Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Debranșare de la curent electric (de tot)

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#73
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 dorin_2k, on 08 decembrie 2023 - 13:59, said:

La bloc, încălzire centrală proprie a fost maxim 182 MC in ianuarie 2021. Suprafața 50 mp.
182 mc gaz = aprox 1700 kWh caldura pentru care ai nevoie de 1700 kWh energie electrica daca te incalzesti cu centrala electrica.

 dorin_2k, on 08 decembrie 2023 - 13:59, said:

La casa: 2 centrale (casa+anexa) consum maxim 367 MC in februarie 2023. Suprafața 150 mp.
367 mc gaz = aprox 3500 kWh caldura pentru care ai nevoie de 3500 kWh energie electrica daca te incalzesti cu centrala electrica.

Deci chiar mai mult decat colegul care spunea de un maxim de 3000 kWh la 150 mp.

Edited by kolfleading, 08 December 2023 - 15:22.


#74
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,489
  • Înscris: 01.12.2001
Însă la gaz e 30 bani kWh.
Pe când la curent e 1,3 lei kWh.

#75
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,579
  • Înscris: 28.11.2017
1mc gaz e 10.55kwh , cu o ardere de 80+% da cam 9 kwh termici, cu astia ramai in casa, restu o ia pe cos!
Nu calculai dar ...

La un pret de 0.8 ron kwh electric daca ai trece de la gaze la centrala electrica ar costa peste dublu, si daca ai trece pe PDC ar costa umpic peste jumatate fata de gaz!
Sau foarte aproape de gaz!

#76
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 dorin_2k, on 08 decembrie 2023 - 15:30, said:

Însă la gaz e 30 bani kWh.
Plus inca vreo 10 milioane de euro conducta de la Cucuietii din Vale pana la Cucuietii din Deal.
A spus ca n-are gaz.

#77
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 08.04.2020
Poate unii fac bani usor, dar in cazul cand i-ti rupi spinarea cu agricultura, e e acelasi lucru sau mai mai putina munca sa o rupi cu lemnele adica muncesti mai putin daca te incalzesti cu lemne in cazul in care venitul e din agricultura, sau in general food production.

Poate unii sun miniproducatori cu statut de prosumator cu sute de KWp, in cazul asta cifrele de mai sus sunt normale.

#78
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 20.06.2006
special am vb de consum si nu de cost, pe ala il contestam eu ca nu este imens, dupa cum au calculat si colegii mai sus.

sursa si costu lu kWh ala e cu totu alta problema cu o alta discutie. cand am facut eu casa era juma de leu KWh, parca ceva mai putin. comparativ pt gaz trebuia sa scot 10000eur pe masa doar sa pot vorbi cu “vecinii” care si au tras ei o teava si trebuia sa te legi la ea si sa ii despagubesti, si durau lucrarile 1 an minim cu costuri necunoscute petru ca le facea doar o firma de la campu lung, si alte asemenea aberatii care oricum nici nu par credibile daca le povestesc… de asta am si renuntat sa merg mai departe cu gazele, indraznesc sa zic chiar din fericire. pe curent mai am o sansa sa reduc consumul (da, cu alte costuri) ceea ce am si facut. estimarea costului pt cea mai nasola luna a mea din 2023 este de 490lei dupa panouri, pompa de caldura si clmpensare. cand mi or emite factura. asta include caldura, apa calda, gatit, spalat, tot in afara de apa curenta, canal si gunoi.

#79
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 27.06.2009

 kolfleading, on 08 decembrie 2023 - 15:21, said:

182 mc gaz = aprox 1700 kWh caldura pentru care ai nevoie de 1700 kWh energie electrica daca te incalzesti cu centrala electrica.


367 mc gaz = aprox 3500 kWh caldura pentru care ai nevoie de 3500 kWh energie electrica daca te incalzesti cu centrala electrica.

Deci chiar mai mult decat colegul care spunea de un maxim de 3000 kWh la 150 mp.

Pe curent mai poti folosi si pompe de caldura totusi. Mai ales la casa daca locatia permite, o pompa de caldura apa-aer sau apa-apa iti "muta" si 5KWh termici pentru 1KWh electric consumat, dar investitia initiala este stubstantial mai mare evident.

#80
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 08.04.2020
Reteaua e pentru cei cu bani care pot profita, tocmai s-a marit limita la prosumator la 900 KWp, o energie ieftina fara taxe, sunt de acord,  deorece face afacerile rentabile si tine economia in viata.
Sunt unii pe care 500ron la unii pe care nu ii pot controla ii baga in pamant cu nervii, mai degraba decat incalzirea unui spatiu limitat.
Din PV nu se poate face incalzire live toata iarna, eolian nu e disponibil peste tot in masura suficienta, hydro e rara, probabil solutia la indemana este cultura de porumb sau altceva pentru biogaz sau biodiesel.

#81
yo6ial

yo6ial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 13.10.2006
Era să-mi pleznească o venă încercând să înțeleg ce ai scris...

#82
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 08.04.2020
Daca vrei sa scapi de neplaceri se poate offgid, lunile noiembrie si decembrie sunt cam nasoale.

#83
yo6ial

yo6ial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 13.10.2006
Yep... fără îndoială :)
[ https://i.ibb.co/3BLB1hR/Screenshot-20231213-145102.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#84
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 28.05.2004
Pana la urma ai rezolvat cu debransarea?

#85
yo6ial

yo6ial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 13.10.2006
Sper s-o închei cât de curând...

Sincer... oarecum în van, speram să aud pe careva să zică "Da bă... uite eu am trimis notificarea de încetare acu' xx alături de copii după facturi și în x zile au venit băieții și și-au luat contorul"

Yep... habar n-am cum e obiceiul și am deschis discuția și în speranța de a afla câte ceva și pe direcția asta.
Presupun că, deși am încheiat contractul online și telefonic, va trebui să redactez o foaie în formatul:

"Prin prezenta, subsemnatl, încetează unilateral contractul nr. xyz din data, la adresa... conform Art.2.3, Art 3.8d.
În termenul legal și contractual de 30 de zile lucrătoare, veți demara procedurile de debranșare a imobilului și îmi veți comunica pe căile agreate contractual data debranșării propriuzise pentru a asigura accesul pe proprietate, angajaților S.C."

La care să atașez copii după ultimele x facturi sau doar ultima, eventual cu dovada achitării și să le pun la poștă cu confirmare de primire...

#86
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 28.05.2004
E un pic de bataie de cap dar merita.

#87
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,579
  • Înscris: 28.11.2017
Uite cea mai neagra zi de anul acesta.
5.66kwp cu huawei de 5kw.

cu 150wh nu tii nici macar un bec toata ziua.
https://imgur.com/a/3C6T3bZ

#88
yo6ial

yo6ial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 13.10.2006
Noroc că becurile le aprind doar seara... afară de baie unde n-am ferestre.
Iar azi... un bec cu leduri, suficient pentru orice activitate, trage 10w iar unul discret, de veioză, 2w.

Grosul consumului meu, în momentul ăsta, e dvr-ul, routerul și invertorul în sine, totalizând undeva la 60w permanent...
O să trec astea pe DC și o să opresc invertorul când nu e necesar.
Parțial am deja un circuit DC pentru iluminat, direct la 24v dar nu în toată casa. L-am gândit ca circuit de rezervă în caz că...


#89
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 08.04.2020
Incearca sa faci rost de o pila de combustie SOFC, solid oxid fuel cell care poate arde si metan, propan, butan si hidrogen cu um minunant randament de peste 60%.

https://sunfire-fuel...rennstoffzelle/

#90
yo6ial

yo6ial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 13.10.2006
Celulele de combustie erau o fantezie de-a mea când aveam vreo douăzeci de ani...
Douăzeci de ani mai târziu, panourile fotovoltaice au ajuns un leu pe watt, acumulatoarele aproape tot acolo pe când celulele de combustie costă zeci spre sute de euro per watt.



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate