Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Orașul - într-un sfert de oră. Mobilitate urbană

* * - - - 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4420 replies to this topic

#1
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,383
  • Înscris: 03.03.2016
În  afara :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t4Pl0NJ6b-Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La noi:
Comunism pe față: Coaliția PSD-PNL-USR vrea, prin lege, să renunțăm la mașina proprie în favoarea transportului public și să nu circulăm prea mult și prea departe de casă. În orașe se instituie zonele cu emisii scăzute în care vom intra cu taxă

https://r3media.ro/c...i-scazute-taxa/

E constituțional? sa interzici accesul cetățenilor într-o anumita zona? Nu credeam ca ajunge prostia asta atât de repede în România

Attached Files


Edited by Anonymous1986, 02 April 2023 - 23:40.


#2
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,460
  • Înscris: 02.09.2016
Coalitia PSD-PNL-USR?Posted Image

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,824
  • Înscris: 07.06.2014
din ce inteleg, durerea voastra este ca nu va mai puteti deplasa dosul cu masina pana la magazinul din colt, evident cu parcarea la usa magazinului, sa nu obositi extra 5m

care e problema ca se cer mijloace alternative de transport? dar altii cum pot merge la birou cu biciclete si trotinete? ia vezi olanda, germania, etc

vrem o tara ca afara, dar sa nu ni se ia puful si fotoliul sau masina si sa obosim stand in picioare  Posted Image Posted Image Posted Image

ps: in italia sunt de ani deja orase unde centrul e liber de masini si se merge pe jos, deci care e problema?

masina nu este un drept, ci o facilitate

#4
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
R3media? Ce beep de site mai e si ala? :rolleyes:
Ah, cica obiectivele alea nasoale (transport public pus la punct si alte d-astea) sunt cuprinse intr-un plan secret - da' strict secret, nu asa! - numit PNRR. Ma intreb cum ar fi putut afla ce-i in planul ala?
https://mfe.gov.ro/pnrr/ :rolleyes:

Dany_Darke, ca tot esti aici - sugerez alipirea topicului asta la cel AUR ;)

#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
De interzis nu poţi interzice, decât eventual pe baza unor norme de poluare, dar asta se poate face doar zonal, că de exemplu nu poţi interzice sub Euro 4-5 în tot Bucureştiul (deşi unii ar vrea).
Dar poţi restricţiona legal folosirea maşinii, de exemplu prin limitarea parcării - spaţiu limitat de pacare (în Bucureşti e limitat oricum; să demolezi clădiri pe stil S.U.A. anii '50-'60 ca să faci locuri de parcare... de unde bani?) şi de asemenea este prevăzut nicăieri că arterele din oraşe trebuie să aibă un anumit minim număr de benzi. O să dau exemplu ăsta cât voi trăi: dacă eu vin şi rog pe cineva să mă lase să-mi depozitez obictele la el/ea în casă, zice că nu, să fie liber (motivul principal); aşa cumva e şi cu străzile.
Legea aia mai degrabă un plan de dezvoltare, care e mare parte bun în practică, dar nu e aplicată. Planuri din astea cu dezvoltare durabilă există din anii '30 (am citit şi eu, dar shefu_de_combinat dacă intră pe aici vă poate da mai multe detalii), au fost aplicate şi în comunism, numai că după 1989 fiecare după cap şi nu mai e lumea obişnuită cu aşa ceva. Mă Bucur că mi-s Oborean, că am multe. Oameni, cereţi ce trebuie la un cartier.

Edited by djl, 03 April 2023 - 00:20.


#6
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
yes YES YES

Chiar ma intrebam cat dureaza pana cand se isterizeaza si romanasii ca vrea oculta iudeomasonica sa le impuna planul satanic de a avea majoritatea chestiilor de care ai nevoie la maxim 15 minute de mers pe jos, eram surprins ca un cretinism atat de profund n-a prins instant si la noi.

View PostAnonymous1986, on 02 aprilie 2023 - 23:38, said:

E constituțional? sa interzici accesul cetățenilor într-o anumita zona?

Doar ca nimeni nu face asta si nu despre aia e conceptul.

View PostDany_Darke, on 03 aprilie 2023 - 00:07, said:

vrem o tara ca afara

Nu vrem. Cel mult vrem la nivel pur estetic, si aia doar daca nu trebuie sa facem personal absolut nimic.

Btw daca stai in cam orice cartier construit pre-1990 beneficiezi deja de multe chestii despre care e vorba in 15 minute city.

View Postdjl, on 03 aprilie 2023 - 00:20, said:

Oameni, cereţi ce trebuie la un cartier.

1. parcari
2. parcari gratis
3. mai multe parcari

Coalitia de stanga PSD-PNL-USR, cum ma teleportez in acest univers paralel?

View Postdjl, on 03 aprilie 2023 - 00:20, said:

dar shefu_de_combinat dacă intră pe aici vă poate da mai multe detalii

TL;DR: conspiratiile conservatoare despre 15 minute city sunt complet retardate, ca orice conspiratie conservatoare.

Edited by shefu_de_combinat, 03 April 2023 - 00:32.


#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,562
  • Înscris: 30.10.2003
Civilizatie inseamna sa mergi cu transportul in comun. Dar asta in Romania nu se poate, pentru ca lumea nu se spala. Din cate am citit cam asta e motivul nr. 1 pentru care nu se foloseste transportul in comun.

#8
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,105
  • Înscris: 04.03.2014

View Postshefu_de_combinat, on 03 aprilie 2023 - 00:22, said:

yes YES YES

1. parcari
2. parcari gratis
3. mai multe parcari


Ceva ce prin Europa s-a abandonat prin anii 80, si de la inceputul secolului actual au inceput sa demoleze strazile tangentiale cu multe benzi care duc spre centru.

Edited by ionutzitaly, 03 April 2023 - 01:10.


#9
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,961
  • Înscris: 15.04.2019

View PostAnonymous1986, on 02 aprilie 2023 - 23:38, said:

E constituțional? sa interzici accesul cetățenilor într-o anumita zona?
Acolo scrie ca-ti interzice accesul ca pieton?
Ai incercat sa sari gardul in zonele marcate cu semnul Fotografiatul interzis?
Scrie-i Avocatului Poporului.

#10
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
Doar gainilor, oilor ce merg pe instinct de turma li se pare normal sa le fie impuse de smecheri legi, taxe si restrictii si sa le fie luate din drepturi pe zi ce trece. Ei cred ca o sa le fie mai bine, ca fac un bine planetei :))). Asta in timp ce smecherii care vin cu ideile astea si impun tot felul de legi traiesc in lux, pt ca legile astea dupa care turma merge, nu li se aplica. Pe zi ce trece o sa pierdem tot mai multe drepturi care pana acum ni se pareau normale. Usor - usor, putin cate putin, iar idiotilor o sa li se para ca e mai bine, ca e spre binele lor.  YOU WILL OWN NOTHING AND BE HAPPY - pe zi ce trece mai este tot mai aproape, dar hei, e spre bine nostru...

#11
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postdark_angel_tgv, on 03 aprilie 2023 - 04:55, said:

Ei cred ca o sa le fie mai bine
Nu boss, stii cat de naspa mi-e ca am cam toate chestiile de care am nevoie in viata la maxim 7-800m de usa blocului? Zilnic plang, nu e usor, asa as vrea sa conduc pan' la prima alimentara 2 km in loc sa cobor in slapi pan' la parter.

View Postdark_angel_tgv, on 03 aprilie 2023 - 04:55, said:

Pe zi ce trece o sa pierdem tot mai multe drepturi care pana acum ni se pareau normale.
De exemplu dreptul de a parca in usa oriunde ai treaba, nu?

View Postdark_angel_tgv, on 03 aprilie 2023 - 04:55, said:

sa le fie luate din drepturi
Ce drepturi iti ia 15 minute city? Subliniez, drepturi, d-alea trecute in lege ca drepturi si recunoscute international ca drepturi.

View Postdark_angel_tgv, on 03 aprilie 2023 - 04:55, said:

idiotilor o sa li se para ca e mai bine, ca e spre binele lor
Orice om care nu e caz de psihiatrie iti va zice ca e in binele lui sa aiba un cartier fain cu circulatii pietonale de calitate si o multitudine de functiuni.

Edited by shefu_de_combinat, 03 April 2023 - 05:14.


#12
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,256
  • Înscris: 08.01.2021

View PostAnonymous1986, on 02 aprilie 2023 - 23:38, said:


să renunțăm la mașina proprie în favoarea transportului public și să nu circulăm prea mult și prea departe de casă. În orașe se instituie zonele cu emisii scăzute în care vom intra cu taxă


Eu sunt pentru, unde semnez?


#13
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,655
  • Înscris: 15.01.2017

View PostBursul, on 03 aprilie 2023 - 01:03, said:

Civilizatie inseamna sa mergi cu transportul in comun. Dar asta in Romania nu se poate, pentru ca lumea nu se spala. Din cate am citit cam asta e motivul nr. 1 pentru care nu se foloseste transportul in comun.

mai nou a aparut fenomenul sa puta a parfum ieftin, efectiv te ustura nasul si ochii. In loc sa se spele toarna parfum pe ei. Asta mi se pare marlania de definitie.

#14
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostEpdm, on 03 aprilie 2023 - 05:47, said:

mai nou a aparut fenomenul sa puta a parfum ieftin, efectiv te ustura nasul si ochii. In loc sa se spele toarna parfum pe ei. Asta mi se pare marlania de definitie.
Priveste pozitiv problema, macar au constientizat ca nu e bine sa puti. We're halfway there :D

#15
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,655
  • Înscris: 15.01.2017
Nu cred. Măcar transpiratia nu provoacă usturime de ochi si de nas. Jeguri infecte.

#16
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
Btw inainte sa vorbim de bilderbergi&shit a citit cineva asta:
[ https://i.postimg.cc/CLkfQgzQ/2023-04-03-065527.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
ca sa vada ca e despre mobilitate urbana si milquetoast transit/urban planning stuff, nu despre cum vine Klaus Schwab si iti face un mini zidul Berlinului in jurul cartierului?
Sunt curios pe ce alte teme supertehnice o sa mai avem culture war bullshit pe viitor. P118 ar fi fun, sau legea locuintei.

Edited by shefu_de_combinat, 03 April 2023 - 06:07.


#17
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,129
  • Înscris: 03.07.2008
Iar teoria aata a conspiratiei cu "orasul de 15 minute"?

#18
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostImperathor, on 03 aprilie 2023 - 06:08, said:

Iar teoria aata a conspiratiei cu "orasul de 15 minute"?
Era normal ca o idee de genul "daca in timp, gradual, lucrurile ar fi mai putin de rahat" sa ajunga si la noi si sa isterizeze dacii suverani.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate