Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Un apartament cât mai aproape de ideal

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
256 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,618
  • Înscris: 13.06.2004
Propun o discuție interesantă și cu temă de gândire: cum ar fi un apartament care să fie cât mai ideal?   :)    Se poate discuta pe mai multe game de preț, începând de la apartamentele mai ieftine (nu ce fac gunoaiele imobiliare acuma   :disgust:   ) până la cele mai scumpe (și aici vezi prostii). Ideal atât din punct de vedere al împărțirii spațiului, locuit, cât și al dotărilor.
În general, după mine ar trebui să fie așa:
1) Decomandat. Dacă nu se poate decoamandare, atunci să fie ceva de genul cabină telefonică sau culoar cu uși pliabile/glisante care să mascheze trecerea prin sufragerie la nevoie, pentru a asigura intimitate;
2) Spațiul de gătit să fie separat de sufragerie. Dacă nu printr-un perete fix, măcar printr-un unul mobil, pentru a asigura separația la nevoie;
3) Baie cu geam. Hai că se poate. Dacă nu geam direct afară, ceva perete cu geamuri mari care să dea într-o cameră pentru a avea și lumină naturală. Dar dacă e doar o baie, se poate face iluminat natural. Ventilație, și naturală, și forțată;
4) Lift de la 4 etaje în sus, nu de la 3;
5) Baie în care să încapă chiuvetă dublă. Suprafață minină baie: 5 m.p. (5 m 2);
6) Apartamentele circulare sunt interesante, dar se pretează doar pentru apartamente cu prețuri mai mari. Ar fi interesant să revină.
7) Deși nu ține de apartament, la parter loc pentru biciclete;
8) Balcoane parțial închise încă din proiect. Eventual partea închisă dedicată uscării rufelor;
9) Izolație fonică decentă.

#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,373
  • Înscris: 11.08.2003
Nu exista ideal, mereu este ceva care necesita imbunatatiri sau care "ar trebui" schimbat, chiar si la casa unde, aparent, ti-o faci cum te duce capul.
Ne apropiem de ideal dupa numarul cat mai redus de compromisuri pe care le facem.

#3
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
Baie de 5 mp ???
Ok, ai zis minim, dar nu e cam mic acest minim cand vorbesti de apartament ideal ?

#4
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 15.08.2005
intreaba orice femeie si o sa iti raspunda: apartamentul ideal e la casa :D :D :D

#5
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 03.02.2010

View Postdjl, on 16 august 2023 - 12:39, said:

cum ar fi un apartament care să fie cât mai ideal?

Ideal nu are grad de comparație. Nu poate fi unul mai ideal decât altul.
La subiect, ideal e la casă, nu la bloc, la comun. Dar asta e altă discuție.

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,018
  • Înscris: 18.12.2007

View Postrexx, on 16 august 2023 - 13:04, said:

intreaba orice femeie si o sa iti raspunda: apartamentul ideal e la casa :D :D :D
Ma, de unde le scoateti pe astea?

djl, nu exista 'cat mai ideal' (vorbesc dpdv gramatical si oricum nu suna bine).
Ideal e ala care iti place tie. Ce e ideal pentru tine e de neacceptat pentru altii si tot asa.

Edited by AlexEn, 16 August 2023 - 13:12.


#7
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 30.07.2007
Iar eu cred ca nu exista "cat mai ideal"

prea tarziu!

#8
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012

View Postdjl, on 16 august 2023 - 12:39, said:

1) Decomandat. Dacă nu se poate ... atunci nu e ideal!!!

2) Spaţiul de gătit să fie ... la mall; trebuie să trecem la nivelul următor, gătitul OUT!

3) Baie cu geam. da

4) Lift de la 4 etaje în sus, nu de la 3; aici ai zbârcit-o: pt că ideal este cu parcare subterană, atunci cu lift din subsol până la ultimul nivel

4.1) clădirea să fie doar P+3, astfel încât umbra castanilor să bucure toți locatarii

5) Suprafaţă minină baie: 5 m.p. (5 m 2); aici trebuie delimitare de „maxim”, nu de minim (băile și holurile sunt spații inutil încălzite, în .ro)


8) Balcoane parţial închise încă din proiect. închise total cu sticlă incasabilă culisantă
Eventual partea închisă dedicată uscării rufelor; rufele se usucă-n uscătorul dedicat, nu pe balcon...
9) Izolaţie fonică și termică decentă.


#9
Kiddosu

Kiddosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 19.02.2008

View Postdjl, on 16 august 2023 - 12:39, said:

Propun o discuţie interesantă şi cu temă de gândire: cum ar fi un apartament care să fie cât mai ideal?   Posted Image Se poate discuta pe mai multe game de preţ, începând de la apartamentele mai ieftine (nu ce fac gunoaiele imobiliare acuma   Posted Image   ) până la cele mai scumpe (şi aici vezi prostii). Ideal atât din punct de vedere al împărţirii spaţiului, locuit, cât şi al dotărilor.
În general, după mine ar trebui să fie aşa:
1) Decomandat. Dacă nu se poate decoamandare, atunci să fie ceva de genul cabină telefonică sau culoar cu uşi pliabile/glisante care să mascheze trecerea prin sufragerie la nevoie, pentru a asigura intimitate;
2) Spaţiul de gătit să fie separat de sufragerie. Dacă nu printr-un perete fix, măcar printr-un unul mobil, pentru a asigura separaţia la nevoie;
3) Baie cu geam. Hai că se poate. Dacă nu geam direct afară, ceva perete cu geamuri mari care să dea într-o cameră pentru a avea şi lumină naturală. Dar dacă e doar o baie, se poate face iluminat natural. Ventilaţie, şi naturală, şi forţată;
4) Lift de la 4 etaje în sus, nu de la 3;
5) Baie în care să încapă chiuvetă dublă. Suprafaţă minină baie: 5 m.p. (5 m 2);
6) Apartamentele circulare sunt interesante, dar se pretează doar pentru apartamente cu preţuri mai mari. Ar fi interesant să revină.
7) Deşi nu ţine de apartament, la parter loc pentru biciclete;
8) Balcoane parţial închise încă din proiect. Eventual partea închisă dedicată uscării rufelor;
9) Izolaţie fonică decentă.


Incepusi prost de la punctul 1 si 2. Nici nu ma mai obosesc sa citesc mai departe.  Mai da-l in mama lui de decomandat si de bucatarie separat ca'n 89. De un Open space over 35M2 si de o bucatarie cu insula ai auzit ?

#10
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,878
  • Înscris: 14.10.2008

View Postlely, on 16 august 2023 - 13:07, said:

Ideal nu are grad de comparație. Nu poate fi unul mai ideal decât altul.
La subiect, ideal e la casă, nu la bloc, la comun. Dar asta e altă discuție.
La bloc e ieftin, la casa e scump. Posted Image

#11
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,290
  • Înscris: 27.10.2007
Vorbim discutii...
Apartamentul ideal arata intr - un fel pentru un burlac /tanar necasatorit fața de cel pentru o fată; familie cu copii fata de o familie fara copii; o familie care gateste regulat fata de o familie care mananca preponderent in oras/ cantina/ popota sau fast food.
Ai tu un fix cu apartamentele care se construiesc  acum, dar am vazut apartamente noi,  bine impartite ca spatiu.
După cum sunt si apartamente construite mai demult, dar foarte mici, nedecomandate, semidecomandate, multe cu baie foarte mica.
Apartamentul ideal e cel care ti-l schitezi tu, si nici acela nu te mai satisface dupa 10-15 ani.

Edited by strongsss, 16 August 2023 - 13:49.


#12
FaneSatir

FaneSatir

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 01.06.2017
1. Încăpere separată pentru mașina de spălat rufe și uscător.
2. Hol decent la intrare pentru cuier, nu să fii nevoit să intri direct în living.
3. Minimum două băi pentru apartamente de la 3 camere în sus.
4. Baie cu geam.
5. Dispunerea dormitoarelor astfel încât folosirea coloanelor de apă și canalizare din băi să nu se audă pregnant în zona de dormit.

#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,018
  • Înscris: 18.12.2007

View PostKiddosu, on 16 august 2023 - 13:29, said:

Incepusi prost de la punctul 1 si 2. Nici nu ma mai obosesc sa citesc mai departe.  Mai da-l in mama lui de decomandat si de bucatarie separat ca'n 89. De un Open space over 35M2 si de o bucatarie cu insula ai auzit ?

Colegul a spus care este apartamentul ideal pentru el.
Nu a intrebat daca esti de acord cu el.
Poti sa pui si tu o descriere a apartamentului ideal pt tine in loc sa ii faci reprosuri.

#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,878
  • Înscris: 14.10.2008
Eu zic asa:

- etajul 4 sau minim 3
- aer conditionat in dormitor
- centrala proprie pe gaz
- bloc cu lift
- acoperis care nu zboara pe masina
- izolatie fonica ce permite muzica la orice ora

#15
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Eu am apartament tip vagon. Și e perfect pentru ce am eu nevoie, că stau singur, ar fi aiurea să am holuri sau alte drăcii. Deschid ușile dintre dormitor și sufragerie, am o cameră mare, dormitor cu o sufragerie, care oricum a fost transformată în sală de forță/birou.
Și e la etajul 4/4, ceea ce-mi place, că n-aud tropăielile vecinilor de deasupra.
E apartament de 50mp, și singura chestie care mi-ar plăcea, ar fi să fie camerele mai mari.

Fiecare are nevoi diferite. Ce e "ideal" pentru tine nu e neapărat la fel pentru mine.

#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,878
  • Înscris: 14.10.2008
Da, singur la etajul 4 in minim 2 camere e ideal. De la 2 persoane in sus cam e necesara o casa. Dar cu etaj, nu de tip apartament la sol.

#17
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,018
  • Înscris: 18.12.2007
Exista apartamente mai mari decat casele (peste 100m2), deci de ce e necesara casa?

#18
FaneSatir

FaneSatir

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 01.06.2017

View PostNeaceasca85, on 16 august 2023 - 14:32, said:

Da, singur la etajul 4 in minim 2 camere e ideal. De la 2 persoane in sus cam e necesara o casa. Dar cu etaj, nu de tip apartament la sol.
Am făcut tranziția către casă în genul celei menționate de tine. Cel mai frumos este să uiți unde ai lăsat telefonul. Pe silent, desigur :))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate