Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Activisti si bugetari

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
90 replies to this topic

#37
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,731
  • Înscris: 21.03.2020

View Postbritishpub, on 19 aprilie 2024 - 19:21, said:

activismul de tipul asta exista dinaintea internetului.

numai ca inainte se numea tiganeala, circ, mahala, neam-prost.
acum se cheama vloger sau ce isi inchipuie justitiarii aia ca sunt.

activism adevarat fac Greenpeace, World Wildlife Fund, Save the Children, nu opincari dintr-astia care se urca in Matiz cu telefonul in mana si behaie disperati ca nu au voie sa se pise cand si unde au chef.
ONGurile alea mari, au fonduri si avocati si organizare samd... dusmanii tarisoarelor pline de corupti.
In fiecare cetatean ar trebui sa existe un mic activist care sa lupte cu sistemul corupt, dupa posibilitati... Altfel ne meritam soarta!
Vloger sau jurnalist independent nu conteaza cum ii zice... daca merge impotriva mafiei are respectul meu. Posted Image

In tarile cu apa calda sunt cu miile, la noi ii numeri pe degete :(

#38
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,647
  • Înscris: 01.10.2010
las-o cum a cazut, 99% din ratatii astia fac circ ca au intrat la si 14:31 desi pe bon scria 14:30, ca scaunul nu era suficient de comod, ca functionarul nu i-a servit cu o cafea, mizerii de neam prost. mizerii ieftine.

#39
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,222
  • Înscris: 24.11.2006
In ceea ce ma priveste pe mine: n-am nici cea mai mica pretentie sa fiu servit cu un suc, cafea, prajituri, bomboane, etc. etc. Vreau doar sa fiu tratat corect, atat si nimic mai mult. A trebuit ca tot eu sa alerg, pe timpul meu si banii mei, sa rezolv incurcaturile pe care tot ei le-au facut. Ce vina eu am daca ei n-au fost in stare sa-si faca treaba? In rest, da, unii dintre activisti sunt bine veniti!

Uite un fel de a fi activist, desi cred ca nimic nu s-a rezolvat intre timp:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QrhL_JkjeeM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu-i chiar activist dar ideea ramane.

Edited by un_el, 20 April 2024 - 07:37.


#40
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,098
  • Înscris: 30.11.2021
Ca om care am lucrat la stat, iti zic ca ai toata vina, ca tu votezi, tu hotarasti cine castiga primaria si consiliu local.

Ai de ales, la modul trist, ai de ales intre un primar USR care face si un consiliu local USR care face, care digitalizeaza, care poate deranjeaza ceva frecatori de menta de la calculator sau un primar PSD care imediat dupa alegeri se asterne ca praful ala din spate de la televizor, sta acolo 4-5 ani de zile pana la alegerile viitoare.

Problema in tara asta o reprezinta coruptia si memoria scurta.
1 - Este greu de intrat in sistem daca esti strain, nu ca spaga, aranjamente, doar ca cei care lucreaza la birou stiu deja ce legislatie este.
Tu o sa descarci legislatia de pe google, o sa citesti toate tampeniile posibile, termeni pe care nu-i intelegi.
Concursurile la stat sunt simple:
1 - Concurs de dosare, se stabilesc treburile, cerinte de vechime, cerinte de diplome.
2 - Concurs scris, legislatie, atat, memorezi ca boul.
3 - Concurs oral, se face comisie din cateva persoane. 1 Secretar comisie - personal, 2 sef serviciu unde te angajezi, 1 sau 2 atarnatori.
Si aia stau vis-a-vis de masa ta si te intreaba diferite treburi.

2 - Ca oameni au memoria scurta. Ce au promis aia la alegerile anterioare? Pai pasaje, si au facut? Buha, 0.
Parcari subterane - 0.

Oameni gandesc asa, li se dau niste spoturi electorale atent gandite de firme specializate, accent pe ce trebuie, adica suna stupid dar accentul se pune pe ce trebuie si nu se face:
1 - Cine nu ar vrea transport public modern, folosim cuvintele astea.
2 - Cine nu ar vrea spitale, renovam sau facem un spital, hai ca da bine la fraieri care nu inteleg ca tot doctori aia or sa fie sau ca ei or sa se duca la privat sa plateasca.
3 - Cine nu vrea gradinite, hai ca renovam, facem.
4 - Majoritatea stau la bloc, scoatem ciorba cu renovarea blocurilor, mobilizam presedinti de asociatie sa se duca cu tabeluri in anul electoral.
5 - Ar vrea locuri de munca, hai ca vedem noi ce stire faina, vizita de lucru prin vreo fabrica.
6 - Asta mi-a fost zisa de un activist de la partid, imi venea sa-l scuip, lipitor de afise, inainte lipea afise, acum distribuie si da like pe facebook la tot ce posteaza partidul. Zicea in legatura cu lefurile, ca este ok, ca sunt ok.
O mizerie de om.

Asta va zic, cheia si puterea este la voi. Omul obisnuit nu pricepe ca nu trebuie neaparat sa castige USR/AUR sau ce partid de opozitie doreste, este nevoie doar sa nu aiba PSD/PNL majoritate sa isi numeasca viceprimari, reprezentanti prin toate regiile, pardon, companiile de stat.

Omul obisnuit este concentrat pe presedinte si primar. La presedinte PSD/PNL pierde ca tineretul/diaspora nu voteaza cu comunisti. La primarie pierde ca voteaza cei care saraci au ramas in tara si se uita la talonul de pensie, antena 3, poate mai un ajutor social, o plasa cu alimente.

Edited by MindArchitect, 20 April 2024 - 07:45.


#41
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,222
  • Înscris: 24.11.2006

Vizualizare mesajMindArchitect, pe 20 aprilie 2024 - 07:42, a scris:

Ca om care am lucrat la stat, iti zic ca ai toata vina, ca tu votezi, tu hotarasti cine castiga primaria si consiliu local.

Ai de ales, la modul trist, ai de ales intre un primar USR care face si un consiliu local USR care face, care digitalizeaza, care poate deranjeaza ceva frecatori de menta de la calculator sau un primar PSD care imediat dupa alegeri se asterne ca praful ala din spate de la televizor, sta acolo 4-5 ani de zile pana la alegerile viitoare.

Nostalgie, ceva? Dupa locul caldut de la stat? Cine a zis ca n-am votat? O sa votez si acum, doar ca o sa fac de asa natura incat sa nu se supere niciunul dintre cantindati.

Hai, lasa-ma! Posted imageJura-te "pe rosu", altfel nu te cred! Ce ar fi sa nu politizam si discutia asta? Campania electorala pro USR o poti face pe topicul dedicat, pentru ca asta incerci sa faci aici.

Edited by un_el, 20 April 2024 - 07:55.


#42
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,098
  • Înscris: 30.11.2021
Puneau pe la primariile pe la tara sa candideze rude, prieteni, nu conta ca nu aveau vreo sansa, poate, poate, mai rupeau vreun vot.
Nici cei care candidau nu se votau intre ei.

Nu politizam nimic ca nu toate primariile din tara asta sunt PSD/PNL.

Doar ca oameni nu inteleg rostul activistilor, ei se uita cum zice si un amic "sunt platiti" ca dau ei click pe canalul de youtube si observa cont patreon.
De parca poti sa faci pe activistul pe stomacul gol.

Ca daca eu acum vreau sa ma duc la Primaria Sectorului 1, ca nu stiu cine este primar acolo sa nu ma acuze careva de ceva. Vreau sa ma duc sa filmez la Primaria Sector 1, pai o sa am nevoie de cel putin 1000 de lei. Transport, cazare.

#43
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,222
  • Înscris: 24.11.2006
Nici la "flasneta" nu ma doare de cine si cum ii plateste sau nu. Ma intereseaza rezultatul final, atat! Si nu vorbim doar de Primarii, nu incerca sa duci discutia din nou in derizoriu. O sa-ti pun un alt videoclip ca sa vezi despre ce-i vorba:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MPn8bQQXelI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

E vorba cumva de Primarie il el? Despre ce vorbim?

#44
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,731
  • Înscris: 21.03.2020

View Postbritishpub, on 19 aprilie 2024 - 23:31, said:

las-o cum a cazut, 99% din ratatii astia fac circ ca au intrat la si 14:31 desi pe bon scria 14:30, ca scaunul nu era suficient de comod, ca functionarul nu i-a servit cu o cafea, mizerii de neam prost. mizerii ieftine.
Jobul servitorului bugetar e sa taca si sa serveasca... asa ca stai cuminte si asteapta ca ajung activistii si la tine :D

#45
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,467
  • Înscris: 08.12.2006

View PostMindArchitect, on 19 aprilie 2024 - 17:14, said:

Cati bugetari spagari nu au fost, educatie, sanatate, vama, penitenciare, este banal sa deschizi tv-ul si sa observ pe aia de la vama cum sunt toti arestati.
Nu poate exista luare de mita fără dare de mita. Cererea creează oferta.

#46
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,731
  • Înscris: 21.03.2020
Stiti cum reactioneaza cutrele astea platite din bani nostri cand ii prinzi in offside? Da ce ai domle, ca esti singurul care face scandal...
Adica las-o asa cum a cazut ;) ca daca ceilalti sunt prosti, trebuie sa stai si tu acolo prost cu turma!

View Postantinari, on 20 aprilie 2024 - 08:24, said:

Nu poate exista luare de mita fără dare de mita. Cererea creează oferta.
bai anti tu esti un mic filosof :)

#47
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,467
  • Înscris: 08.12.2006

View PostGlCA_Contras, on 20 aprilie 2024 - 08:25, said:

bai anti tu esti un mic filosof :)
Parțial ai dreptate ;) da, dar nu mic :)

#48
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,731
  • Înscris: 21.03.2020
bine, hai ca nu esti mic esti ceafa...

#49
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,467
  • Înscris: 08.12.2006

 GlCA_Contras, pe 20 aprilie 2024 - 08:28, a scris:

ca nu esti mic esti ceafa...
Ai încercat un mic calambur, poate poate ajungi un mic literator... Ar trebui sa perseverezi, ai veleități :)

#50
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,731
  • Înscris: 21.03.2020
Prefer pastrama...

#51
Romanwraig

Romanwraig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 14.12.2009

View Postantinari, on 20 aprilie 2024 - 08:24, said:

Nu poate exista luare de mita fără dare de mita. Cererea creează oferta.
Corect. Insa suntem obisnuiti inca din comunism sa dam mita catre oamenii statului. Nu s-a schimbat mare lucru in privinta asta, ba as putea spune ca s-a rafinat sistemul.
Cum ar fi sa fie niste niste pedepse mai aspre pentru cei care primesc sau dau mita ? Cum schimbam mentalitatile astea ?

#52
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,647
  • Înscris: 01.10.2010

Vizualizare mesajGlCA_Contras, pe 20 aprilie 2024 - 08:13, a scris:

1. Jobul servitorului bugetar e sa taca si sa serveasca...
2. asa ca stai cuminte si asteapta ca ajung activistii si la tine Posted image

1. Posted image Posted image Posted image
2. Posted image Posted image Posted image  
3. furi curent cu centrala nucleara, amice.

apropo, n-aveti idee cati cretini, cetateni cu drept de vot vin pe la institutii fara actele necesare, fara avize de la alte institutii, fara sa stie pe ce lume traiesc.
daca eu ma duc sa imi fac RAR-ul la Posta Romana si aia imi zic ca nu se ocupa de asa ceva, ce vina are lucratorul de la posta ca sunt eu cretin? :lol:

cat despre mizeria aia cu tacutul si servitul, prin tarile cu apa calda si femeia de serviciu si directorul au parte de acelasi respect.
sa vii ca ultimul ghertoi si sa te crezi sef de sclavi si apoi sa mai ceri si respect inapoi e culmea idioteniei.
evident ca orice functionar iti va tranti legea sa faci cerere scrisa si ai sa primesti raspuns in 30 de zile lucratoare daca esti magar cu el. si pe buna dreptate.

de altfel, pe la toate institutiile unde am avut treaba, am vazut specimene dintr-astea ca Gica_Contras si activistii astia retardati care au facut circ si au plecat nerezolvati. foarte bine!
am intrat dupa indivizi dintr-astia cu un zambet si cu politete si am fost ajutat fara probleme.

mentalitate de cacat tipic romaneasca la marii activistii ai sulii.
daca tot nu au job, mai bine ar face voluntariat intr-un orfelinat, dar hei, acolo nu ii vede nimeni in toata cretinatatea si splendoarea lor :lol:.

atentie: nu spun ca toti bugetarii sunt ok si nici ca toti activistii sunt rateuri ale Mamei Natura.

#53
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,467
  • Înscris: 08.12.2006

Vizualizare mesajRomanwraig, pe 20 aprilie 2024 - 11:27, a scris:

Corect. Insa suntem obisnuiti inca din comunism sa dam mita catre oamenii statului. Nu s-a schimbat mare lucru in privinta asta, ba as putea spune ca s-a rafinat sistemul.
Atunci nu înţeleg de ce ne plângem că oamenii statului iau mită. Mă rog, cei obişnuiţi să dea...

Vizualizare mesajRomanwraig, pe 20 aprilie 2024 - 11:27, a scris:

Cum ar fi sa fie niste niste pedepse mai aspre pentru cei care primesc sau dau mita ? Cum schimbam mentalitatile astea ?
Sunt pedepse suficient de aspre, ideea ar fi să fie şi aplicate.
Darea de mită e şi ea prevăzută în codul penal:

Citat

Articolul 290 Darea de mită
(1) Promisiunea, oferirea sau darea de bani ori alte foloase, în condițiile arătate în art. 289, se pedepsește cu închisoarea de la 2 la 7 ani.
(2) Fapta prevăzută în alin. (1) nu constituie infracțiune atunci când mituitorul a fost constrâns prin orice mijloace de către cel care a luat mita.
(3) Mituitorul nu se pedepsește dacă denunță fapta mai înainte ca organul de urmărire penală să fi fost sesizat cu privire la aceasta.
(4) Banii, valorile sau orice alte bunuri date se restituie persoanei care le-a dat, dacă acestea au fost date în cazul prevăzut în alin. (2) sau date după denunțul prevăzut în alin. (3).
(5) Banii, valorile sau orice alte bunuri oferite sau date sunt supuse confiscării, iar când acestea nu se mai găsesc, se dispune confiscarea prin echivalent.

În opinia mea alineatul (2) ar trebui abrogat, în cazul în care o persoană nu vrea şi nu vrea dar este constrânsă prin orice mijloace să dea mită are la dispoziţie alin (3).

#54
Romanwraig

Romanwraig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 14.12.2009

Vizualizare mesajantinari, pe 20 aprilie 2024 - 11:54, a scris:

Atunci nu înţeleg de ce ne plângem că oamenii statului iau mită. Mă rog, cei obişnuiţi să dea...


Nu este vorba ca ne plangem, este vorba ca unii dintre romani si- ar dori o schimbare. Atata vreme cat bugetarii se tanguie peste tot si  fac greve doar pentru bani si nu pentru schimbare , nu se va intampla nimic in tara asta. De la bugetari trebuie sa inceapa schimbarea.

Un exemplu clar sunt profesorii : „Vrem mai mult bănet, vrem să fie brutul net!“. Isi doresc doar sa aiba matzu plin , sistemul defect in care lucreaza nu conteaza

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate