Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ
 Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 

Cum o duc cei cu casele din nordul Capitalei?

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#1
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,536
  • Înscris: 18.10.2011
Am vazut multi dintre noi ca destui colegi de lucru s-au mutat de-a lungul timpului din cartierele dormitor in case cu curte situate in zonele din nordul Bucurestiului. Unii au revenit, manati fiind de timpul pierdut cu ducerea copiilor la gradinite sau altele asemenea, fiind si ajutati de parinti etc etc.

Cum o mai duc oamenii din jurul vostru? Ce s-a ales de casele cumparate?

#2
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
In zona mea se cumpara in continuare. Preturile la teren s-au dublat in 5 ani si sunt la nivelul din 2008. Sunt mult mai multi cei care vin decat cei care se intorc.

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,017
  • Înscris: 18.12.2007
Eu foarte bine, nu regret decizia. Mai ales in timpul pandemiei a fost divin sa pot iesi in curte la aer.
Copii nu am deci nu ma impacteaza lipsa scolilor.

Sigurul lucru care nu imi place este drumul pana si de la Pipera (aglomeratie), nproc ca nu ma duc prea des pe la birou.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,151
  • Înscris: 22.05.2003
Defineste NORD, pentru ca aproape s-a ajuns catre Ploiesti...
Aproape in fiecare seara e blocat DN1 la ora 18 intre Mall Baneasa si CB pentru ca se duc oamenii acasa; atat de mare e traficul.

Ai inele concentrice, cu acces mai bun sau mai prost catre oras.

In interiorul CB ai de ex Pipera.

In afara ei, ai:
- Stefanesti - Dascalu
- Tunari - Dimieni
- Otopeni - Corbeanca

Mai departe ai Mogosoaia si Crevedia.

Toata lumea se descurca cum poate, traficul e enorm, poluarea la fel.
Cine crede ca la orele de varf exista solutie pentru trafic cu mijloace de transport in comun e nebun.

#5
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,087
  • Înscris: 30.07.2006
Aia care vin de la xxx Residence din Corbeanca, de ex, ce variante de transport in comun au?

#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,865
  • Înscris: 13.07.2011
Mie imi place foarte mult partea nordului, si inainte de 2020 ma uitam la case prin zona, la preturi foarte accesibile, care dupa covid au explodat. Si cand am inceput sa merg sa le vad si mi-am dat seama ca infrastructura este praf pana acolo am renuntat la idee.

#7
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,093
  • Înscris: 02.12.2007
Infrastructura e praf. N-ai scoli si gradinite in cartier si trebuie sa te trambalezi cu plozii pana la oras. Si altele asemenea. Au trantit niste case pe niste campuri si atat.

#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,865
  • Înscris: 13.07.2011
Asta cam asa este, sau au construit cartiere de blocuri, unde s-au mutat mii de oameni si nici nu exista drum asfaltat pana la blocuri sau fara acces la strada principala.

Plus ca Bucurestiul cand a inceput sa se mareasca, nu a existat un plan concret cum se va efectua aceasta marire. Asta este si motivul pentru care noi avem trafic infernal, pentru ca nu am conectat straziile cum trebuie si dezvoltarea de locuinte s-a efectuat mai rapid decat dezvoltarea de strazi si infrastructura, dar na, asa e la roman.

#9
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,593
  • Înscris: 30.08.2017
Bucureștiul se extinde de 30 de ani, toată lumea vede asta mai puțin autoritățile, atât cele municipale cât și cele din Ilfov.
E incredibil ca după atâția ani să nu ai nici o evoluție a transportului în comun între București și localitățile din Ilfov.
Am mulți cunoscuți care stau în nord, acum sunt la nivelul în care copiii sunt la școală, primara dau gimnaziu. Ii duc eu cu mașina, se mai organizează cu vecinii ca să facă cu schimbul. Dar când vor ajunge la liceu treaba se schimba iar copiii ăștia vor căuta să fie independenți ori, cum vor face când vor dori să iasă în oraș, stau atârnați de părinți?

Edited by george_alexandru, 06 October 2023 - 09:36.


#10
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,087
  • Înscris: 30.07.2006

 business11, on 06 octombrie 2023 - 09:01, said:

Mie imi place foarte mult partea nordului, si inainte de 2020 ma uitam la case prin zona, la preturi foarte accesibile, care dupa covid au explodat. Si cand am inceput sa merg sa le vad si mi-am dat seama ca infrastructura este praf pana acolo am renuntat la idee.

E cam singura parte mai spalata unde merita sa cumperi o casa.
In rest , e jale.

#11
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,536
  • Înscris: 18.10.2011

 business11, on 06 octombrie 2023 - 09:28, said:

Asta cam asa este, sau au construit cartiere de blocuri, unde s-au mutat mii de oameni si nici nu exista drum asfaltat pana la blocuri sau fara acces la strada principala.

Plus ca Bucurestiul cand a inceput sa se mareasca, nu a existat un plan concret cum se va efectua aceasta marire. Asta este si motivul pentru care noi avem trafic infernal, pentru ca nu am conectat straziile cum trebuie si dezvoltarea de locuinte s-a efectuat mai rapid decat dezvoltarea de strazi si infrastructura, dar na, asa e la roman.
"Bucurestiul, dupa parerea mea, este un infern" - https://youtu.be/QeP4l-stcXQ?t=8489 - anii 70. :D

Ma intreb, daca traficul e infernal de vreo 20+ de ani, de ce se mai muta lumea...

#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,017
  • Înscris: 18.12.2007
In Bucuresti sau in afara lui?

#13
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,087
  • Înscris: 30.07.2006

 aaaa4567, on 06 octombrie 2023 - 10:02, said:

"Bucurestiul, dupa parerea mea, este un infern" - https://youtu.be/QeP4l-stcXQ?t=8489 - anii 70. Posted Image

Ma intreb, daca traficul e infernal de vreo 20+ de ani, de ce se mai muta lumea...

Pentru ca Bucurestiul e un santier permanent, devine de la an la an mai aglomerat ,mai infect, si mai poluat.
Probabil e in top UE la aceste capitole.
Dispar spatiile verzi si apar betoane in locul lor.
Oricum la spatiu verde /per locuitor Bucurestiul e pe ultimul loc in UE

Vara temperatura in oras e cu vreo 5 grade mai mare decat in campul de langa el, unde-s Porumb Residence.
Ai betoane , ciment si asfalt care se incing ziua si degaja caldura acumulata si noaptea

Edited by Moinesti72, 06 October 2023 - 10:20.


#14
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006

 aaaa4567, on 06 octombrie 2023 - 10:02, said:

Ma intreb, daca traficul e infernal de vreo 20+ de ani, de ce se mai muta lumea...
Vor să scape de bloc, să aibă curte și vor să fugă de aglomerație, din păcate nu-și dau seama în ce se bagă. În plus, aglomerația e creată fix de ei, odată mutați devin total dependeni de mașini (deși există autobuze, dar puțini le iau în calcul).
Azi dimineață am trecut prin Cernica pe la 6:15. În stații erau elevi de liceu care așteptau autobuzul, cam asta e viața liceenilor din suburbii, se trezesc la 5:30 ca să poată ieși pe ușă la 6 ca să ajungă la liceu în București la 7:30.

#15
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Mda, e un paradox, parintii nostri sau straduit sa vina in Bucuresti, iar acum copii lor migreaza iar la tara.

Am un coleg, acum cativa ani a vandut apartamentul cu 4 camere de pe Decebal sa isi faca casa la tara, pe undeva pe la Snagov.

#16
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007

 Adm, on 06 octombrie 2023 - 08:47, said:

Defineste NORD, pentru ca aproape s-a ajuns catre Ploiesti...
Aproape in fiecare seara e blocat DN1 la ora 18 intre Mall Baneasa si CB pentru ca se duc oamenii acasa; atat de mare e traficul.

Ai inele concentrice, cu acces mai bun sau mai prost catre oras.

In interiorul CB ai de ex Pipera.

In afara ei, ai:
- Stefanesti - Dascalu
- Tunari - Dimieni
- Otopeni - Corbeanca

Mai departe ai Mogosoaia si Crevedia.

Toata lumea se descurca cum poate, traficul e enorm, poluarea la fel.
Cine crede ca la orele de varf exista solutie pentru trafic cu mijloace de transport in comun e nebun.
Transportul in comun este solutia,..... dar nu se vrea.Autobuze mai dese si regulate.
Cind o sa vada romanache autobuzele unul dupa altu,de nu mai are el loc pe sosea,atunci o sa lase masina....
La fel este si in sud ca si in nord.Adica vezi masini cu sutele,doar cu o persoana in interior.
Masini care ies in trafic doar pentru 500m sau chiar mai putin...
Romanu' a devenit incredibil de comod, daca ar face maine benzina/motorina 50lei/litru, tot nu s'ar da jos din masini...

#17
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,151
  • Înscris: 22.05.2003
1. Poti spune ca nu exista infrastructura de transport in comun. Adesea faci km pana la statia de autobuz, masina vine cand poate in traficul infernal si ajunge daca ajunge.
La orele de varf masinile sunt bombate de calatori.

2. Problema cea mai mare este insa accesul la educatie, fie ca vorbimd e cel privat sau de stat.

Intre ora 7 si 8 dimineata, aproape nu exista masina care nu are in ea un copil sau mai multi.

Educatia costa bani, foarte multi bani si exista iluzia ca e gratis.

De exemplu in Otopeni e jale. Scolile si liceele sunt FULL, se invata in 3 schimburi.
Calitate? Sa fim seriosi.

https://www.libertat...e-goale-4543636

In Pipera au facut tot scoala din containere, de stat.
Si aia e full.

@valecris16 - transportul in comun cum?
Stii cate strazi, stradute, sate sunt?
Mananci o paine pana ajungi la strada. In teorie totul e frumos, dar practica e problematica.

De fapt problema mare este ca local nu exista putere pentru a crea si sustine infrastructra de educatie.
De 20 de ani e parazitata cea existenta, care oricum era jale.

Scapa cine poate, cum poate.

Stii in cat timp faci 500m cu un copil de scoala generala?
In 15 minute.
Deci 15 minute, daca afara e frumos si bine. In cazul meu sunt 1.6km pana la DN, deci dupa tine ar trebui ca ai mei copii sa mearga cca 20 minute pana la DN, unde asteapta sa vina masina inca Y minute, care pot fii intre 1 si infinit.
Apoi inca cca 8km pana la scoala, in traficul bara la bara, realist cca inca 20 de minute.

In practica asta se traduce cca o ora de fericire/sens/zi.

Alternativa este sa ii duc eu cu masina electrica, comfortabil, in bara la bara in cca 30 minute, chiar daca ajung la scoala cu 20 de minute mai devreme, dar ratez climaxul pe strada.
Ce crezi ca aleg?

#18
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Eu  nu inteleg  de ce  majoritatea dupa ce se muta la casa, isi fac gradini frumoase, planteaza copaci, gazon ,flori dar la bloc nu au miscat nimic.
Eu stau la bloc si sunt singurul( desi sunt printre cei mai tineri) din bloc care mai face ceva in gradina destul de mare, din fata blocului comunist.  La bloc aerul este mai curat decat la case , pt ca la case se incalzesc multi cu sobe, si se ard gunoiul de curte intr-o veselie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate