Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

Cum o duc cei cu casele din nordul Capitalei?

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#91
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,184
  • Înscris: 15.10.2006

View PostVaccinatu, on 23 octombrie 2023 - 10:43, said:

Capre le mor poate alora care si-au asumat sa ia case langa stani. Mie nu, cu toate ca tata a fost cioban si mi-ar parea rau.
Mai colega, astia nu sant in stare sa largeasca o stada deja facuta si tu vrei metrou pana la Ploiesti ca ai tu viziune de metropolitan si zona. Daca v-au spus aia de v-au vandut ca se lucreaza la metrou, voi ati crezut? Pai se lucreaza si o sa fie gata, asta-i adevarul. Mai e de vazut doar cand.Posted Image
A mea paste iarba linistita intr-un mare oras la +plus 300 km distanta asa ca nici o sansa sa moara.
Culmea ca are si destula.
Caprele celor din Nordul Bucurestiului au destule complexe comerciale de unde sa isi cumpere mancare la nevoie, stati relaxati.
Scrieti din ce va imaginati, eu scriu din experienta pt. ca am locuit si acolo si am calatorit si cu autobuzele sauna.
Invidia e buna pana la urma.

#92
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,182
  • Înscris: 17.09.2021
De aia invidie să am eu parte, pe ăia din noile ghetouri, lol! Posted Image
Din păcate, să fii empatic contează în problema transportului cam la fel cum te-ai ruga la Dumnezeu să găsești metrou săptămâna viitoare cu stație la Otopeni plecări.
Dar așa-i la tinerețe, vrei multe și dai vina pe alții ca nu le poți avea. Noroc că trece cu vârsta.

#93
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,973
  • Înscris: 03.12.2005

View Postgeorge_alexandru, on 23 octombrie 2023 - 08:46, said:

Există discuții pentru un aeroport în sud, nu e musai să mai adauge un terminal la Otopeni.

Cu trenul din păcate nu ai acces la localitățile de pe DN1. Abia au reușit să-l facă și pe ăsta spre aeroport.

E reincalzita ciorba aia de dinainte sa am eu par alb. Pe scurt, not happening. Nu in urmatorii douazeci de ani. Nu acolo e cererea, nu acolo e forta de munca disponibila. Nu exista business case-ul in care sa dublezi toate jucariile extrem de scumpe care deservesc un aeroport si sa duci toate astea in proximitatea zonei sarace.

Trenul de Otopeni evident ca nu are acces la localitatile de pe DN1, dar nici un metrou nu ar face-o, nici pe traseul propus. Decat daca vrem sa brevetam prostia, in cazul de fata satul cu metrou. Ceea ce nu m-ar mira, fiind vorba de bucuresteni si credinta lor ca doar pe sub pamant se circula bine.

Desi... linia de cale ferata din care se desprinde ramificatia de Otopeni are puncte de oprire si ea in Otopeni nord (modernizat) si apoi Balotesti si (parca) Moara Vlasiei care-s vechi. Ar putea constitui baza unei dezvoltari suburbane, doar ca trenul ala merge altundeva decat vor calatorii sa ajunga. Exact ca metroul propus.

#94
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,182
  • Înscris: 17.09.2021
Acum, fără caterincă. Și fără capre. Dacă vizitați casoiul poporului, ghidul o sa va spună ca de la etajul -12 există linie dr metrou până la Otopeni, făcută de atunci dar ca e în mâna SPP sau SRI, whatever. Mergeți și convingeți-vă dacă nu ma credeți. Am întrebat-o dacă a văzut ea și a zis ca nici ea nu are acces.
Ai dracu securiști, ei schimba la unirii și iau direct Otp, nu ca noi cu 783. Posted Image
Și era cineva care zicea ca 783 face mult. Mai mult de o oră n am făcut de la Unirii, de obicei face 45 de minute și nu e plin la orele la care merg eu.

#95
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,588
  • Înscris: 30.08.2017

View Postsebulbus, on 23 octombrie 2023 - 12:06, said:

E reincalzita ciorba aia de dinainte sa am eu par alb. Pe scurt, not happening. Nu in urmatorii douazeci de ani. Nu acolo e cererea, nu acolo e forta de munca disponibila. Nu exista business case-ul in care sa dublezi toate jucariile extrem de scumpe care deservesc un aeroport si sa duci toate astea in proximitatea zonei sarace.


Orasele europene care sunt deservite de 2-3 aeroporturi zici ca le au pe toate doar in zonele bogate?

Odata ce ai o centura pe care se circula in regim de autostrada nu prea mai conteaza, nu moare nimeni daca face 30 minute in plus de la aeroport pana in zona de business sau pe unde o sa o arda astia "cu bani". In rest, de acord ca prea curand n-o sa vedem.

#96
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,973
  • Înscris: 03.12.2005
Aeroportul Otopeni e unul mititel fata de altele cu una/doua piste. Nu vorbesc de Heathrow, ci de unele mai de nasul nostru, dar limitarea nu e una de natura asta. Orasele deservite de mai multe aeroporturi in EU le numeri pe degete fara sa te descalti si sunt mari huburi financiare sau aglomerari urbane si simultan orase turistice.
Subliniez motivul economic. Un terminal nou la unul din aeroporturile existente costa la fel ca unul facut in camp. Doar ca la cel facut in camp ai nevoie si de pista, platforma, cai de rulare, drumuri de acces, infrastructura de deservire, radionavigatie si sa institui servituti aeronautice pe niste terenuri unde unii nu vor mai construi nimic.
Si dupa ce vei face toate astea obtii doar costuri de operare mai mari decat un singur aeroport mai mare.

#97
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,813
  • Înscris: 13.08.2008

View PostVaccinatu, on 23 octombrie 2023 - 08:57, said:

Bravo ăștia cu viziune!
Daca-l duci pe metrou de mână până la Ploiești, e cea mai mare realizare! De acolo te mai forțezi un pic și faci legătura cu tunelurile dacice. Fluezidezi traficul până la maciupiciu, că au și acceleratoare de particule pe care le au inventat ei.
Daca tot suntem la capitolul SF ( fie de la Science fiction, fie de la Studii de fezabilitate ), de ce nu trenuri de mare viteza pana la Oradea, Suceava, care sa treaca prin Ploiesti si Brasov ?
Unii pe aici ar fi buni in campaniile electorale, la promisiuni inainte de alegeri. Sau poate chiar sunt de la niste partide.

Edited by vacantamijlocie, 23 October 2023 - 17:14.


#98
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,973
  • Înscris: 03.12.2005
Pentru ca si astea se fac intre aglomerari urbane de milion plus locuitori cu venituri peste medie. Si mai mult la campie sau daca nu, la costuri astronomice.
Dar diferenta la timpi de calatorie cu tot cu statii intre 200-230kmh (linie normala cu semnalizare in cabina) si 300+ (high speed cu linie dedicata) e de gen cateva zeci de minute pe distante de ordinul Cluj - Bucuresti. Si costurile sunt probabil triple.
Daca e sa avem high speed rail in cursul vietii noastre, tot via Polonia si Ucraina ar fi cel mai probabil sa avem. Dar e mai avantajos sa avem 200+ in mai multe locuri. In Polonia a crescut de vreo 9 ori numarul de calatori cand au introdus 200kmh.

#99
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,172
  • Înscris: 03.12.2021

View PostVaccinatu, on 23 octombrie 2023 - 10:43, said:

Capre le mor poate alora care si-au asumat sa ia case langa stani. Mie nu, cu toate ca tata a fost cioban si mi-ar parea rau.
Mai colega, astia nu sant in stare sa largeasca o stada deja facuta si tu vrei metrou pana la Ploiesti ca ai tu viziune de metropolitan si zona. Daca v-au spus aia de v-au vandut ca se lucreaza la metrou, voi ati crezut? Pai se lucreaza si o sa fie gata, asta-i adevarul. Mai e de vazut doar cand.Posted Image

Poate va fi o realizare intergalactica, din seria tunelurilor dacice! Poate cand nu e Mercur in retrograd, cine stie ?

#100
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Cum sa o duca? Rau, foarte rau. Mai avertiza cineva intr-un alt thread lumea sa nu se mai inghesuie aici. Poluare, trafic infernal, scoli proaste, insuficiente si foarte scumpe. Ce sa mai zic, o favela.

Ceilalti insa o duc mult mai bine. La Jilava e cea mai buna facultate, liceul din Cernica a intrat in Guinness Book pentru ca toti absolventii sunt olimpici, gradinitele particulare iti dau bani ca sa inscrii copiii la ele, Crangasiul a luat premiu pentru primul cartier independent energetic iar din Bragadiru faci maxim 15 minute pana la Romana. Cu STB-ul. In Berceni s-au apucat de demolat blocuri si plantat copaci si gazon, iar in Titan parcarile de resedinta, desi sunt gratuite, sunt aproape goale pentru ca toti au vandut masinile celor din nord. In Drumul Taberei au deschis niste elvetieni statie de imbuteliere a aerului ca sa miroasa si la ei in Verbier a curat iar majoritatea miliardarilor si-au vandut proprietatile din Monaco si spera sa mai prinda ceva liber in Militari Residence.

#101
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,813
  • Înscris: 13.08.2008

View Postsebulbus, on 23 octombrie 2023 - 18:15, said:

Pentru ca si astea se fac intre aglomerari urbane de milion plus locuitori cu venituri peste medie. Si mai mult la campie sau daca nu, la costuri astronomice.
Dar diferenta la timpi de calatorie cu tot cu statii intre 200-230kmh (linie normala cu semnalizare in cabina) si 300+ (high speed cu linie dedicata) e de gen cateva zeci de minute pe distante de ordinul Cluj - Bucuresti. Si costurile sunt probabil triple.
Daca e sa avem high speed rail in cursul vietii noastre, tot via Polonia si Ucraina ar fi cel mai probabil sa avem. Dar e mai avantajos sa avem 200+ in mai multe locuri. In Polonia a crescut de vreo 9 ori numarul de calatori cand au introdus 200kmh.
In Romania este la costuri superastronomice si la calitate microscopica, pentru ca...spagi/ mita/ coruptie/ comisioane/ politizare/ mafie etc. Posted Image

#102
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,182
  • Înscris: 17.09.2021

View Postbogdan_o, on 25 octombrie 2023 - 18:54, said:

Salut

Cum sa o duca? Rau, foarte rau. Mai avertiza cineva intr-un alt thread lumea sa nu se mai inghesuie aici. Poluare, trafic infernal, scoli proaste, insuficiente si foarte scumpe. Ce sa mai zic, o favela.

Ceilalti insa o duc mult mai bine. La Jilava e cea mai buna facultate, liceul din Cernica a intrat in Guinness Book pentru ca toti absolventii sunt olimpici, gradinitele particulare iti dau bani ca sa inscrii copiii la ele, Crangasiul a luat premiu pentru primul cartier independent energetic iar din Bragadiru faci maxim 15 minute pana la Romana. Cu STB-ul. In Berceni s-au apucat de demolat blocuri si plantat copaci si gazon, iar in Titan parcarile de resedinta, desi sunt gratuite, sunt aproape goale pentru ca toti au vandut masinile celor din nord. In Drumul Taberei au deschis niste elvetieni statie de imbuteliere a aerului ca sa miroasa si la ei in Verbier a curat iar majoritatea miliardarilor si-au vandut proprietatile din Monaco si spera sa mai prinda ceva liber in Militari Residence.

Fix asa e si bine ai venit in club. S-ar discuta coerent si in cautare de solutii, in general. Dar poti sa faci asta cand se incepe cu "ce am eu e cel mai smecher, mintea mea e sclipitoare, prostlor care sunteti niste saraci etc"? Si atunci nu sa-i iei in balon din metru in metru?

Foarte bine n-ai cum sa traiesti in Bucuresti chiar daca cheltui mult. Acum dadeau o statistica ca Bucurestiul are cel mai poluar aer din europa. Il respiram si in casa si pe unde ne fataim zilnic.

#103
plopaer

plopaer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 15.10.2023
Eu mi-as face griji de cei din sud, vest sau est :))
În nordul capitalei sunt cei mai mulți oameni bogați din România și am o banuiala ca o duc bine.

#104
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,182
  • Înscris: 17.09.2021
Ultimul hobby la bogaț, statu-n trafic și vaicareala ca n-au infrastructură. Cam excentrice plăceri.

#105
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,172
  • Înscris: 03.12.2021
Si ditai " managerii "..sa ii auzi cum se plang ca fac 2 ore in trafic pana la birou. Sau cum vaai au trebuit sa ramana cu buletinul in oras la parinti / socri ca sa isi duca copii la scoala.

Nene/ tanti - nu te pune nici dracu sa vii la birou, nici sa te muti la capalna, nici sa spargi banii pe prostii la 50 de ani sa nu ai o amarata de garsoniera in oras ca sa iti faci buletinu. Gradinita de prosti au ajuns corporatiile.

#106
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,494
  • Înscris: 04.05.2007
Ultimul racnet la manageri este curentul ESG. Vomit instant cum ii aud cum predica noua religie, apoi se urca intr-o masina pentru calatoria de 2h spre casa, stand bara la bara alaturi de alti ecologisti. Toti in masini, pretinzand de la altii sa salveze planeta.

#107
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,172
  • Înscris: 03.12.2021
Vai de cap, ingrozitor. Trist e ca multi care nu punem botul la asa ceva putem sa lucram in companii care pun focus pe esg sau au clienti pe asta etc. Cand ajung cu burta in sus pt ca e neprofitabil, pot fi afectate multe joburi.

Edited by the_blue_raven, 27 October 2023 - 20:54.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate