Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 

Problema incarcare cartela

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 04.09.2018
Am luat o cartela de la Mega Image care expira in oct 2024 si am vrut sa o incarc pe site Telekom, imi zice ca nu se poate, atasez poza. Cum se poate rezolva problema ?
Pai am luat-o ca sa o incarc si apoi sa-mi activez extraoptiunea ! Cum o folosesc daca nu ma lasa sa o incarc ?! E cartela telekom, nr a fost pus corect.

Attached Files


Edited by MinettoMatoi, 10 August 2023 - 13:35.


#2
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,916
  • Înscris: 05.07.2007
nu scrie pe cartela cum sa o activezi?

#3
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 23.10.2006
O bagi in telefon, suni pe ea, raspunzi si pe urma o incarci.

#4
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 04.09.2018
Daca sun pe nr zice ca nr e blocat ptr apelurile de sosire.
Normal ca am citit cum se activeaza, am facut exact ce zice in poza care o atasez. Nu inteleg ce se intampla.

Alta intrebare, care e cea mai ieftina extraoptiune (ca nu as vrea sa activez cu 5), si cum se activeaza ? Ca la aia de 5 Euro se trimite N5 la nr 1234 si se activeaza, dar nu stiu daca la optiuni mai ieftine merge tot cu N.

Attached Files



#5
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,916
  • Înscris: 05.07.2007
scuze, de multe ori nici eu nu mai citesc manualele de instalare....
o alternativa ar fi sa incerci sa incarci de pe telefon, cu un cod  generat deja, nu on line.... alta idee nu am ....

#6
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Cred ca e dezactivata... Nu stiu daca rezolvi sa o activeze sunand la ei, expui problema, vezi ce rezolvi.

#7
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023
Cartelele Telekom se activeaza cu cod de reincarcare prin USSD.
Te duci la orice magazin si ceri un cod de 5 euro Telekom, gasesti pe toate drumurile, difererenta e pretul, in magazinele Telekom costa 30 lei, pe la alimentare ajung sa coste chiar si 36 de lei, depinde de cata foame are vanzatorul. Vin sub forma de cartele razuibile, Telekom fiind singurul operator care mai securizeaza reincarcarile.
Unele magazine mai au si POS-uri de la diverse firme care pot emite si coduri de reincarcare pentru toti operatorii, emitand codul in clar, nesecurizat.

Dupa ce introduci codul de reincarcare, abia atunci devine cartela activa. Ei si Orange ce mai fac ceva asemanator.
Vezi sa ai datele oprite inainte sa introduci codul de reincarcare.
Dupa ce introduci codul de reincarcare se va activa automat N5, si daca vrei altceva va trebui sa ceri creditul inapoi prin text CREDIT la 123. Apoi vei putea sa consumi creditul cum vrei tu.
Cea mai mica optiune la Telekom e cea de 2euro, o gasesti si la USSD se numeste T2 si are 30GB si 150 minute cred. Daca iti e mai comod o poti activa si cu text T2 la 123.

Edited by asffga, 10 August 2023 - 14:16.


#8
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 24.10.2016
Din ce stiu eu daca incarci minim 3 euro se activeaza cartela. Daca o pui in telefon si nu are semnal/nu scrie la operator TELEKOM.RO inseamna ca e dezactivata si nu o mai poti incarca.
Daca pe pachet scrie ca expira in oct 2024, ar trebui sa o poti incarca. Daca nu pe site, intr-un magazin Telekom sau la un Paypoint.

#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 30.08.2006
Sigur ai introdus numarul corect de telefon ? Simul s-a inregistrat  in retea?

#10
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,974
  • Înscris: 24.04.2013
Din ce stiu, poti obtine cod de reincarcare pentru prepay ce tine de oricare din operatorii Orange/ Vodafone/ Telekom la bancomatele BCR (cele obsinuite, stradale, disponibile 24/7) platind cu un card bancar emis de o banca oarecare (nu neaparat BCR). Nu stiu cat este valoarea minima, dar cred ca e mai putin de 5EUR credit (3? 4?).

LE: Se pare ca stiu bine. Vezi ‘Reincarcarci cartele Vodafone, Orange si Telekom Romania’ la un ATM luat la intamplare de pe harta <https://www.bcr.ro/r...r-216a/NCR05564>.
Desi, tot acolo apare si ‘Plătești facturile curente către furnizorii agreați de utilități/servicii în baza unei convenții semnate între ține și BCR’, un serviciu excelent dar pe care l-au desfiintat (tot ce e bun - l-am folosit vreo 15 ani luna de luna - trebuie distrus, nu-i asa?)…

Edited by sags, 10 August 2023 - 14:37.


#11
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,177
  • Înscris: 15.05.2008
Este crima curata sa cumperi sim telekom in ziua de azi,meri la o unitate postala si cere un sim gratis,poate isi face mila de tine si ti-l da pe ala bun cu oferta.

#12
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023
De ce zici asta?
Pe zona unde ma intereseaza Telekom zboara, si zboara la preturi mai mici decat concurenta.
Acum multi ani in zona lumea era majoritara pe Orange, chiar daca nu era cine stie ce calitate, fiind primul care intrase pe zona cu marketing agresiv. Dar de cand a intrat Telekom tare pe zona multi s-au mutat la Telekom, iar Orange pare ca a intrat in reductie si de antene ca a scazut si semnalul de cand nu mai sunt jucatorul principal pe zona.

#13
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,092
  • Înscris: 04.10.2005
Sim-urile Telekom cu zero credit se activează doar cu cod tipărit... Se întâmplă asta de ani de zile...

#14
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 04.09.2018

 bai3tzash, on 10 august 2023 - 14:09, said:

Cred ca e dezactivata... Nu stiu daca rezolvi sa o activeze sunand la ei, expui problema, vezi ce rezolvi.
Pai daca e dezactivata de ce expira in oct 2024 si de ce mai era in Mega ?! Cartele care nu erau inainte cu o saptamana.
Plus ca vede reteaua in telefon, are semnal, am verificat. Cealalta care s-a dezactivat nu mai avea nici un efect, nici semnal nu aveam.

 asffga, on 10 august 2023 - 14:14, said:

Cartelele Telekom se activeaza cu cod de reincarcare prin USSD.
Te duci la orice magazin si ceri un cod de 5 euro Telekom, gasesti pe toate drumurile, difererenta e pretul, in magazinele Telekom costa 30 lei, pe la alimentare ajung sa coste chiar si 36 de lei, depinde de cata foame are vanzatorul. Vin sub forma de cartele razuibile, Telekom fiind singurul operator care mai securizeaza reincarcarile.
Unele magazine mai au si POS-uri de la diverse firme care pot emite si coduri de reincarcare pentru toti operatorii, emitand codul in clar, nesecurizat.

Dupa ce introduci codul de reincarcare, abia atunci devine cartela activa. Ei si Orange ce mai fac ceva asemanator.
Vezi sa ai datele oprite inainte sa introduci codul de reincarcare.
Dupa ce introduci codul de reincarcare se va activa automat N5, si daca vrei altceva va trebui sa ceri creditul inapoi prin text CREDIT la 123. Apoi vei putea sa consumi creditul cum vrei tu.
Cea mai mica optiune la Telekom e cea de 2euro, o gasesti si la USSD se numeste T2 si are 30GB si 150 minute cred. Daca iti e mai comod o poti activa si cu text T2 la 123.
Mersi mult de informatie, insa nu inteleg de ce nu merge sa incarci de ex cartela cu 5 Euro de pe site si sa-i activezi extraoptiunea cu N5 pe tel ?! E ciudat totusi, adica care e spilul de fapt ? Sa inteleg asa ca idee de ce se intampla asta.
Pai de aia iau cartela de pe ratf, sa nu ma mai duc la centru, ca asa ma duceam acolo, banui ca omu ia de la raft tocmai din comoditate, sa o incarce si gata. Ce sa securizezi, ca oricum banii ii ia ! Nu vad ce castiga sa faca ocolisurile astea.
Ce conteaza ca iau de la ei codul sau nu.

Deci la aia de 2 E, pot incarca cu 3 Euro, si dat T2 sms la 123 si se activeaza, e ok si asa. Nu vreau sa ma incurc cu N5, sa cer inapoi, etc.
Atunci sa nu mai puna la rafturi cartele aiurea, sa se ia doar de la ei.

Si codul de reincarcare il dai sms la vreun nr ? Sau cum il pui ? Am pus ca am luat de la automat acum ani, dar am uitat.

Plus ca o alta chestie n-am inteles (parca am mai pus prob aici dar am uitat daca am pus-o), de ce cand ai credit baga aia cu perioada de gratie si te obliga sa incarci ? Poate vreau sa bag credit ptr 3-4 luni sa nu ma doara capul sa incarc mereu, sa-si ia cate 5 E lunar de acolo. Alta tampenie. Adica sa zic ca am 15 E, si imi blochezi aia acolo, ca ma pui sa bag alti bani cand eu nu am nevoie sa bag.
Eu am impresia ca lumea asta a luat-o razna, softurile au n probleme de proiectare de nu fac aia si aia si ailalta desi ar fi trebuit, produsele din ce in ce mai proaste si negandite, manageri mai neghiobi, din ce in ce mai multe chestii anapoda se fac. Calitatea invatamantului scade global cred (afara de China).
Bag 50 E, ia-mi 10 luni la rand cate 5 E automat si activeaza. Se termina banii, atunci bag iar daca vreau.

Cartele la raft desi nu te ajuta asa cum ar parea ca te ajuta (ca doar gandesti ca de aia is la raft, sa-ti fie mai simplu), si asa mai departe. Ca asa, nu mai erau la raft si stiai ca trebuie sa te duci la ei sa iei, sau automat, si era mai simplu daca tot nu merge fara cod sau ce o mai fi.
Poate o da cod la automat, incerc maina la Mega.
Daca vrei banii repede, fa sa nu mai fie nev

Se si vede ca vine criza aia neagra din care nu vom mai iesi, in Germania din ce in ce mai putini vor fac tehnice, etc.

 ceanu1980, on 10 august 2023 - 14:57, said:

Este crima curata sa cumperi sim telekom in ziua de azi,meri la o unitate postala si cere un sim gratis,poate isi face mila de tine si ti-l da pe ala bun cu oferta.
Nu e problema sa cumpar, ca tot banii aia ii dau, dar nu stiam ce se intampla, plus ca nu pricep de ce n-au facut sa mearga asa pe directe, ca isi luau banii mai repede. Iei cartela cand cumperi varza de la raft, te duci acasa, intri pe telekom, incarci, activezi optiunea si gata, era interesul lor.

Edited by MinettoMatoi, 10 August 2023 - 20:03.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poti incarca de pe alte siteuri, si atunci se activeaza. De la ei de pe site nu merge, fiind cartela noua, e dezactivata.
Sau varianta mai grea, cu cod de reincarcare..

#16
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,413
  • Înscris: 08.02.2011
Astea sunt regulile, îți convine bine, nu îți convine cauți alt operator. Prima reîncărcare se face cu cod tipărit.

Puteai să cumperi codul tot din mega image daca vroiai, dar nu mai era gratis

#17
mihai85x

mihai85x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 05.08.2013
In urmă cu câțiva ani, erau 2 perioade: una în care cartela Telekom/Cosmote se lua doar că număr și altă perioadă când se lua și credit tipărit în fața ta când patroana te informa: iei cu credit tipărit număr nou. Scria pe cartoanele simului: număr e valabil/se activează cu credit cumpărat din același loc

#18
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 04.09.2018

 modoran, on 10 august 2023 - 22:09, said:

Astea sunt regulile, îți convine bine, nu îți convine cauți alt operator. Prima reîncărcare se face cu cod tipărit.

Puteai să cumperi codul tot din mega image daca vroiai, dar nu mai era gratis
Eu am inteles, dar eu doresc sa aflu cum au gandit, de ce au facut asa ? De ce nu au facut sa incarci si gata, daca tot e la raft. Incarcai si activai optiunea.
Tu ce parere ai ? Vreau sa le inteleg strategia.

Nu conta ca nu era gratis codul, ca nu de bani e vorba, eu comentez procedura.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate