Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

Curiozitate: cum încarci bateria la o mașină cu cartelă ?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023

 Naijax, on 17 iunie 2023 - 14:55, said:


Nu cred ca exista cineva atat de imbecil pe planeta asta ....
Drept dovadă, topicul ăsta. Posted Image

#20
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Cupra Formentor e de ex masina la care sunt curios, as aprecia un raspuns la obiect desi din experienta mea pe grupurile de români (o natie fara bun simt)  stiu ca asa ceva e aproape imposibil.

Edited by Remicade, 17 June 2023 - 15:13.


#21
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,599
  • Înscris: 30.08.2017
Eu nu înțeleg rostul acestor topicuri. Unde găsiți scenariile astea cu o mașină care are doua cartele, fiecare cartelă cu o cheie a ei, dar care cheie lipsește. Înțeleg, ai pierdut una din chei, dar și pe a doua?

#22
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,157
  • Înscris: 22.05.2003
Pui o intrebare cam tampita si generalista, dar tu vrei sa afli de fapt despre Cupra Formentor in mod particular.

Romanii e rai, dar ia cauta tu pe google:

"cupra formentor key"

https://youtu.be/5H8nFH-IOUs?t=49

#23
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,399
  • Înscris: 01.12.2001

 Remicade, on 17 iunie 2023 - 13:42, said:

Cum o deschizi după ce vii la mașină cu bateria scoasă de pe redresor ?
Cum "scoasa de pe redresor"?

#24
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,599
  • Înscris: 30.08.2017

 Adm, on 17 iunie 2023 - 15:15, said:


"cupra formentor key"


A pierdut-o și pe aia.

#25
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023

 george_alexandru, on 17 iunie 2023 - 15:16, said:

A pierdut-o și pe aia.
Mai întâi trebuie să cumpere mașina.

#26
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,894
  • Înscris: 22.12.2005
De fapt este mai simplu.
Se pune o baterie " de backup" cu 2 crocodili pe borne dupa ce ai scos bateria "veche". De ex una de ups- este cat 4 pachete de tigari si costa tot atat:)
si masina se va comporta normal (o sa ti mearga inchiderea)

#27
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

 dorin_2k, on 17 iunie 2023 - 15:16, said:

Cum "scoasa de pe redresor"?

Baterie auto :))).
Ma uitam la un review la Cupra si Austral si am vazut acele cartele, pe maner nu am vazut sa fie loc sa intre cheia asa ca m-am gandit sa intreb pe forum unde teoretic ar trebui sa ne ajutam dar vad ca am facut o greseala, trebuia sa citesc manualele, era mult mai rapid.

 Adm, on 17 iunie 2023 - 15:15, said:

Pui o intrebare cam tampita si generalista, dar tu vrei sa afli de fapt despre Cupra Formentor in mod particular.
Adica vrei sa spui ca la Austral sau Arkana e altfel ? Si astea le am pe lista scurta.

#28
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,691
  • Înscris: 17.01.2008
Răspuns direct, pentru inițiator: Nu exista mașina cu sistem Keyless Entry, care sa nu aibă din construcție, si un sistem mecanic ce deschidere. Daca tu pierzi acea cheie mecanica, este strict treaba ta sa cauți la reprezentanta sa iți faci alta. asta presupunând ca ai pierdut și cheia / cartela de rezerva...

Ai vreun exemplu de mașină cu sistem Keyless Entry care sa nu aibă un sistem mecanic (cu cheie) pentru deschidere?

#29
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

 foxbat, on 17 iunie 2023 - 15:22, said:

Se pune o baterie " de backup" cu 2 crocodili pe borne dupa ce ai scos bateria "veche". De ex una de ups- este cat 4 pachete de tigari si costa tot atat:)
si masina se va comporta normal (o sa ti mearga inchiderea)
Multumesc, tu mereu ai postat la obiect !

 danutzu_1069, on 17 iunie 2023 - 15:24, said:

Ai vreun exemplu de mașină cu sistem Keyless Entry care sa nu aibă un sistem mecanic (cu cheie) pentru deschidere?
Nu stiu, nu ma pricep la masini, nu am avut masina cu cartela niciodata.

Edited by Remicade, 17 June 2023 - 15:25.


#30
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,973
  • Înscris: 03.12.2005
Pentru aia care au descarcat bateria masinii incuiate si cu ocazia asta afla ca, din diverse motive, cheia sau broasca mecanica nu merg, raspunsul e:
Recuperat masina pe platforma, transferat pe elevator, demontate scuturi de pe burta in asa fel incat sa fie accesibil electromotorul si alimentata pe acolo masina ca sa poata fi descuiata din telecomanda.

In anumite cazuri se poate gasi vreun mecanic dispus sa o faca on site, dar daca cere mai putin decat povestea anterioara e fraier

#31
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,883
  • Înscris: 30.08.2006
Știam că toate mașinile vin și cu încuietoare clasica pe cheie. Trebuie scos capacelul care acoperă încuietoarea.

#32
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,981
  • Înscris: 24.04.2013

 Remicade, on 17 iunie 2023 - 15:24, said:

… m-am gandit sa intreb pe forum unde teoretic ar trebui sa ne ajutam dar vad ca am facut o greseala, trebuia sa citesc manualele, era mult mai rapid. …
Primul rezultat la cautare ‘cupra formentor open without battery’ <https://victoriamgcl...a-dead-battery/> iti zice inclusiv cum faci daca ai pierdut orice urma de cheie. Printre altele (i) intrat in masina prin portbagaj, SAU (ii) ridicat masina si/sau demontat bara fata pentru a avea acces la cablurile care blocheaza capota, SAU (iii) spart un geam… Mai e si ceva cu o incercare de a incarca bateria print-o priza de bricheta, dar nu am inteles bine unde este.

PS: Cat timp intrebarea e generala, ce raspuns astepti, altul decat ‘citeste manualul’? Posted Image

Edited by sags, 17 June 2023 - 15:31.


#33
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,237
  • Înscris: 13.03.2017

 Remicade, on 17 iunie 2023 - 15:13, said:

Cupra Formentor e de ex masina la care sunt curios, as aprecia un raspuns la obiect desi din experienta mea pe grupurile de români (o natie fara bun simt)  stiu ca asa ceva e aproape imposibil.

Uite manualul masinii aici
Vei descoperi toate gaurile posibile
Dupa ce il citesti din scoarta in scoarta, revino cu intrebari dar, nu la fel de imbecile

Attached Files



#34
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 15.04.2007
Te complici colegule ! Te muti la casa si lasi deschisa usa la masina.Pui un bat in ea sa n-o inchida vantul.Mai simplu de atat nu sa inventat.

#35
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023

 sebulbus, on 17 iunie 2023 - 15:27, said:

Pentru aia care au descarcat bateria masinii incuiate si cu ocazia asta afla ca, din diverse motive, cheia sau broasca mecanica nu merg, raspunsul e:
Recuperat masina pe platforma, transferat pe elevator, demontate scuturi de pe burta in asa fel incat sa fie accesibil electromotorul si alimentata pe acolo masina ca sa poata fi descuiata din telecomanda.

In anumite cazuri se poate gasi vreun mecanic dispus sa o faca on site, dar daca cere mai putin decat povestea anterioara e fraier
Mai ieftin și rapid scapi cu piatra de bujie și înlocuit geam ușă spate. Posted Image

#36
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022

 Remicade, on 17 iunie 2023 - 13:42, said:

Cum încarci bateria auto la o mașină care are cartela și nu mai are cheie in cartela ? Cum o deschizi după ce vii la mașină cu bateria scoasă de pe redresor ?

Tragi de mânerul ușii.

Bateria fiind scoasa si pusă pe redresor, nu mai poti să o încui si nici inchiderea automată nu merge, o găsești tot descuiată, cum ai lasat o.



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate