Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Debranșare de la curent electric (de tot)

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#55
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,208
  • Înscris: 02.08.2021
In legătură cu problemele de la rețea, posibil să fi pe o fază supraîncărcată, vezi la vecinii tăi care sunt pe alte faze dacă sunt aceleași probleme
Dacă nu sunt fă cumva să schimbi faza.

#56
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,155
  • Înscris: 04.02.2011

 yo6ial, on 06 decembrie 2023 - 13:46, said:


Debranșarea de Radet sau similare nu pare absurdă mai nimănui. De electrica, în schimb pare de la absurdă la revoltătoare.

Pentru mine cu un consum de 1,5 mwh pe lună ar trebui să bag vreo 200 kwh de acumulatori pentru a fi sigur că nu am probleme iarna, la care se adaugă atâtea panouri solare că nu cred că am unde să la montez. E realizabil dar nu e simplu.

#57
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,579
  • Înscris: 28.11.2017
pe utilizatorul yo6ial l-am intrebat eu cam cat consuma pe luna pe topicul ala cu bateria de 24v nustiu cum, tot aici!
Citez:
"Momentan Între 20 și 40kwh/lună.
Și încă am loc de optimizat și o să mai cresc și bateria și producția.
Vreau să adaug o arie de panouri amorfe și trebuie să pun în funcție eoliana (~350w)
Dar no... casă mică de 30mp, iluminat led, frigiderul e inutil iarna că afară e rece, mașina de spălat primește apă încălzită cu lemne, urmează să adaug un colector solar pentru încălzit apă și compensat căldura în casă.
Când e soare și intră peste 1kw din panouri pot să bag și mașina de spălat, să dau cu aspiratorul iar în prezent, când am exces îl bag în casă sub formă de căldură. Tocmai am instalat un divertor care cuplează când bateria ajunge la 28v și decuplează la 27v un încălzitor de 1300w. Destul să compenseze cu 4 grade în plus în toată casa într-o zi însorită de iarnă. Pare puțin dar contează.
Și podelele sunt baterii, la mine. Termice.
Pe viitor și eu intenționez să pun o pompă de căldură dar până atunci mă descurc ok cu ce am.
Am constatat că am nevoie de foarte puțin.
Sunt biciclist, cu electrică, dar un plin de 1kwh mă ține >100km."

La 40 kwh luna e foarte usor fezabil sa devii pur offgrid!
Sau nu a explicat el bine.

Pentru mine 40kwh luna e probabil consumul calculatorului!

#58
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,489
  • Înscris: 01.12.2001

 benis, on 06 decembrie 2023 - 16:39, said:

Pentru mine cu un consum de 1,5 mwh pe lună ar trebui să bag vreo 200 kwh de acumulatori pentru a fi sigur că nu am probleme iarna, la care se adaugă atâtea panouri solare că nu cred că am unde să la montez. E realizabil dar nu e simplu.
Mama lor de multipli și submultipli ..
M mega 10^6
m mili 10^-3
Tu ai 1,5 miliWh lunar? :)
Ca daca ai 1,5MWh e mult. 1500 kWh?
Plătești 1950 lei lunar curentul? Mai taie-o.

#59
yo6ial

yo6ial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 13.10.2006
Eh, am avut și eu megawatt-ul pe lună dar în altă epocă... unde să sau 700-800lei la factură mi se părea super ok.
Dar no... cel puțin pentru mine, mineriada a fost și  nu mai e.

#60
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 05.04.2005

 yo6ial, on 06 decembrie 2023 - 13:46, said:

Debranșarea de Radet sau similare nu pare absurdă mai nimănui. De electrica, în schimb pare de la absurdă la revoltătoare.

Salut

Pentru ca tehnologia care este la indemana marii majoritati nu a ajuns inca in punctul in care debransarea de la grid-ul national sa fie fezabila.

In cazul debransarii de la sistemul centralizat de termoficare tehnologia (microcentralele de apartament) a ajuns suficient de avansata si de accesibila incat multi sa poata face aceasta trecere, in majoritatea cazurilor beneficiind chiar de un confort mai mare.

Ca sa devii independent energetic cand vine vorba de curent electric trebuie sa te incadrezi intr-una dintre categoriile aflate la extreme:
- ori ai suficient de multi bani incat sa iti permiti o casa pasiva, un sistem de panouri solare eficient, un sistem de stocare a energiei captate plus echipamente electronice si electrocasnice foarte eficiente.
- ori esti dispus sa iti asumi niste riscuri si sa faci niste concesii care sunt departe de ceea ce majoritatea ar considera confort, pentru ca nu cred ca sunt multi care scot frigiderul din priza iarna, spala rufe cu apa incalzita la foc din lemne sau fac curat in casa numai cand e soare afara.

Peste niste ani cand tehnologia va permite unui numar semnificativ de oameni sa considere independenta energetica o solutie viabila in conditiile unui trai corespunzator secolului XXI, debransarea de la grid nu va mai parea nici absurda si nici revoltatoare.

Pana atunci insa ramane o varianta pentru un procent infim (ori cei bogati si dispusi sa plateasca, ori cei dispusi la concesii incompatibile cu ideea majoritatii de confort).

Daca tu te incadrezi in una din cele doua categorii, go for it.

#61
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 28.05.2004

Quote

frigiderul e inutil iarna că afară e rece
Asta-i tare rau.

#62
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 08.04.2020
Personal sunt offgrid, si folosesc un generator cu gpl cand nu se ajunge. se poate folosi si gaz de piroliza lemne/plastice am trecut la Hidroelectrica deoarece e singura de stat in piata, am o singura factura de 3 RON.

Problema cu limitarea puterii la mine este electronica este all diy dar si spatiul, la electronica trecerea  la caramizi costa mult, un modul semipunte sic mosfet ajunge la 1k eur un 247 costa 20 RON.

se poate optimiza pentru offgrid panouri bifaciale combinate cu CIGS, pentru 5kwp scap cu gaz de 100ron pe iarna.
pentru ev am ales o solutie crude simple, direct cu stringul in baterie doar o dioda de sens sa nu fac nefacute cu vre-un scurt la baterie, regula e simpla ma asigur ca in intervalul de timp care sta la incarcat bateria sa nu treaca de 80%, am pus un intrerupator dc dintr-un fost invertor luat din piata.

personal n-am scos frigiderele din priza, dar am luat unele eficiente, regula mea e simpla produsul sa nu consume mai multa energie in intrega lui viata decat pretul sau

Edited by stdalionutpwr, 06 December 2023 - 20:36.


#63
florino32

florino32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 24.02.2007

 modoran, on 05 decembrie 2023 - 19:42, said:

De ce te-ai debranșa de la un serviciu ce nu are nici un cost pentru tine daca nu-l folosești ? Nu-i cu abonament precum altele, nu consumi nu plătești .

Plus că nu se știe dacă vei avea nevoie in viitor, să bagi iar energie electrică costa o groaza de bani.
furnizarea de energie electrica are bonament

#64
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,489
  • Înscris: 01.12.2001

 florino32, on 06 decembrie 2023 - 21:46, said:

furnizarea de energie electrica are bonament
Depinde ce contract ai. Eu am 2 contracte, ambele fara abonament
Oricum prețul acum e identic la toți furnizorii (cred). 0,68 sau 0,80 sau 1.30 lei in funcție de consum. Nu?
Dacă ești fraier și plătești și abonament: e altă treabă.

#65
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 20.06.2006

 dorin_2k, on 06 decembrie 2023 - 17:16, said:


Mama lor de multipli și submultipli ..
M mega 10^6
m mili 10^-3
Tu ai 1,5 miliWh lunar? :)
Ca daca ai 1,5MWh e mult. 1500 kWh?
Plătești 1950 lei lunar curentul? Mai taie-o.

este mult dupa ce criteriu? eu personal am avut varful undeva la 3000kWh/luna si cred ca depasesc 1000kWh in fiecare luna. nu toata lumea are aceeasi situatie. consum  0 gaz in schimb.

nu sunt toate contractele de furnizare la fel. la HE nu ajungi peste 0.8 parca


/le am verificat, nu am luna sub 800kWh, nu 1000

Edited by at_b, 07 December 2023 - 09:08.


#66
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 08.04.2020
La H.E. e cel mai bine si nu te executa silit pentru cativa RON, personal folosesc lemne, si ajut cu soare cand este, nu am luat-o pe spirala consumului din ce in ce mai mare, se poate adauga, PV, eoliene e.t.c.chiar daca nu prea e resursa primara, se poate pune in exces. probabil cu 100Kwp nu e nevoie decat de o baterie mica pentru iluminat si electronice.

#67
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,489
  • Înscris: 01.12.2001

 at_b, on 07 decembrie 2023 - 09:04, said:

este mult dupa ce criteriu? eu personal am avut varful undeva la 3000kWh/luna si cred ca depasesc 1000kWh in fiecare luna. nu toata lumea are aceeasi situatie. consum  0 gaz in schimb.

nu sunt toate contractele de furnizare la fel. la HE nu ajungi peste 0.8 parca


/le am verificat, nu am luna sub 800kWh, nu 1000
Persoana fizica sau ceva firma?
Pe "persoana fizica" e mult 1000 și maxim 3000 kWh într-o lună.

#68
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 20.06.2006
persoana fizica, incalzire cu centrala electrica cand am ajuns 3000kWh, nu am gaze, acum cu pompa sunt mai jos, dar tot fac un 1200kWh+ cateva luni pe iarna

am aceeasi intrebare, e mult in functie de ce? nu consum gaz, nu consum lemne, peleti, radet sau  alte surse de incalzire. singura mea sursa este electrica, si mai sunt destui pe aici la fel. nu toti avem aceleasi circumstante, de la sursa de caldura pana la izolatie si temperatura interioara, nu cred ca putem generaliza chiar asa

Edited by at_b, 08 December 2023 - 10:15.


#69
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,489
  • Înscris: 01.12.2001
Depinde și ce "palat" încălzești.
Daca ai non stop 25 grade la 1000 mp încălziți: e ok. Poate câștigi și bani (regim hotelier sau închiriezi).
Însă pt o familie sa consumi 3000 kWh mi se pare foarte mult.

#70
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 20.06.2006
150mp, o familie, casa rezonabil izolata, o singura familie, ce consumuri cu incalzire ai tu?

~500kWh sunt consum non incalzire/racire/acm si inainte si dupa pompa

Edited by at_b, 08 December 2023 - 13:34.


#71
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,489
  • Înscris: 01.12.2001
La bloc, încălzire centrală proprie a fost maxim 182 MC in ianuarie 2021. Suprafața 50 mp.
Curent 90 kWh

La casa: 2 centrale (casa+anexa) consum maxim 367 MC in februarie 2023. Suprafața 150 mp.
Curent 99 kWh

Cu cronotermostat in ambele locații. Se oprește centrala când suntem toți plecați la muncă/școală

#72
yo6ial

yo6ial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 13.10.2006
Acuma nu o să comentez că e prea mult sau prea puţin, la final sunt banii voştri şi dacă vă permiteţi să achitaţi astfel de facturi la curent e OK dar 500kWh/lună consumul non-climatizare mi se pare ceva mai mult decât becul uitat aprins la baie.

Altfel no, eu mă refer stric la nemulţumiri cu privire la contracte, preţuri şi calitatea serviciilor.
Cum pana calului să aştept sau să sugerez cuiva perfect mulţumit de ceea ce primeşte pentru banii daţi să aibă idei de debranşare???

Pentru că da, în oraşe e relativ ok şi stabil, chiar şi facturile vin în termen, cu citirile e mai prost dar în... extra-urban e dezastru.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate