Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Un apartament cât mai aproape de ideal

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
256 replies to this topic

#37
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,953
  • Înscris: 20.10.2015
Ah, sa nu uit, sistemul de conditionare al aerului care vine cu aer prin podea, cald sau rece

#38
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,017
  • Înscris: 18.12.2007

View PostKarhu, on 16 august 2023 - 18:53, said:

Cine are casă atât de mică (sub 100 mp)? Posted Image

Multi :)

#39
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,953
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAlexEn, on 16 august 2023 - 20:16, said:

E un mit ca daca esti la casa nu esti deranjat de nimeni si nimic.

Am trait mitul ala

#40
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,017
  • Înscris: 18.12.2007
Nu am zis ca sigur te deranjeaza cineva, am zis ca daca esti la casa nu ai nicio garantie ca nu te va deranja nimeni, asa cum se intelege din postarea ta.
Foarte bine ca ai trait mitul, sper sa ai posibilitatea de a il trai in continuare.

#41
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,977
  • Înscris: 25.06.2007

View Postsorin147, on 16 august 2023 - 20:16, said:

maneaua vecinului de la 50 de metri
E mai mișto maneaua când se aude din apartamentul alăturat? :habarnam:

#42
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,017
  • Înscris: 18.12.2007
E mai misto cand nu se aude deloc.

#43
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,373
  • Înscris: 11.08.2003
Ultima auzita de la vecini a fost acum vreo 6-7 ani... pe acolo. Dupa un timp s-au reprofilat pe ceva mai placut, apoi au plecat (erau chiriasi) si a venit o familie si, dupa timp, am ajuns eu in apartamentul ala. :)
Asta-i avantajul in bloc de "pensionari"... sunt cam singura sursa de ~muzica~ galagie in bloc.

#44
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,399
  • Înscris: 24.09.2017
discutiile astea sunt pe softpedia de cand lumea:) si de obicei 2 lucruri or sa fie sigure:
1.oamenii urasc open-space. eu unul sunt mare fan.
2.avand in vedere ca majoritatea de pe aici, nu mai sunt probabil nici la a 2-a tinerete, or sa prefere casa

eu sincer, nici nu stau sa ma gandesc asa mult, adica subiectul de alt apartament sau casa nu are nici o relevanta pentru mine. am apartament ceausist, cu 3 camere, 22 mp sufra, 8 bucataria si 2 dormitoare de 12, decomandat. aici stau de cand ma stiu. nu consider ca imi lipseste ceva sau ca vreau spatiu mai mult.

ai mei au o casa de 200 mp, chiar si mie imi place si ma pot muta la mansarda, unde as avea 100mp. teren 2000mp si toate utilitatile, plus pomi si flori si toate cele. m-am mutat? binenteles ca nu.
de ce?
1.nu vreau sa fiu sclavul masinii
2.copii nu au efectiv ce sa faca acolo. aici, ii duc in parc, e plin de copii, se joaca pana seara, mai pot si eu respira. acolo ce sa faca? se plimba pe ”ulita” care e asfaltata.. si?
3.imi place sa ma plimb prin oras, fie singur sau cu copii. mai luam un covrig, mai ne uitam la ceva, mai vorbim cu cineva, mai vizitam chestii.
4.imi pot duce copii mergand in locurile importante, fara agitatie si stressul condusului. si cand or sa fie mai mari or sa se duca singuri. fie la locul de joaca, 50 de metri, gradinita-200, scoala 500 m.
5.nu pierd timp, iar la market ma pot duce pe jos.
6.jumatate din timp la casa e ca la bloc. din octombrie pana-n mai. majoritatea stau in casa si-si vad de treaba
7.daca e blocul izolat si toate cele e mai usor la utilitati. acum nu faceti comparatia cu o casa nzeb ci cu una izolata cu polistiren de 10 unde oamenii stau si dardaie de frig intr-o camera ca in celalalte 8 nu dau caldura.
8.si daca as fi batran tot la apartament in oras as vrea. mai iesi afara, mai schimbi o vorba pe o banca, mai depanezi amintiri cu cineva, mai un market. si nici nu stai cu grija ca nu-ti ajunge pensia sa repari acoperisul.

as putea sa traiesc oriunde? mai mult ca sigur. si inca o data, cunosc sute de oameni care stau la bloc si nu am auzit pe vreunul sa povesteasca chestii horror ca nu pot dormi sau mai stiu eu ce. iar eu stau intr-un oras mic, sa traiesc in suburbiile marilor orase, yeah right...mai marca 2 ore minim pierdute aiurea.

deci @djl apartamentul ”perfect” e ala care-l am.

Edited by bobitad, 16 August 2023 - 21:07.


#45
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,977
  • Înscris: 25.06.2007

View Postsorin147, on 16 august 2023 - 20:37, said:

Ultima auzita de la vecini a fost acum vreo 6-7 ani... pe acolo.
Esti norocos, puteai nimeri undeva unde “beneficiai” de audiții muzicale gratuite din toate părțile :yes:

View PostAlexEn, on 16 august 2023 - 20:17, said:

Multi Posted Image
Pai comparam mere cu pere?
Nu apartamente/ case relativ noi, bune, în care merită să te muți?

View Postdjl, on 16 august 2023 - 12:39, said:

2) Spaţiul de gătit să fie separat de sufragerie.
Ce înțelegi prin sufragerie: dining room sau living room?
Eu am diningul cu bucătăria împreună însă livingul e separat…

#46
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,969
  • Înscris: 14.08.2007

View Postdjl, on 16 august 2023 - 16:52, said:

Geamul de la baie să fie în partea de susl. Adică să se vadă în cel mai rău caz capul unei persoane care are minim 1,86 metri.
Exista sticla mata ... eu am geamuri mari la ambele bai, cat sunt geamurile normale de dormitor la bloc. Si ambele au sticla mata. Si sunt rabatate permanent. E chiar fain sa ai bai care sa aiba lumina naturala ...

Apartamentul ideal (si realizabil/accesibil, nu SF-uri) il vad asa:
- mini-bloc cu curte de 3 etaje, P+2, fiecare apartament cu etajul lui, cam 110 mp spatiu util in total, 4 camere, 2 bai, bucatarie, hol, 2 terase est/vest (la parter terasa doar in spatele blocului).
- cam 120 mp de curte comuna, pe unde e accesul masinilor spre garajul subteran si al oamenilor catre scara blocului, frumos, cu gazon, flori, etc
- subteran cu garaje inclusiv cu incarcare masini electrice si 3 boxe pentru stocat diverse (cu geamuri - lumina naturala in partea de sus)
- parterul si etajul 1 au cate 160 mp de curte fiecare, cel de la etajul 1 poate cobori pe scara direct de pe terasa pe terenul lui, cel de la parter la fel.
- etajul 2 are deasupra terasa cu gazon/plante/foisor de 140 mp
- hol din care intri in toate camerele + bucatarie + bai
- sufragerie de 30 mp, din care poti intra si in bucatarie/usa/perete rabatabil - acces spre o terasa de minim 15mp din sufragerie
- bucatarie de 15 mp cu debara de minim 2 mp
- dormitor de 15 mp din care intri pe terasa din partea opusa, inca macar 15 mp de terasa
- acces pe terasa si din bucatarie
- alte doua dormitoare de vreo 13-14 mp
- o baie mai mica, cu dus, cam 3-4 mp
- o baie mai mare, cu cada si dus, cam 5-6 mp
- incalzire/racire in podea/pereti cu pompa de caldura sol-apa + ceva panouri fotovoltaice in curte/pe terasa de deasupra
- sisteme de ventilatie cu recuperare de caldura
- control smart din aplicatie a usilor, luminilor, usilor de la garaj, portii, irigatiei, camerelor de supraveghere
- parcuri, terenuri de sport si supermarketuri la maxim 5 min de mers pe jos

Cost (in Cluj, zona ok, construit in regie proprie, mobilat/utilat peste medie): aprox 300.000 de euro. Al meu actualul e 250k, indeplineste o buna parte din conditiile de mai sus, dar as da cei 50k extra fara ezitare daca le-ar indeplini pe toate de mai sus. Asta in ideea ca pentru o casa in aceeasi zona nu scap fara 500k.

Edited by utopium, 16 August 2023 - 21:57.


#47
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,977
  • Înscris: 25.06.2007

View Postutopium, on 16 august 2023 - 21:54, said:

casa in aceeasi zona nu scap fara 500k.
Păi la valoarea cloooojenilor 500k sunt bani mărunți Posted Image

#48
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,536
  • Înscris: 18.10.2011
1. Blocul, zona, arhitectura sa spuna ceva (de bine, nu de rau)
2. Spatiu decent, macar 50 mp pentru o persoana
3. Compartimentare interesanta, cu spatii de depozitare, balcoane. Orientare dubla. Zona umbrita, etaj inferior; sau superior, cu vedere interesanta
4. Bransament minimum 4-5 kW, ideal peste 10-15 (nici nu stiu sa existe asa ceva).
5. Fara economii la sange, de gen pereti de 7cm, 1 priza pe camera etc
6. Izolare - termica in special

#49
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,969
  • Înscris: 14.08.2007

View PostKarhu, on 16 august 2023 - 21:59, said:

Păi la valoarea cloooojenilor 500k sunt bani mărunți Posted Image
Daca ar exista casa aia pe care o vreau eu la 500k la vanzare, n-ar fi problema, as plati banii (chiar daca ar trebui sa iau si credit). Problema e ca nu exista si trebuie sa o fac eu si nu sunt sigur ca am nervii/rabdarea/timpul necesar sa trec prin asta :D

#50
radonys

radonys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.02.2013

View Postgushpi, on 16 august 2023 - 13:26, said:

Spaţiul de gătit să fie ... la mall; trebuie să trecem la nivelul următor, gătitul OUT!

Adica nivelul urmator e consumul de alimente alterate si cu o igiena jalnica, pline de gandaci si soareci, si toate vandute la suprapret? Oare cum arata nivelul urmator acestui nivel atunci....

#51
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
@ Karhu : living room. Dining room e bucătăria pentru mine.
De izolaţie termică nu am menţionat, deoarece conside că face parte din normalitatea unei clădiri  noi, deci trebuie să existe.
Branşamentul electric să fie de minim 7 k.W.

#52
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,317
  • Înscris: 13.01.2011

View PostAlexEn, on 16 august 2023 - 20:16, said:

In rest ce ai scris acolo e egal cu 0 pt mine dpdv criterii de idealitate Posted Image
Cam așa ceva.
Am stat mulți ani la casă, la bunici, în sectorul 1, mulți ani la bloc.

În ambele situații există avantaje, dar și dezavantaje.
Pentru noi, trecuți de prima tinerețe, este mai comod la apartament.
Avem un teren, și nici un chef să mergem pe acolo, cel puțin cît este caniculă, nu ai drag de nimic, nici de grătar.

Mai bine stăm la aer condiționat și lenevim.

Așa că, este chestie de vîrstă, de metabolism & alte o grămadă de chestii, care te fac să tragi într-o direcție sau alta.

Iar ca să faci o casă în Ro, trebuie să fi erou, la ce bătăi de cap sînt.

Iar eu nu vreau peri albi și boli nervoase"  😁
Eu caut calea ușoară, sînt ca apa.

Totuși, la nevoie, aș putea să locuiesc și la casă  😉

#53
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,017
  • Înscris: 18.12.2007

View Postdjl, on 16 august 2023 - 22:42, said:

@ Karhu : living room. Dining room e bucătăria pentru mine.

Dining room e spatiu de luat masa, kitchen e bucatarie.
La aia cu mai mult loc si pretentii exista un spatiu, langa bucatarie, unde e masa la care te asezi sa mananci. Ala e dining-ul.

#54
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,977
  • Înscris: 25.06.2007
Evident. În care mama dreaq de bucatarie de bloc obișnuit ar încape masa pt 8 persoane ce o am in dining?

crisstonne said:

1692238572[/url]' post='30175251']
Mai bine stăm la aer condiționat și lenevim.
Și la casă nu-i voie sa-ți pui aer condiționat? :habarnam:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate