Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 

De ce bere dupa efort fizic?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#1
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,918
  • Înscris: 26.01.2010
Stiu , nu are logica , nu am gasit explicatie medicala dar asta e o problema majora cu care m-am confruntat de cand ma stiu.
Inainte , nu ma deranja pentru ca nu declarasem razboi caloriilor si alcolului dar acum nu inteleg ce mama ma-sii se intampla in organismul meu iar medicul meu nu cred ca ma crede :lol:

Acum 3-4-5 ani , alergam la un marathon , jap o bere sa scap de sete.
Veneam de la sala , bagam o bere sa treaca setea.

Acum nu imi mai permit asta pentru ca eu nu mananc timp de 19-23 de ore , fac OMAD , imi place regimul asta si daca beau o bere pe nemancate ma fac muci. E normal avand in vedere cat mananc.

Dimineata primul lucru pe care-l fac e sa beau juma de l de apa. Pe tot parcursul zilei beau cam 4 l de apa si fac asta de vreo 20 ani. Nu beau pepsi/coke/sprite , nu beau ice tea sau sucuri naturale. APA si cafea sunt singurele lichide nelipsite zilnic.

Sambata am fost la piscina dupa ce m-am trezit. Am energie , nu am nici o problema sa fac efort inainte sa mananc ba chiar imi provoaca o stare de euforie care-mi place. Foame nu imi este dar in schimb mor de sete. Apa nu mai are niciun efect.
Sambata am baut juma de l de apa dupa ce am terminat cateva ture de piscina si la plecare am luat un gatorade stiind ca o sa-mi fie sete pe drum. L-am baut cu greu ( nu-mi place gustul ) si cand am ajuns acasa am mai bagat vreo juma de l de apa ca muream de sete.
Am combinat apa cu ceva pudra cu electroliti si nimic. Mi-am intrerupt fastingul cu niste pepene rosu si am adormit ca eram asa umflata de apa incat nici sa ma misc nu mai puteam.

Ieri , piscina iar .Cand am ajuns acasa am baut o bere pentru ca berea e singurul lichid care opreste setea.Desi sunt fana nr 1 APA plata , imediat dupa workout de orice tip ,am nevoie de bere ,altfel nu trece setea

Mai are cineva problema asta?

#2
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Carbohidratii, se absorb foarte repede impreuna cu alcoolul.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/b_xokqEej7o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pana si el povestea cum il fortau sa nu manance nimic si sa bea f putina apa, ca sa arate ok la filmari.
Cum bea o bere, cum incepea sa se umfle ca Hulk

#3
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 24.11.2020
Berea are niște nutrienți care ajută recuperarea organismului după efort. E mai degrabă nevoia organismului în acest sens decât setea propriu-zisă. Dar... o bere, maxim două.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Tu incerci sa pacalesti organismul, privandul de nutrienti, iar el incearca sa te pacaleasca ca sa obtina ce are nevoie.

#5
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 24.11.2020
Exact. Acum am citit și eu ce înseamnă OMAD. Băi, nu vă mai f...teți organismul cu prostiile astea. Mergeți la un nutriționist să vă spună cum să mâncați.

#6
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,918
  • Înscris: 26.01.2010

 victor29cr, on 19 iunie 2023 - 18:37, said:


Cum bea o bere, cum incepea sa se umfle ca Hulk

Eu nu vreau sa ma umflu ca Hulk pentru ca dupa o bere , bluza aia stramta pe corp care da super bine pe mine , nu mai da bine deloc , tre sa iau un large instead of medium .
Sunt pe low carb din motive de balonare si nu vreau sa ajung dependenta de bere imediat dupa un efort fizic serios.

Carb loading before workout make sense , after working out nu prea mai are rost. Si nu vreau paste fainoase ci bere , sa potolesc setea.

#7
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006

 Noua_pe_site, on 19 iunie 2023 - 18:28, said:

... imediat dupa workout de orice tip ,am nevoie de bere ,altfel nu trece setea
...
Se numește pre-alcoolism, dependență ușoară.

#8
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,748
  • Înscris: 08.10.2004
omad nu e o problema daca alimentatia e echilibrata si mai ai ceva gustari ajutatoare pe parcurs in functie de energia consumata.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ma mir ca nu o faci direct alcoolica.

 smoke, on 19 iunie 2023 - 18:51, said:

si mai ai ceva gustari ajutatoare pe parcurs in functie de energia consumata.
Deja nu mai e OMAD :)

#10
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 03.02.2010
Berea e băutură ideală pentru femei.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qr4ciYGlsuY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu e pentru bărbați.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zHlu0eqWzOw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,748
  • Înscris: 08.10.2004

 pasilla, on 19 iunie 2023 - 18:52, said:

Ma mir ca nu o faci direct alcoolica.


Deja nu mai e OMAD Posted Image

pai e discutabil, ca daca mananci o banana sau un mar sau un iaurt..aia nu e o masa.

#12
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,918
  • Înscris: 26.01.2010

 VOC, on 19 iunie 2023 - 18:38, said:

Berea are niște nutrienți care ajută recuperarea organismului după efort. E mai degrabă nevoia organismului în acest sens decât setea propriu-zisă. Dar... o bere, maxim două.

La doua beri sunt deja matoala cu programul meu de mancat si asta incerc sa evit :D
Nu am nimic impotriva bautului dar imbatatul la pranz nu imi surade

 pasilla, on 19 iunie 2023 - 18:40, said:

Tu incerci sa pacalesti organismul, privandul de nutrienti, iar el incearca sa te pacaleasca ca sa obtina ce are nevoie.

Neah , si inainte de dieta asta reactionam la fel . Nu pacaleam organismul cu nimic ,ba chiar ii ofeream tot ce dorea si tot bere voiam dupa ce terminam sala.


 VOC, on 19 iunie 2023 - 18:45, said:

Exact. Acum am citit și eu ce înseamnă OMAD. Băi, nu vă mai f...teți organismul cu prostiile astea. Mergeți la un nutriționist să vă spună cum să mâncați.
Nu-l fut deloc pe organism. Si inainte de IF tot odata pe zi mancam dar mancam la ore ciudate si nu tineam cont de ore. Acum is mai atenta la ce ora mananc si ce mananc. Am avut nutritionist care ma obliga sa mananc de 4-5 ori pe zi desi eu ii spuneam ca nu am unde baga atata mancare . L-am concediat ca faza cu mananci chiar daca nu ti-e foame nu mi-a picat bine. Am incercat, organismul meu refuza

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Noua_pe_site, on 19 iunie 2023 - 18:55, said:

Nu pacaleam organismul cu nimic ,ba chiar ii ofeream tot ce dorea si tot bere voiam dupa ce terminam sala.
Asta crezi tu, organismul are alta parere: dupa ce terminam sala.

 Noua_pe_site, on 19 iunie 2023 - 18:46, said:

Eu nu vreau sa ma umflu ca Hulk pentru ca dupa o bere
Nu sunt motive sa te umfli. Ragai de doua ori si gata. E ca si cum ai fi baut Aqua Quorensis.

#14
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013

 Noua_pe_site, on 19 iunie 2023 - 18:55, said:

La doua beri sunt deja matoala cu programul meu de mancat si asta incerc sa evit Posted Image
Nu am nimic impotriva bautului dar imbatatul la pranz nu imi surade



Neah , si inainte de dieta asta reactionam la fel . Nu pacaleam organismul cu nimic ,ba chiar ii ofeream tot ce dorea si tot bere voiam dupa ce terminam sala.



Nu-l fut deloc pe organism. Si inainte de IF tot odata pe zi mancam dar mancam la ore ciudate si nu tineam cont de ore. Acum is mai atenta la ce ora mananc si ce mananc. Am avut nutritionist care ma obliga sa mananc de 4-5 ori pe zi desi eu ii spuneam ca nu am unde baga atata mancare . L-am concediat ca faza cu mananci chiar daca nu ti-e foame nu mi-a picat bine. Am incercat, organismul meu refuza


si eu tin dieta cu multe proteine si grasimi si imi este sete mai mereu tot asa fac fasting cam 20h/zi mananc 1-2 mese/zi  cand bag mai multi carbohidrati nu am treaba cu apa beau mai putina. cred ca este de la prea multe proteine dar nu sunt sigur.

#15
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,918
  • Înscris: 26.01.2010

 EXIT, on 19 iunie 2023 - 18:47, said:

Se numește pre-alcoolism, dependență ușoară.
Sa intru la dezalcolizare zici matale ? :lol:


 smoke, on 19 iunie 2023 - 18:54, said:

pai e discutabil, ca daca mananci o banana sau un mar sau un iaurt..aia nu e o masa.

Masa mea e normala , carne mostly , plus legume verzi.
Cam 900 de calorii zilnic. Ca sa ajung la 1300 calorii cat ar trebui sa mananc eu sa slabesc juma de kil pe saptamana tre sa ma chinui sa gasesc combinatii cu bombe calorice

 Ravenscar17, on 19 iunie 2023 - 19:00, said:



si eu tin dieta cu multe proteine si grasimi si imi este sete mai mereu tot asa fac fasting cam 20h/zi mananc 1-2 mese/zi  cand bag mai multi carbohidrati nu am treaba cu apa beau mai putina. cred ca este de la prea multe proteine dar nu sunt sigur.

Pe mine carbohidratii ma obosesc plus ca ma baloneaza in draci asa ca ma abtin. Am introdus carbs de 2-3 ori pe saptamana dar diferenta e vizibila. De la small/medium sar la large/XL plus ca ma simt ca dracu si nu-mi place senzatia deloc

#16
danv6

danv6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 30.12.2010
@OP nu cumva, de fapt, ai nevoie de remineralizarea organismului pe langa rehidratare? Ceva de genul acesta, de adaugat/dizolvat in apa.

Edited by danv6, 19 June 2023 - 19:49.


#17
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,829
  • Înscris: 10.12.2006
Ia-ti separat niste electroliti, pune praful in apa carbogazoasa ca sa-ti aminteasca de bere, incearca mai multe formule. Alcoolul iti reduce progresul, dar depinde care-s obiectivele tale, si eu mai sting o bere cand vin de la inot.

#18
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,246
  • Înscris: 24.07.2022
o femeie "bauta" e o femeie completa. Posted Image

e mereu aceeasi bere, ce firma? pt slabit numara caloriile, mananca carne. si kefir si oua. :)

Edited by Punter, 19 June 2023 - 20:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate