Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Cata liniste trebuie sa fie in orele de liniste la bloc

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#37
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,839
  • Înscris: 22.02.2014
Chiar daca vine politia locala este apa de ploaie, nu face nimic.Daca nu dai gauri sau asculti muzica, este ok cu  hahaiturile numai daca aveti in camera covoare sau traverse pentru a atenua zgomotul.

#38
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011

 oanabetianu, on 04 mai 2023 - 11:14, said:

Cat de liniste trebuie sa fie in orele de liniste la bloc?
Cum spune o vorbã din popor, ,,ca de mormînt " 😂

#39
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 pasilla, on 04 mai 2023 - 13:25, said:

Si daca vii de la munca la 2 noaptea, te culci nespalat ?
Lucrezi la mina ? Daca ai un serviciu care te face sa transpiri (gen lucrator la drumuri si poduri sau salubritate) te speli la vestiar.

 giuliani, on 04 mai 2023 - 14:38, said:

In ce blocuri se aud asa usor sunetele banale? Eu am locuit in Cluj in blocuri mai vechi si nu tin minte sa fii auzit niciodata zgomote de genul asta de la vecinii de sus sau de jos.
Vorbiti de blocuri noi?
Si alea vechi multe sunt asa, nu doar noi.

 FreeThinker, on 04 mai 2023 - 13:48, said:

Eu cred că face mai mult zgomot wc-ul când tragi apa decât dușul. Cred că asta cu dușul e chiar exagerare.
Asa e, daca esti civilizat si trait prin vest unde nu se tolereaza dinastea te inveti si poti face in liniste dus si chiar toaleta (folosesti rezervor modern silentios nu dinala ceausist care vomeaza de sus)... dar multi mai neciopliti cum intra la dus auzi poc, bum, zdrang samd... arunca cu dusul in cada, sapunul la fel.

Edited by andreic, 04 May 2023 - 15:46.


#40
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,192
  • Înscris: 13.07.2005

 oanabetianu, on 04 mai 2023 - 11:14, said:

....
Cat de liniste trebuie sa fie in orele de liniste la bloc?
..... pe motiv ca noaptea se amplifica zgomotele.
.....

1. Nu scrie nicaieri care-i valoarea maxima permisa a nivelului de zgomot in orele de liniste.

2. Se amplifica pe @#$u ! Nu se amplifica nimic noaptea!
De unde vine convingerea asta - din faptul ca noapte, zgomotul de fond (de regula cel provenit din traficul rutier, dar si din tot felul de activitati), este semnificativ mai redus. Si implicit, zgomotul generat de vocea ta, de muzica de la vecinul sau de climatizarea magazinului din colt sunt mai usor perceptibile.

 andreic, on 04 mai 2023 - 12:30, said:

Da, liniste maxima, de la 22:00 liniste pana dimineata la 7:00 sau asa ceva.
De la 23:00  la 07:00 este perioada de noapte. Si pentru aceasta perioada este prevazuta in legislatie o valoare maxima admisa a a nivelului de zgomot interior, provenit de la surse exterioare locuintei, de 30 dB(A) (OMS 994/2018 care modifica OMS 119/2014). Nota bene - cu usile si ferestrele locuintei inchise !
Aaaa - urechea nu este aparat de masura ! Deci, nu poti aprecia daca-i ”liniste maxima” sau ”liniste minima” pana dimineata ....
Din acest motiv, orice amenda data pentru nerespectarea legislatiei privind protectia la zgomot, in absenta unor masuratori sonometrice (efectiate conform procedurilor standardizate si utilizand cu aparatura omologata si verificata metrologic) , este usor si cu succes anulata in instanta.
Sa va mai spun ca in tara asta marea majoritate a laboratoarelor APM sau DSP nu sunt acreditate RENAR pentru efectuarea de masurari de zgomot ? Si asa, prea putine au sonometre functionale -iar dintre cele aparatele functionale, o buna parte nu au verificarea BRML in termenul de valabilitate ...

Deci, deocamdata, singura solutie este sa incercam sa invatm normele de convietuire civilizata.
Si cel mai bine - pentru cine poate - sa se mute de la bloc la casa.

PS: Desi exista stadarde si normative (cel mai important este cel privind acustica in cosntructii si zone urbane - indicativ C 125/2013) ce prevad conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca orice cladire de locuit dpdv al protectiei la zgomot ( sunt prevazute clar valorile minime ale indicilor de izolare la zgomot aerian si zgomot de impact pentru fiecare element al locuintei, in functie de destinatia spatiilor pe care le separa), nu doar ca nu le respecta nimeni - dar multi arhitecti & proiectanti nu au habar de existenta lor ! Asta ca s nu mai vorbim despre constructori & dezvoltatori imobiliari.
Asa ca nu ne miram cand, intr-un apartament mishto, dintr-un bloc nou, se aude cand vecinul tasetaza la computer sau o ciupeste pe vecina de fund.

#41
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 24.07.2022
dus ar trebui sa poti face oricand. apa curgand pe teava oricum va face zgomot. esti mai inalt mai mult zgomot. doar debitul apei mai usor poate  reduce si acel zgomot mai putin.

de ce nu isi pune dopuri in urechi acea vecina? eu le am in fiecare noapte de vreo 15 ani. altfel m-as trezi cu siguranta cu primul vecin dimineata , inclusiv in weekend.

daca nu dai cu usile(desi nici ziua nu e ok, e plin de tarani care "trag" usile dupa ei ziua desi noaptea parca se mai desteapta culmea) si vorbesti mai "de noapte", vecina ar trebui sa suporte, ea si-a cumparat pereti subtiri.. si isi poate antifona la ea daca vrea.

Edited by Punter, 04 May 2023 - 16:21.


#42
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 27.10.2007

 giuliani, on 04 mai 2023 - 14:38, said:

In ce blocuri se aud asa usor sunetele banale? Eu am locuit in Cluj in blocuri mai vechi si nu tin minte sa fii auzit niciodata zgomote de genul asta de la vecinii de sus sau de jos.
Vorbiti de blocuri noi?
toate blocurile sunt la fel, nu conteaza noi sau vechi. chiar zilele astea am vazut un bloc nou, construit cu raspundere (unii pereti sunt turnati) unde nu se aude nimic
eu stau acum intr-un bloc construit in '78. in sufragerie nu se aude nimic, dar in dormitoare se aude de deasupra si de dedesupt..

Edited by strongsss, 04 May 2023 - 16:31.


#43
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019

 marr, on 04 mai 2023 - 16:11, said:

De la 23:00  la 07:00 este perioada de noapte. Si pentru aceasta perioada este prevazuta in legislatie o valoare maxima admisa a a nivelului de zgomot interior, provenit de la surse exterioare locuintei, de 30 dB(A) (OMS 994/2018 care modifica OMS 119/2014).
S-a abrogat Legea 61/1991? Acolo, in art. 2, la al. 26 scrie ca este considerata contraventie
"tulburarea liniștii locatarilor între orele 22,00-8,00 și 13,00-14,00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuințele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinația de locuințe ori situat în imediata vecinătate a acestora;"

Edited by __Dan__, 04 May 2023 - 16:34.


#44
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
22-08 se intelege, majoritatea lucreaza dimineata si adorm inainte de ora 0, dar pe aia cu 13-14 pe bune de am inteles-o vreodata, cine doarme la orele alea, somnul de dupa amiaza eu il vad mai degraba 16-20, vii obosit de la serviciu sau de la scoala si tragi un pui de somn, 13-14 ce rost are?

La ora 19 sunt cele mai multe stiri, invariabil vei auzi televizoare. Sau la meciuri unde urla un oras intreg cand se marcheaza sau se rateaza goluri. Posted Image

#45
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 __Dan__, on 04 mai 2023 - 16:33, said:

S-a abrogat Legea 61/1991?
Nu. Problema e cu:
la intensitate mare.

#46
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022

 andreic, on 04 mai 2023 - 15:43, said:

Lucrezi la mina ? Daca ai un serviciu care te face sa transpiri (gen lucrator la drumuri si poduri sau salubritate) te speli la vestiar.


La care vestiar ? Pe ce lume trăiești ?
Numai ăia de la drumuri si poduri sau salubritate transpiră ?

Toți care nu muncesc la aer condiționat transpiră.
Ăla care lucrează la brutarie transpiră ? Si lucrează de noapte, ca tu vrei paine proaspătă la prima oră.
Pompierul care a fost la o interventie in schimbul 2 ?

Toți angajații care ajung acasă de la servici dupa ora 22, ar trebui sa nu se mai spele, că ii deranjează pe astia cu program 8-16, eventual pensionari, nu ?

Stai la bloc, îți asumi niste neajunsuri, nu ti convine, te muți la casă, izolezi fonic, te privește, nu vii cu pretenții de astea.

Edited by althea, 04 May 2023 - 18:21.
atentie la limbaj, te rog


#47
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 13.07.2006
Este valabila si reciproca: cine vrea sa faca dusuri toata noaptea, sa traga apa la WC de 50 de ori pe noapte, ca are invitati prietenii la o bere etc, sa se mute la casa, acolo poate avea ce pretentii doreste. La bloc se respecta (si legea o cere) niste reguli, unele de bun simt. Mai ales cand stii clar ca te aud vecinii, poate au si copii care merg la scoala dimineata devreme etc.
De obicei nu fac galagie cei care muncesc, acestia vin obositi, se culca si pace. Alte categorii de vecini sunt cei care isi incep activitatea pe la orele 23 si care probabil a doua zi se trezesc dupa 10.

#48
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,854
  • Înscris: 30.11.2021
La casa este mit. La casa iei amenda mai repede ca la bloc.

Este ora 22:00? Gata rasetele, dai tv-ul mai incet.
Asta daca esti om, ca poti sa zici... ba? Eu sunt patron, capsunar, eu ma culc si ma scol la orice ora doresc.

Deci cine zice ideile alea nebune ca te muti la casa sa faci petreceri... ia de te trezeste la realitate. In lumea moderna te duci la restaurant.

Chiar si in stitiunile din tara si din strainatate, sunt ore de liniste. Ma refer la cele de la munte.

#49
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022

 nick_blaster, on 04 mai 2023 - 18:30, said:

Este valabila si reciproca: cine vrea sa faca dusuri toata noaptea, sa traga apa la WC de 50 de ori pe noapte, ca are invitati prietenii la o bere etc, sa se mute la casa, acolo poate avea ce pretentii doreste. La bloc se respecta (si legea o cere) niste reguli, unele de bun simt. Mai ales cand stii clar ca te aud vecinii, poate au si copii care merg la scoala dimineata devreme etc.
De obicei nu fac galagie cei care muncesc, acestia vin obositi, se culca si pace. Alte categorii de vecini sunt cei care isi incep activitatea pe la orele 23 si care probabil a doua zi se trezesc dupa 10.

Dar nu este vorba de vrut, este vorba de strictul necesar, am si exemplificat.
Tu te duci in extrema cealaltã, ceea ce nu e normal.

#50
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 marr, on 04 mai 2023 - 16:11, said:

Deci, deocamdata, singura solutie este sa incercam sa invatm normele de convietuire civilizata.
Si cel mai bine - pentru cine poate - sa se mute de la bloc la casa.
De fapt asta este solutia normala. Intr-adevar cine a stat de mic la casa si ajunge la bloc, are tendinta sa fie mai zgomotos dar cine a locuit la bloc demult ar trebui sa stie cum sta treaba.
Cat despre ce ziceai de valori la noi nu e nevoie de masurari intrucat fapta se constata de catre agent adica in majoritatea cazurilor cei care fac zgomot, fac circ si cand vine Politia deci nu mai e cazul de masurari, e direct tulburarea ordinii si linistii publice.

 MindArchitect, on 04 mai 2023 - 18:34, said:

La casa este mit. La casa iei amenda mai repede ca la bloc.
Nu iei ca n-ai de unde, doar nu pui boxe in curte la maxx Posted Image

Edited by andreic, 04 May 2023 - 21:37.


#51
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,192
  • Înscris: 13.07.2005

 pasilla, on 04 mai 2023 - 17:45, said:

Nu. Problema e cu:
la intensitate mare.
Exact !
Dupa cum spuneam - urechea nu-i aparat de masura !
Pentru unul mai tare de urechi, ”intensitate mare” inseamna altceva decat pentru un agent cu auz fin.
Legea aia e prost facuta si inaplicabila din simplul motiv ca, in lipsa unui raport de masurare, nu se poate demonstra in instanta ”intensitatea mare” a zgomotului.

 andreic, on 04 mai 2023 - 21:21, said:

... nu mai e cazul de masurari, e direct tulburarea ordinii si linistii publice.
...

Aia-i altceva !

#52
oanabetianu

oanabetianu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.02.2023

 giuliani, on 04 mai 2023 - 14:38, said:

In ce blocuri se aud asa usor sunetele banale? Eu am locuit in Cluj in blocuri mai vechi si nu tin minte sa fii auzit niciodata zgomote de genul asta de la vecinii de sus sau de jos.
Vorbiti de blocuri noi?
Nu, este bloc vechi din Cluj. Observator. Blocurile acelea de patru etaje si mansarda.

#53
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,530
  • Înscris: 15.06.2004
Nu stiu exact care sunt alea ca nu sunt din Cluj, dar de principiu alea de 4 etaje facute inainte de 89 sunt din prefabricat de beton. - cele mai naspa la zgomote.

Oricum la bloc, indiferent de anul in care a fost facut - conteaza doar grosimea peretilor iar cei interiori sunt in general mai subtiri - se aude cam tot.

#54
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Viata la bloc, optima dpdv al costurilor, nasoala dpdv al sunetelor si interactiunilor voite sau nevoite dintre vecini (cu intentie sau fara intentie, ca suntem pe Juridic).

La mine muzica pusa noaptea (in weekend ca in rest sunt prea sictirit ca sa pun) face diferenta intre casa sau bloc. Dimineata dorm, ziua fac treburi, nu pun muzica.

Dupa amiezele de sambata aspir.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate