Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Cata liniste trebuie sa fie in orele de liniste la bloc

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#19
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,712
  • Înscris: 14.10.2008
Sau manele la 8 dimineata cum era la Bucuresti.

#20
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008

 oanabetianu, on 04 mai 2023 - 11:14, said:

Cat de liniste trebuie sa fie in orele de liniste la bloc?

Cicã n-ar trebui sã depãșești 45dB noaptea, la tine în casã. I-ați un aparat de mãsurat sunetul sau instaleazã pe telefon o aplicație care face asta și verificã.

#21
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 12.09.2011
Hahaiturile sunt mai enervante decat copiii mici. Se aud ca naiba. 2-3 la un film merg, dar daca s-au adunat 3+ la o bauta.... s-a dus naiba linistea.

#22
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Măi, periați-vă limbajul!

#23
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Intensitatea vocii o aprecieaza mai bine altcineva decat vorbitorul. Nici eu n-o credeam pe nevasta-mea, care-mi atragea repetat atentia ca vorbesc prea tare la terasa dupa cateva beri. Pana cand m-am lasat. A, si noi am avut vecine care chitaiau toata noaptea la cate-o bauta cu putini barbati ("muiereasca"). Foarte deranjant. Da, hormonii sexuali (indiferent de care)+alcoolul sunt o combinatie... exploziva.

Edited by __Dan__, 04 May 2023 - 13:19.


#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

 keta, on 04 mai 2023 - 12:34, said:

Defineste liniste maxima ????
Inseamna cat mai liniste cu putinta, evitarea oricarei surse de zgomot sau activitate zgomotoasa. De ex nu te apuci sa faci dusuri la miezul noopti, sa dai chestii pe jos, sa dansezi etc...

Edited by andreic, 04 May 2023 - 13:20.


#25
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Clar conteaza contextul. Daca sunt studenti care in fiecare seara stau la povesti, e deranjant. Daca are chef vecina, tot cheama politia in fiecare seara. Si daca se repeta, pana la urma se dau si amenzi.
Daca e ceva rar, ca mai chemi un prieten intr-o seara sau razi la o gluma dintr-un film, deja mi se pare ca ar fi sensibila vecina.

#26
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 10.01.2023

 asiodf, on 04 mai 2023 - 13:05, said:

Hahaiturile sunt mai enervante decat copiii mici. Se aud ca naiba. 2-3 la un film merg, dar daca s-au adunat 3+ la o bauta.... s-a dus naiba linistea.

discutabil. pe mine mă irită maxim plânsetele de copil
cei care zic că e copil ce să-i faci nu realizează că trebuie să îi faci ce cere. copilul nu plânge degeaba, are un motiv. află care e motivul (foame, sete, pipi, frig, cald, boală) și liniștește-l.

#27
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 andreic, on 04 mai 2023 - 13:19, said:

De ex nu te apuci sa faci dusuri la miezul noopti,
Si daca vii de la munca la 2 noaptea, te culci nespalat ?

#28
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,911
  • Înscris: 25.06.2007

 pasilla, on 04 mai 2023 - 13:25, said:

...

Schimbi locul de munca :)

#29
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,582
  • Înscris: 16.08.2010
Eu cred că face mai mult zgomot wc-ul când tragi apa decât dușul. Cred că asta cu dușul e chiar exagerare.

#30
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008
Nu chiar, la noi se face dus in cada la bloc si daca scapi de 2-3 ori furtunul + baterii proaste care fluiera e cam mare galagia. In Franta am intalnit asociatii de prorietari care aveau stabilit tipul de baterii si nivelul de zgomot al acestora.
Oricum asta cu orele de dus este ridicola, nu toti lucram sau suntem acasa la aceleasi ore. Daca ai transpirat noaptea si nu poti dormi tre sa ceri voie sa faci dus acuma sau sa te astepti la reclamatii la politie.

Edited by dell99, 04 May 2023 - 14:08.


#31
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,230
  • Înscris: 27.10.2007
Zgomotul din vecini poate fi o problema sacaitoare, mai ales pentru o persoana in varsta. varstnicii si asa n-au somn, daca li se pune pata ca nu dorm din cauza vecinului care face dus, se lasa cu scandal.
parerea mea este ca trebuie sa fii un pic nesimtit si sa ai niste pitici pe creier sa reclami zgomotele casnice (face dus, rade prea tare, scartaie patul, trage apa noaptea).
ce-i drept, eu dorm fara probleme, stiu ca exista oameni care nu dorm, dar tot mi se pare de porc sa-l reclami pe unul ca a ras in propria sufragerie.
am avut o perioada insa, in care m-am simtit deranjat de zgomotele facute de o fata care statea in chirie, deasupra mea. parea o fata OK, chiar daca mai fuma pe balcon, mai dadea cate o petrecere, n-am bagat-o in seama.
cand si-a gasit insa un partener, a fost jale. nu se putea trai in dormitor, avea impresia ca scartie patul meu odata cu patul ei, se auzea cum striga la Mihaita, cum inește, cum face la final..era spectacol..
fara exagerare, am sunat proprietareasa sa-i schimbe patul, ca nu mai rezist. plus ca ma facea de ras, si-o tragea zilnic, ce sa va spun.. bine ca a luat bac-ul si a plecat...
pe scurt, pentru zgomotele domestice nu prea ai ce face: ori te inveti, ori te muti in pustiu.

Edited by strongsss, 04 May 2023 - 14:25.


#32
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 13.09.2022

 oanabetianu, on 04 mai 2023 - 12:56, said:

Ideea este ca nici nu poti teroriza lumea sa se culce la ora la care vrei tu. Solutia ar fi sa faca plangere la Politie, sa vina aia cu aparatul de masurat.

Nu cred ca va pune nimeni sa va culcati. Dar nici sa va hahaiti aiurea la 12 noaptea...Si nu cred ca simple discutii genereaza atata zgomot incat sa deranjeze vecinii.
In rest, stiu si eu ce inseamna persoane rauvoitoare care exagereaza. Odata o vecina a venit sa imi bata in usa ptr ca am facut dus la 3 dimineata, ptr ca atunci am ajuns acasa de la aeroport...si o deranja zgomotul apei.

Edited by danigoleman, 04 May 2023 - 14:32.


#33
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,230
  • Înscris: 27.10.2007
poate voia sa faca dus cu tine, dar n-ai inteles tu!

#34
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
In ce blocuri se aud asa usor sunetele banale? Eu am locuit in Cluj in blocuri mai vechi si nu tin minte sa fii auzit niciodata zgomote de genul asta de la vecinii de sus sau de jos.
Vorbiti de blocuri noi?

#35
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,781
  • Înscris: 17.08.2022
Practic legislatia este atat de ambigua ca nu se poete aplica
In plus masura legilslativa 113 aprobata in Senat in 2018 a picat la Camera deputatilor in 2023
5 ani a durat sa se stabileasca un interval de timp rezonabil pentru linistea locatarilor si nici asta nu s-a reusit.
Am ramas cu 13-14 si 22-8.legea 61/1991
Ar mai fi asociatiile de locatari, dar nu au dinti. chiar prin legea speciala ce ii mandateaza.
Dar, este o problema....Nu cred ca exista in dotarea politiei aparate care a masoare decibelii,
si de fapt, nu cred ca politia isi bate capul cu pastrarea linistii burghezilor de origine nesanatoasa...

#36
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Oricum, nu ai cum sa obligi oamenii ca in propria casa, sa vorbeasca in soapta, sa mearga pe varfuri, sau sa nu aiba voie sa faca dus, etc.

Edited by pasilla, 04 May 2023 - 14:49.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate