Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

Vanzari foto - CIPA 2023

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
CIPA a postat o statistica cu vanzarile de camere 2022-2023.  Este o scadere de cateva procente in 2023.
CIPA estimeaza ca vanzarile de echipamente foto vor scadea cu 4% in 2024.

https://www.43rumors...s-than-bullish/

Fata de 2022, in 2023 este o usoara crestere la vanzarile de camere (1%) si o scadere mare la vanzarile de obiective (-37%). Per total avem o scadere de cateva procente a vanzarilor.
La vanzarile pe zone, China este singura care are crestere (+25%). Cel mai prost sta Europa care are o scadere a vanzarilor de aproape -20%.

S-a spus in pandemie ca piata foto o sa-si revina dupa ce se termina pandemia.
Dar piata foto continua sa scada.


Nu cred ca (doar) telefoanele sunt responsabile de aceasta scadere. Cred ca echipamentele foto sunt gadgeturile unei generatii. Este o generatie care a inceput sa imbatraneasca. Tinerii nu mai sunt la fel de interesati de echipamentele foto, nici de fotografie. Acum sunt alte trenduri, alte atractii, alte "minuni" tehnologice.

Edited by katran, 27 February 2024 - 09:48.


#2
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,624
  • Înscris: 31.01.2010
Sint din generatia aia batrina, am inceput cu 6x6 Certina, Beirette, Zorki 4, Zenit TTL ca pasiune si dupa aia a venit revolutia...s-a dat totul peste cap.
Am trecut la digitale insa foto utilitar, Canon A520, A530, A590 si un Fine Pix S 9600, tot asa folosite pentru documentare in teren la job.
De cind au aparut telefoanele cu o camera decenta aproape ca am uitat de ultimele aparate ce le am, A590 si S9600.
Din acest punct de vedere eu cred ca telefoanele au cam dat peste cap aparatele foto desi ultimele le mai folosesc acolo unde cu telefonul nu prea ma descurc.

#3
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Aparatele si obiectivele deja achizitionate in perioada "bulei dslr" erau deja atat de bune incat nu mai e neaparat necesara schimbarea/upgradeul.
In paralel cu "presiunea" "camerafonurilor".
Incercarea "disperata" de a schimba monturile ca sa necesite noi achizitii de camere si obiective dedicate a functionat partial.

Edited by crokodilu, 27 February 2024 - 11:02.


#4
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,970
  • Înscris: 04.10.2007
Nascut in '87

Am inceput prin 2012 (25 ani) cu primul meu aparat foto DSLR, un nikon D3200 + obiectiv 18-55mm - destul de slabut si corpul si obiectivul

In 2016 m-am gandit sa fac un upgrade si mi-am luat un D7100 + obiectiv 16-85mm - cu totul alt aparat foto si cu totul alt obiectiv.
Ultima utilizare a aparatului foto a fost in concediul din martie 2021 (Maldive) cand si a suferit cred ca un mic accident obiectivul (pe avion) pentru ca sub nici o forma nu vrea sa mai focalizeze automat la focala sub 24mm. L-am mai luat si in urmatorul concediu cu mine in decembrie 2021 (Dominicana) si sincer nici nu l-am scos din bagaj. Deci din martie 2021 aparatul foto sta intr-un dulap in geanta lui.

In momentul de fata telefoanele fac poze suficient de bune incat sa nu fie nevoie sa te mai cari cu un aparat foto dupa tine prin concedii... prin anii 2000 - 2015 nu aveai camere foto decente pe telefoane, asta e si motivul pentru care au avut vanzari, dar incepand cu 2015 camerele de pe telefoane au evoluat foarte mult. Acum cu ajutorul post procesarii telefoanele scot poze destul de bune.

In concluzie de aparate foto mai au nevoie doar profesionistii, noi pwlimea putem folosi foarte bine si telefoanele.

#5
Yoyolaun

Yoyolaun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.07.2020

Vizualizare mesajkatran, pe 27 februarie 2024 - 09:35, a scris:

Nu cred ca (doar) telefoanele sunt responsabile de aceasta scadere. Cred ca echipamentele foto sunt gadgeturile unei generatii. Este o generatie care a inceput sa imbatraneasca. Tinerii nu mai sunt la fel de interesati de echipamentele foto, nici de fotografie. Acum sunt alte trenduri, alte atractii, alte "minuni" tehnologice.

Totusi se pune foarte mult accent acum pe video creation, si marea parte a mirrolessurilor sunt foarte bune pe partea video. Lasand la o parte instagram reels-urile, marea parte a oamenilor care vor sa incerce sa-si faca un canal pe YT o sa se gandeasca sa investeasca intr-o camera dedicata si tot setup-ul.

Dar cred ca ai si dreptate, sunt mai putini oamenii care vor sa faca youtube decat erau inainte pozaci de concediu.

#6
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Pentru ca sunt mult, mult mai putini cei care au sau cred ca au nevoie de un aparat de fotografiat/filmat dedicat.

Iarna asta am trecut prin Paris. Desi multimile de oameni adunati la obiectivele arhi-cunoscute erau cel putin la fel de mari ca inainte de pandemie, numarai pe degetele de la o mana cati dintre ei foloseau aparate de fotografiat. In prima parte a deceniului trecut era imposibil sa vezi pe cineva fara un aparat atarnat la gat.

Pentru 99.9999% dintre oameni telefonul este mai mult decat suficient. Bonus: este si GPS, media player, metoda de plata, manager de rezervari, centru de divertisment etc si, cred ca cel mai important, este la indemana, rezistent la apa, incape in buzunar si nu trebuie sa il lasi acasa cand mergi la concert/festival.

#7
explorer

explorer

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.02.2024
Interesantă analiza asupra pieței foto! Se pare că industria se confruntă cu schimbări semnificative în preferințele consumatorilor. Pandemia a adus cu sine speculații că oamenii se vor îndrepta mai mult către echipamentele foto după relaxarea restricțiilor, dar pare că această previziune nu s-a concretizat.
Observația ta cu privire la schimbările de trenduri în rândul tinerilor este pertinentă. Generațiile mai tinere sunt adesea orientate către tehnologie, dar spre alte domenii, cum ar fi social media și conținutul video. E posibil ca telefoanele cu camere tot mai performante să îndeplinească nevoile lor de captare a momentelor și partajare a conținutului, lăsând echipamentele foto tradiționale pe plan secund.
Cu siguranță, aceste schimbări pot avea implicații asupra industriei foto și pot determina producătorii să se adapteze strategiilor lor pentru a rămâne relevanți. Va fi interesant de urmărit cum evoluează această tendință în viitor și cum vor răspunde companiile din domeniul foto.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Nici nu prea se mai scot modele noi. Deja majoritate care inca sunt pe piata sunt modele lansate cu 3-4-5 ani in urma...

Eu inca prefer camera foto, chit ca si telfonul e foarte bun. Dar na... optica si zoom-ul nu se compara.

Si in general folosesc compacta ultra-zoom. Deci incape in buzunar lejer.

As schimba-o cu una care sa filmeze 4k 60fps cursiv, dar nu am cu ce. mai sunt doar vreo 2 modele pe piata si cam gafaie in 4K.

#9
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postbogdan_o, on 27 februarie 2024 - 12:59, said:

Iarna asta am trecut prin Paris. Desi multimile de oameni adunati la obiectivele arhi-cunoscute erau cel putin la fel de mari ca inainte de pandemie, numarai pe degetele de la o mana cati dintre ei foloseau aparate de fotografiat. In prima parte a deceniului trecut era imposibil sa vezi pe cineva fara un aparat atarnat la gat..
Ochiometric, la ultima iesire am observat foarte putine aparate dedicate, dintre ele 50% erau leica, acu nu stiu daca imi sareau mie in ochi punctele alea rosii sau chiar erau atat de multe dar asta era senzatia, cam 25% dslr/ml moderne, 20% dslr/ml mici/compacte/entry level, am vazut si vreo doi cu slr/rangefinder ceva gen. Desigur restul, majoritatea oamenilor cu telefoane.

Edited by crokodilu, 27 February 2024 - 14:24.


#10
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
La cauzele discutate anterior se mai poate adauga lacomia producatorilor. Au trecut la mirrorlessuri care au un pret de productie semnificativ mai mic decat dslrurile, dar le vand la preturi mai mari fata de cele la care erau dslrurile din aceeasi clasa.

Edited by edri, 28 February 2024 - 13:14.


#11
Yoyolaun

Yoyolaun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.07.2020

View Postedri, on 28 februarie 2024 - 13:13, said:

La cauzele discutate anterior se mai poate adauga lacomia producatorilor. Au trecut la mirrorlessuri care au un pret de productie semnificativ mai mic decat dslrurile, dar le vand la preturi mai mari fata de cele la care erau dslrurile din aceeasi clasa.

Piata nu prea functioneaza pe principii de 'producatorul e lacom si are margin mare hai sa nu cumparam' dar de dragul conversatiei, un Nikon Z9 e cu 1000e mai ieftin decat D6.

#12
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
In domeniul asta se pare ca functioneaza :) Posibilul cumparator de MILCuri este pasionat de fotografie, documentat, de o anumita varsta, la care cu greu mai poate fi influentat de asa zisii creeatori de continut de pe iutub sau de tehnicile corporatiste de smecherit clientul. Daca oamenii sunt multumiti de cum le functioneaza DSLRurile si obiectivele cumparate de-a lungul timpului nu se arunca asa de usor la noi sisteme. Unii au deja sisteme Mirrorless, aparate si obiective, pe care le folosesc mai multi ani decat ar vrea producatorii ;) Raman numai cei care chiar au nevoie de ceva nou, pentru utilizare profesionala, motiv pentru care unii producatori incearca sa se orienteze tot mai mult spre B2B. S-a intrat intr-un cerc vicios, cumparatori mai putini, preturi mai mari, cumparatori si mai putini,..., si tot asa. Discutia despre Z9 este irelevanta, nu sunt prea multi pasionati care sa cumpere asa ceva pentru fotografii facute numai din pasiune fara vreun scop mercantil.

#13
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Ai fi surprins..

Dar majoritatea care cumpara Z9 (sau A1) fara a produce neaparata bani din asta se incadreaza intr-un tipar anume:

Peste 60 de ani, albi, barbati, fara responsabilitati financiare mari (copiii au terminat scoala, si-au platit imprumuturile samd).

O sa fie misto pentru producatorii foto in 10 ani cand incep astia sa se duca si din urma vin oamenii obisnuiti cu mobilul, care nu au istoricul/cultura aparatului foto dedicat iar piata SH va fi inundata de echipamente ultra-competente...

Edited by StefanSC, 28 February 2024 - 17:11.


#14
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View PostStefanSC, on 28 februarie 2024 - 17:07, said:

O sa fie misto pentru producatorii foto in 10 ani ..
Cine stie ce va fi peste 10 ani. Poate ca se vor prinde si cei cativa producatori de telefoane ca e mai ieftin fara atatea camere bune si/sau optici misto....iar miliardele de captivi se vor minuna de noul AI care face poza doar citindu-ti gandurile...
Intre timp pentax va lansa noul SLR si lucrurile o vor lua de la capat, ciclic.

#15
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View Postcrokodilu, on 28 februarie 2024 - 17:16, said:

Intre timp pentax va lansa noul SLR si lucrurile o vor lua de la capat, ciclic.

La intalnirile aniversare de acum nu foarte mult timp, din ceea ce s-a postat pe media, peste 90% dintre participanti aveau deja parul alb. Conform obiceiurilor casei, se anunta ceva si peste ani si ani e posibil sa si apara. Intrebarea este cati dintre incapatanatii utilizatori pentax vor mai exista in acel viitor nu prea apropiat? :)

#16
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postedri, on 28 februarie 2024 - 17:34, said:

La intalnirile aniversare de acum nu foarte mult timp, din ceea ce s-a postat pe media, peste 90% dintre participanti aveau deja parul alb. Conform obiceiurilor casei, se anunta ceva si peste ani si ani e posibil sa si apara. Intrebarea este cati dintre incapatanatii utilizatori pentax vor mai exista in acel viitor nu prea apropiat? Posted Image
Habar n-am ca nu sunt pentax si nici nu am actiuni la ei. Insa dpdv personal eu am avut si am ce imi trebuie de la pentax, inclusiv SLR (vre-o 2 MX). La o adica, daca ma mananca portofelul am si ce sa mai iau de la ei. Speranta de viata e pe la 90 de ani, deci daca albesti la 45-50 ai practic inca pe atat de trait.
Am zis de slr-ul pentax ca si idee de idei de scule, la fel de bine puteam sa zic de casete sau viniluri sau filme, care inteleg ca sunt pe val 1000% crestere pe an. Adica lumea nu incepe si nu se sfarseste nici la dslr, nici la ML, nici la camerafonuri. Noi sa fim sanatosi.

Edited by crokodilu, 28 February 2024 - 18:22.


#17
Yoyolaun

Yoyolaun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.07.2020

View Postedri, on 28 februarie 2024 - 13:13, said:

La cauzele discutate anterior se mai poate adauga lacomia producatorilor. Au trecut la mirrorlessuri care au un pret de productie semnificativ mai mic decat dslrurile, dar le vand la preturi mai mari fata de cele la care erau dslrurile din aceeasi clasa.

View Postedri, on 28 februarie 2024 - 17:06, said:

Discutia despre Z9 este irelevanta, nu sunt prea multi pasionati care sa cumpere asa ceva pentru fotografii facute numai din pasiune fara vreun scop mercantil.

https://en.wikipedia...o_true_Scotsman

View PostStefanSC, on 28 februarie 2024 - 17:07, said:

Dar majoritatea care cumpara Z9 (sau A1) fara a produce neaparata bani din asta se incadreaza intr-un tipar anume:
Peste 60 de ani, albi, barbati, fara responsabilitati financiare mari (copiii au terminat scoala, si-au platit imprumuturile samd).
Nu am copii sau împrumuturi, am doua pisici si o nevasta, dar nu am nici măcar 40, trebuie sa aștept încă mulți ani :(.
Dar Z8 ?

#18
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Pai, ca sa citez un membru al acestei arii care nu mai participa de ceva timp...

"Cumpara ce camera si obiectiv vrei tu, ca doar o viata ai!"

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate