Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

Obiectiv Sony 16-80mm F4

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
bitplay

bitplay

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 13.08.2022
Circulă zvonuri prin târg cum că, pe lângă noua cameră foto Sony A6700 care urmează să fie anunțată probabil undeva pe data de 12 iulie 2023, vor mai apărea 2 obiective pentru APS-C, astfel:

- Sony 16-80mm f/4;
- Sony 15-45mm f/3.5-5.6 PZ (un nou kit lens!).

Sunt extrem de curios cum vor fi noile obiective! Pentru că, după părerea mea:
- Sony 18-135mm F3.5-5.6 OSS este o petardă de obiectiv! În afară de faptul că plaja focală este bunicică spre bună (exceptând capătul wide, unde 18 e prea puțin) și faptul că este mic, ușor, compact și cu stabilizare, altfel optic e varză murată! Iar magazinele de profil din România cât și posesorii de astfel de obiective second-hand cer pe OLX prețuri extrem de mari pentru ce obiectiv este! Absolut nemeritat de mari pentru ce obiectiv este! Iar vechiul 16-70 este o adevarată catastrofă, calitate de kit-lens  16-50 (optic) și preț de 10 ori mai mare!
- Sony 16-50mm f/3.5-5.6 OSS de asemenea, este o petardă de obiectiv! Măcar e un obiectiv ieftin. Dar cam atât.

Dacă vor avea și preturi decente și nu cum cer de obicei cei de la Sony pe obiective, atunci cred ca vor fi un succes!

Sunt curios voi ce părere aveți de noile posibile obiective?

#2
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Ce parere am putea avea despre 2 obiective care nici macar nu au fost anuntate ?

Eu am pozat un apus in Tenerife de la 2000m altitudine cu un obiectiv de kit.  Dupa excursia aia, am donat obiectivul unui prieten. Cam asta e treaba cu obiectivele de kit.

Edited by katran, 07 July 2023 - 08:40.


#3
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
NIKON 18-55 VR si Canon 18-55 IS chiar erau decente.

Nikon 18-70 era chiar foarte bun.

Fuji 18-55 f2.8-4 e superb.

Panasonic 14-45 iarasi a fost decent.

Plus ca se gasesc si kit-uri cu 12-40mm f2.8/f4, 24-70 f4 sau 24-105L ...

Cand a aparut, Sony 16-50mm a iesit in evidenta ca fiind mult inferior mediei obiectivelor de kit de la acea vreme..

Edited by StefanSC, 07 July 2023 - 10:45.


#4
bitplay

bitplay

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 13.08.2022
Conform surselor, Sony A6700 va avea focus stacking in camera. Buna dimineata Sony!

#5
bitplay

bitplay

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 13.08.2022
UPDATE: din pacate nu se confirma zvonul cu focus stacking pe A6700 si nici obiectivul de kit 15-45. Asta e, vedem maine. Pacat, erau doua chestii extrem de interesante pe APS-C...
Cu ce noutati vor veni maine cei de la Sony este cel mai probabil sa fie din zona de full-frame, care pe mine ma lasa rece...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate