Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ
 Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 

Cata liniste trebuie sa fie in orele de liniste la bloc

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#55
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007
Chiar asa:
https://www.gandul.r...-vaita-19972357
?!?

#56
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,174
  • Înscris: 28.06.2005

 flt, on 04 mai 2023 - 12:45, said:

deci 30dB
Un frigider generează mai mult.
Îl scoatem din priză în orele de liniște? :D

 andreic, on 04 mai 2023 - 15:43, said:

Lucrezi la mina ? Daca ai un serviciu care te face sa transpiri (gen lucrator la drumuri si poduri sau salubritate) te speli la vestiar.
Am lucrat în construcții feroviare. Pe câmp, dealuri etc, pe unde trecea șina.
Vestiare? Visuri.
Ne spălăm la cișmeaua din Gară. Pe mâini și față. Stăteam ascunși prin trenuri, de rușine.

#57
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 21.02.2022

 oanabetianu, on 04 mai 2023 - 11:14, said:

Buna ziua, deoarece legea este foarte ambigua si greu de aplicat in privinta orelor de liniste la bloc
si nu am gasit nici un topic dedicat !00%, vin cu aceasta intrebare:
Cat de liniste trebuie sa fie in orele de liniste la bloc?
Dar nici sa vorbim, sa radem, nu avem voie?
Este ea exagerata, sau suntem noi nesimtiti, cum sugereaza dumneaei?
Trimite pe cineva două uși mai departe, în apartament si dacă mai aude ceva însemnă că ești în afara legii cu decibelii!
LE
Eu am primit reclamații din partea vecinilor că făceam duș după ora 22 și m-am conformat în proporție de 90%! Am un gamer înrăit lângă care deși joacă cu căști pe urechi lovește biroul, țipă, înjură, ce discută ei în rețea. Din păcate a trebuit să-l ameninț credibil cu violența fizică extremă ca să se mai abțină. Bineînțeles că toată distracția e noaptea .... că ziua doarme!
LE
Boxele mele decât 10 minute le-am testat, când le-am cumpărat, la mai mult de 40%.

Edited by echoshoworacle, 05 May 2023 - 15:39.


#58
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

 dacibesti, on 05 mai 2023 - 14:39, said:


Din pacate da.
Si la mine se aude cand face cineva dus - nu stiu la ce etaj e.

Problema e la unele baterii de dus sau chiuveta moderne - din cele ieftine. Fac un sunet de zici ca e sirena cand dai drumul la apa.
Am cumparat si eu una acum 2 ani cand mi-a decedat subit vechea baterie de chiuveta si nu se mai gasesc obertainere ptr ele. Nu puteam sa stau fara si am luat prima gasita care se potrivea la chiuveta mea. Urla cand dadeam drumul la apa. Culmea nu urla cand o dadeam la maxim ci doar cand dadeam drumul normal.
Am schimbat-o cum ma gasit una decenta. Imi puneam vecinii in cap.

#59
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,084
  • Înscris: 30.11.2021
Unele subiecte sunt facute sa ne confirme propriul orgoliu.

#60
radonys

radonys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.02.2013

 andreic, on 04 mai 2023 - 15:43, said:

Lucrezi la mina ? Daca ai un serviciu care te face sa transpiri (gen lucrator la drumuri si poduri sau salubritate) te speli la vestiar.

Probabil ți se pare SF, dar unii oameni se spală chiar dacă nu sunt mineri. Adică unii oameni chiar dacă lucrează la birou se spală când ajung acasă. Da, este greu de crezut, dar se întâmplă.

 strongsss, on 04 mai 2023 - 16:29, said:

toate blocurile sunt la fel, nu conteaza noi sau vechi.

Eu locuiesc într-un bloc ceaușist și nu aud absolut nimic niciodată, decât un zumzăit sâmbăta când aspira vecina de sus. Dar un zumzăit asa pe fundal. In rest când face lumea baie, trage apa, TV, discuții, râsete, etc, habar n-am, stau toată ziua acasă de când cu pandemia și nu am auzit niciodată nimic.

#61
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 strongsss, on 04 mai 2023 - 16:29, said:

toate blocurile sunt la fel, nu conteaza noi sau vechi. chiar zilele astea am vazut un bloc nou, construit cu raspundere (unii pereti sunt turnati) unde nu se aude nimic
eu stau acum intr-un bloc construit in '78. in sufragerie nu se aude nimic, dar in dormitoare se aude de deasupra si de dedesupt..


In blocuri noi nu am locuit, doar in alea vechi, dar chiar nu am auzit nimic deranjant si nici nu am avut niciodata reclamatii desi mai stateam noaptea pana la 1-2 sa bem bere, etc.

 nick_blaster, on 04 mai 2023 - 18:30, said:

Este valabila si reciproca: cine vrea sa faca dusuri toata noaptea, sa traga apa la WC de 50 de ori pe noapte, ca are invitati prietenii la o bere etc, sa se mute la casa, acolo poate avea ce pretentii doreste.

Astea mi se par niste chestii de bun simt pe care sa le poti face la tine acasa oricand.

#62
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sunt de bun simt. O confirma si altii.

Dragi vecini şi consăteni! Ieri am fost rugată insistent de o vecină să nu mă spăl în timpul orelor de linişte, că ea trebuie să doarmă până la ora opt. Azi dimineața mi-am dat seama cine se spală în zori: cineva care are serviciu, şi se respectă spălându-se! Cineva care a transpirat noaptea şi vrea să se igienizeze! Noaptea se spală cel care vine târziu de la lucru

#63
oanabetianu

oanabetianu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.02.2023

 echoshoworacle, on 05 mai 2023 - 15:26, said:

Trimite pe cineva două uși mai departe, în apartament si dacă mai aude ceva însemnă că ești în afara legii cu decibelii!
Da, ai dreptate, dar as prefera sa o las pe vecina sa-mi demonstreze ca sunt peste limita.
LE
Eu am primit reclamații din partea vecinilor că făceam duș după ora 22 și m-am conformat în proporție de 90%! Am un gamer înrăit lângă care deși joacă cu căști pe urechi lovește biroul, țipă, înjură, ce discută ei în rețea. Din păcate a trebuit să-l ameninț credibil cu violența fizică extremă ca să se mai abțină. Bineînțeles că toată distracția e noaptea .... că ziua doarme!
LE
Boxele mele decât 10 minute le-am testat, când le-am cumpărat, la mai mult de 40%.

#64
oanabetianu

oanabetianu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.02.2023

 giuliani, on 05 mai 2023 - 22:13, said:



In blocuri noi nu am locuit, doar in alea vechi, dar chiar nu am auzit nimic deranjant si nici nu am avut niciodata reclamatii desi mai stateam noaptea pana la 1-2 sa bem bere, etc.
Sunt total de acord, si eu la fel.

Astea mi se par niste chestii de bun simt pe care sa le poti face la tine acasa oricand.

#65
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008

 Neaceasca85, on 04 mai 2023 - 17:35, said:

22-08 se intelege, majoritatea lucreaza dimineata si adorm inainte de ora 0, dar pe aia cu 13-14 pe bune de am inteles-o vreodata, cine doarme la orele alea, somnul de dupa amiaza eu il vad mai degraba 16-20, vii obosit de la serviciu sau de la scoala si tragi un pui de somn, 13-14 ce rost are?

La ora 19 sunt cele mai multe stiri, invariabil vei auzi televizoare. Sau la meciuri unde urla un oras intreg cand se marcheaza sau se rateaza goluri. Posted Image

Eu stiam ca orele de liniste ziua sunt intre orele 14-17 ? Sau asa era pe vremuri?  Am renovat o baie recent am facut liniste intre acele ore, baiatul care lucra a plecat acasă la odihnă ca oricum sta aproape. Dupa am lucrat pana pe la max 21.30, apoi liniste iar.

Oricum i-as fi dat pauza ca a lucrat saracu foarte serios si bine. Asa ca a meritat odihna cu varf si indesat.

#66
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Legea 61/1991
26) tulburarea liniștii locatarilor între orele 22,00-8,00 și 13,00-14,00 de către orice persoană prin producerea de zgomote,....

#67
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

 tipareth, on 13 mai 2023 - 12:24, said:

Eu stiam ca orele de liniste ziua sunt intre orele 14-17 ?
Pana in '91 a fost 14-18. A fost o vreme pana pe la sf anilor 70 cand intre orele astea erau si magazinele inchise.
pe urma au schimbat guvernantii ca nu avem nevoei de liniste dupa-amiaza decat la ora mesei. In rest trebuie sa muncim cu spor.

#68
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,867
  • Înscris: 17.08.2022

 tipareth, on 13 mai 2023 - 12:24, said:

Eu stiam ca orele de liniste ziua sunt intre orele 14-17 ?

Probabil depinde de tara.
In Grecia este sfant.
14-17.
Se inchid magazinele chiar si masinile se raresc simtitor pe strazi.
dispar in acest interval reclamele sonore cu sau fara microfoane, vanzatoii ambulanti
chiar si tipetele copiilor, care sunt struniti de parinti
Inutil sa spun ca nu se taie pomi, iarba, nu se lucreaza in casa, nu se lucreaza pe strada.
Cei mai vajnici aparatori sunt locatarii...
Sigur sambata este exceptie la nivelul de zgomot daca este party pentru copii

 pasilla, on 13 mai 2023 - 12:42, said:

Legea 61/1991
26) tulburarea liniștii locatarilor între orele 22,00-8,00 și 13,00-14,00 de către orice persoană prin producerea de zgomote,....

Asociatia de proprietari poate interveni la intervalul de ore,
Legea modificata, care stabilea intervalele, amenzile , etc a fost respinsa in camera deputatilor in iunie 2022
Asa ca este valabila legea 61 - republicată în Monitorul Oficial al României, octombrie 2019,

Edited by vio69c, 16 May 2023 - 17:21.


#69
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,662
  • Înscris: 07.02.2003

 dacibesti, on 05 mai 2023 - 14:39, said:

Chiar asa:
Dap. Am o ruda in vest cer a patit asa ceva acu cativa ani, reclamatie ca se spala noaptea tarziu.

 radonys, on 05 mai 2023 - 21:59, said:

Probabil ți se pare SF, dar unii oameni se spală chiar dacă nu sunt mineri. Adică unii oameni chiar dacă lucrează la birou se spală când ajung acasă. Da, este greu de crezut, dar se întâmplă.
Nu e o problema dar sa se intample la ore normale... pierzi din vedere esentialul in incercarea esuata de a epata, e vorba de deranj nocturn nu ca te speli.

Edited by andreic, 16 May 2023 - 19:02.


#70
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Atunci ajungi acasă de la serviciu , trebuie să ti faci un duș !!

Sensibilii să și ia dopuri de urechi sau să se mute la casă !

#71
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,662
  • Înscris: 07.02.2003
Comunitatea trebuie respectata, pleaca aia care fac zgomot :P

#72
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,867
  • Înscris: 17.08.2022

 yekun, on 16 mai 2023 - 19:04, said:

Atunci ajungi acasă de la serviciu , trebuie să ti faci un duș !!

Sensibilii să și ia dopuri de urechi sau să se mute la casă !

Dus nu deranjeaza pe nimeni....
Deranjeaza cand iei cu tine in baie difuzorul sa asculti muzica cu bluetooth

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate