Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Problema incarcare cartela

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,413
  • Înscris: 08.02.2011
Greșeala lor e că au pus în vânzare simțuri din astea cu număr, gratis. Probabil sa se laude cu numărul de clienți ( fictivi ). Că dacă nu se vindeau simțuri noi decât gata încărcate nu mai era problema asta.

#20
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,092
  • Înscris: 04.10.2005
Pt că nu au valoare de gestiune la magazin.. principiul e ca magazinul să-ți vanda și creditul .. nu sunt centebde distribuire a SIM-urilor...

#21
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View Postkato1, on 10 august 2023 - 13:59, said:

scuze, de multe ori nici eu nu mai citesc manualele de instalare....
o alternativa ar fi sa incerci sa incarci de pe telefon, cu un cod  generat deja, nu on line.... alta idee nu am ....
haide sa nu exageram si sa ramanem in topic totusi..

Initiator mergi intr-un magazin Germanos sau Telekom si te ajuta ei, le expui problema :)

#22
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023

View PostMinettoMatoi, on 10 august 2023 - 19:53, said:

Pai daca e dezactivata de ce expira in oct 2024 si de ce mai era in Mega ?! Cartele care nu erau inainte cu o saptamana. Plus ca vede reteaua in telefon, are semnal, am verificat. Cealalta care s-a dezactivat nu mai avea nici un efect, nici semnal nu aveam.  
Nu e dezactivata, e valabila, are semnal, dar ca sa se activeze numarul in sistem trebuie sa reincarci cu un cod de reincarcare, fie el cartela razuibila securizata, fie cod tiparit la vedere de un angajat la un magazin sau de aparate self pe care le gasesti prin toate centrele comerciale.

View PostMinettoMatoi, on 10 august 2023 - 19:53, said:

Mersi mult de informatie, insa nu inteleg de ce nu merge sa incarci de ex cartela cu 5 Euro de pe site si sa-i activezi extraoptiunea cu N5 pe tel ?! E ciudat totusi, adica care e spilul de fapt ? Sa inteleg asa ca idee de ce se intampla asta.
Pai de aia iau cartela de pe ratf, sa nu ma mai duc la centru, ca asa ma duceam acolo, banui ca omu ia de la raft tocmai din comoditate, sa o incarce si gata. Ce sa securizezi, ca oricum banii ii ia ! Nu vad ce castiga sa faca ocolisurile astea. Ce conteaza ca iau de la ei codul sau nu. Deci la aia de 2 E, pot incarca cu 3 Euro, si dat T2 sms la 123 si se activeaza, e ok si asa. Nu vreau sa ma incurc cu N5, sa cer inapoi, etc. Atunci sa nu mai puna la rafturi cartele aiurea, sa se ia doar de la ei. Si codul de reincarcare il dai sms la vreun nr ? Sau cum il pui ? Am pus ca am luat de la automat acum ani, dar am uitat.
De destepti ce sunt managerii.
Se intampla de la incercarea lor de a forta utilizatorii sa plateasca bani in contul Telekom la fiecare cartela activata.
Adica sa plateasca omul bani dar sa nu afle inainte ce primeste de banii aia.
Vodafone sunt cei mai cinstiti pe partea asta, iei cartela 0, se activeaza si devine perfect functionala fara sa fii fortat sa platesti bani, apoi daca iti place nivelul semnalului, nivelul calitatii in convorbire poti alege sa o incarci si sa activezi optiune. La Telekom nu exista posibilitatea asta de testare inainte de a da banii.
Era vorba de securizarea codului de reincarcare, la metoda cu cartele razuibile nu vede nimeni codul pana nu razuie cartela, adica codul ajunge sa fie cunoscut doar de cumparator atunci cand vrea sa il foloseasca. La varianta cu cod printat, il pot vedea zeci de persoane inainte de a ajunge sa fie folosit de cel ce l-a cumparat.

View PostMinettoMatoi, on 10 august 2023 - 19:53, said:

Plus ca o alta chestie n-am inteles (parca am mai pus prob aici dar am uitat daca am pus-o), de ce cand ai credit baga aia cu perioada de gratie si te obliga sa incarci ? Poate vreau sa bag credit ptr 3-4 luni sa nu ma doara capul sa incarc mereu, sa-si ia cate 5 E lunar de acolo. Alta tampenie. Adica sa zic ca am 15 E, si imi blochezi aia acolo, ca ma pui sa bag alti bani cand eu nu am nevoie sa bag. Eu am impresia ca lumea asta a luat-o razna, softurile au n probleme de proiectare de nu fac aia si aia si ailalta desi ar fi trebuit, produsele din ce in ce mai proaste si negandite, manageri mai neghiobi, din ce in ce mai multe chestii anapoda se fac.
E foame de bani. Toate chestiile astea anapoda se explica din foamea de bani.

View PostMinettoMatoi, on 11 august 2023 - 18:31, said:

Eu am inteles, dar eu doresc sa aflu cum au gandit, de ce au facut asa ? De ce nu au facut sa incarci si gata, daca tot e la raft. Incarcai si activai optiunea. Tu ce parere ai ? Vreau sa le inteleg strategia. Nu conta ca nu era gratis codul, ca nu de bani e vorba, eu comentez procedura.
Nu prea au gandit-o bine.
Ideea in capul lor era ca cel ce activeaza o cartela sa fie obligat sa plateasca si niste euro in contul Telekom.
Foame de bani.

Cat despre cartelele 0, e normal sa existe peste tot, ba chiar in unele tari sunt obligati sa ofere cartele 0 cu posibilitatea de a testa reteaua inainte de a da bani operatorului si e corect sa fie asa, se intampla sa iei o cartela si dupa ce bagi optiunea observi ca semnalul e cam praf sau convorbirile se aud ca naiba sau netul e cam lipsa... si ramai cu teapa data pe o luna desi tu mai mult de cateva zile nu ai folosit cartela ca dupa ce ai descoperit ca in zona aia acel operator e praf ai luat de la altul cartela.

#23
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,976
  • Înscris: 24.04.2013

View Postasffga, on 12 august 2023 - 12:34, said:

… Era vorba de securizarea codului de reincarcare, … La varianta cu cod printat, il pot vedea zeci de persoane inainte de a ajunge sa fie folosit de cel ce l-a cumparat. …
La bancomatele BCR imprima codul pe chitanta de plata cu cardul. Deci doar tu vezi codul atunci pe loc, iei personal chitanta fara sa treaca prin vreo alta mana sau sa fie vazuta de alti ochi, iar ulterior depinde doar de tine cata grija ai de acea hartie pana folosesti codul.

#24
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023

View Postmihai85x, on 10 august 2023 - 22:51, said:

când patroana te informa: iei cu credit tipărit număr nou.
Patroana, sau vanzatoarea facea un abuz.
Exact cum fac si acum vanzatorii inclusiv in magazinele proprii ale operatorilor, mai ales cel portocaliu.
Cartelele 0 nu trebuie conditionate de o reincarcare de la locul de unde ai luat cartela.
Cartelele 0 sunt produse promotionale ce nici macar nu apartin gestiunii magazinului in care exista. Ele sunt distribuite de operator gratuit cu scopul de a fi lasate la liber sa se serveasca lumea din ele. Dar cei de la magazine au vazut asta ca o oportunitate de business, sa le ascunda in sertar sau sa stea geana cu ochii pe ele sii cum vad pe cineva ca atinge una imediat incearca sa forteze si cumpararea de credit de la ei.

#25
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,398
  • Înscris: 28.10.2018
Cartelele astea nu se videau doar pe baza de act de identitate? Ma gandesc ca si activarea are ca scop identificarea utilizatorului. Adica pana la urma ori cu ID ori cu card bancar la incarcare, o identificare tot se intampla.

Altfel isi cumpara orice terorist cartela de pe raft ca sa isi sune bomba. Adica le-a facut viata cu 0.0001% mai grea.

Edited by abac, 12 August 2023 - 14:33.


#26
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,413
  • Înscris: 08.02.2011
Nu se cere nici un buletin si codul de incarcare se poate cumpara cu bani cash din magazin.

#27
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,031
  • Înscris: 04.09.2018

View Postasffga, on 12 august 2023 - 12:34, said:

Nu e dezactivata, e valabila, are semnal, dar ca sa se activeze numarul in sistem trebuie sa reincarci cu un cod de reincarcare, fie el cartela razuibila securizata, fie cod tiparit la vedere de un angajat la un magazin sau de aparate self pe care le gasesti prin toate centrele comerciale.

De destepti ce sunt managerii.
Se intampla de la incercarea lor de a forta utilizatorii sa plateasca bani in contul Telekom la fiecare cartela activata.
Adica sa plateasca omul bani dar sa nu afle inainte ce primeste de banii aia.
Vodafone sunt cei mai cinstiti pe partea asta, iei cartela 0, se activeaza si devine perfect functionala fara sa fii fortat sa platesti bani, apoi daca iti place nivelul semnalului, nivelul calitatii in convorbire poti alege sa o incarci si sa activezi optiune. La Telekom nu exista posibilitatea asta de testare inainte de a da banii.
Era vorba de securizarea codului de reincarcare, la metoda cu cartele razuibile nu vede nimeni codul pana nu razuie cartela, adica codul ajunge sa fie cunoscut doar de cumparator atunci cand vrea sa il foloseasca. La varianta cu cod printat, il pot vedea zeci de persoane inainte de a ajunge sa fie folosit de cel ce l-a cumparat.

E foame de bani. Toate chestiile astea anapoda se explica din foamea de bani.


Nu prea au gandit-o bine.
Ideea in capul lor era ca cel ce activeaza o cartela sa fie obligat sa plateasca si niste euro in contul Telekom.
Foame de bani.

Cat despre cartelele 0, e normal sa existe peste tot, ba chiar in unele tari sunt obligati sa ofere cartele 0 cu posibilitatea de a testa reteaua inainte de a da bani operatorului si e corect sa fie asa, se intampla sa iei o cartela si dupa ce bagi optiunea observi ca semnalul e cam praf sau convorbirile se aud ca naiba sau netul e cam lipsa... si ramai cu teapa data pe o luna desi tu mai mult de cateva zile nu ai folosit cartela ca dupa ce ai descoperit ca in zona aia acel operator e praf ai luat de la altul cartela.
A mers. M-am dus la Mega la automat, am dat sa incarc cu 3 Euro, a zis ca, cartela nu e activa, am dat la extraoptiuni. Apoi am dat iar dar am apasat "incarcare directa". Am bagat 3 Euro, a mers, apoi am dat sms cu T2 la nr 123 si s-a activat extraoptiunea, deci nu trebuie cod de reincarcare. Nu merge sa incarci de pe net, doar de la automate din magazine fara treaba cu, codul de incarcare.

Pai si nu ar trebui sa fie o institutie sa reglementeze foamea asta de bani ? Adica pe client cine il apara ? Eu cand am zis ca e haos in liberalismul asta, zice lumea ca-s ne-bun, si am mai zis ca doar bogatii rules si omu de rand nu conteaza, desi se vede clar, multi zic ca vb eu prostii.
Ma mir cum au facut aia cu roaming in UE in iunie 2017, chiar ma mir cum de s-au gandit aia la om, sau cine stie ce alte interese or fi fost, ca pana atunci de ce n-au facut asta ?!
Bine, ma fac ca uit ca politicul din Ro e pus de acolo de unde vine Telekomul sau zona aia...
N-am vazut si eu sa facem retea pur romaneasca de telefonie, capital romanesc si tot (chiar si de stat la o adica, sau macar privati romani sa lase profitul aici), mereu sunt ale altora, suntem boii boilor.

Sau retea de supermarkets romanesti cu produse majoritar romanesti, nici vorba nene, majoritar avem doar jegurile altora care la ei nu le vand. Si nimeni nu ia masuri, nu incurajeaza producatorul roman special sa faca burta mare strainii, formidabil domne.

Deci daca tu ai 20 Euro pe cartela, tu ii pierzi ! Ca fara sa incarci intri in perioada de gratie, deci mai bagi 5 Euro, ii consumi luna asta, ramai tot cu 20 acolo. Dupa aia te pune iara sa bagi, iar activezi, iar ramai cu aia 20 acolo.
Si cum ii poti recupera ? Ca pana la urma is banii tai.

La Orange si Vodafone cum e ? Te lasa sa consumi toti banii si apoi sa mai incarci ?


Alta chestie care nu am inteles-o. Daca eu sa zic ca am aici abonament in Romania si am roaming activat (sau cartela), vb din Germania si in Germania cu pretul de Romania.
De ce, daca trece nu stiu cat timp iti taie facilitatea ?! La telekom citisem ca daca te vede ca ai un timp mai lung in afara decat aici, iti taie facilitatea, sau daca trec nu stiu cate saptamani stand acolo.
Pai ce conteaza ? Imi platesc abonamentul, aia e. Ce conteaza unde folosesc in UE si cat timp !? Ca tot banii aia ii iei, ca stai in Germania, ca stau in RO, tot 5 Euro bag la optiune. Ce ii int pe ei unde esti daca in UE e la pret de local ?!

As face asa (e doar un exemplu) ptr ca in Germania costa mai mult sa ai abonament sau cartela, nemtii is hoti rau fata de Romani. Dai gramada de bani si zice ca ai minute in afara, si cand suni, zice ca n-ai. Incarcasem parca cu 22 Euro o cartela acolo in Germania si nu puteam suna in Romania doar pe banii de optiune.

Nu stiu cum e la Orange sau Vodafone.
Deci vezi ? Doar interesele smecherilor sunt aparate. Si lumea o da ca...vai ce bun e sistemul asta.

Edited by MinettoMatoi, 12 August 2023 - 18:42.


#28
tiff

tiff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 31.01.2005

View PostMinettoMatoi, on 12 august 2023 - 18:31, said:

am dat sms cu T2 la nr 123 si s-a activat extraoptiunea
Ce resurse ai in extraoptiunea asta pe care ai activat-o? Pentru cat timp?

#29
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 07.08.2003
Nelimitat Telekom Mobile
150 min/sms naționale
2GB
30GB bonus care se pot activa separat
30 de zile

Edited by daniel28, 12 August 2023 - 22:01.


#30
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,031
  • Înscris: 04.09.2018

View Posttiff, on 12 august 2023 - 18:39, said:

Ce resurse ai in extraoptiunea asta pe care ai activat-o? Pentru cat timp?
Imi zice ca pana pe 11 sept am optiunea activata, activata azi dimineata pe la ora 9. Hotii nu mai dau ptr 30 ci ptr 28 de zile de acum un an parca. Ca resurse ai ce zice colegul daniel.
Dar asa e si la optiunea de 5 E, tot 28 zile ai.

daniel28, nu am inteles aia cu 150 min nationale, sms nationale, ai voie 150 min si 150 sms, sau 150 sa fie ori una din ele ori suma la ambele ?
Si international nu am ? Ca la optiunea de 5 E ai 100 min pe mobil si fix international.
Nu imi trebuie international, intreb ca idee doar, nici netul nu imi trebuie, doar convorbiri mai ales in Telekom.

#31
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 07.08.2003
150 min si sms in total
Nimic international

Edited by daniel28, 13 August 2023 - 06:33.


#32
HOMELANDER

HOMELANDER

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 22.03.2023

View Posttiff, on 12 august 2023 - 18:39, said:


Ce resurse ai in extraoptiunea asta pe care ai activat-o? Pentru cat timp?
Attachment Screenshot_20230813_103653_Phone.jpg

View PostHOMELANDER, on 13 august 2023 - 09:38, said:

Scrie clar ca optiunea T2 are valabilitate 30 DE ZILE, nu 28!

Attached Files



#33
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023

View PostMinettoMatoi, on 12 august 2023 - 23:11, said:

Imi zice ca pana pe 11 sept am optiunea activata, activata azi dimineata pe la ora 9. Hotii nu mai dau ptr 30 ci ptr 28 de zile de acum un an parca. Ca resurse ai ce zice colegul daniel.
Dar asa e si la optiunea de 5 E, tot 28 zile ai.
Optiunea asta e valabila 30 zile.
Daca e activata pe 12august inseamna ca trebuie sa expire pe 11septembrie ca sa fie 30 zile.
Nu stiu ce matematica ai facut tu ca sa iti dea 28, cand rezultatul e clar 30.

View PostMinettoMatoi, on 12 august 2023 - 23:11, said:

nu am inteles aia cu 150 min nationale, sms nationale, ai voie 150 min si 150 sms, sau 150 sa fie ori una din ele ori suma la ambele ?
Ai voie 150 de minute sau sms.
Sunt 150 de unitati care pot fi consumate fie ca minut fie ca sms.

#34
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,031
  • Înscris: 04.09.2018
Ai dreptate, sunt 30 zile, aveam in cap ca ieri era 13 nu 12.

Ce e interesant ca azi dimineata am fost anuntat ca, contul intra in gratie in 30 zile, bine ca apuc sa se activeze pe 11 ca mai am 4 Euro in cont. Ceva nu pricep totusi.
Deci ieri dimineata s-a activat extraoptiunea si azi dim mi s-a zis asta, apuc sa mi se reactiveze optiunea inainte sa intre in gratie ? Ca pana la urma ma duc la ei sa ii iau la intrebari ce se intampla.

Eu ma mir cum de lumea nu se sesizeaza la asta cu gratia sa faca sesizari. Ca daca incarci cu 3 E si optiunea e de 2, ramai oricum cu 1 euro in plus, si il blochezi acolo ?! Ca incaraci si iar incarci cu 3, si se tot aduna euro blocati.

Edited by MinettoMatoi, 13 August 2023 - 14:56.


#35
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,976
  • Înscris: 24.04.2013

View PostMinettoMatoi, on 13 august 2023 - 14:55, said:

… Ce e interesant ca azi dimineata am fost anuntat ca, contul intra in gratie in 30 zile, bine ca apuc sa se activeze pe 11 ca mai am 4 Euro in cont. …
Degeaba apuca sa se reactiveze optiunea. Odata SIM-ul intrat in perioada de gratie, ca regula NU mai poti initia trafic (apel/SMS/date) chiar daca mai ai resurese din optiune. Altfel spus acele resurse raman sa le admiri in vitrina de la cost control, ca de folosit nu poti decat daca obtii perioada activa - adica reincarci, alti bani scosi din buzunar. Exceptie cred ca este doar Vodafone care iti prelungeste perioada activa cat sa se termina optiunea aleasa, desi asta nu cred ca e ceva oficial. Verifica exact cum este la Telekom (am inteles ca de la acest operator este cartela).

View PostMinettoMatoi, on 13 august 2023 - 14:55, said:

… asta cu gratia … Ca daca incarci cu 3 E si optiunea e de 2, ramai oricum cu 1 euro in plus, si il blochezi acolo ?! Ca incaraci si iar incarci cu 3, si se tot aduna euro blocati.
Bine te-ai trezit ai venit la cartela! Si nu uita: motto-ul cartelei este

Quote

Reincarcarile mici si dese, cheia marilor succese.


#36
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,413
  • Înscris: 08.02.2011
Nu e nimic de sesizat, în perioada de gratie nu ai acces la rețea. Ba chiar ești taxat pentru opțiune daca ai credit rămas, dar nu poți folosi nimic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate