Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Încalțați sau descălțați în casă?

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
618 replies to this topic

#577
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,647
  • Înscris: 01.10.2010

View PostLunaCrystal, on 15 aprilie 2024 - 22:42, said:

Daca aia/in camine studentesti - deci la oameni ,,cu carte” ti se pare asa, stai sa vezi defapt cum e la stana, la vagoanele tip container de cazare muncitori la poduri/drumuri/santiere, la caminele de muncitori diversi, etc. acolo sa vezi tot descaltat si curatenie - la sfantul asteapta.
nu frecventez astfel de cercuri, dar ma bucur pentru experientele tale care par foarte frumoase :lol:

View PostLunaCrystal, on 15 aprilie 2024 - 22:46, said:

Stai linistit, nu as veni eu oricum la gratar pentru ca mi s-ar cere sa ma descalt deci slabe sanse sa ne putem intelege - nu doar la asta ci si din alte puncte de vedere. Apoi cu privire la igiena una e la masa - unde trebuie pastrata, alta pe podea.
normal, in gazonul ala poate s-a mai gainatat un porumbel, a facut caca labradorul, e umed de la aspersoare sau ploaie, a stranutat unul cu tot cu muci, cum sa te primesc in casa cu bombele alea in picioare, mai ales ca le porti toata ziua? mai trebuie sa si aerisesc 3 saptamani si sa iau odorizant extra-strong dupa unul ca tine, pe langa mop, aspirator si alte alea. :scared:

#578
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,563
  • Înscris: 20.10.2006

View Postonisifor12, on 15 aprilie 2024 - 20:18, said:

La ieșire ce relevanță are? Poate să fie „chiuveta” și la capăt, ies din casă curat pe mâini. Încălțămintea dacă nu este spălată, este măcar tocmai ștearsă, cât de cât aranjată și vine de la aerisit. Deci este absurd să spui că mă murdăresc pe mâini în așa hal după ce m-am încălțat.
Pun mâinile pe încălțăminte după ce m-am spălat, acum mulțumesc pentru încurajare să încerc să fac afară la fel de curat ca în casă. Mersi de intenție. Până atunci, măcar nu fac mizerie pe afară, aruncat pe jos, chestii de genul. Un voluntariat de ecologizare, una alta. O atenționare cuiva care aruncă pe jos etc.
De ce nu ar avea relevanta si la iesire? Afara nu mananci nimic, nu bei nimic? Nu pui mana pe telefon, la gura?

View Postonisifor12, on 15 aprilie 2024 - 20:18, said:

Cine a spus  că asta se întâmplă doar acasă?? Peste se tot se întâmplă asta. Hai, mergi și curăță toată planeta, ia vezi. Dar ghici unde AI DE ALES?? Ghici unde poți face diferit? Unde contează aportul tău?
GHICI UNDE CONTEAZĂ DACĂ NU E ÎNGĂLARE CA ÎN MAHALA, CA ÎN GHETOU?
Acasă.
Ție se pare că în materie de curățenie nu „îți fierbe oala” nici acasă.
Afară normal că nu ai ce să faci prea mult. Dar unde locuiești este cu totul altceva. O discuție ridicolă, de gâgă.
Eu zic ca tocmai afara conteaza mai mult aportul fiecaruia, sa nu aruncam ce si pe unde apucam, sa nu murdarim strazile/trotuarele/bancile, etc. ca acolo ii afecteaza pe altii, ceva scapat pe jos acasa si uitat acolo.
Daca recunosti chiar tu ca nu ai ce face sa nu iei contact cu tot ce e afara, ce mai conteaza ce e sau nu e in casa, cat timp oricum in casa o sa fie mult mai curat. Da, poate ai prefera diverse daca din casa ai iesi doar ocazional, ai fi mai mult in carantina sau alte motive ce nu ti-ar permite iesitul. Praful cand esti afara nu iti ajunge oricum si in ochi, nas, urechi - chiar in masura mult mai mare decat atunci cand esti in casa?

View PostDanyHiker, on 15 aprilie 2024 - 18:09, said:

Acolo nu am de ales si nici nu stau 12 ore/zi. Acasa POT SA ALEG.
Eu cam stau 12 ore pe zi sau chiar mai multe in medie in alte locuri decat acasa, depinde.

View PostDanyHiker, on 15 aprilie 2024 - 18:09, said:

Stai destul insa nu stii. Ma gandesc ca nu dormi sub un pod.
Eu m-as simti ciudat sa stau non stop in adidasi. Ma mir ca nu ti s-au murat sosetele si picioarele
Cat dorm sau fac dus sunt descaltat. In rest nu ramane prea mult timp in care sa stau acasa (zic de media zilnica).

#579
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,289
  • Înscris: 06.07.2007

View PostLunaCrystal, on 15 aprilie 2024 - 22:42, said:


Daca aia/in camine studentesti - deci la oameni ,,cu carte” ti se pare asa, stai sa vezi defapt cum e la stana, la vagoanele tip container de cazare muncitori la poduri/drumuri/santiere, la caminele de muncitori diversi, etc. acolo sa vezi tot descaltat si curatenie - la sfantul asteapta. Si totusi oamenii aia majoritatea au o forta fizica demna de invidiat pentru multi muncitori de birou, nici sanatos nu prea mananca, tot felul de fripturi si de multe ori gatit in conditii precare/improvizate, cand se poate se consuma si bere in cantitati industriale, iarna in special si tarie. Cine a fost in astfel de conditii, fie si doar in vizita cred ca e imunizat definitiv la niste noroi pe jos sau intrat incaltat, etc. da, acolo uneori muncitorii urca si cu tot cu cizmele de cauciuc in pat, de-ala etajat apropo, si da, mai curge noroi uneori si pe patul colegului de jos. Dusuri? De cele mai multe ori o raritate.
Si majoritatea crapa la 55 de ani.

View PostLunaCrystal, on 15 aprilie 2024 - 23:12, said:




Eu cam stau 12 ore pe zi sau chiar mai multe in medie in alte locuri decat acasa, depinde.


Cat dorm sau fac dus sunt descaltat. In rest nu ramane prea mult timp in care sa stau acasa (zic de media zilnica).
Si nici macar in alea 8 ore cat dormi nu preferi un aer mai curat decat afara?

View PostLunaCrystal, on 15 aprilie 2024 - 23:12, said:


Praful cand esti afara nu iti ajunge oricum si in ochi, nas, urechi - chiar in masura mult mai mare decat atunci cand esti in casa?

Cu alte cuvinte: de ce sa mai faci curatenie ca oricum se murdareste din nou? De ce sa mai cureti masina la interior ca oricum e tot dracul ala?

#580
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 27.08.2013

View PostLunaCrystal, on 15 aprilie 2024 - 23:12, said:

De ce nu ar avea relevanta si la iesire? Afara nu mananci nimic, nu bei nimic? Nu pui mana pe telefon, la gura?
Nu ai înțeles că mă spăl pe mâini înainte să ies din casă? Nu ai înțeles că mă spăl pe mâini înainte să mănânc?

View PostLunaCrystal, on 15 aprilie 2024 - 23:12, said:

Praful cand esti afara nu iti ajunge oricum si in ochi, nas, urechi - chiar in masura mult mai mare decat atunci cand esti in casa?
Ești praf rău pe partea de logică și igientă. Bineînțeles, dar mă spăl. În zona unde locuiesc eu nu este penurie de săpun. Sau detergent pentru haine.

View PostDanyHiker, on 15 aprilie 2024 - 23:42, said:

Înca una: de ce să îți mai tai unghiile că oricum cresc?
Topicul ăsta este un dialog între cucoana, boieroiaca miloasă și leneșul cu:„m...eți îs posmagii?”.

#581
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 24.12.2010

View PostLunaCrystal, on 15 aprilie 2024 - 13:01, said:

Da, uneori ies ad-hoc din casa, si prieteni intamplator au drum prin zona/oras. De multe alte ori insa timpul e limitat chiar daca e ceva planificat din timp, venit de la munca (sau alte treburi/locuri) la ora sa zic 15:10 si la ora 15:26 pleaca trenul, avand putine minute acasa sa iau bagajul, sa mut dintr-o geanta in alta cate ceva si sa merg pana la toaleta si apoi la drum. Stiu, altii avand asa putin timp disponibil mai degraba ar renunta la calatorie, eu insa fac pe dracu in patru numa sa nu stau acasa

asta era cliseul in toata povestea! tu nu prea stai pe acasa, de asta nici nu simti nevoia sa te descalti
te plimbi pe alte meleaguri ca sa faci gunoi acolo
btw exista incaltari cu scai si le poti incalta in maxim 5 secunde, iar daca nici cu scaiul nu te descurci (pare ca te deranjeaza maxim aspectul asta), exista incaltari si fara siret, doar bagi piciorul si esti gata de iesit pe usa

Edited by mikaell, 16 April 2024 - 14:02.


#582
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 27.08.2013
Sau înlocuit șireturile cu șiret elastic de la marochinărie pe care nu mai trebuie să îl legi/dezlegi.
Îl ajustezi cât să fie când încalți respetiva încălțăminte, îi faci nod și îl tai după nod.
Next level deja.

#583
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
Exista șireturi elastice fără legare, din elastic sau silicon.
Modelul din link se găsește și în magazinele CCC, costa în jur de 10 lei setul.
https://www.kampus.r...ara-legare-2251

#584
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,973
  • Înscris: 03.12.2005
E suficient sa le treci prin toate gaurile, ultima din ele invers, si sa le bagi inauntru, intre limba si laterala cu gaurile de siret. Eu asa fac de o groaza de ani fara probleme.

#585
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,674
  • Înscris: 15.06.2007

Vizualizare mesajrichelieu, pe 15 aprilie 2024 - 22:53, a scris:



Și nu am povestit cum era la baia comuna, folosită de un etaj întreg :)
ti-ai format imunitatea..

#586
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006
Aseara, cand am plecat de la sala, am facut un test, cronometrandu-ma cat dureaza sa ma incalt, tinand cont ca eram si frant de oboseala.
Am facut urmatoarele operatiuni: desfacut sireturi (cand m-am descaltat am scos incaltarile ( "adidasi") fara sa desfac sireturile), pus ciorapii, incaltat, legat sireturile. Totul a durat 58 de secunde.....

Vizualizare mesajtfmercedez, pe 17 aprilie 2024 - 19:44, a scris:

ti-ai format imunitatea..

nu neaparat imunitatea fizica.....da' psihica in mod cert am devenit imun la aproape orice :D

#587
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,568
  • Înscris: 30.10.2003

Vizualizare mesajmikaell, pe 16 aprilie 2024 - 14:01, a scris:

asta era cliseul in toata povestea! tu nu prea stai pe acasa, de asta nici nu simti nevoia sa te descalti
te plimbi pe alte meleaguri ca sa faci gunoi acolo
O sa se schimbe povestea cand va avea prietena, chiar si mai rau, cand se va aseza la casa lui cu nevasta. Sa-l vezi cu 2 mopuri pe spinare, daca nu se descalta la intrare.

#588
flyhigh_flutterby

flyhigh_flutterby

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.04.2024

 Bursul, on 18 aprilie 2024 - 09:08, said:


O sa se schimbe povestea cand va avea prietena, chiar si mai rau, cand se va aseza la casa lui cu nevasta. Sa-l vezi cu 2 mopuri pe spinare, daca nu se descalta la intrare.
Atât i-ar trebui domnului meu să intre-n casă încălțat. Trebuie să aibă respect dacă vrea să vină acasă și să găsească curățenie, mâncare făcută, haine spălate + călcate + împachetate, etc. Dacă e porc, să-și facă singur.

#589
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006
Ca în bancul ăla cu polițiștii la locul crimei….nu?

#590
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,563
  • Înscris: 20.10.2006

Vizualizare mesajbritishpub, pe 15 aprilie 2024 - 23:01, a scris:

nu frecventez astfel de cercuri, dar ma bucur pentru experientele tale care par foarte frumoase Posted image
Nici nu trebuie sa le frecventezi, ideea era ca aia pot trai asa bine-mersi, ba chiar multi mai in forma decat altii ce se si descalta la intrarea in casa.

Vizualizare mesajDanyHiker, pe 15 aprilie 2024 - 23:42, a scris:

Si majoritatea crapa la 55 de ani.
Nu stiu daca e chiar asa, daca excludem desigur consumul de alcool si uneori si excesul de tigari. Defapt pe primele locuri la daune ale sanatatii la persoanele ce muncesc in astfel de conditii sunt cam la concurenta alcoolul si alimentatia deosebit de dezordonata/slab calitativa.

Vizualizare mesajDanyHiker, pe 15 aprilie 2024 - 23:42, a scris:

Si nici macar in alea 8 ore cat dormi nu preferi un aer mai curat decat afara?
Normal ca prefer un aer curat, mai curat decat afara daca ar fi posibil dar acasa nu vad cum as putea face asta? Descaltarea? Efect zero/neglijabil, aerul poluat oricum intra pe geam, de multe ori dorm cu geamul deschis chiar si iarna. Daca nu as sta atata cu geamul deschis probabil mi-as lua un purificator de aer. In rest da, vreau aer curat deci plec cu cortul la munte ori de cate ori am ocazia/imi permite timpul chiar si daca pentru asta trebuie sa alerg cand rezolv alte treburi. Unii useri de pe aici, m-au si intalnit prin unele locatii cu cortul.

Vizualizare mesajcorinadaniela, pe 17 aprilie 2024 - 04:53, a scris:

Exista șireturi elastice fără legare, din elastic sau silicon.
Modelul din link se găsește și în magazinele CCC, costa în jur de 10 lei setul.
https://www.kampus.r...ara-legare-2251
Astea se preteaza la adidasi (si nici aia chiar la orice model) si cam atat, nu merg la bocanci, nu merg cand ai nevoie de fixarea corecta a piciorului pentru stabilitate.

#591
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,563
  • Înscris: 20.10.2006

Vizualizare mesajflyhigh_flutterby, pe 18 aprilie 2024 - 09:44, a scris:

Atât i-ar trebui domnului meu să intre-n casă încălțat. Trebuie să aibă respect dacă vrea să vină acasă și să găsească curățenie, mâncare făcută, haine spălate + călcate + împachetate, etc. Dacă e porc, să-și facă singur.
Daca sunteti familie clasica ce va petreceti o gramada de timp in casa si aveti pretentia si de gatit acasa, haine spalate de catre tine, etc. nu ma mira ca ai si astfel de pretentii si curatenie pe podea. Dar daca si tu ai sta tot incaltata in putinul timp de stat acasa, ati manca oricum preponderent in oras nu stat in casa tind sa cred ca altfel s-ar pune problema.

Vizualizare mesajDanyHiker, pe 15 aprilie 2024 - 22:48, a scris:

Deci astepti curierul in bocanci. Daca te vede in adidasi cu scai nu-ti da coletul?
Si vara stai in bocanci in oras?
Sunt in oras de munte, merg destul de des si pe strazi neasfaltate/pe traseu montan (ma aprovizionez cu apa plata de la izvor gratuit) deci am nevoie de bocanci in aproape orice sezon, oamenii muntelui stiu asta. Da, port si adidasi dar mai putin si mai mult in calatoriile de la campine, in rest nu prea am unde.
Poti sa consideri lene sau ce vrei, eu fac cum imi e bine si cel putin pana acum nu am gasit nimic de pierdut din asta, eu incerc sa inteleg de ce cred unii ca patesti cine stie ce daca intri incaltat sau nu e curata podeaua.

Vizualizare mesajBursul, pe 18 aprilie 2024 - 09:08, a scris:

O sa se schimbe povestea cand va avea prietena, chiar si mai rau, cand se va aseza la casa lui cu nevasta. Sa-l vezi cu 2 mopuri pe spinare, daca nu se descalta la intrare.
Prietena am avut - am mai zis pe topcul asta parca - si ce sa vezi, dupa un timp si-a dat si ea seama ca e mai bine fara descaltat la intrare si la ea acasa cand a vazut la mine ca nu se intampla nimic ca stau incaltat, si ea sta la fel + desigur casa fara covoare.

Vizualizare mesajmikaell, pe 16 aprilie 2024 - 14:01, a scris:

asta era cliseul in toata povestea! tu nu prea stai pe acasa, de asta nici nu simti nevoia sa te descalti
te plimbi pe alte meleaguri ca sa faci gunoi acolo
Da, nu prea stau pe acasa/nu imi place sa stau pe acasa, o fac doar cand nu am de ales.

Edited by LunaCrystal, 18 April 2024 - 21:35.


#592
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 24.12.2010

View PostBursul, on 18 aprilie 2024 - 09:08, said:

O sa se schimbe povestea cand va avea prietena, chiar si mai rau, cand se va aseza la casa lui cu nevasta. Sa-l vezi cu 2 mopuri pe spinare, daca nu se descalta la intrare.

avand in vedere ca mai mult e pe coclauri decat sta acasa, sansele sa se "aseze" la casa lui sunt minime. iar daca isi gaseste vreo "fomeie" mai jegoasa decat el (scuzati exprimarea, fara intentie),  atunci o da din lac in put, iar sansele sunt sa o gaseasca.

View PostLunaCrystal, on 18 aprilie 2024 - 21:35, said:

Da, nu prea stau pe acasa/nu imi place sa stau pe acasa, o fac doar cand nu am de ales.

topicul ar trebui redenumit in: "pe unde va perindati, va descaltati sau nu?"
tu tot timpul esti plecat de acasa, ce rost are topicul asta.. orice informatie e nula pentru situatia ta

#593
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,647
  • Înscris: 01.10.2010

View PostLunaCrystal, on 18 aprilie 2024 - 20:57, said:

Nici nu trebuie sa le frecventezi, ideea era ca aia pot trai asa bine-mersi, ba chiar multi mai in forma decat altii ce se si descalta la intrarea in casa.
a, pai e demonstrat stiintific ca astia de intra in casa plini de glod, plosnite, paianjeni, praf, miros de teava de epasament, mici de porc cu vita, apa murdara de pe strada, zapada maronie, frunze, cafea varsata, par de caine vagabond, seminte, mustar si maioneza de la shaworma sau guma de mestecat traiesc mult mai in forma din toate punctele de vedere fata de omul civilizat al anului 2024.

se stie!

#594
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,494
  • Înscris: 31.07.2011
Da de ce sa se stie?

Si atentiune! : la hotel de primesti tati păpuci-dă-casa?? Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate