Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Intrerupere mutare fisier video

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010

 ManelistDeSuccesMaxim, on 13 august 2023 - 13:59, said:

Fă o imagine a partiției, o clonă și apoi te joci cu ea pe alt mediu de stocare încercând să recuperezi fișierul. În felul ăsta îngheți starea actuală a partiției și aceasta nu va mai fi afectată de următoarele sectoare compromise care, odată apărute se tot înmulțesc pănă ce hddul devine inoperabil...
Buna, multumesc frumos, se poate mai multe detalii legat de cum pot face asta? Adica putin mai detaliat si explicit in pasi mai mici si pentru amatori :)

 Leo2006, on 13 august 2023 - 15:55, said:

Daca VLC nu il poate reda incerca sa-l convertesti cu HandBrake. Daca nu merge nici asa, il poti sterge ca e complet corupt.
Am inteles, multumesc mult, voi incerca si asa cu cel din C drive.

 tclau, on 13 august 2023 - 16:46, said:

Nu trebuie sa scoateti hardul din laptop! Testdisk e un utilitar (nu al meu, evident!) care apare in multe distributii "live" usb/cd. Poate fi instalat chiar si pe o "disketa dos"! Eu in primul rand as face o imagine (in linux cu dd), apoi puteti incerca orice utilitar. Altfel, fiecare utilitar pe care-l incercati va modifica starea initiala si scad sansele de reusita.

Nu e complicat, trebuie numai sa urmati niste pasi...
Buna din nou, la ce va referiti aici ieri, "Nu mai scrieti pe partitie, lucrati pe o copie/imagine a partitiei."?

Am gasit acel program, Testdisk. Puteti sa imi spuneti ce este acel dd in linux? Deci aceste utilitare imi vor modifica starea initiala cand?

#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Ia incearca o copiere cu Total Commander - ala copiaza separat de explorer, deci nu ar trebui sa-ti mai arate de unde ai ramas.

Am zis mai devreme  eu nu mai tin minte cum am copiat - parca in cmd cu xcopy, dar au trecut doia ani si am incercat multe...

Am intrebat daca e HDD ptr ca astea fac bad-uri.

#21
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,251
  • Înscris: 24.02.2007
Copiatul unui fisier din A in B nu ar trebui sa strice fisierul in A.

Dar parca ai mai avut topicuri similare cu tot felul de coruperi de date. Probabil acel calculator are probleme mai grave si trebuie investigat de cineva care se pricepe.

#22
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010

 eiffel, on 13 august 2023 - 17:29, said:

Ia incearca o copiere cu Total Commander - ala copiaza separat de explorer, deci nu ar trebui sa-ti mai arate de unde ai ramas.

Am zis mai devreme  eu nu mai tin minte cum am copiat - parca in cmd cu xcopy, dar au trecut doia ani si am incercat multe...

Am intrebat daca e HDD ptr ca astea fac bad-uri.
Buna, am sa incerc dupa ce scanez cu acele programe recomandate de alt coleg. Multumesc frumos!

 dani.user, on 14 august 2023 - 11:36, said:

Copiatul unui fisier din A in B nu ar trebui sa strice fisierul in A.

Dar parca ai mai avut topicuri similare cu tot felul de coruperi de date. Probabil acel calculator are probleme mai grave si trebuie investigat de cineva care se pricepe.
Buna, da, tot asa am patit in trecut, dar atunci a aparut alta eroare, alt sistem de operare. Dar nu este vorba de copiat, eu am incercat sa le mut direct, cut and paste :( Si la cut and paste nu ar trebui sa se strice fisierul A? Stima

#23
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 22.12.2006
la cut and paste, trebuie sa stearga fisierul dupa ce s-a copiat cu succes
este comanda de tipul copy/then delete

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate