Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...
 Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...
 RCS-RDS devine Digi Romania

Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...
 

Încalțați sau descălțați în casă?

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
625 replies to this topic

#559
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,423
  • Înscris: 27.08.2013

View PostLunaCrystal, on 15 aprilie 2024 - 09:36, said:

Cand intri in casa am inteles cum faci dupa ce ai pus mana pe incaltaminte, dar spune si unde/cum te speli pe maine cand iesi, daca incaltarea se face doar la iesire, ai chiuveta fix la usa de la iesire sau in scara blocului?
Oriunde ar fi chiuveta, la câțiva metri sau capătul imobilului, după ce mă descalț și eventual dezechipez de anumite lucruri cum ar fi mănuși, haină, căciulă fular în funcție de anotimp, ghiozdan/rucsac, primul lucru chiar dacă „fac pe mine” mă spăl pe mâini, normal.
Diferența dintre acasă și în unele locuri din exterior este că acasă ai de ales. La job de exemplu poate treci la tastatură direct sau depinde ce faci. Apropo, cică tastatura este unul dintre cele mai jegoase obiecte.

View PostLunaCrystal, on 15 aprilie 2024 - 09:36, said:

dar spune si unde/cum te speli pe maine cand iesi, daca incaltarea se face doar la iesire, ai chiuveta fix la usa de la iesire sau in scara blocului?
La ieșire ce relevanță are? Poate să fie „chiuveta” și la capăt, ies din casă curat pe mâini. Încălțămintea dacă nu este spălată, este măcar tocmai ștearsă, cât de cât aranjată și vine de la aerisit. Deci este absurd să spui că mă murdăresc pe mâini în așa hal după ce m-am încălțat.
Pun mâinile pe încălțăminte după ce m-am spălat, acum mulțumesc pentru încurajare să încerc să fac afară la fel de curat ca în casă. Mersi de intenție. Până atunci, măcar nu fac mizerie pe afară, aruncat pe jos, chestii de genul. Un voluntariat de ecologizare, una alta. O atenționare cuiva care aruncă pe jos etc.

View PostLunaCrystal, on 15 aprilie 2024 - 09:36, said:

Si de ce asta se intampla doar fix acasa nu si la un restaurant, bar, club sau la vreo terasa in aer liber ce are acces la strada? Ce e mai special asa acasa de doar acolo se ridica si se depun inclusiv in farfurie sau pahar, pe masa?
Cine a spus  că asta se întâmplă doar acasă?? Peste se tot se întâmplă asta. Hai, mergi și curăță toată planeta, ia vezi. Dar ghici unde AI DE ALES?? Ghici unde poți face diferit? Unde contează aportul tău?
GHICI UNDE CONTEAZĂ DACĂ NU E ÎNGĂLARE CA ÎN MAHALA, CA ÎN GHETOU?
Acasă.
Ție se pare că în materie de curățenie nu „îți fierbe oala” nici acasă.
Afară normal că nu ai ce să faci prea mult. Dar unde locuiești este cu totul altceva. O discuție ridicolă, de gâgă.

View PostLunaCrystal, on 15 aprilie 2024 - 09:36, said:

Da, stau imbracat in hainele de exterior, haine in care sunt si cand calatoresc cu trenul, autobuzul, pe banca in parc, la terasa, etc.
Nu există, frate, așa ceva. Face mișto. E trolling ăsta fără dubiu. E un test, scrie exact inversul la normalitate ca să ne dea un test, să aducă în vedere aceste aspecte.
Aceste aspecte atât de evidente despre jeg.

View Postrichelieu, on 15 aprilie 2024 - 19:58, said:

Eu cred ca multora dintre voi va lipsește un stagiu de 5 ani de studenție în cămin de băieți…
Îți dai seama, vinituro, cum ar fi fost să fie facultate la tine în localitate, sau dacă este să o fi făcut acolo și să nu fi locuit forțat în jeg cinci ani?
Ai trăit printre gunoaie ani de zile. Bravo. Asta da realizare.
Ai dat click să vezi ce am scris. Nebunule.

Edited by onisifor12, 15 April 2024 - 20:11.


#560
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,152
  • Înscris: 04.03.2014

View Postrichelieu, on 15 aprilie 2024 - 19:58, said:


Nu se ia tbc-ul așa ușor.
Bineînțeles, ca nu mai trăiește niciunul dintre noi așa,  însă 99% dintre măsurile astea de igienă, țin mai mult de confortul psihic decât de altceva.
Realitatea, ca de obicei e undeva la mijloc.

Evident, TBC-ul e o exagerare.

Eu ma descalt de obicei, daca nu sunt in fuga. Sotia e cam germofobica. La fel se descalta si familia prietenii si musafirii. Exceptie cand e mai multa lume, musafiri mai exceptionali sau cativa prieteni care nu au obiceiul.  Sotia II mai intreaba "va dau papuci de casa?" Raspunsul de obicei e "nu multumesc, sunt ok":)).  On the other hand traiesc intr-o tara/zona unde musafirii nu se descalta.

#561
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,667
  • Înscris: 01.10.2010

View Postrichelieu, on 15 aprilie 2024 - 19:58, said:

Eu cred ca multora dintre voi va lipsește un stagiu de 5 ani de studenție în cămin de băieți…
la ce ai povestit tu acolo erati mai jegosi ca ultimii soareci din Bangladesh :puke:

#562
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,318
  • Înscris: 06.07.2007

View Postrichelieu, on 15 aprilie 2024 - 19:58, said:


Eu cred ca multora dintre voi va lipsește un stagiu de 5 ani de studenție în cămin de băieți…
Am stat. Nu 5 ci 9 ani in internate scolare si camine in anii 90, deci stiu exact cum e.
Dar s-au dus vremurile alea. Daca strabunicii mei faceau baie o data pe saptamana si mancau ce prindeau nu inseamna ca si eu astazi trebuie sa fac la fel.
Daca e sa ne invatam cu traiul la limita, nu cred ca nu se poate. Dar nu vad rostul. Ideea e sa evoluam, nu sa traim ca in epoca de piatra.

#563
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,423
  • Înscris: 27.08.2013

View Postder25, on 15 aprilie 2024 - 17:07, said:

Japonezii au papuci separati, pe care ii folosesc doar la baie, in baia unde ei spala pe jos si nu trec sute de oameni care scuipa si isi arunca mucii. Cu papucii aia, nu intra in camere.
Dar ce stiu ei? Niste prosti si niste imputiti!
Ăsta e ca Tom Cruise în Ultimul samurai când e soldat american în Japonia și intră cu noroi pe acolo, de îți e ție jenă care te uiți cum e la ăia. Îți vine să pui pauză să dai o mătură.
Și aia era pe la 1800 toamna parcă. Normal că în prezent au veceuri de mii de euro care te spală singure la cur etc.

#564
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,318
  • Înscris: 06.07.2007

View Postrichelieu, on 15 aprilie 2024 - 19:58, said:


Bineînțeles, ca nu mai trăiește niciunul dintre noi așa,  însă 99% dintre măsurile astea de igienă, țin mai mult de confortul psihic decât de altceva.
Realitatea, ca de obicei e undeva la mijloc.
Poate din cauza asta speranta de viata in Romania e mai scazuta cu 10 decat a cetatenilor din tarile mai spalate. Iginena precara, alimentatia de 2 bani si ideile de genul las' ca merge si asa...toate astea contribuie, desi le simti in general dupa o anumita varsta. Si e tarziu atunci.

#565
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,423
  • Înscris: 27.08.2013

View Postbritishpub, on 15 aprilie 2024 - 20:27, said:

la ce ai povestit tu acolo erati mai jegosi ca ultimii soareci din Bangladesh Posted Image
S-a râs un pic.

#566
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,318
  • Înscris: 06.07.2007

View Postrichelieu, on 15 aprilie 2024 - 19:58, said:


Dar ca să revin, am stat 3’luni în cameră cu un coleg bolnav de TBC, până să fie diagnosticat….si nu ne-am îmbolnăvit niciunul :)
Nu se ia tbc-ul așa ușor.
Nu despre tbc e vorba, n-o lua ad litteram. E vorba de multe alte chestii care pot fi evitate sau redus riscul.

#567
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,505
  • Înscris: 04.05.2006

View Postbritishpub, on 15 aprilie 2024 - 20:27, said:


la ce ai povestit tu acolo erati mai jegosi ca ultimii soareci din Bangladesh :puke:
Nu știu cum sunt șoarecii din Bangladesh 😂😂😂.
Cam așa era viața de student acum 30 de ani 🤷

#568
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,667
  • Înscris: 01.10.2010

View PostLunaCrystal, on 15 aprilie 2024 - 12:30, said:

...
man, cu tot dragul, sa fii tata si nu te-as invita la un gratar ca as sti ca dupa ce te scarpini cu degetul in dos ai veni si ai rupe painea cu mainile si ai lua micii direct din bol, ca sa economisesti 40-50 de minute sau cat ti-ar lua tie operatiunea. :scared:

View Postrichelieu, on 15 aprilie 2024 - 20:54, said:

Nu știu cum sunt șoarecii din Bangladesh ������.
Cam așa era viața de student acum 30 de ani ��
bine ca s-au dus pe pustie vremurile alea.
inteleg nostalgia varstei, dar e horror ce ai descris acolo.
cre' ca si Bear Grylls ar fi lesinat. :lol:

#569
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,505
  • Înscris: 04.05.2006

View PostDanyHiker, on 15 aprilie 2024 - 20:33, said:


Poate din cauza asta speranta de viata in Romania e mai scazuta cu 10 decat a cetatenilor din tarile mai spalate. Iginena precara, alimentatia de 2 bani si ideile de genul las' ca merge si asa...toate astea contribuie, desi le simti in general dupa o anumita varsta. Si e tarziu atunci.
Asta și educația..plus accesul dificil la sistemul medical (uneori pur psihologic).
Dar probabil cele mai importante sunt în ordine stresul și alimentația deficitară.

View PostDanyHiker, on 15 aprilie 2024 - 20:38, said:


Nu despre tbc e vorba, n-o lua ad litteram. E vorba de multe alte chestii care pot fi evitate sau redus riscul.
Da, doar sa nu cădem in extema ailalta, pentru ca poate fi cel puțin la fel de periculoasa, dacă nu chiar mai mult.

View Postbritishpub, on 15 aprilie 2024 - 20:56, said:


bine ca s-au dus pe pustie vremurile alea.
inteleg nostalgia varstei, dar e horror ce ai descris acolo.
Nu sunt nostalgic dupa vremurile alea. Nu aș mai putea trăi așa. Ideea era ca m-au călit, m-au făcut mai puțin sensibil la…viața în general :)

Quote

cre' ca si Bear Grylls ar fi lesinat. :lol:
😂😂

#570
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,624
  • Înscris: 20.10.2006

View Postder25, on 15 aprilie 2024 - 17:07, said:

Stai incaltat!
Te-a obligat cineva sa te descalti?
Vezi, ca prin filme se urca unii incaltati in patul unde dorm. Asa sa faci si tu, ca e mai relaxant!

Japonezii au papuci separati, pe care ii folosesc doar la baie, in baia unde ei spala pe jos si nu trec sute de oameni care scuipa si isi arunca mucii. Cu papucii aia, nu intra in camere.
Dar ce stiu ei? Niste prosti si niste imputiti!
Da, incaltat stau, suntem pe aria de dezbateri, discutam arugmente ale ambelor tabere.

Vezi ca la japonezi e alta cultura, la ei se sta deseori pe jos, am mai pus articole pe topicul asta, nu ne putem compara cu ei. Vezi tu, japonezii nu accepta sa isi murdareasca papucii, romanii daca umbla desculti isi murdaresc direct pielea, nu papucii, vezi diferenta?

View PostDanyHiker, on 15 aprilie 2024 - 18:09, said:

Da, dar asta se intampla de cate ori pe luna?
Des.

View PostDanyHiker, on 15 aprilie 2024 - 18:09, said:

Mie imi ia 30 de secunde sa ma incalt. Iar daca ma ia careva ad hoc la o paranghelie, ii spun ca data viitoare sa-mi spuna din timp. Altfel va trebui sa astepte sa ma imbrac, sa ma aranjez putin. Cand iei ca din oala pe careva iti asumi ca trebuie sa astepti. Nu poti si cu sula-n fund si cu sufletu-n rai.
In 30 de secunde m-as putea incalta doar cu adidasi cu scai sau cu siret simplu sa fiu sigur si ca il leg bine - nu in bocanci mai ales cu sireturi serioase. Nu e vorba doar de parangelii ci multe altele ce pot intervenii sau unde imi vine mie cheful brusc sa merg cand gasesc o fereastra de timp.

View PostDanyHiker, on 15 aprilie 2024 - 18:09, said:

Si fix alea 40 de secunde fac diferenta.
Iti dai seama ca aia de peste 60 de ani nici nu are rost sa mai comande de pe net ca pleaca curierul pana cand se incalta ei.
But wait...
Cam asa si e, dar deregula curierii dau prioritate batranilor, parcheaza mai aproape de ei/ii asteapta, pe tineri rar. Doar daca e ceva mai voluminos/greu se schimba treaba.

Edited by LunaCrystal, 15 April 2024 - 22:26.


#571
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,318
  • Înscris: 06.07.2007

View PostLunaCrystal, on 15 aprilie 2024 - 22:27, said:


In 30 de secunde m-as putea incalta doar cu adidasi cu scai sau cu siret simplu sa fiu sigur si ca il leg bine - nu in bocanci mai ales cu sireturi serioase. Nu e vorba doar de parangelii ci multe altele ce pot intervenii sau unde imi vine mie cheful brusc sa merg cand gasesc o fereastra de timp.

Aham. Si fix minutul ala face diferenta. Vorbesti de parca ai locui in New York si esti vreo vedeta.
Parerea mea este ca nu e nicio graba. E vorba de.....lene, comoditate, proasta organizare a timpului, spontaneitate exagerata.

#572
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,624
  • Înscris: 20.10.2006
Este si graba si da si comoditate, am zis de mai multe ori asta, si spontaneitate recunosc.

View Postrichelieu, on 15 aprilie 2024 - 19:58, said:

Eu cred ca multora dintre voi va lipsește un stagiu de 5 ani de studenție în cămin de băieți…
Spălam vasele când nu mai exista nimic cu un colț suficient de curat pe care să poți mânca ceva. Nu o dată găseam mai la fundul stivei oale cu viermi, sau cu mucegai în ele ����.
Mucurile de țigară erau peste tot….ca să le mai curățăm, făceam câte un chef în weekend, ca să avem pretext să facem ordine și curățenie..
Gândacii erau parte din peisaj, tot complexul studențesc din Timișoara era plin de ei. Mai scuturam hainele înainte să ne îmbrăcăm, să nu îi luăm cu noi la școală. In rest, erau prietenii noștri.

Dar ca să revin, am stat 3’luni în cameră cu un coleg bolnav de TBC, până să fie diagnosticat….si nu ne-am îmbolnăvit niciunul Posted Image
Nu se ia tbc-ul așa ușor.
Bineînțeles, ca nu mai trăiește niciunul dintre noi așa,  însă 99% dintre măsurile astea de igienă, țin mai mult de confortul psihic decât de altceva.
Realitatea, ca de obicei e undeva la mijloc.
Exact. Daca nu tinea pe bune sanatatea de asa ceva ar fi trebuit sa cunoastem si noi cazuri, sa apara in presa, in articole medicale, etc. cum au aparut si apar despre covid, hiv, cancer, infact, intoxicatii alimentare in diverse locuri, gripa, accidente, etc.

View Postbritishpub, on 15 aprilie 2024 - 20:27, said:

la ce ai povestit tu acolo erati mai jegosi ca ultimii soareci din Bangladesh Posted Image
Daca aia/in camine studentesti - deci la oameni ,,cu carte” ti se pare asa, stai sa vezi defapt cum e la stana, la vagoanele tip container de cazare muncitori la poduri/drumuri/santiere, la caminele de muncitori diversi, etc. acolo sa vezi tot descaltat si curatenie - la sfantul asteapta. Si totusi oamenii aia majoritatea au o forta fizica demna de invidiat pentru multi muncitori de birou, nici sanatos nu prea mananca, tot felul de fripturi si de multe ori gatit in conditii precare/improvizate, cand se poate se consuma si bere in cantitati industriale, iarna in special si tarie. Cine a fost in astfel de conditii, fie si doar in vizita cred ca e imunizat definitiv la niste noroi pe jos sau intrat incaltat, etc. da, acolo uneori muncitorii urca si cu tot cu cizmele de cauciuc in pat, de-ala etajat apropo, si da, mai curge noroi uneori si pe patul colegului de jos. Dusuri? De cele mai multe ori o raritate. Ocazional mai apare si in presa cate un articol despre conditiile astea, dar chiar si acele articole sunt mai cosmetizate sa zic asa.

Edited by LunaCrystal, 15 April 2024 - 22:43.


#573
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,318
  • Înscris: 06.07.2007

View PostLunaCrystal, on 15 aprilie 2024 - 22:27, said:


Cam asa si e, dar deregula curierii dau prioritate batranilor, parcheaza mai aproape de ei/ii asteapta, pe tineri rar. Doar daca e ceva mai voluminos/greu se schimba treaba.
Deci curierul are undeva notata varsta clientilor si livreaza preferential?
In ce tara de lumea a 3-a spui ca se intampla grozaviile acestea? Ca eu nu am vazut asa ceva si sunt destul de umblat prin Romania. Adica nu exista sa nu astepte dupa tine decat o durata de timp "pe ceas".

#574
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,624
  • Înscris: 20.10.2006
Curierul ii cunoaste cam pe toti care comanda frecvent/primesc mai mult de 1-2 pachete pe an, asa e in localitatile mici. Daca nu esti prezent atunci cica mai revine peste x timp, uneori a doua si/sau a treia zi.

View Postbritishpub, on 15 aprilie 2024 - 20:56, said:

man, cu tot dragul, sa fii tata si nu te-as invita la un gratar ca as sti ca dupa ce te scarpini cu degetul in dos ai veni si ai rupe painea cu mainile si ai lua micii direct din bol, ca sa economisesti 40-50 de minute sau cat ti-ar lua tie operatiunea. Posted Image
Stai linistit, nu as veni eu oricum la gratar pentru ca mi s-ar cere sa ma descalt deci slabe sanse sa ne putem intelege - nu doar la asta ci si din alte puncte de vedere. Apoi cu privire la igiena una e la masa - unde trebuie pastrata, alta pe podea.

Edited by LunaCrystal, 15 April 2024 - 22:48.


#575
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,318
  • Înscris: 06.07.2007

View PostLunaCrystal, on 15 aprilie 2024 - 22:27, said:


In 30 de secunde m-as putea incalta doar cu adidasi cu scai sau cu siret simplu sa fiu sigur si ca il leg bine - nu in bocanci mai ales cu sireturi serioase.
Deci astepti curierul in bocanci. Daca te vede in adidasi cu scai nu-ti da coletul?
Si vara stai in bocanci in oras?
E asa cum am spus: lene pur romaneasca. Dar tu te poti pacali cat vrei. Se spune ca daca repeti la nesfarsit o abureala, ajungi sa o crezi si tu. Eu stiu ca daca macane e rata, oricat incerci tu sa mi-o vinzi ca pisica.

Edited by DanyHiker, 15 April 2024 - 22:51.


#576
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,505
  • Înscris: 04.05.2006

Quote


Daca aia/in camine studentesti - deci la oameni ,,cu carte” ti se pare asa, stai sa vezi defapt cum e la stana, la vagoanele tip container de cazare muncitori la poduri/drumuri/santiere, la caminele de muncitori diversi, etc. acolo sa vezi tot descaltat si curatenie - la sfantul asteapta

Și nu am povestit cum era la baia comuna, folosită de un etaj întreg :)

Edited by richelieu, 15 April 2024 - 22:54.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate