi.

De fapt oamenii au dreptate. Lumea aia de afara a ajuns la nivelul la care a ajuns respectind legi, sau alternativ prin coercitie. Pe linga amenda pentru parcat ilegal ar mai trebui ridicata masina, ceea ce trebuie sa genereze costuri atit pentru actiunea de transport cit si pentru depozitarea ulterioara. Cei care ajung sa plateasca o data, devin cei mai educati oameni din lume. Exista, evident, si varianta in care bizonul are o situatie financiara de nu-l intereseaza lucrurile astea. Ei bine, pentru astfel de cazuri legea trebuie extinsa. In caz de recidiva pe aceeasi fapta se suspenda 3 luni carnetul, iar a treia oara zboara de tot.
Exista solutii pentru toate problemele, astea n-au fost inventate in Romania. Trebuie doar pus la punct un sistem de control si coercitie functional. Desigur in cazul asta este de datoria ta sa contribui la functionarea sistemului, pentru ca numarul de astfel de cazuri sa se reduca in beneficiul tuturor si in final si al tau

#68
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.203
  • Înscris: 17.01.2012
subscriu
un elvețian îmi spunea (prin '92) că oamenii, în lipsa legilor, se comportă precum turma de oi în lipsa câinilor
dacă n-ar fi legile aplicate „la sânge”, nici elvețianul, nici neamțu' nu s-ar comporta civilizat...

#69
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.072
  • Înscris: 20.10.2015

View PostZuckerwatte, on 18 martie 2024 - 15:19, said:

Exista solutii pentru toate problemele, astea n-au fost inventate in Romania.

De acord, si mai ales ca legea educa si oamenii daca legea e respectata si arbitrata corect.
Asa apare civilizatia si respectul

Imi aduc aminte timpul petrecut in Koblenz.
Aproape 2 luni nu am stiut ca parcam pe un loc interzis, pana cand am primit o amenda.
Abia atunci am inteles care era schema pe care mi-a dat-o primaria cu strazile pe care puteam parca. Primaria da loc de parcare unde exista posibilitatea. Altfel, puteai sa "ti-o iei" sau sa parchezi in zonele turistice.
Nu trebuia sa fii proprietar la locul respectiv, ci doar sa ai dreptul sa locuiesti acolo.
Nu putei inchiria nici locuinta fara instiintarea primariei, in felul asta gestionau si securitatea zonei si gunoiul si parcarile etc.
In Romania insa e ca la tigani. Numai in trafic sunt masini inregistrate in alte judete si, care fac pariu ca platesc o asigurare mult mai mica, nu mai vorbesc de locurile de parcare.

Nu ca as facea si eu rabat de la asa ceva, pe locul meu de parcare platit parcheaza o gagica de PH

#70
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.030
  • Înscris: 06.07.2023

View PostTsunamii, on 19 martie 2024 - 10:06, said:

Nu ca as facea si eu rabat de la asa ceva, pe locul meu de parcare platit parcheaza o gagica de PH

Si aici trebuie aplicata legea consecvent. Pe locul platit nu are ce cauta altcineva, masina se ridica in cazul asta. Daca locurile ar fi date la comuni in ideea de primul venit primul servit, model Koblenz, atunci parcangiul ar trebui in caz de control sa faca dovada faptului ca are dreptul de a parca pe locurile rezervate locuitorilor. Poate fi o hirtie lasata la vedere pe interior.
Gagica respectiva ar mai avea de rapsuns si la alte intrebari. In caz ca locuieste in Bucuresti, atunci ce e cu imatricularea numerelor pe Bucuresti....spre exemplu

#71
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.072
  • Înscris: 20.10.2015

View PostZuckerwatte, on 19 martie 2024 - 10:33, said:


Si aici trebuie aplicata legea consecvent. Pe locul platit nu are ce cauta altcineva, masina se ridica in cazul asta. Daca locurile ar fi date la comuni in ideea de primul venit primul servit, model Koblenz, atunci parcangiul ar trebui in caz de control sa faca dovada faptului ca are dreptul de a parca pe locurile rezervate locuitorilor. Poate fi o hirtie lasata la vedere pe interior.
Gagica respectiva ar mai avea de rapsuns si la alte intrebari. In caz ca locuieste in Bucuresti, atunci ce e cu imatricularea numerelor pe Bucuresti....spre exemplu

100% de acord
Asa, eu parchez langa blocul meu pe un loc nemarcat, dar care nu deranjeaza, si gagica-mi plateste mie parte din ceea ce platesc eu.
"Descurcareala" de Bucuresti, dar fara sa incurc, dar, ilegal, de acord

Pe de alta parte, chiriasul nu are dreptul de a avea loc de parcare in zona
Nu mai vorbesc de faptul ca majoritatea chiriasilor nu-si declara domiciliul

Si asta pentru ca ... "poate!", pentru ca "e tolerat"

Ia sa-i ia la amenda, si trebuie doar verificate cartile de imobile, sa vezi ce tipa "romanul cu drepturi"

Eu am 2 chiriasi care nu si-au facut actualizarea in actele de domiciliu.

#72
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.275
  • Înscris: 30.07.2006

View PostTsunamii, on 19 martie 2024 - 10:06, said:

Numai in trafic sunt masini inregistrate in alte judete si, care fac pariu ca platesc o asigurare mult mai mica, nu mai vorbesc de locurile de parcare.


si astora ce le poti face? concret
Mai mult de o treime din masinile parcate pe strada mea sunt de provincie

Editat de Moinesti72, 19 martie 2024 - 10:40.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate