Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Debranșare de la curent electric (de tot)

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#37
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Si ce te opreste sa soliciti rezilierea contractului si debransarea? Nu stiu sa existe nici o lege/norma care sa interzica acest lucru.

Eu personal nu as face asta. Exista multe oferte fara abonament zilnic. Daca ai consum zero, ai zero lei de plata. Ca sa te asiguri ca intr-adevar e zero poti sa cobori sigurantele din BMPT.

Nu vad de ce ti-ai bate capul cu debransarea. In plus, in caz de extrema urgenta ai un backup. Mai mult, daca vrei sa vinzi casa, faptul ca nu e bransata o sa fie o bila neagra.

Dar na... fiecare le stie pe ale lui.

#38
yo6ial

yo6ial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 13.10.2006
Schimb șosetele. Stânga cu dreapta.
Și rămân cu un serviciu inutil, cu un contract ai cărui termeni se modifică fără să îmi ceară nimeni părerea, după cum bate vântul și pe lângă riscul de a mă trezi cu diverse din pricină de incompetență sau pură rea voință, am niște sârme legate de casă care, în caz de fulger în apropiere, prezintă un risc suplimentar.

Sau ce? Dacă schimb furnizorul o să am o tensoune mai stabilă de la ei? Mai curată? O să mă notifice din timp cu privire la întreruperi?

Da, acuma nu consum - nu plătesc. Dar se schimbă legea luna viitoare și mă trece pe abonament. Că doar nu mă întreabă. Dacă nu-mi convibe să-mi sun avocatul.
Sau intră femeia de servici pe tură în datacenter, bagă mopul în patch-panel și eu trebuie să demonstrez cu expertiză pe banii mei și nervii mei că ălea două zerouri în plus la sold (niște nimicuri) nu-s ale mele.  


#39
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 bogdan_o, on 05 decembrie 2023 - 22:11, said:

Daca ai consum zero, ai zero lei de plata.
Cred ca in curand, asta va fi istorie.

#40
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,402
  • Înscris: 01.12.2001
Iar îți spun. Distribuitorul îți dă curentul. Cu niște parametri. Furnizorul doar te taxează. Poți sa schimbi sute de furnizori și zori, sârmele și curentul rămân la fel.
Rupe mâță și taie firele de după BMP și scapi de necazul tău. Și nu te mai plânge atâta. Totul depinde de tine. Ia un clește acum și taie cablul de după contor. Ar fi bine sa decuplezi siguranta înainte. :)

#41
yo6ial

yo6ial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 13.10.2006
Păi nu scap de nimic. Contractul. Contractul care e modificat fără părerea mea, din când în când.

Tre să tai macaroana dinainte de bmp.

Și n-am deschis subiectul să mă plâng ci mai mult să văd dacă mai sunt tembeli ca mine (nu prea) și să expun de ce.

#42
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,402
  • Înscris: 01.12.2001
Tu nu român? Treci la un furnizor ce are contract pe placul tau. Emite facturi lunare, fara abonament, unde poți trimite tu indexul citit.
Și vei avea zero de plata daca nu consumi nimic din rețeaua distribuitorului.

#43
yo6ial

yo6ial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 13.10.2006
Nu există. Nu există contract de furnizare pe placul meu pentru că nu au cum, nici unii, să îndeplinească exigențele mele și nu am cu cine să mă cert pentru îndeplinirea lor.

Indiferent cu cine, rămân cu aceiași infrastructură, aceiași operatori, producători, intermediari, samsari, deștepți și mafioți.

Și la final de zi, prefer la opaiț decât la boier.

#44
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,209
  • Înscris: 03.08.2010
Da debranșează-te băi nene, că deja devii penibil. Ok, gata, ți-ai făcut numărul, toți user-ii te-au admirat, ești curajos, cu stea în frunte.

#45
yo6ial

yo6ial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 13.10.2006
Sincer eu mă bucur acuma că sunt singurul care e nemulțumit.

#46
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
Nu cumva sa te debransezi, ca nu mai ai motiv sa fii nemulțumit si te plictisești toată ziua .

#47
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 10.04.2006

 yo6ial, on 05 decembrie 2023 - 21:20, said:

Mă satur eu de viață mai întâi.
E ca și cum aș reclama popa la cantor.
Ori nu stii sa citesti, ori nu vrei sa pricepi. Ti-am explicat ca functioneaza.

#48
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 20.06.2006
la schimbarile contractuale de obicei ai o perioada de 30 de zile in care poti renunta unilateral la contract in cazul schimbarilor termenilor contractuali. asta trebuie sa fie in contractul actual pe care il semnezi, daca schimba si scot, este in efect asta vechi si poti renunta.
au incercat colegii sa ti explice de ce e ilogic complet ce vrei sa faci, si ce alternative ai dar nu pare o discutie. oamenii nu s agitati ca pleci tu de pe reteaua electrica, mai degraba ca orice urma de ratiune pare sa treaca pe langa tine.

totusi, daca altii se gandesc ca mai bine si ar baga picioru in nenorocitii astia cu curentul lor si te gasesc pe tine muza lor:
- gasiti un furnizor cu costuri lunare 0, in afara de consum
- trimiteti notificari pe toate caile de contact sa va modifice conventia de consum la 0
- faceti poze la contor cu indexul, seria si atasati o la notificare, ca sa fie
- cereti de la distribuitor o citire a indexului, ar trebui sa aiba o procedura pentru asa ceva
- opriti siguranta generala si vedeti cum va descurcati. nu mai sunteti conectati la retea, nu mai consumati din retea

avantajul este unu major, chiar indiferent de costuri. in caz de urgenta nu ramai in bezna/frig. daca vi se strica bateria? invertorul? generatorul? de ce ai renunta la o solutie de backup gratuita la ceva esential? cat timp este gratuita. ca si forma de protest? mai rau ii doare sa aibe un client cu care isi pierd timpu calculatoarele cu evidenta care are consum 0 decat unu care nu exista ca s a debransat si sta pe intuneric

Edited by at_b, 06 December 2023 - 11:05.


#49
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
Pe domnul il deranjeaza sarmele mai mult decat contractul. Eu nu am inteles, il tine cineva cu forta?

#50
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,882
  • Înscris: 14.10.2008
De la termoficare consider normala debransarea, dar de la curent, apa, gaze si canalizare o consider normala doar daca locatia e nelocuita sau urmeaza sa fie demolata-vanduta.

Stiu ce vreti sa spuneti, ca va produceti altfel curentul (FV+generator+baterii+dracii), dar pentru mine off grid viata nu ar mai avea sens. Posted Image

#51
yo6ial

yo6ial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 13.10.2006
Uite, asta e una din chestiile care mă intrigă. Oamenii revoltați de serviciile proaste ale furnizorilor  de agent termic și apă caldă menajeră văd ca oportună investiția, deloc măruntă, în independență.
Că nici centrala termică și instalațiile aferente nu sunt ieftine și lesne de implementat.
Sunt unii care țin centrala pe butelie. Fie că e o cisternă de sute de litri în spatele casei fie că e butelie de 11l de aragaz...
Debranșarea de Radet sau similare nu pare absurdă mai nimănui. De electrica, în schimb pare de la absurdă la revoltătoare.



#52
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,882
  • Înscris: 14.10.2008
E o mare diferenta intre Bucuresti (dar si alte orase mari) si orasele mijlocii si mici. La Slatina sau Baia Mare termoficarea comunista (asa ii zic eu) s-a desfiintat acum 23 de ani, in anul 2000. Mai recent orase maricele precum Tg Mures; Galati.

Adica noi de la Slatina ramanem poza, stupefiati si intrigati, cand observam la TV ca in anii 2019-2020, 2021, 2022, 2023 inca mai sunt oameni ce raman fara apa calda si caldura in plina iarna. Pe loc m-am enervat, ahhhh, astia sunt in urma cu 23 de ani, nu au schimbat nimic in apartamente, au ramas cu termoficarea si cu teava de gaz aia subtire doar pentru aragaze, circ faceam.

Apoi pe forum m-am potolit cand am vazut ca mafia Radet este mare, este bine infipta si isi apara interesele, are sustinatorii ei pe forum cu cele mai aberante argumente neadevarate. Si se invoca eterna cogenerare, care insa nu se poate face cu atatia kilometri de tevi de apa fiarta prin tot orasul, vechi de 60 de ani.

Cine nu stie cu ce se mananca centralele pe gaz si ca sunt perfect sigure daca sunt montate de personal calificat (idem si instalatia de gaz din casa) are retinere si teama fata de ele, pentru ca si jurnalistii ce prezinta stiri cu explozii nu sunt nici ei prea tehnici si spun aiureli.

Deci sunt undeva la mijloc, sunt mega fan curent din retea (fara aditionale), gaze naturale, apa si canal (fara gaze si canal consider localitatea nelocuibila, nu suport chestiile cu fosa septica, tanc septic, put forat), dar termoficarea (care mai e doar in marile orase si doar la blocurile ante 1989 construite) nu trebuia sa mai existe.

Un singur motiv ar fi, pretul, termoficarea e subventionata, deci ieftina.

La casa nu ai de ales, ori mergi pe clasic ca mine, centrala pe gaz (aer conditionat vara), ori pe cunoscutele deja solutii alternative, cine doreste. Si la blocurile noi practic doar centrala de apartament e varianta, mai exista si de bloc sau de scara.

Referitor la calitate, evident ca la apa calda si caldura cel mai bine e cu centrala proprie (gaz sau electric sau lemne) dar la curentul electric si gazele naturale in orasul meu nu am ce reprosa, nu am deloc, am acum 118 zile fara intrerupere la curent, voltajul e intre 235 si 242 V.

La apa mai sunt mici probleme cu rugina dar tevile sunt in curs de inlocuire.

Edited by Neaceasca85, 06 December 2023 - 14:00.


#53
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,209
  • Înscris: 03.08.2010

 yo6ial, on 06 decembrie 2023 - 13:46, said:

Uite, asta e una din chestiile care mă intrigă. Oamenii revoltați de serviciile proaste ale furnizorilor  de agent termic și apă caldă menajeră văd ca oportună investiția, deloc măruntă, în independență.
Că nici centrala termică și instalațiile aferente nu sunt ieftine și lesne de implementat.
Sunt unii care țin centrala pe butelie. Fie că e o cisternă de sute de litri în spatele casei fie că e butelie de 11l de aragaz...
Debranșarea de Radet sau similare nu pare absurdă mai nimănui. De electrica, în schimb pare de la absurdă la revoltătoare.
Prietene, ceea ce nu prea vrei să menționezi e faptul ca ești “independent energetic” pe 30 de metri pătrați. Da, pentru noi restul, care n-avem cum să trăim cu familiile noastre intr-un coteț, e absurdă debranșarea.

#54
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,882
  • Înscris: 14.10.2008
Absolut. Nu ma incanta deloc independenta energetica, iar la oras este cel mai bine pentru ca reteaua are asistenta tehnica imediata si prioritate in restabilire fata de sate, prioritate in furnizare pentru ca e facuta si sa ai curent si pe cele mai extreme fenomene meteo, ceea ce la tara nu se poate spune, la tara nu se considera o problema faptul ca dintotdeauna vara la furtuni se opreste intre 1, 2 ore si 10 ore si iarna de la 1 la 3 zile daca e viscol.

Pe cand la oras, imi permit sa nu am niciun fel de back-up, nici UPS, nici generator, ma bazez 100% pe retea pentru ca stiu ca functioneaza indiferent de conditii, poate mai putin situatiile nedorite de cutremur major si razboi.Posted Image

Am incredere mai mare in retea decat in capacitatile proprii de productie. De asta nici nu vreau, plus ca ma pasioneaza fenomenele de fluctuatii si caderi din retea (influentate meteo sau nu).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate