Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

De ce am renuntat la Facebook

* * - - - 10 votes
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#19
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,315
  • Înscris: 13.01.2011
,,... profile gen pisicuța pisi, alcapone, bazatul, termopane, macaroane sau mai știu eu .. "

Ha?!  :eek: :roflmaofast:

Păi este simplu, migrezi pe Softpedia.
Ai și aici destule capete pătrate, dar există și moderare  😉

#20
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,284
  • Înscris: 06.01.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 24 februarie 2023 - 20:46, said:

Fcebookul e ca o surublenita.
Un om destept isi face treaba cu ea si e foarte folositoare. Una din cele mai folositoare unelte.
Un prost si-o baga in ochi.
Dupa care renunta la surubelnite.
Surubelnita dreapta de 3mm si una philips 0 sunt musai necesare. De aia se pun si la bricege si la breloacele de survaiverși.
Eu l-as compara mai degraba cu un extractor de rulmenti, care-ti trebuie de 2 ori in viata, in rest iti ocupa spatiul in debara degeaba.

#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,971
  • Înscris: 25.06.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 24 februarie 2023 - 20:46, said:

Fcebookul e ca o surublenita.
Un om destept isi face treaba cu ea
Eu ce treabă mi-as putea face cu fb-ul? :habarnam:
Tu ce treabă îți faci?

#22
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,757
  • Înscris: 21.06.2016

View Postmaccip, on 24 februarie 2023 - 22:20, said:

Surubelnita dreapta de 3mm si una philips 0 sunt musai necesare. De aia se pun si la bricege si la breloacele de survaiverși.
Eu l-as compara mai degraba cu un extractor de rulmenti, care-ti trebuie de 2 ori in viata, in rest iti ocupa spatiul in debara degeaba.


Nici vorba, mult mai aproape de șurubelnița dreapta sau Phillips de baza decit de extractorul de rulmenți.
Ca idee de baza e unul din cele mai folositoare lucruri de pe calculator (exceptind chestiile profesionale). E acolo, cu emailul. E drept ca in implementarea comercială avalanșa de reclame a atenuat mult din cit de folositor e dar tot e infinit peste altele, de exemplu Softpedia unde va plingeti ca e nefolositor :)

#23
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,284
  • Înscris: 06.01.2007
O fi pentru tine, desi stiu ca exagerezi grav. Ar fi incorect sa nu o zic.
Eu am cont, dar intru din an in paste.
Nu vand nimic, nu imi fac reclama, nu scriu citate celebre, nu sunt rapidist, deci sa intru ca sa ce?

#24
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021
În general social media are un scop. Cine crede că nu are și este doar de divertisment....este un idiot.
Dacă te abați de la scop si vrei să fii independent, cu opiniile tale, vei fi exclus .
Tu ai pățit-o cu fb. Eu cu ăstia.
Nu e bine să spui adevărul... decât după ce ei îl afirmă...

#25
popadanut1997

popadanut1997

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 12.11.2022
Pai, eu tin legatura pe el. Nu cred ca as renunta. Am cont din ianuarie 2011

#26
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,315
  • Înscris: 13.01.2011
Din cauza specificului vieții personale, și din cauza gîndirii/simțirii rărunchilor personali, f nu îmi este necesar.

#27
atomcat

atomcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 28.03.2011
Din ce ai postat, tare am impresia ca meriti sa fi fost blocat de FB.
Ramai pe altele. De exemplu, au rusii - VKtontacte. Ala nu are treaba cu ce postezi tu, mai ales daca sunt chestii "dragute", dupa cum ziceai: meme cu simbol nazist, trolling, injuraturi etc
Sau chinezii: TikTok!

#28
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,757
  • Înscris: 21.06.2016

View PostKarhu, on 24 februarie 2023 - 22:59, said:

Eu ce treabă mi-as putea face cu fb-ul? Posted Image
Tu ce treabă îți faci?

Comunic, ce sa fac.
Personal, tin legatura cu o multime de prieteni din toate colturile lumii. Datorita FB ne-am intilnit in cele mai improbabile locuri, dar si in orasele in care locuim pe diferite continente. Plus mesagerul FB, care e uneori mult mai usor de folosit.
Alta chestie pe care o fac este ca sunt parte din diferite grupuri. Pentru o multime de activitati ai nevoie de partener sau chiar grupuri mai mari, FB e o unealta foarte buna aici. Sunt membru in niste grupui de sailing ca de obicei sunt mnai multi oameni care inchiriaza o barca, sau  oameni care cauta parteneri pentru traversatul pacificuli sau vreo tura prin Croatia. Sunt membru intr-un grup de catarat de la o sala linga mine, ca la catarat ai nevoie de partener. Sunt membru intr-un grup care se cheama Highway XYZ, e o sosea pe care merg de cite ori ma duc la serviciu si uneori afli in avans daca e un accident, a cazut vreun copac si blocheaza strada, e alunecare de teren etc. Waze are limitari, asta e mai bun.
Profesional eu nu fac nimic dar nevasa-mea foloseste FB numai profesional. In cazul tau cabinetul Dr Karhu ar putea avea o pagina, publica diferite lucruri, face marketing etc. Si ai putea fi in grupul Implanturilor de valva dreapta superioara sau mai stiu eu ce.

Edited by vrajitoruldinoz, 25 February 2023 - 01:46.


#29
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,757
  • Înscris: 21.06.2016
A, am uitat, mai sunt si in niste grupuri locale: cel al orasului, al unui agent imobiliar care e pus la punct cu tot ce se intimpla in zona, apoi al pompierilor care mai spun de evacuari, incendii, inundatii, accidente etc, unele scoli au pagini, a lui fii-miu ori n-are ori nu m-a interesat pe mine :)
Mai sunt multe grupuri din care as vrea sa fac parte dar devine prea aglomerat (de avioane mici, kite surfing, pescuit, poate si vinatoare etc). Daca m-as duce la tir ca stiu ca lui Karhu ii place, e plin de grupuri locale si pentru asta.

#30
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nu este cenzura, ci tratament profilactic.
Daca nu ma insel este o sectiune unde poti bate campii daca doresti si cat doresti. Daca era dupa mine limitam si contrazicerile pe probleme tehnice, desi sincer nu ma deranjeaza. Mai imi aduc aminte cum se cheama cate-o surubelnita...
Cred ca a ajuns si la noi acel curent anti-facebook din occident.
Inainte, cand a aparut la noi, daca nu aveai cont pe facebook nu existai. Apoi au aparut grupurile de interes si astea au fost folositoare. Acum, nu mai ai loc de reclame, IA a facebook limiteaza si filtreaza postarile prietenilor etc. Usor, usor, utilitatea facebook dispare. Altfel, este o platforma sociala la fel ca softpedia. Uneori folositoare, alteori nu.
Postarile initiatorului este posibil sa fi fost interzise pe probleme de copyright legate de folosirea ilegala a numelui.
Ca apoi el s-a suparat pe sat... satului ii este indiferent, nu-l doare nicaieri.

Edited by adip1962, 25 February 2023 - 07:25.


#31
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,944
  • Înscris: 20.10.2015

View PostDoarEu099, on 24 februarie 2023 - 18:02, said:

Vouă ce va place la Facebook? Nu v-ați gândit niciodată sa renunțați la Facebook?

Ba da, dar e un rau necesar.
ma autocenzurez si nu mai folosesc cuvinte care ma pot bloca, nu mai intru pe pagini cu cearta.
De ce mi-as facea rau?

View Postpiticusmecher, on 25 februarie 2023 - 06:32, said:

Stii ca asta este cenzura  ?

Bineinteles, dar se numeste si disciplina.
te uiti la titlu si stii ce vei citii daca esti curios.

Cum ar fi sa intri intr-o farmacie si sa gasesti numai aspirina apoi rulmenti, baterii, branza...
Ar cam trebui pusi cu botu' pe labe poluatorii.

View PostKarhu, on 24 februarie 2023 - 22:59, said:

Tu ce treabă îți faci?

Reclame, caut informatii, tin legatura cu prieteni si colegi vechi, grupul comunitatii blocul in care traiesc, glume bune... e destul de folositor

#32
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,971
  • Înscris: 25.06.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 25 februarie 2023 - 02:00, said:


Aici grupurile de care spui sunt pe whatsapp.
N-am cabinet, lucrez pe contracte.

#33
didi_yo

didi_yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 14.06.2007
Acum vreo zece doișpe ani, ce entuziasmati erau feisbuciștii. Intr-o zi va dispărea și altul îi va lua locul. Nici o pierdere. Intru cam o data pe luna, dau doua role de mouse și am ieșit.Telegramul mi se pare mai interesant (deocamdată).

#34
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,015
  • Înscris: 18.12.2007

View PostKarhu, on 24 februarie 2023 - 22:59, said:

Eu ce treabă mi-as putea face cu fb-ul? Posted Image
Tu ce treabă îți faci?

Activat in grupuri cu interese comune, oameni din toate colturile lumii.
Tinut legatura cu prieteni plecati pe afara, fosti colegi de liceu/facultate.
Urmarit pagini cu teme interesante pentru mine.

#35
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,757
  • Înscris: 21.06.2016

View PostKarhu, on 25 februarie 2023 - 20:02, said:

Aici grupurile de care spui sunt pe whatsapp.
N-am cabinet, lucrez pe contracte.

Whastapp - care oricum e tot al lui FB - nu are nici o legătura ca interfața și aplicații cu FB.
Si cu prietenii, colegii de liceu, de facultate, de serviciu, cum ții legătura pe whatsapp?

#36
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Facebook este mai… “safe”. Poti avea in spate o casuta de mail dedicata, intri cand vrei, stai cat vrei.
Whatsup, telegram au nevoie de nr de tel. S-a dus intimitatea ta!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate