Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios vede dar nu afiseaza 32GB ra...

WWE - The Undertaker

Aș vrea sa merg la o cursa d...

Parola sistem DMR18
 geome clasa 7

Inlocuire baterii plumb cu bateri...

Baterie 12V motorizare hybrid

Caut site-uri vechi unde postam p...
 Actualizare date de contact Engie

Mancarimi anale

Ce predicții aveți in r...

Identificare/transfer Android<...
 Tableta cu SnapDragon 8 Plus Gen ...

Ielele

Fiscal / viza pe contract vanzare...

La multi ani @nicu131!
 

Cost intretinere 2 camere cf. 1 vs cf. 2

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 23.12.2015
din ce-mi aduc eu aminte la cf2 apartamentele/garsonierele sunt mai mici, iar la cf 3 n-aveau chiar usi. Acum, daca nu te deranjeaza marimea locuintei, conteaza si pozitia blocului, unul cf 2 mai bine pozitionat find de dorit unua cf 1 intr-o pozitie mai buna. Cat despre intretinere cred ca vei platii mai mult la cf1 decat la cf2 si e relativ normal intrucat apartamentele si implicit blocul sunt mai mari. Conteaza si daca blocul e anvelopat sau nu. Intr-un bloc intr-o poziti mai buna cred ca sunt locatari care au o stare mai buna, au avut venituri mai mari si acum, implicit, pensii mai mari deci e foarte posibil ca blocul sa fie intr-o stare mai buna. Eu zic ca e totusi o loterie. Peste ocean sunt reglementari si asociatiile sunt obligate sa angajeze firme specializate care fac o evaluare a cladirii si-ti spun cam cat mai dureaza pana trebuie sa repari, acoperisul, subsolul cu locurile de parcare, reconditionat balcoanele, etc. Apropo de balcoane cate blocuri din Romania sti unde s-au reconditionat balcoanele? Ca urmare a acestor evaluari in multe cladiri proprietarii s-au trezit ca trebuie sa scoata, peste noapte, uneori zeci de mii de dolari pentru renovari. Uite un exemplu https://www.cbc.ca/n...pairs-1.6323195 iar zona Jane/Finch in Toronto e un fel de Ferentari/Rahova din Romania. Cred ca si in Romania o sa se intample asa ceva intr-un viitor nu prea indepartat.

Cat despre locuintele noi nici aici nu as avea prea mare incredere. Una poate sa scrie in acte si altceva sa se fi construit. S-a vazut la turci unde s-a construit (mult) fara respectarea normeleor, constructorii au fost iertati , cutremurul a venit, blocurile au cazut, a iesit un pic de scandal si probabil ca situatia o sa continue.

#20
kaii

kaii

    Înjugați

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,170
  • Înscris: 17.12.2017

View Postvladut01, on 20 august 2023 - 01:03, said:

Apropo de balcoane cate blocuri din Romania sti unde s-au reconditionat balcoanele? Ca urmare a acestor evaluari in multe cladiri proprietarii s-au trezit ca trebuie sa scoata, peste noapte, uneori zeci de mii de dolari pentru renovari. Uite un exemplu https://www.cbc.ca/n...pairs-1.6323195 iar zona Jane/Finch in Toronto e un fel de Ferentari/Rahova din Romania. Cred ca si in Romania o sa se intample asa ceva intr-un viitor nu prea indepartat.


Vorbind despre Bucuresti, multe blocuri comuniste s-au reabilitat, mai ales in cartierele muncitoresti. Balcoanele au fost inchise in termopan de obicei, deci reconditionate.
Cu ocazia reabilitarii este verificat subsolul, iar terasele se refac obligatoriu. Uneori in contract este prinsa zugravirea casei scarii sau modernizarea liftului.

Probabil blocurile de locuinte noi vor fi renovate tot gratuit atunci cand se vor degrada, dar nu de primarie ca in cazul celor vechi, sigur vin nemții.


Gradele de confort pentru apartamentele de doua camere popular sunt acceptate ca:
- cf. I suprafata utila 52-56mp, decomandat, hol, bucatarie inchisa, balcon aprox. 4mp.
- cf. II suprafata utila peste 48mp dar semidecomandat, hol, bucatarie inchisa, balcon.
Datorita holului exista cel putin doua usi intre incaperi si baie.
- cf. III cele cu baia la comun in capatul culoarului.
Mai exista si cf. I sporit cu suprafete mai mari fata de cf. I, aceasta clasificare inca se regaseste in grilele notariale actuale.

[attachment=2762636:cf. I sporit.jpg] [attachment=2762637:cf. I.jpg] [attachment=2762638:cf. II.jpg]

Din pacate acum clasificarea este doar in functie de suprafata, asa apar tot felul de gunoaie de apartamente 3 camere 65mp semidecomandate, fara hol, cu bucataria pe un perete in sufragerie fara fereastra si dormitorul unde atingi peretii cu picioarele. Cf. I lux.

#21
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 23.12.2015
cand m-am referit la reconditionat balcoanele n-am avut in vedere montatul termopanelor, ci structura acestora. Locuitorii apartamentelor respective n-au avut voie sa iasa pe balcon cateva saptamani si s-a lucrat la structura de rezistenta a balcoanelor... picamer, zgomot infernal. De altfel fenomenul prabusirii balcoanelor in Romania a si inceput ( vezi https://stirileprotv...tea-la-bec.html ) si cu timpul o sa ia amploare, iar autoritatile vor trebui sa ia masuri. Ramane de vazut banii cui vor fii folositi pentru remedierea tuturor acestor probleme.

#22
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,342
  • Înscris: 03.12.2021
Atentie la vechi cu repartitoarele. In apt sect 3 cu repartitoare consum 0 e 150 de lei iarna. Cu consum minim e peste 500. Inca mai vine caldura spre deosebire de alte sectoare dar prin decembrie.
Pt inceput de drum si lipsa de alternativa , e ok a
Si vechi dar tu cand vei fi in varsta blocul va avea 80 + ani teoretic.

Edited by the_blue_raven, 20 August 2023 - 07:53.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate