Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

De ce legumele si unele fructe nu au gust ?!

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 04.09.2018
Eu nu pricep ceva, de ce de multe ori legumele si fructele nu prea au gust ?! Ba morcovi, ba rosii, ba caise, e nebunie, si mai zice sa mananci sanatos, exact ce nu trebuie are gust, dulciurile, fast food si alte porcarii.
Ca daca e o leguma sau fructa buna, mananc si eu de placere mereu, dar asa sa mananci cauciuc e mai greu. Si mai rau e ca nu se sesizeaza nimeni sa nu mai cumpere, etc.
Ca daca nu s-ar mai vinde, ar fi nevoiti astia sa faca ceva.

Alta chestie, de ex pepenele de la Dabuleni e bunicel, aia importati zici ca mananci apa, ce naiba fac aia ? Si culmea, lumea dau bani pe apa !
Eu macar nu mai iau a doua oara, altii persista in prostie, si le formeaza piata la aia.
Statul nu ajuta producatorii nostri special sa faca vanzare la altii, nu e ca la nemti unde producatorii is subventionati desi la facut cauciuc sunt subventionati.

Unde prin Bucuresti s-ar mai gasi legume mai gustoase ? Dar in mod frecvent, nu ca odata au nimerit aia marfa mai gustoasa. Undeva unde se are grija de asta, nu conteaza ca-a mai scumpe.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Sunt culese verzi. Si se coc fortat.

Daca vrei gust - ia niste pamant si planteaza acolo ce vrei tu. le culegi tu cand sunt gata de mancat.
Culmea, chiar daca plantezi soiuri "straineze" vor avea gust.

#3
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Contează soiul. Specialiștii o tot ard în hibridizări ca să le iasă profit baban producătorilor și comercianților. Parcă au și o denumire consacrată astfel de mutanți, fructe și legume din plastic.

Cumpăr mere care arată fain, spre exemplu, dar când gust din ele am senzația că aș mănca cartofi cruzi dați prin zahăr.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Am plantat eu la munca pomi de prin alte tari - meri, peri, caisi...
N-am auzit de soiuriel alea pana atunci.

Toate au gust. Asa cum imi aduceam aminte de el din copilarie.
Problema e ca se bat toti pe ele :D

#5
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 21.02.2022

View PostMinettoMatoi, on 26 septembrie 2023 - 13:06, said:

Eu nu pricep ceva, de ce de multe ori legume...
Unde prin Bucuresti s-ar mai gasi legume mai gustoase ? Dar in mod frecvent, nu ca odata au nimerit aia marfa mai gustoasa. Undeva unde se are grija de asta, nu conteaza ca-a mai scumpe.
Eu beau acum când scriu suc/băutură carbogazoasă cu zahar. Orice as mânca după nu mai are nici un gust. Am pe masă pere galbene zemoase de la curte; nu mă tentează deloc. Zero! Aaromele naturale nu le pot egala pe cele artificiale! Tot ce e bun la gust e sărat, dulce și gras. Restul...e doar o alegere educată.

Edited by echoshoworacle, 26 September 2023 - 13:24.


#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

View Posteiffel, on 26 septembrie 2023 - 13:11, said:

Sunt culese verzi. Si se coc fortat.
What he said ^

Pentru legume si fructe sunt tot felul de solutii care le forteaza coacerea, unele chiar pana acolo incat azi rosiile sunt verzi, le stropesti, iar maine dimineata deja sunt rosii (la culoare) si gata de vanzare.
Evident, cand le tai in 2 vezi ca miezul e verde si au gust de parca ai musca din carton.

Si la portocale, am fost putin uimit cand am vazut in Grecia portocale coapte natural, ele inca au coaja aproape 30-40% verde. Dar inauntru sunt de un portocaliu intens, au un gust divin si sunt asa zemoase incat din 3 portocale aproape ca scoti 4 portii de fresh.
La fel si rodiile, inca au portiuni verzi pe coaja, dar ele sunt coapte si incepe deja sa puste coaja pe ele, desi inca sunt pe pom.

Edited by Hider141, 26 September 2023 - 13:26.


#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,883
  • Înscris: 30.08.2006
Nu sunt lasate sa se coaca si sa produca zaharuri. In magazine produsele trebuie sa se pastreze tari ca sa fie vandabile.

#8
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Cred ca cea mai mare problema e distanta dintre locul recoltarii si locul vanzarii. Cu cat sunt mai apropiate, cu atat se culege produsul mai copt.
Cu cat e mai perisabil produsul cu atat se culege mai necopt, deci o rosie adusa din Spania in Romania are sanse mari sa fie rea, rosiile din Spania chiar si in Germania sunt rele si e jumatatea distantei plus drumuri excelente (ceea ce nu se intampla in Ro).

Eu iau rosii excelente, sunt ceva soi de cherry mai mari-lungi care le gasesc doar vara si costa vreo 3€/300g, deci mult. Sunt locale, nu sunt aduse de la mai mult de 70km distanta. La fel capsunii, se simte daca ii iei de aproape si sunt culesi in aceeasi zi.

La mere sau cartofi care nu sunt atat de perisabili diferentele nu sunt asa mari.

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Gustul e dat de: minerale, vitamine, zahar. Daca nu e gust, alea lipsesc, raman doar fibre si apa.

#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,883
  • Înscris: 30.08.2006
La mine vin rosii din Matca si tot tari si crude sunt. Le cumpar de pe marginea drumului si tot nu sunt aromate. Va recomand sa cumparati rosii prunisoare ca doar astea mai sunt gustoase.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

View PostHider141, on 26 septembrie 2023 - 13:23, said:

Si la portocale, am fost putin uimit cand am vazut in Grecia portocale coapte natural, ele inca au coaja aproape 30-40% verde. Dar inauntru sunt de un portocaliu intens, au un gust divin si sunt asa zemoase incat din 3 portocale aproape ca scoti 4 portii de fresh.
Alea sunt portocale ptr suc.
Le-am vazut si eu. Se vand si la supemarket al ei - scrie si pe eticheta ca sunt ptr suc.

De vreo 2 ori am vazut si la noi. Le vindeu ca fiind normale :D

#12
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,555
  • Înscris: 16.03.2007
pai apuca-te de cultivat tu mnetto, arata-le la fraeri cum se face agricultura! promit ca o sa cumpar numai de la tine!

#13
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,934
  • Înscris: 12.03.2010
Poate ca n-ar trebui sa maninci de gust, ci de foame. O sa vezi ca iesi mai sanatos si cu bani asa.

#14
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Agricultură la tonă, nu la gust.
Suntem multe guri de hrănit, dacă s-ar face agricultură pentru gust, ar muri lumea de foame.

#15
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023

View Posthellmarvel, on 26 septembrie 2023 - 13:37, said:

Poate ca n-ar trebui sa maninci de gust, ci de foame. O sa vezi ca iesi mai sanatos si cu bani asa.

Cine mănâncă mere de foame?Posted Image

#16
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,179
  • Înscris: 15.05.2008
Cauta un producator local si gata treaba

#17
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View PostMinettoMatoi, on 26 septembrie 2023 - 13:06, said:

Eu nu pricep ceva, de ce de multe ori legumele si fructele nu prea au gust ?!
Am imbatranit noi bre !

#18
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,688
  • Înscris: 26.07.2023
Bine ca mi-ati amintit sa videz niste leustean ramas prin gradina...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate