Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Despre pedeapsa sustragere serviciul militar Romania pana in 2007

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,031
  • Înscris: 04.09.2018
Citisem undeva ca in Israel este serviciul militar obligatoriu si ptr femei si ptr barbati. Cine refuza se cam duce la puscarie 10-20 zile, apoi iara si iara si iara. Cam dupa 3-4 ori, armata abandoneaza cazul si te lasa in pace. Ii numeau aia in articol "refuznici".

Cum era la noi pe vremea lui Ceausescu si pana in 2007 ? Ce se intampla daca refuzai sa te duci in armata ? Care era pedeapsa ? Adica daca venea ordinul de incorporare si nu te duceai a doua zi dimineata cand erai chemat in ordin.

Si alta intrebare, de ce credeti ca in majoritatea tarilor UE, armata obligatorie s-a scos ? Ca asta trebuia sa se intample de mult, nu abia dupa anul 2000, noi 2007, nemtii in 2011, altii nu stiu cand au renuntat.

#2
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,254
  • Înscris: 05.06.2002
In ro erau unii care refuzau sa puna mana pe arma, nu era problema, ii trimiteau la geniu si dadeau la lopata toata armata de le venea acru. Am senzatia ca daca refuzai sa mergi cu totul in armata te trimeteau in puscarie, dar pedeapsa era descurajanta, nu stiu pe nimeni sa fi ales varianta asta. Plus ca aveai cazier si cam toata viata ta era regulata din momentul ala. Comunistilor nu le placeau nonconformistii…

S-a renuntat la armata obligatorie din cauza ca n-au mai fost amenintari foarte serioase. Asta-i o chestie care se poate schimba.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Faceai inchisoare.
Articolul 353
Sustragerea de la recrutare
Sustragerea de la recrutare în timp de pace se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.
Sustragerea de la recrutare în timp de război se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.
Articolul 354
Neprezentarea la încorporare sau concentrare
Neprezentarea la încorporare sau concentrare în termen de 3 zile de la încunoştinţare, iar dacă termenul de prezentare fixat este mai mare de 3 zile, neprezentarea la acest termen a celui chemat de autoritatea militară, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.
Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi neprezentarea celor încorporaţi sau concentraţi la unitatea la care au fost repartizaţi.
În timp de mobilizare sau război, precum şi în caz de chemare urgentă, expres prevăzută în ordinul de chemare, termenele de prezentare vor fi cele specificate în ordin. În caz de neprezentare, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 10 ani.
Termenele de prezentare prevăzute în alineatele precedente se sporesc cu 10 zile în cazul în care cei chemaţi se află în străinătate.


#4
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 MinettoMatoi, on 17 august 2023 - 19:29, said:

Citisem undeva ca in Israel este serviciul militar obligatoriu si ptr femei si ptr barbati. Cine refuza se cam duce la puscarie 10-20 zile, apoi iara si iara si iara. Cam dupa 3-4 ori, armata abandoneaza cazul si te lasa in pace. Ii numeau aia in articol "refuznici".

Cum era la noi pe vremea lui Ceausescu si pana in 2007 ? Ce se intampla daca refuzai sa te duci in armata ? Care era pedeapsa ? Adica daca venea ordinul de incorporare si nu te duceai a doua zi dimineata cand erai chemat in ordin.

Si alta intrebare, de ce credeti ca in majoritatea tarilor UE, armata obligatorie s-a scos ? Ca asta trebuia sa se intample de mult, nu abia dupa anul 2000, noi 2007, nemtii in 2011, altii nu stiu cand au renuntat.
Sa o luam in ordine...
Israel. Tara care se afla intr-un conflict perpetuu in incercarea ei de a anexa noi teritorii palestiniene. Da, faci ceva puscarie daca nu vrei sa faci armata. Scapi fara armata. Dar apoi cariera ta e terminata. Cel putin in Israel. Dosarul ala te va urmari toata viata si te va trage in jos mereu. Nu vei fi primul nici la wc...
Cum era la noi? Armata obligatorie! Ce se aude acum sunt povesti. Nu puteai refuza armata si apoi... niciun militar in termen din armata romana nu a fost intr-un teatru de razboi. Deci nu a omorat pe nimeni decat... accidental. Religiile iti impun sa nu omori, nu sa nu tragi cu arma... Numai ca pe vremea lui Ceausescu nu existau alte religii in afara celor acceptate.
De ce s-a scos armata din UE? Din acelasi motiv pentru care acum se caca pe ei de frica rusilor! Se numeste prostie! Si-au inchipuit ca tratatele, pe care tot ei le incalcau (pe ici pe colo cu acceptul Licuriciului pe care se si bazau sa le tina spatele), sunt pe vecie... nu au fost. Dar culmea este ca UE a renuntat la ele!
Nu sunt filorus, ba din contra, dar UE si-a luat-o inainte si in timpul conflictului din Ucraina din toate partile. A fost prinsa complet nepregatita si asa este si acum. Si culmea ca tot nu invata nimic. Toate tarile est-europene tipa, nimeni nu le aude in UE...
Post edit. Mai era ceva. Armata te facea barbat. Multi neaga aceste aspect, dar pe majoritatea i-a maturizat si-au vazut si altceva decat acasa. Prostie, mitocanie si alte tare militare... dar si camaderie, ajutor si prietenii pe viata.

Edited by adip1962, 17 August 2023 - 20:25.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 adip1962, on 17 august 2023 - 20:15, said:

niciun militar in termen din armata romana nu a fost intr-un teatru de razboi.
Nu stiu de cei in termen, dar cei angajati au participat. Nu sunt sigur ca era chiar legal.

 adip1962, on 17 august 2023 - 20:15, said:

Religiile iti impun sa nu omori, nu sa nu tragi cu arma... Numai ca pe vremea lui Ceausescu nu existau alte religii in afara celor acceptate.
Nici macar pentru cele acceptate nu existau derogari.

 adip1962, on 17 august 2023 - 20:15, said:

Deci nu a omorat pe nimeni decat... accidental.
In 9 luni de armata, in unitatea mea, au fost 3 omoruri si 2 accidente cu efecte grave.

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,500
  • Înscris: 19.04.2009

 pasilla, on 17 august 2023 - 19:50, said:

Termenele de prezentare prevăzute în alineatele precedente se sporesc cu 10 zile în cazul în care cei chemaţi se află în străinătate.

Sunt curios cum o sa caute pe toata lumea din afara... mai ales pe aia care am cam rupt contactul cu autoritatile romane de multa vreme.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 adip1962, on 17 august 2023 - 20:15, said:

Da, faci ceva puscarie daca nu vrei sa faci armata. Scapi fara armata. Dar apoi cariera ta e terminata. Cel putin in Israel. Dosarul ala te va urmari toata viata si te va trage in jos mereu. Nu vei fi primul nici la wc...
Si in RO era la fel. Fostii puscariasi nu aveau diplome de onoare, ca acum.

#8
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 17.11.2011

 MinettoMatoi, on 17 august 2023 - 19:29, said:

de ce credeti ca in majoritatea tarilor UE, armata obligatorie s-a scos ?
Cu siguranță armata nu te face mai inteligent, dar cert e că te face mai viguros și-ți consolidează caracterul. Devii un om mai rezilient, mai predispus la a lua atitudine în condiții extreme.
Să extrapolăm puțin caracteristicile tocmai menționate, și lăsând la o parte eventualele pericole externe la adresa siguranței și integrității statale; de ce crezi că UE și-ar fi dorit un segment masculin european cu un caracter puternic, apt de autoapărare, reacționar și patriot (fiindcă da, armata stimulează simțul patriotic), care stie să facă uz de armă, întrucât se avea în vedere o agendă progresist-globalistă, pe fondul migrației masive de indivizi din Africa, țări arabe, India etc, gratinată cu feminism în scopul pizdificării bărbatului? Aș zice că se bat cap în cap. Neimplicarea bărbaților europeni în armată a fost o componentă cheie în crearea unor indivizi slabi, docili și...progresiști.

 MinettoMatoi, on 17 august 2023 - 19:29, said:

Ca asta trebuia sa se intample de mult
Greșit. Nu trebuia să se întâmple niciodată.

Edited by glassofwine, 17 August 2023 - 20:45.


#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Lex404, on 17 august 2023 - 20:28, said:


Sunt curios cum o sa caute pe toata lumea din afara... mai ales pe aia care am cam rupt contactul cu autoritatile romane de multa vreme.
Am citat din legea veche.
Acum te poate prinde, daca mai ai nevoie de serviciile lor.

#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 30.08.2006
Israel nu poate face fata unui atac al Iranului cu rachete daca la ultimul atac al Hezbolahului debia le-a ajuns rachetele de pe sistemele Iron Dome. Evident ca tot Iranul a fost in spate atacului dar rachetele erau unele primitive. Genul asta de razboi asimetric pune in dificultate armele occidentale iar pregatirea militara a civililor nu prea ajuta. Razboiul incepe sa devina unul al dronelor si al militarilor cu experienta si pregatire avansata.
Ucraina are militari dar duce lipsa de munitie. Cantitatea e mai importanta decat calitatea in razboiul cu Rusia.

Edited by Leo2006, 17 August 2023 - 20:39.


#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,500
  • Înscris: 19.04.2009

 pasilla, on 17 august 2023 - 20:31, said:

Am citat din legea veche.
Acum te poate prinde, daca mai ai nevoie de serviciile lor.
Ce iti poate face e sa iti anuleze pasaportul. Dar aia o sa impinga pe si mai multi sa se naturalizeze unde sunt sau sa se declare stateless.

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Oricum, in caz de conflict militar, e posibil sa ceri singur sa iti aperi tara.
Stiu. Pare ciudat si imposibil, dar mentalitatea se poate schimba rapid.

Edited by pasilla, 17 August 2023 - 20:39.


#13
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,688
  • Înscris: 26.07.2023
Io recomand lectura lu' Mos Teaca.

#14
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 21.10.2009
Pare mai ok in inchisoare decat in armata.
Oricum in puscariile din Romania au conditii de hotel de 3 stele, iesi bien mersi din inchisoare dupa ce se termina razboiul.
A nu se intelege ca incurajez o astfel de practica... poate ar trebui inchisoare pe viata ca pedeapsa?!

#15
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,657
  • Înscris: 28.11.2001

 Fane, on 17 august 2023 - 19:41, said:

In ro erau unii care refuzau sa puna mana pe arma, nu era problema, ii trimiteau la geniu si dadeau la lopata toata armata de le venea acru.

Nu știu de unde ai această informație. Am lucrat, din 1991, 14 ani în unități de geniu și nu am întâlnit așa ceva. Nici nu am auzit până acum de acest lucru.

LE: nu am auzit nici de vreun militar genist care să dea la lopată toată armata. Arma Geniu e mai mult decât atât.

Edited by badmania98, 17 August 2023 - 23:24.


#16
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,528
  • Înscris: 02.09.2006

 lex2010, on 17 august 2023 - 22:03, said:

Pare mai ok in inchisoare decat in armata.
Oricum in puscariile din Romania au conditii de hotel de 3 stele, iesi bien mersi din inchisoare dupa ce se termina razboiul.
A nu se intelege ca incurajez o astfel de practica... poate ar trebui inchisoare pe viata ca pedeapsa?!
Povesti cu baubauri! nu ti-ai dori nici macar o zi si o noapte intrun asemenea hotel!

#17
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 15.08.2005

 adip1962, on 17 august 2023 - 20:15, said:

Mai era ceva. Armata te facea barbat. Multi neaga aceste aspect, dar pe majoritatea i-a maturizat si-au vazut si altceva decat acasa. Prostie, mitocanie si alte tare militare... dar si camaderie, ajutor si prietenii pe viata.
cand am citit tampenia asta mi-am dat seama ca esti nascut pe vremea comunistilor undeva inainte de 1975, ca aia nascuti dupa mai aveau sansa sa amane armata pana s-a scos de tot
si asta e un fel de "eu m-am chinuit in armata, lasa sa se mai chinuie si altii"

daca ai vazut la vecinii ucrainieni, acum o parte din razboi se duce cu drone, rachete si echipamente inteligente.
cu ce naiba te ajuta 6 luni sau 1 an de facut taras cu pusca in mana si fiind batjocorit de comandanti si aia mai vechi?!
mai degraba la razboiul modern sunt pregatiti copiii astia ce joaca jocuri pe calculator, ca daca ii dai o drona sau ceva echipamente moderne o sa zica ca e ca in jocuri :D

#18
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,961
  • Înscris: 15.04.2019

 pasilla, on 17 august 2023 - 20:30, said:

Si in RO era la fel.
Nu trebuia neaparat sa faci puscarie ca sa scapi de armata. Si atunci existau medici care, cointeresati (mai cu fereala, doar cu recomandare) te gaseau "inapt". Doar ca astfel nu te mai puteai angaja ulterior in MApN, Militie, Securitate - oricare dintre slujbele astea asigura un venit peste medie si respectul/invidia cunostintelor civile. Nu ca acum...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate