Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Intrerupere mutare fisier video

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010
Buna seara, va rog frumos sa ma ajutati! Am incercat sa mut mai multe fisiere video din C in partitia D, dar s-a blocat la un fisier si arata 70%, am inchis fereastra, fisierul este tot in C, la care s-a blocat, dar nu merge deschis, apoi am incercat sa il mut din nou si imi arata unde a ramas ultima data, la acel 70%. Ma puteti ajuta sa il recuperez, va rog frumos?
Am atasat si poza.

Attached Files



#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,396
  • Înscris: 01.12.2001
Da un Check disk. Apoi încerci doar acel fișier.
Daca e corupt: mici șanse de recuperare. Cel mult play pana la secunda în care e "stricat".
Erau în trecut playere ce rulau fișiere corupte chiar.

#3
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010
@dorin_2k, buna, dar Check disk, nu risc sa il stearga fisierul? A mers video inainte sa incerc sa il mut :( Check disk il repara oare?

#4
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
In primul rand, nu mai scrie nimic pe partitia aia - greu, pe C e si sistemul de operare, nu?

Incearca
https://www.cgsecuri...stDisk_Download

Daca se poate de pe alt sistem (vezi punctu 1)

Succes!

Ps. Cu cat folosesti mai mult partitia C, cu atat scade probabilitatea de a recupera ceva. Inchide si cauta un prieten / alt sistem.

Edited by tclau, 12 August 2023 - 22:53.


#5
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010
@tclau, Buna seara, da, este pe partitia C, cu windows. Dar fisierul este inca acolo, are si thumbnail, doar ca nu s-a copiat dincolo, pe cealalta partitie. Am incercat cu Recuva sa vad ce gaseste, dar nu il gaseste ca fiind sters, practic nu este sters :(

#6
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
Daca e scris partial peste el (?) nu mai recuperezi nimic. Cu testdisk/photorec am avut cele mai bune rezultate. Cu orice altceva...pierdere de vreme.

Nu mai scrieti pe partitie, lucrati pe o copie/imagine a partitiei.

Edited by tclau, 12 August 2023 - 22:56.


#7
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010
@tclau, sa ii dau scanare cu testdisk la partitia C?

#8
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
Da, dar de pe alt sistem. In primul rand faceti o copie "identica"/imagine a partitiei.

2. Acum o luna am recuperat 100% datele de pe un ssd...dupa o pauza de "recuperare" de 2 ore. Daca sunteti surescitat, lasati pe maine, deja e tarziu. Si faceti o imagine la partitie.

Edited by tclau, 12 August 2023 - 23:03.


#9
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 26.06.2022
un sfat , pe viitor fa copy si nu cut/paste

#10
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010
@tclau, da, nici nu ma simt bine si nu ma pot concentra, multumesc mult de timp si informatii, la toata lumea

View PostUserul_80, on 12 august 2023 - 23:02, said:

un sfat , pe viitor fa copy si nu cut/paste
Da, mereu uit si platesc, ca am mai avut probleme cu move :( Dar uit ...

Se poate vedea in vreun fel ce fisiere au fost copiate/ mutate pe windows ultima data? Windows 10. Multumesc frumos

#11
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
Sfaturile sunt bune, dar multe sunt date dupa si nu inainte :)

Daca o sa folosesti testdisk sau alte programe de recupetare, o sa vezi ce poti recupera/salva. Daca fisierul e corupt/suprascris, sunt utilitare care "repara" fisierul video (salveaza ce poate).

Nu cred ca in windows ai un log cu ce copiezi si unde, nu e rolul sistemului de operare. Pentru asta iti trebuie alta aplicatie. [Dar nu prea folosesc windows]

Succes!

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Chiar si cu cut/paste, fisierul nu e sters decat dupa ce a fost scris complet pe cealalta partitie. Daca opresti mutarea nu ar trebui sa se intample nimic - fisierul ramane intact unde a fost initial.

Initiator - ai HDD sau SSD ?

Intreb ptr ca un caz similar am intalnit si eu acum vreo 2 ani, la o mutare de fisiere de pe un HDD cu bad-uri. Unul din bad-uri era exact unde era scrisa o portiune dintr-un fisier video. Copierea se oprea cand ajungea acolo, de sters nu-l puteam sterge...

Nu mai stiu exact cum l-am copiat pana la urma - practic am fortat copierea.
Vezi daca ajuat ceva - https://www.technosp...iles-partially/

Ulterior a trebuit sa refac fisierul in ceva ce putea fi redat - sa sara peste portiunea corupta - l-am transformat in mkv cu MKV Toolnix si a mers - practic sarea cam o secunda din fisier.

De sters insa nu am reusit pana nu am sters partitia cu totul si am facut alta cu clustere mai mari. Inca folsoesc HDD-ul ptr temporare neimportante.

#13
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 30.08.2006
In primul rand izoleaza fisierul corupt. Incearca sa-l redai. Daca nu merge il bagi intr-un editor video si il salvezi in alt format. Poate reusesti sa-l repari. Incearca o conversie cu VLC.

Edited by Leo2006, 13 August 2023 - 08:03.


#14
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010

View Posttclau, on 13 august 2023 - 06:49, said:

Sfaturile sunt bune, dar multe sunt date dupa si nu inainte Posted Image

Daca o sa folosesti testdisk sau alte programe de recupetare, o sa vezi ce poti recupera/salva. Daca fisierul e corupt/suprascris, sunt utilitare care "repara" fisierul video (salveaza ce poate).

Nu cred ca in windows ai un log cu ce copiezi si unde, nu e rolul sistemului de operare. Pentru asta iti trebuie alta aplicatie. [Dar nu prea folosesc windows]

Succes!
Buna, multumesc tare mult de ajutor, din pacate nu pot scoate hdd-ul, ca este un laptop la care trebuie tot desfacut sa ajung la hdd, parca asa ghinion am :( Am sa scanez direct de pe windows atunci cu programul tau, asta este, altceva nu am ce face :( Acum am sa instalez Testdisk, desi am incercat si cu Recuva si nu a gasit nimic.
Da, am crezut ca exista asa ceva in Windows :) Despre ce alta aplicatie este vorba? :D

#15
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010

View Posteiffel, on 13 august 2023 - 07:17, said:

Chiar si cu cut/paste, fisierul nu e sters decat dupa ce a fost scris complet pe cealalta partitie. Daca opresti mutarea nu ar trebui sa se intample nimic - fisierul ramane intact unde a fost initial.

Initiator - ai HDD sau SSD ?

Intreb ptr ca un caz similar am intalnit si eu acum vreo 2 ani, la o mutare de fisiere de pe un HDD cu bad-uri. Unul din bad-uri era exact unde era scrisa o portiune dintr-un fisier video. Copierea se oprea cand ajungea acolo, de sters nu-l puteam sterge...

Nu mai stiu exact cum l-am copiat pana la urma - practic am fortat copierea.
Vezi daca ajuat ceva - https://www.technosp...iles-partially/

Ulterior a trebuit sa refac fisierul in ceva ce putea fi redat - sa sara peste portiunea corupta - l-am transformat in mkv cu MKV Toolnix si a mers - practic sarea cam o secunda din fisier.

De sters insa nu am reusit pana nu am sters partitia cu totul si am facut alta cu clustere mai mari. Inca folsoesc HDD-ul ptr temporare neimportante.
Buna ziua, multumesc de timp si informatie. Fisierele inca au ramas cele de la eroare in partia C, dar nu le pot muta sau copia ca atunci imi arata vechea incercare de mutare ce era blocata la 70%, si sta asa, nu se schimba, pot doar sa o inchid si daca incerc sa le copiez ori mut iara, pe cele ramase, nu se muta si apare vechea informare/ precedentul baner/ afisaj de mutare si blocata la 70% cum este in poza de mai sus.

Nu am oprit mutarea, eu nu am facut nimic, pur si simplu s-a blocat la 70% ca in poza.

Folosesc HDD, capacitate 1 tb, de ce?

Am sa citesc acel link, acolo imi arata cum sa fortez copierea, cum ati facut dumneavoastra?

E posibil sa am si eu ceva bad-uri pe el, fiind mult transportat. Daca se fac clustere mai mari, ajuta, sau ce reprezinta de fapt acest procedeu? Se poate trece peste acele sectoare cu bad-uri? Si cum se pot face clusterele mai mari?

Deci practic nu s-a sters nimic, nu? Ca sa nu pierd timpul cu scanari de partitii.

Imi cer scuze pentru multe intrebari, multumesc mult de ajutor!

View PostLeo2006, on 13 august 2023 - 08:00, said:

In primul rand izoleaza fisierul corupt. Incearca sa-l redai. Daca nu merge il bagi intr-un editor video si il salvezi in alt format. Poate reusesti sa-l repari. Incearca o conversie cu VLC.
Buna ziua, in ce sens sa il izolesc si cum sa fac asta? Am incercat sa il redau, nu apare imagine in VLC sau Media player din Windows. Cu ce video editor as putea sa fac asta, sa il repar sau salvez in alt format? Multumesc mult

View Posttclau, on 12 august 2023 - 22:58, said:

Da, dar de pe alt sistem. In primul rand faceti o copie "identica"/imagine a partitiei.

2. Acum o luna am recuperat 100% datele de pe un ssd...dupa o pauza de "recuperare" de 2 ore. Daca sunteti surescitat, lasati pe maine, deja e tarziu. Si faceti o imagine la partitie.
Nu va suparati, cu ce pot face si "copie "identica"/imagine a partitiei?"

#16
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Fă o imagine a partiției, o clonă și apoi te joci cu ea pe alt mediu de stocare încercând să recuperezi fișierul. În felul ăsta îngheți starea actuală a partiției și aceasta nu va mai fi afectată de următoarele sectoare compromise care, odată apărute se tot înmulțesc pănă ce hddul devine inoperabil...

#17
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 30.08.2006
Daca VLC nu il poate reda incerca sa-l convertesti cu HandBrake. Daca nu merge nici asa, il poti sterge ca e complet corupt.

#18
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
Nu trebuie sa scoateti hardul din laptop! Testdisk e un utilitar (nu al meu, evident!) care apare in multe distributii "live" usb/cd. Poate fi instalat chiar si pe o "disketa dos"! Eu in primul rand as face o imagine (in linux cu dd), apoi puteti incerca orice utilitar. Altfel, fiecare utilitar pe care-l incercati va modifica starea initiala si scad sansele de reusita.

Nu e complicat, trebuie numai sa urmati niste pasi...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate